パッサイ 大
拔塞大
八塞
Karate kata Bassai Dai
Bassai Dai kata patrí medzi najrozšírenejšie kata naprieč okinavskými i japonskými štýlmi karate. Je to stredne náročná kata, technicky zameraná na techniky blokov, za ktorými je ukryté mnohoraké bunkai. Bunkai kata Bassai Dai možno cvičiť formou partnerského drilu.
Pomenovanie kata
Bassai Dai, Passai Dai.
Hore uvedené japonské znaky 拔塞 názvu tejto čínskej kata možno preložiť ako “Prelomiť opevnenie”. Japonský názov Bassai vytvoril Gichin Funakoshi (1868-1957) na základe prepisu čínskych znakov kata Passai. Prvý znak môžeme čítať v japonskom jazyku ako “nuki” alebo “batsu” v závislosti na spôsobe použitia a môže znamenať “vytrhnutie”. Druhý znak sa môže čítať ako “fusagu” alebo “sai” a môže znamenať “zatvoriť, zabraňovať”. Každopádne tu vzniká množstvo vzájomných kombinácií možných významov. Názov “Bassai” môžeme zapísať až šiestimi rôznymi znakmi, v čom sa vyzná len človek ovládajúci dokonale japonský jazyk. Preklad, ktorý uviedol Gichin Funakoshi vo svojej knihe z roku 1922 Ryukyu Karate Kenpo, znie “extract from a fortress”, teda “Vytiahnuť z pevnosti”. Ako chybne pochopený a preložený možno považovať preklad “Preniknúť do pevnosti”. Prípona “dai” sa vo všeobecnosti prekladá ako “veľká verzia”.
Názov パッサイ Pasai či Patsai pochádza z čínskeho jazyka a označovala sa ním pôvodná kata, ktorú na Okinavu preniesol pravdepodobne Sokon Matsumura, učiteľ majstra Itosu. Čínske znaky názvu kata Passai možno preložiť ako „8 blokovaní“ či „8 druhov obrany“.
Písomná zmienka o kata Passai Dai パッサイ 大 bola zachytená v knihe z roku 1938 autora menom Itoman Seijin. Kniha nesie názov „Karate (Toudi) jutsu no Kenkyu” (唐手術の研究) čo v preklade znamená Výskum techník Karate (Toudi). V tejto knihe autor okrem iného udáva zoznam 42 kata cvičených na Okinave. V tomto vzácnom zozname uvádza aj mnohé v súčasnosti stratené kata ako Niwon, Unuibu, Nuichue, Juumu, Kokan, Channan, Chinpe či Pichurin. Všetky tieto kata sú v knihe zapísané písmom katakana, čo znamená, že v tej dobe nebol známy význam názvov týchto kata. Taktiež názov kata Passai Dai je zapísaný týmto písmom. S najväčšou pravdepodobnosťou má autor knihy na mysli kata Bassai Dai majstra Itosu. Avšak toho uvádza v názve inej kata, Itosu-shi Useishi. A tak sa už dnes môžeme iba domnievať, či zaznamená kata bola dielom majstra Itosu alebo išlo o nejaké staršie verzie.
Itosu Anko (糸洲 安恒)
(1830 – 11.marca 1915)
Majster Itosu Anko (糸洲 安恒) patril už počas svojho života medzi legendy okinavského Tode. Jeho bojové zručnosti z neho robili obávaného bojovníka i vo vysokom veku. Majster Itosu reformoval a odtajnil výuku Karate, zaviedol ho do škôl a popritom svoj pôvodný bojový štýl uložil do kata.
Povolanie
Itosu sa narodil v roku 1830 na Okinave do rodiny shizoku, čo bola spoločenská trieda spojená s bývalou triedou samurajov. Jeho rodina patrila do triedy pechin, čo bola trieda učencov-úradníkov bývalého kráľovstva Rjúkjú. Počas svojho života pracoval 30 rokov ako osobný tajomník kráľa Sho Tai a správca udon, triedy bohatých vlastníkov pôdy, ktorí boli ekvivalentom daimyo na kontinentálnom Japonsku. Itosu bol vzdelaný v čínskom jazyku, filozofii a kaligrafii.
Nakoľko bol ostrov Okinava pod vplyvom Číny i Japonska súčasne, môžeme sa stretnúť s rôznou výslovnosťou zápisu znakov mena majstra Itosu. Starobylý čínsky názov mena tohto majstra je „Shishu“, osobné meno je „Anko“. Japonské čítanie tých istých kanji je Itosu Yasutsune. Obidve čítania kanji znakov je možné kombinovať, takže si jeho meno môžeme prečítať ako Anko Itosu alebo Yasutsune Itosu.
Jeho učitelia
Jeho prvým učiteľom Tode bol pravdepodobne jeho otec. No na Okinawe bolo zvykom, že deti sa neskôr učili u iných majstrov, nakoľko rodičia nedokázali byť na svoje deti dostatočne prísny. Ako dieťa bol Itosu veľmi slabý. Nie je známe v akom veku a u koho začal cvičiť Tode. Predpokladáme, že tréning začal u majstra Matsumuru. Gichin Funakoshi udáva, že učiteľom majstra Itosu bol majster Matsumura, no v ďalšej publikácii udáva, že Itosu študoval pod majstrom Gusukuma. Žiak majstra Itosu, študent Choki Motobu spomína, že Itosu Sensei študoval Tode u Bushi Nagahama keď neskôr býval v Shuri.
Neprekonateľný Itosu
Gichin Funakoshi spomína, že Itosu mal priemernú výšku a veľkú hruď okrúhlu ako pivný sud. Napriek svojim dlhým fúzom mal vzhľad dobre vychovaného dieťaťa. Bol to klamný pohľad, pretože jeho ruky a ruky mali mimoriadnu silu. Funakoshi udáva, že na vlastné oči videl majstra Itosu ako v holej ruke rozdrvil hrubú bambusovú stonku. Môže sa to javiť ako podivuhodný výkon, ale Funakoshi veril, že jeho pozoruhodne silný stisk bol prirodzeným darom. Taktiež udáva množstvo historiek, kedy mladí adepti Tode napadli majstra Itosu. Aj keď útočili odzadu či v presile, Itosu zostal v súbojoch neporazený. Bol tak dobre vytrénovaný, že sa jeho celé telo zdalo byť nezraniteľným. Ďalej bol známy pre silu svojich úderov, ktorými triafal útočníkov do tváre.
Kata majstra Itosu
Počas svojho života majster Itosu vytvoril mnohé kata. Niektoré z nich vznikli transformovaním pôvodných čínskych kata, ktoré vyučovali jeho učitelia (napr. Naihanchin majstra Matsumuru rozdelil do troch samostatných kata, Channan kata pretransformoval do Pinan 1-5). Niektoré nové kata vytvoril zasa na základoch starších kata (Bassai Dai, Bassai Sho, Kusanku Sho). Počas svojho života vyučoval majster Itosu nasledujúce kata:
Bassai Sho
Bassai Dai
Kushanku Sho
Rohai 1-3
Pinan 1-5
Naihanchin 1-3
Sesan
Chinto
Useishi / Gojushiho
Wanshu
Reformátor Tode
Po roku 1900 upustil majster Itosu od pôvodnej výuky Tode a zameral sa na Tode ako systém pre telesnú výchovu. Spolu s najbližšími žiakmi zaviedol Tode do okinavských škôl. Dlhšie a zložitejšie kata skrátil a uviedol ich do škôl. Čínsku kata Channan premenoval na Pinan a rozdelil do piatich častí, tak ako aj kata Naihanchin rozdelil do troch častí. Tradičná výuka založená na partnerských driloch bola postupne nahradená za systém fyzického vzdelávania, pričom sa stratil bojový charakter typický pre sebaobranu.
Tode sa neskôr po smrti majstra Itosu premenovalo na Karate a začalo sa postupne šíriť do Japonska, kde prijalo natrvalo športový charakter.
Majster Itosu sa dožil krásneho veku 85 rokov pričom počas svojho života trénoval mnohých významných majstrov neskoršej doby. Medzi jeho najvýznamnejších študentov patrili Kentsu Yabu, Chomo Hanashiro, Gichin Funakoshi (zakladateľ Shotokan), Chotoku Kyan, Moden Yabiku, Choshin Chibana, Shinpan Gusukuma, Anbun Tokuda, Choki Motobu a Kenwa Mabuni (zakladateľ Shito ryu) a Choshin Chibana.
Pôvod kata Bassai Dai
Autor tejto kata je legendárny okinavský majster Anko Itosu [糸洲 安恒] (1832-1915), ktorý túto kata vytvoril na základe verzie svojho učiteľa, ktorú dnes poznáme pod názvom Matsumura Bassai. Majster Itosu vytvoril ku kata Bassai Dai ešte “malú” verziu s názvom Bassai Sho.
Pôvod kata Passai leží pravdepodobne v Číne odkiaľ ju na Okinavu preniesol Bushi Matsumura. Ten istú verziu kata Passai odovzdával aj na svojich žiakov, no nie je známe, či sa jednalo o pôvodnú čínsku formu alebo o už ním pozmenenú verziu. Každopádne je dnes v športových kruhoch rozšírená verzia známa pod názvom Matsumura Bassai. Je veľmi pravdepodobné, že majster Itosu si túto verziu počas svojho štúdia u majstra Matsumuru osvojil a neskôr na jej základe vytvoril vlastnú verziu známu dnes ako Bassai Dai. Môžeme predpokladať, že kata Bassai Dai bola vytvorená ešte pred rokom 1900.
Matsumura Bassai vs. Itosu Bassai Dai
Kata Matsumura Bassai aj Bassai Dai majstra Itosu zdieľajú veľké množstvo spoločných znakov (3-násobné opakovania techník, takmer totožný enbusen) ako aj samotný koncept techník (zatvorené päste, absencia kopov, rovnaké typy pák na ruky ) u obidvoch kata je takmer totožný. Dôvod prečo sa rozhodol majster Itosu prepracovať verziu majstra Matsumuru je najmä v nahradení pôvodných nízkych postojov vyšším typom postojov. Taktiež typický koncept nachádzajúci sa v úvode kata Matsumura Bassai , ktorý nadväzoval na kata Naihanchin, nahradil majster Itosu konceptom vlastným, ktorý predchádza ďalším technikám obsiahnutým v Bassai Dai. Napriek tomu, že kata Bassai Dai už nemožno priradiť pôvodom do Číny, môžeme v nej objaviť techniky z čínskeho chuan fa, menovite zo štýlu tigra.
Zmenil techniky, spôsob výučby nepozmenil
Napriek tomu, že majster Itosu vytvoril počas svojho života i sériu kata Pinan, ktoré nemožno považovať za staré klasické kata, pri tvorbe kata Bassai Dai zostal verný starej vyučovacej metóde – futari renzoku geiko, čiže plynúci dril pre dve osoby. Túto starú vyučovaciu metódu nahradil v nových kata už moderný skupinový tréning, kde jeden tréner precvičuje väčšiemu množstvu žiakov. Plynúci dril sa môže cvičiť iba výhradne vo dvojici a vyžaduje si znalosť precvičovaných techník u oboch partnerov. Pri takejto výučbovej metóde sa každý z precvičujúcich dostáva do situácie, kedy sa bráni vopred určeným aktom fyzického násilia ako aj sám na tieto akty fyzického násilia odpovedá vhodným vopred určeným útokom. Tento vopred určený sled techník spája dvoch cvičencov do plynúceho drilu plného rôznych druhov útočných a obranných techník. Ak by sme z tohto drilu odstránili jedného cvičenca, druhý cvičenec by vlastne cvičil kata Bassai Dai.
Bassai Dai futari renzoku geiko
Bunkai kata Bassai Dai
Ako som už spomínal, pôvodný čínsky názov kata Passai 八塞 (Basai) by bolo možné preložiť ako „8 blokovaní“. Názov kata ale neodráža 8 obranných techník, ale obranu proti 8 skupinám útokov. Konkrétne obsahuje táto kata odpovede na nasledujúce skupiny aktov fyzického násilia :
1/ priame údery
2/ kruhové údery
3/ škrtenia a dusenia
4/ páky na lakeť a rameno
5/ páky na zápästie
6/ objatia
7/ obrana zo zeme
8/ držanie odevu jednou rukou spojené s úderom
Každá skupina útokov ešte obsahuje niekoľko druhov bežných aktov fyzického násilia, ktoré sa v drile môžu viacnásobne opakovať. Celkovo učí kata Bassai Dai odpovede až na 17 bežných aktov fyzického násilia.
Technická charakteristika
Kata Bassai Dai je veľmi tvrdá kata, ktorá sa vyznačuje silnými obrannými i útočnými technikami. Hlavným znakom tejto kata je veľké množstvo blokov, ktoré môžeme spozorovať už na prvý pohľad. Sú to predovšetkým základné bloky ako uchi uke, soto uke, shuto uke, ktoré sú spojené do vzájomných kombinácií. Kata učí silné priamočiare útoky ako aj obranné techniky zamerané na stred tela. Rýchle a výbušne vykonávané techniky vychádzajú z bokov.
Napriek tomu, že technická náročnosť tejto kata sa pohybuje až na úrovni 1. Danu, zaradila organizácia WKF kata Bassai Dai ako shitei kata (povinnú kata) do prvých kôl svojich súťaží. V súčasnosti sa kata Bassai Dai cvičí v Shito ryu, Wado ryu, Chito ryu a smere Shotokan. Taktiež sa cvičí v mnohých iných štýloch vychádzajúcich zo smeru Shorin ryu, ako aj z tradícií odvolávajúcich sa na majstrov Matsumuru a Itosu. Jedná sa pravdepodobne o najrozšírenejšiu kata naprieč okinavskými či japonskými štýlmi karate a často jej zvládnutie predstavuje pomyselnú skúšku dospelosti vo svete karate.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
http://www.kcdw.de
http://www.fightingarts.com/content02/roots_shotokan_2.shtml
http://www.24fightingchickens.com
http://www.kusunoki.de