Spirit Of The Kata - Kata, Bunkai, Kyusho

  • E-learning/Courses
    • ANKO ITOSU´S BASSAI DAI FUTARI RENZOKU GEIKO – 2 PERSON CONTINUOUS DRILL
    • 2022 Žilina – Kyusho jutsu v Karate
    • Kurz Bieleho žeriava – základné bojové stratégie v okinavských karate kata
    • Bunkai Bassai Dai – download DVD
  • Karate kata
    • Karate kata
    • Zoznam karate kata
    • Zoznam karate kata podľa tvorcu
  • Kyusho
    • Čo je Kyusho
    • Zoznam vitálnych bodov Kyusho
    • Články o Kyusho jutsu
  • Kobudo kata
  • Recenzie
  • Kalendár podujatí
  • INSIDER
  • Blog
Karate kata

Rohai kata

martin.klasek - 15. marca 2021

obrázok- karate kata Rohai

鷺牌

Pomenovanie kata

Hepai, Hokpai (kanton.), Rohai.

Čínske znaky tejto kata možno preložiť ako “Znak volavky”. Ak by sme použili čínske znaky pre Žeriav -Biely znelo by pomenovanie kata He-Bai.

Pôvod kata Rohai

Kata Rohai je veľmi stará kata s neistým pôvodom. Pochádza z Číny, pravdepodobne zo štýlu Bai He Chuan (štýl Bieleho žeriava) odkiaľ bola prenesená na Okinavu. Údajne bola táto zostava vytvorená okolo roku 1600, čínskym generálom Ye Fai. Nie je isté kto túto kata preniesol na Okinavu, no rozvíjala sa v regióne mesta Tomari odkiaľ sa dostala aj do Shuri te. V regióne Tomari šíril túto kata hlavne majster Kosaku Matsumora (1829-1898), žiak majstrov Shionja a Kisi Teruya. Práve od majstra Teruya sa mal majster Matsumora údajne naučiť kata Rohai.

Legendárny majster Karate Choki Motobu (1870-1945) vo svojej knihe Watakushi no Karatejutsu (My Art and Skill of karate) z roku 1932 uvádza:

Navyše, Ryūkyū kenpō, alebo inak karate, bolo prenesené z Číny už v dávnych časoch. Myslím, že Sanchin, Gojūshiho, Sēsan, Sēyunchin a Sūpārinpē sú tiež často rozšírené v Číne a v súčasnosti stále existujú. Naihanchi, Passai, Chintō, Chintē, Wanshū, Rōhai a Kūsankū dnes nemožno vidieť v ich rodisku v Číne, a vyskytujú sa iba na Okinawe.

Motobu Choki

Verzie kata Rohai

Do dnešných čias sa nám zachovalo viacero verzií tejto kata, ktoré sa medzi sebou odlišujú len v malom množstve techník. Napriek tomu sa môžeme stretnúť s veľkou spleťou názvov (i zámenou mien Matsumura a Matsumora) a cvičených variantov.

Verzia Rohai Shodan sa napr. cvičí vo Wado ryu iba pod názvom Rohai. Nabe Matsumura (1860-1930) vnuk majstra Matsumuru, vyučoval tri varianty Jo, Chu a Ge. Majster Hohan Soken (1891-1982) nasledovník štýlu Matsumura Seito ryu sa však učil Rohai Ichi, Ni a San. V Chito ryu sa cvičia dve verzie Sho a Dai. Tieto verzie cvičené v Chito ryu zasa nie sú identické s okinavskou Rohai z Tomari a ich pôvod je neznámy.

obrázok - portrait karate master Matsumora Kosaku vyučoval kata Chinto

Matsumora no Rohai

Matsumora no Rohai sa v Tomari te pravdepodobne preniesla z majstra Matsumoru (1829-1898) na majstra Chotoku Kyan (1870-1945) a následne cez majstra Shoshin Nagamine (1907-1997) do Matsubayashi ryu. Táto verzia sa tiež označuje aj ako Koshiki no Rohai, pričom slovo Koshiki označuje v japonskom jazyku “starý štýl” či “dávny ceremoniál”.
Táto verzia je charakteristická postojom na jednej nohe, blokmi shuto uke a v závere kata údermi obomi rukami a náročnou otočkou.

kata Matsumora Rohai – Monika Čulenová, Zuzana Lišková, Gabika Lišková (Hankokai Senica)
obrázok - portrait karate master Sokon Matsumura

Matsumura no Rohai

Matsumura no Rohai kata je veľmi podobná na verziu majstra Matsumoru, charakteristická taktiež postojom na jednej nohe. Obojručné vertikálne údery nachádzajúce sa v kata majstra Matsumoru (1829-1898) nahradil majster Sokon Matsumura (1792-1896) horizontálnymi technikami ako napr. v Matsumura Bassai. Kata je kratšia ako verzia majstra Matsumoru, nakoľko z nej boli vypustené opakujúce sa pohyby. Niet pochýb, že kata Matsumura no Rohai je odvodená z kata Matsumora no Rohai.

kata Matsumura Rohai – Hohan Soken -Matsumura Seito Shorin Ryu
obrázok - okinavský majster Tode Anko Itosu - vyučoval kata Rohai

Itosu no Rohai

Itosu no Rohai je odvodená pravdepodobne z verzie majstra Matsumoru. Majster Yasutsune Itosu (1831-1916) rozšíril svoju verziu Rohai nielen o ďalšie techniky, ale i o ďalšie verzie. Následne vytvoril kata Rohai Shodan, Nidan a Sandan. Z uvedených kata žiadna neobsahuje charakteristický postoj na jednej nohe, ten je nahradený iným postojom na jednej nohe, spojeným súčasne s otočkou (verzia Shodan) pričom aj samotným enbusenom a sledom techník sa tieto kata odlišujú od pôvodnej verzie. Celkovo séria týchto kata obsahuje techniky z viacerých Pinan Kata ako aj iných kata z repertoáru majstra Itosu.

kata Itosu no Rohai Shodan – Javier Rodríguez Del Campo
kata Itosu no Rohai Nidan – Javier Rodríguez Del Campo
kata Itosu no Rohai Sandan – Javier Rodríguez Del Campo
obrázok - zakladateľ Shotokan karate Gichin Funakoshi - vyučoval kata Rohai pod názvom Meikyo

Meikyo

Žiak majstra Itosu (1831-1916), Gichin Funakoshi (1868-1957) začlenil do svojho smeru Shotokan kata Meikyo, ktorej pôvod leží v sérii kata Rohai majstra Itosu. Meikyo vzniklo spojením niektorých techník zo série Itosu no Rohai. To či kata Meikyo vytvoril priamo Gichin Funakoshi (1868-1957) alebo jeho syn Yoshitaka Funakoshi (1906-1945), nie je už z dnešných záznamov zrejmé. Kata Meikyo neobsahuje typický postoj na jednej nohe, avšak na koniec kata namiesto polmesiacového kopu a otočky Funakoshi zaradil technicky náročnú otočku vo výskoku.

kata Meikyo – Hirokazu Kanazawa
obrázok - portrait karate master Tsuyoshi Chitose vyučoval kata Rohai Dai
Chito ryu kata Rohai Dai – Yasuhiro Chitose

Táto verzia kata Rohai je nepodobná na predchádzajúce verzie a je pravdepodobne dielom majstra Chitose. Kata začína pokľakom, podobne ako napr. kata Wanshu. Úvod tejto kata mi pripomína úvod kata Chinto. Niektoré pasáže môžu zasa pripomínať kata Kushanku alebo Seisan.

Technická charakteristika kata Rohai

Kata je charakteristická postojmi na jednej nohe /sagi ashi dachi/ kde druhá noha je pripravená zasadiť lámací kop. Tento postoj pripomína žeriava, pričom sama kata pôsobí veľmi elegantne. Je to krátka, ale veľmi elegantná kata rozšírená najmä v Shito ryu kruhoch. Tento postoj naopak chýba v kata Meikyo smeru Shotokan ako aj vo verziách majstra Itosu. Pohyby v kata sú založené na rýchlych pohyboch otáčania, rozpínania a sťahovania.

V Ryusei Karate-dó, ktoré vychádza z Chito ryu, vníma kata a Karate ako prácu dvoch energií Yang a Yin. V tomto smere sa priraďuje tejto kata z energetického hľadiska zviera žeriav, pričom cieľom kata by malo byť oživenie vašej energie. Tvrdé techniky sú skryté za jemnými pohybmi tejto kata, čo nakoniec symbolizuje aj prvý pohyb tejto Kata, ktorý je Yin. Ak je kata zvládnutá, potom počas cvičenia vyžaruje cvičenec zo svojho tela a údov naozajstnú ducha.

V súčasnosti sa kata Rohai cvičí v Shito ryu, Chito ryu, Matsubayashi ryu, Wado ryu. V smere Shotokan sa cvičí pod názvom Meikyo.

Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.

Použitá literatúra

Haas Herbert: www.karatekata.de
www.hkshitoryu.org
www.theflexnetwork.com/karate/kata.html
www.bushido-rostock.de/Katabilder/katabilder.html
www.kusunoki.de/ryu/matsumura_seito.html
GODSHAW, Alan: Kata Dictionary. Dostupné online na  https://alangodshaw.com/ [prístup 14.3.2021]
MOTOBU Choki: My Art and Skill of karate. 1932. Preložil Andreas Quast a Motobu Naoki. 2020. Vydavateľ Andreas Quast, Baden-Wurttemberg, Germany. Kindle edition. 184 strán. ASIN: B0847CWTWJ.

Protected by Copyscape
Tags | Chito ryu, Itosu Anko, Matsubayashi ryu, Matsumura Seito Shorin ryu, Matsumura Sokon, Shito ryu, Shotokan, Wado ryu
 0
Share Now

martin.klasek

Zakladateľ portálu KarateWeb.sk (2004-2021) a projektu SpiritoftheKata.com (2020). Člen Kyusho International (2016) a Kyusho International Study Group Leader (Skalica, Slovakia) (2020) Niekoľko rokov profesionálne pôsobil ako Lektor a Coach (komunikácia, vedenie ľudí, riešenie konfliktov) so zameraním na vzdelávanie dospelých.

You Might Also Like

obrázok - vznik karate podium Karate kata

Vznik karate

14. januára 2022
obrázok- karate kata Ryusho Karate kata

Ryusho kata

19. júna 2022
obrázok- karate kata Seisei Karate kata

Seisei kata

5. apríla 2021
obrázok- karate kata Suparinpei Karate kata, Kyusho

Suparinpei kata

4. decembra 2021
Previous Post Hookiyu kata
Next Post Unuibu kata

Prihláste sa na bezplatný online kurz

Login

Ponor sa hlbšie do bunkai

Posledné články

  • obrázok - portrait karate master Saigo Takamori

    Saigo Takamori – posledný samuraj

  • obrázok- karate kata Chibana Kushanku

    Chibana no Kushanku kata

  • obrázok- karate kata Myobuken

    Myobuken kata

  • obrázok- karate kata Tensho

    Tensho kata

Aragaki Seisho Chito ryu Chitose Tsuyoshi funakoshi gichin Gojukai goju ryu Go Kenki Higaonna Kanryo Itosu Anko Kata Bieleho žeriava kojo ryu Koryu Uchinadi kyokushin Mabuni Kenwa Matsubayashi ryu Matsumura Seito Shorin ryu Matsumura Sokon Meibukan Goju Ryu Ming He Chuan Miyagi Chojun nakaima Nácvik drilov Nácvik oživovania Oyama Masutatsu Príprava na skúšky Recenzia - kniha Recenzia - video ryuei ryu Ryu Ru Ko Shito ryu Shoreikan Goju ryu Shotokan Skúšky Level 1 (oživovanie) Skúšky Level 2 (Body na rukách) Skúšky Level 3 (Body na hlave) Skúšky Level 4 (Body na tele) stratené kata Toguchi Seikichi Uechi Kanei Uechi ryu Wado ryu Wu Xian Hui Yagi Meitoku Yamaguchi Gogen Yamaguchi Goshi

Odporúčané udalosti

jún 2025
jún 28 2025

Papa´s Iron Gym – Makiwara štúdio (Komárno)

júl 2025
júl 12 - 19 2025

8. letné sústredenie tradičného karate a kobudo s Okinawskými učiteľmi (Moštenica)

júl 22 - 27 2025

🥋 Summer camp of Goju ryu karate and kobudo

júl 30 2025 - aug 03 2025

Summer camp Shiro washi ryu kempo (Zakopane, PL)

september 2025
sep 06 - 07 2025

Kyusho jitsu day (Ingolstadt, DE)

sep 13 - 14 2025

Laugaricio Gasshuku (Trenčianske Staňkovce)

logo Kyusho International
sep 20 2025

🥋 Kyusho Study Group Training v Skalici (+jarmok)

Karate Dojo v Centre voľného času
október 2025
okt 17 - 19 2025

Seminar Shiro washi ryu kempo (Warsaw, PL)

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Dôležité linky

Zásady ochrany osobných údajov
Licenčná dohoda (Elektronický obsah)
Všeobecné obchodné podmienky
Copyright a cenník

Trénujte s nami

Karate Dojo Skalica
Kyusho International Slovakia
Kyusho Slovensko na FB
Kalendár podujatí

Rozšírte si vzdelanie

DVD z našej produkcie
E-Learningové kurzy
Databáza Karate kata
Kontaktujte nás

Všetky texty ako aj grafické prvky smú byť kopírované iba s písomným súhlasom autora stránok. Conversion is a creative soft blog theme made with love by angrygorilla.

Prehlásenie o cookies a autorských právach

Na stránkach spiritofthekata.com používame cookies. Viacej informácií nájdete v článku o ochrane súkromia. Pokračovaním súhlasíte ako s používaním cookies tak aj s tým,že pri porušení autorských práv sme oprávnení od Vás žiadať náhradu podľa cenníka. Viacej informácií nájdete v článku Copyright a Cenník.

Login

Lost Your Password?
Register
Don't have an account? Register one!
Register an Account

Registration confirmation will be emailed to you.