Spirit Of The Kata - Kata, Bunkai, Kyusho

  • Karate kata
    • Karate kata
    • Zoznam karate kata
    • Zoznam karate kata podľa tvorcu
  • Kyusho
  • Kalendár podujatí
  • E-Learning
  • INSIDER
  • Blog
Karate kata

Rohai kata

martin.klasek - 15. marca 2021

鷺牌

Pomenovanie kata

Hepai, Hokpai (kanton.), Rohai.

Čínske znaky tejto kata možno preložiť ako „Znak volavky“. Ak by sme použili čínske znaky pre Žeriav -Biely znelo by pomenovanie kata He-Bai.

Pôvod kata Rohai

Kata Rohai je veľmi stará kata s neistým pôvodom. Pochádza z Číny, pravdepodobne zo štýlu Bai He Chuan (štýl Bieleho žeriava) odkiaľ bola prenesená na Okinavu. Údajne bola táto zostava vytvorená okolo roku 1600, čínskym generálom Ye Fai. Nie je isté kto túto kata preniesol na Okinavu, no rozvíjala sa v regióne mesta Tomari odkiaľ sa dostala aj do Shuri te. V regióne Tomari šíril túto kata hlavne majster Kosaku Matsumora (1829-1898), žiak majstrov Shionja a Kisi Teruya. Práve od majstra Teruya sa mal majster Matsumora údajne naučiť kata Rohai.

fotografia z Číny

fotografia z Číny

Verzie kata Rohai

Do dnešných čias sa nám zachovalo viacero verzií tejto kata, ktoré sa medzi sebou odlišujú len v malom množstve techník. Napriek tomu sa môžeme stretnúť s veľkou spleťou názvov (i zámenou mien Matsumura a Matsumora) a cvičených variantov.

Verzia Rohai Shodan sa napr. cvičí vo Wado ryu iba pod názvom Rohai. Nabe Matsumura (1860-1930) vnuk majstra Matsumuru, vyučoval tri varianty Jo, Chu a Ge. Majster Hohan Soken (1891-1982) nasledovník štýlu Matsumura Seito ryu sa však učil Rohai Ichi, Ni a San. V Chito ryu sa cvičia dve verzie Sho a Dai. Tieto verzie cvičené v Chito
ryu zasa nie sú identické s okinavskou Rohai z Tomari a ich pôvod je neznámy.

obrázok - karate majster Kosaku Matsumora - vyučoval kata Rohai

Matsumora no Rohai

Matsumora no Rohai sa v Tomari te pravdepodobne preniesla z majstra Matsumoru (1829-1898) na majstra Chotoku Kyan (1870-1945) a následne cez majstra Shoshin Nagamine (1907-1997) do Matsubayashi ryu. Táto verzia sa tiež označuje aj ako Koshiki no Rohai, pričom slovo Koshiki označuje v japonskom jazyku „starý štýl“ či „dávny ceremoniál“.
Táto verzia je charakteristická postojom na jednej nohe, blokmi shuto uke a v závere kata údermi obomi rukami a náročnou otočkou.

kata Matsumora Rohai – Monika Čulenová, Zuzana Lišková, Gabika Lišková (Hankokai Senica)
obrázok - sokon bushi matsumura - vyučoval kata Rohai

Matsumura no Rohai

Matsumura no Rohai kata je veľmi podobná na verziu majstra Matsumoru, charakteristická taktiež postojom na jednej nohe. Obojručné vertikálne údery nachádzajúce sa v kata majstra Matsumoru (1829-1898) nahradil majster Sokon Matsumura (1792-1896) horizontálnymi technikami ako napr. v Matsumura Bassai. Kata je kratšia ako verzia majstra Matsumoru, nakoľko z nej boli vypustené opakujúce sa pohyby. Niet pochýb, že kata Matsumura no Rohai je odvodená z kata Matsumora no Rohai.

kata Matsumura Rohai – Hohan Soken -Matsumura Seito Shorin Ryu
obrázok - okinavský majster Tode Anko Itosu - vyučoval kata Rohai

Itosu no Rohai

Itosu no Rohai je odvodená pravdepodobne z verzie majstra Matsumoru. Majster Yasutsune Itosu (1831-1916) rozšíril svoju verziu Rohai nielen o ďalšie techniky, ale i o ďalšie verzie. Následne vytvoril kata Rohai Shodan, Nidan a Sandan. Z uvedených kata žiadna neobsahuje charakteristický postoj na jednej nohe, ten je nahradený iným postojom na jednej nohe, spojeným súčasne s otočkou (verzia Shodan) pričom aj samotným enbusenom a sledom techník sa tieto kata odlišujú od pôvodnej verzie. Celkovo séria týchto kata obsahuje techniky z viacerých Pinan Kata ako aj iných kata z repertoáru majstra Itosu.

kata Itosu no Rohai Shodan – Javier Rodríguez Del Campo
kata Itosu no Rohai Nidan – Javier Rodríguez Del Campo
kata Itosu no Rohai Sandan – Javier Rodríguez Del Campo
obrázok - zakladateľ Shotokan karate Gichin Funakoshi - vyučoval kata Rohai pod názvom Meikyo

Meikyo

Žiak majstra Itosu (1831-1916), Gichin Funakoshi (1868-1957) začlenil do svojho smeru Shotokan kata Meikyo, ktorej pôvod leží v sérii kata Rohai majstra Itosu. Meikyo vzniklo spojením niektorých techník zo série Itosu no Rohai. To či kata Meikyo vytvoril priamo Gichin Funakoshi (1868-1957) alebo jeho syn Yoshitaka Funakoshi (1906-1945), nie je už z dnešných záznamov zrejmé. Kata Meikyo neobsahuje typický postoj na jednej nohe, avšak na koniec kata namiesto polmesiacového kopu a otočky Funakoshi zaradil technicky náročnú otočku vo výskoku.

kata Meikyo – Hirokazu Kanazawa
obrázok - Tsuyoshi Chitose zakladateľ Chito ryu karate - vyučoval kata Rohai Dai
Chito ryu kata Rohai Dai – Yasuhiro Chitose

Táto verzia kata Rohai je nepodobná na predchádzajúce verzie a je pravdepodobne dielom majstra Chitose. Kata začína pokľakom, podobne ako napr. kata Wanshu. Úvod tejto kata mi pripomína úvod kata Chinto. Niektoré pasáže môžu zasa pripomínať kata Kushanku alebo Seisan.

Gabika Lišková (*1990) a Zuzka Lišková (*1989) - Hankokai Senica

Gabika Lišková (*1990) a Zuzka Lišková (*1989) – Hankokai Senica

Technická charakteristika kata Rohai

Kata je charakteristická postojmi na jednej nohe /sagi ashi dachi/ kde druhá noha je pripravená zasadiť lámací kop. Tento postoj pripomína žeriava, pričom sama kata pôsobí veľmi elegantne. Je to krátka, ale veľmi elegantná kata rozšírená najmä v Shito ryu kruhoch. Tento postoj naopak chýba v kata Meikyo smeru Shotokan ako aj vo verziách majstra Itosu. Pohyby v kata sú založené na rýchlych pohyboch otáčania, rozpínania a sťahovania.

V Ryusei Karate-dó, ktoré vychádza z Chito ryu, vníma kata a Karate ako prácu dvoch energií Yang a Yin. V tomto smere sa priraďuje tejto kata z energetického hľadiska zviera žeriav, pričom cieľom kata by malo byť oživenie vašej energie. Tvrdé techniky sú skryté za jemnými pohybmi tejto kata, čo nakoniec symbolizuje aj prvý pohyb tejto Kata, ktorý je Yin. Ak je kata zvládnutá, potom počas cvičenia vyžaruje cvičenec zo svojho tela a údov naozajstnú ducha.

V súčasnosti sa kata Rohai cvičí v Shito ryu, Chito ryu, Matsubayashi ryu, Wado ryu. V smere Shotokan sa cvičí pod názvom Meikyo.

Použitá literatúra

Haas Herbert: www.karatekata.de
www.hkshitoryu.org
www.theflexnetwork.com/karate/kata.html
www.bushido-rostock.de/Katabilder/katabilder.html
www.kusunoki.de/ryu/matsumura_seito.html
GODSHAW, Alan: Kata Dictionary. Dostupné online na  https://alangodshaw.com/ [prístup 14.3.2021]

Tags | Chito ryu, Itosu Anko, Matsubayashi ryu, Matsumura Seito Shorin ryu, Matsumura Sokon, Shito ryu, Shotokan, Wado ryu
 0
Share Now

martin.klasek

Zakladateľ portálu KarateWeb.sk (2004) a projektu SpiritoftheKata.com (2020). Člen Kyusho International (2016) a Kyusho International Study Group Leader (Skalica, Slovakia) (2020) Niekoľko rokov profesionálne pôsobil ako Lektor a Coach (komunikácia, vedenie ľudí, riešenie konfliktov) so zameraním na vzdelávanie dospelých.

You Might Also Like

Karate kata

Channan kata

12. apríla 2021
Karate kata

Kensho kata

16. apríla 2021
obrázok-karate kata Kururunfa Karate kata

Kururunfa kata

16. apríla 2021
Karate kata

Happo Sho kata

14. apríla 2021
Previous Post Hookiyu kata
Next Post Matsumura Bassai kata

Nájdi čo ťa zaujíma

Ponor sa hlbšie do bunkai

Posledné články

  • Kokan kata

  • Kyan shi Sesan

  • Kushanku Dai / Sho kata

  • Kishimoto Kushanku kata

  • Kontaktujte nás

Viacej na sieti Facebook

Naše poslanie

V Spirit of the Kata veríme,že ochrana a praktikovanie starých vyučovacích metód je kľúčom k lepšiemu pochopeniu tradičných kata. Našim poslaním je, aby duch kata zostal zachovaný. Náš cieľ je jednoduchý: priniesť staré vyučovacie metódy do súčasnosti a vyučovať sebaobranu založenú na karate kata.

  • Karate kata
    • Karate kata
    • Zoznam karate kata
    • Zoznam karate kata podľa tvorcu
  • Kyusho
  • Kalendár podujatí
  • E-Learning
  • INSIDER
  • Blog

Všetky texty ako aj grafické prvky smú byť kopírované iba s písomným súhlasom autora stránok. Conversion is a creative soft blog theme made with love by angrygorilla.