普及
Pomenovanie kata
Hookiyu, Fukyu.
Uvedené japonské znaky názvu týchto kata sa prekladajú ako “Šíriť” či “Popularizovať”. Názov Hookiyu, ktorý vo svojej anglickej knihe použil majster Toguchi, je foneticky nesprávny prepis uvedených japonských znakov, ktoré sa čítajú ako “Fukyu”.
Pôvod kata Hookiyu
Autor tejto kata je Hanshi Seikichi Toguchi (1917-1998), priamy žiak zakladateľa Goju ryu menom Chojun Miyagi (1888-1953). Majster Toguchi vytvoril 2 verzie označované ako Hookiyu Kata Ichi a Hookiyu Kata Ni. Kata Hookiyu vznikli na základoch kata Gekisai.

Systém kata Hookiyu (Fukyu) popisuje Hanshi Toguchi vo svojej knihe Okinawan Goju Ryu, ktorá po prvý raz vyšla v nakladateľstve Ohara Publications v roku 1976. Tu popisuje majster Toguchi kata Hookiyu ako nevyhnutné a zjednocujúce kata, ktoré obsahujú univerzálne štandardy. A ďalej dodáva …
“Kata Hookiyu, ktoré sú spojené s mnohými štýlmi pretože prijali techniky z klasických kata, sú nastavené progresívne. Študenti začínajú vždy základnými technikami a postupne prechádzajú k náročnejším. Tento systém založený na stupňujúcej sa náročnosti sa ukázal ako úspešný pri poskytovaní dôkladných a spoľahlivých znalostí ohľadom techník Karate pre serióznych študentov. Kvôli tomu aby sa predišlo nedorozumeniam, kata boli pomenované menami namiesto číselného pomenovania. Majster Chojun Miyagi vymyslel kata číslo 3 a 4, ktoré nazval Geki sai 1 a Geki sai 2.
Aby systém obsahoval aj jednoduchšie kata, vymyslel som Hookiyu kata 1 a 2. Aby sa pridali aj zložitejšie kata, zostavil som kata 5 až 9. Výučba by mala byť nakombinovaná nasledovne: Hookiyu kata 1, Kiso kumite 1 a Bunkai kumite 1 vyučované na prvom stupni, Hookiyu kata 2, Kiso kumite 2 a Bunkai kumite 2 vyučované na druhom stupni, Gekisai kata 1, Kiso kumite 3 a Bunkai kumite 3 vyučované na tretom stupni atď. Fázy tréningu sú nastavené progresívne podľa stupňa náročnosti. Predtým ako sa vytvorila táto vyučovacia osnova boli vyučované len kata. Neskôr sa pridalo Bunkai kumite aby sa viac osvetlil význam kata. Keď sa zistilo, že Bunkai kumite je trocha zložitejšie pre začiatočníkov pridalo sa do osnovy Kiso kumite.”

Hookiyu – žiacka kata
“Systém kata Hookiyu je v súčasnej dobe obľúbený z nasledujúcich dôvodov:
- 1/ V súčasnosti veľa metód tréningu Karate zdôrazňuje buď klasické kata alebo súťažný zápas, oboje prispôsobené pokročilým študentom. Keďže veľa žien a detí taktiež študuje Karate tieto metódy nedostatočne zohľadňujú odlišnosti vychádzajúce z ich predchádzajúceho tréningu a fyzických schopností. Pri používaní Zjednocujúcich Kata, ktorá zdôrazňuje systém základnej gymnastiky, každý bez ohľadu na fyzickú kondíciu, môže cvičiť a mať pôžitok Karate.
- 2/ Pretože učebný plán Zjednocujúcej kata je systematický, môže každý ľahko a postupne napredovať od základných k pokročilým stupňom. Vďaka Zjednocujúcim kata môže každý pracovať na zdokonalení techník sám.
- 3/ Ako povinná časť hlavných tréningov Karate, sa Zjednocujúca kata stala základom všetkých Karate techník, vrátane klasických kata a súťažného zápasu. Ak sa využíva tento učebný plán, možnosť spravodlivého zvyšovania stupňov sa stáva oveľa realistickejšia. Ak všetci cvičenci budú učení a posudzovaní podľa rovnakého súboru štandardov, budú odstránené základné nezhody a predsudky vznikajúce pri porovnávaní odlišných štýlov.
- 4/ Zjednocujúca kata pripravuje cestu na prijatie do Olympijských hier. Premeniť to na uskutočniteľný zámer ale závisí na jednotnom systéme pokynov a štandardných kritérií pre hodnotenie výkonu.
- 5/ Tak ako hudba, fyzický tréning i bojové umenia sú vo vzájomnom vzťahu, tento učebný plán uľahčuje zhudobniť “určité kata, vytvoriť príjemné cvičenie pre cvičenca i pre divákov. Rytmické Karate, ktoré bolo navrhnuté p. Seishin Yamauchi a týmto autorom, bolo overené ako prospešné pre fyzický rozvoj i umelecký výkon. “
Technická charakteristika
Samotné techniky ako i technická charakteristika tejto kata sú totožné ako u kata Gekisai. Nakoľko je ale kata Hookiyu zjednodušenou verziou kata Gekisai, sú v tejto kata vynechané niektoré opakujúce sa techniky. Kata obsahuje základné bloky (age uke, uchi uke, harai otoshi uke) ako i základný útok obsiahnutý v Goju ryu kata, mea geri s tate empi uchi.
V súčasnosti sa kata Hookiyu cvičí iba v štýle Shorei Kan Goju ryu.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
Seikichi Toguchi : Okinawan Goju-Ryu, Ohara Publication, 1976
preklad ang. textov zabezpečil Ing. Hrušecký Michal, za čo mu patrí úprimné poďakovanie
obrázok použitý s láskavým súhlasom autora zo stránok
http://members.shaw.ca/shoreikan – sensei Lawrence Lee´s Victoria Shoreikan Dojo
diskusné fórum IRKRS
