Rozšírte si vedomosti pomocou originálnych video kurzov. Zapíšte sa na niektorý z našich E-learningových kurzov a preneste ešte dnes nové bunkai do svojich tréningov.

Zobraziť kompletnú ponuku kurzov

Spirit Of The Kata - Kata, Bunkai, Kyusho

  • E-learning/Courses
    • ANKO ITOSU´S BASSAI DAI FUTARI RENZOKU GEIKO – 2 PERSON CONTINUOUS DRILL
    • 2022 Žilina – Kyusho jutsu v Karate
    • Kurz Bieleho žeriava – základné bojové stratégie v okinavských karate kata
    • Bunkai Bassai Dai – download DVD
  • Karate kata
    • Karate kata
    • Zoznam karate kata
    • Zoznam karate kata podľa tvorcu
  • Kyusho
    • Čo je Kyusho
    • Zoznam vitálnych bodov Kyusho
    • Články o Kyusho jutsu
  • Kobudo kata
  • Recenzie
  • Kalendár podujatí
  • INSIDER
  • Blog
Karate kata

Chinto kata

martin.klasek - 12. apríla 2021

obrázok- karate kata Chinto

鎮東/ 战東 / 岩鶴

Karate kata Chinto

Kata Chinto patrí medzi okinavskú klasiku. Napriek tomu, že dodnes presne nevieme kto je jej tvorcom ani odkiaľ pochádza, zapustila korene najmä v Tomari Te kruhoch.

Pomenovanie kata

Chinto, Gankaku.

Uvedené čínske znaky 鎮東 názvu tejto kata možno preložiť ako “Potlačiť východ”, “Utíšiť východ”. Zápis znakov  战東 zasa ako “Bojovať proti východu” či “Bojovať smerom na východ”. Japonský názov Gankaku 岩鶴 používaný smerom Shotokan, zaviedol v roku 1922 majster Gichin Funakoshi (1868-1957) a prekladá sa ako “Žeriav na skale”.

Pôvod kata Chinto

Autor tejto kata čínskeho pôvodu ani približný rok vzniku nie sú známe. Viaceré zdroje uvádzajú, že názov kata je odvodený od mena majstra (alebo aj čínskeho vyslanca) Chinto. Domnievam sa, že toto je jeden z mýtov rozšírených medzi karatistami na celom svete. Osobne som záznamy o žiadnom čínskom veľvyslancovi menom Chinto (Chin To) nenašiel.

Stroskotanec a Sokon Matsumura

Stará legenda hovorí, že kedysi stroskotal na mori istý námorník, ktorý dorazil k brehom Okinavy. Našiel si útočisko v jaskyni, kde sa skrýval vo dne i v noci. Aby nezomrel hladom, kradol potraviny na prežitie obyvateľom priľahlej dedinky. Keď sa to dozvedel kráľ, nasadil svojho najlepšieho bojovníka Sokon Matsumuru (1792-1896), aby chytil tohto zlodeja do zajatia. Matsumura ho vyhľadal a utkal sa s ním v súboji, ktorý trval asi hodinu. Súboj bol vyrovnaný a nemal víťaza a skončil sa tým,že námorník utiekol naspäť do svojej jaskyne. Matsumura sa vrátil ku kráľovi a podal mu správu. Zobral nejaké jedlo a vypravil sa k jaskyni, kde sa spriatelil s tak skvelým bojovníkom, akým nepochybne tento námorník bol. Začali spolu trénovať a vymenili si koncepty i techniky. Matsumura neskôr vytvoril na základe tejto výmeny poznatkov novú kata, ktorú na počesť svojho priateľa pomenoval Chinto. Preto sa aj niekde uvádza, že kata Chinto uviedol Sokon Matsumura. Toľko hovorí legenda.

Bojovník z Annan

Oveľa pravdepodobnejší sa zdá príbeh, ktorý opísal vo svojej knihe “Ryukyu Kempo: Karate” Gichin Funakoshi (1868-1957) odvolávajúc sa na svojho učiteľa menom Anko Azato (1827-1906). Uvádza, že kata je čínskeho pôvodu a na ostrov Okinava ju priniesol stroskotanec, ktorý ju začal vyučovať v meste Tomari. Inštrukcie od tohto majstra z Fuzhou (Fučou) menom Annan obdržali : Gusukuma a Kanagusuku (kata Chinto), Matsumura (1792-1896) a Oyadomari (1831-1905) (kata Chinte), Yamasato (kata Jiin) a Nakasato (kata Jitte), všetci z Tomari. Všetci sa učili tieto kata naraz, pretože majster sa ponáhľal s odchodom do Číny. Toto sa malo udiať v Tomari niekedy okolo roku 1850.

Tu treba ešte doplniť, že niektoré zdroje neuvádzajú meno Annan, ale stroskotanca z Annan, čo bola štvrť vo Fuzhow (Fučou).

Legendárny majster Karate Choki Motobu (1870-1945) vo svojej knihe Watakushi no Karatejutsu (My Art and Skill of karate) z roku 1932 uvádza:

Navyše, Ryūkyū kenpō, alebo inak karate, bolo prenesené z Číny už v dávnych časoch. Myslím, že Sanchin, Gojūshiho, Sēsan, Sēyunchin a Sūpārinpē sú tiež často rozšírené v Číne a v súčasnosti stále existujú. Naihanchi, Passai, Chintō, Chintē, Wanshū, Rōhai a Kūsankū dnes nemožno vidieť v ich rodisku v Číne, a vyskytujú sa iba na Okinawe.

Motobu Choki

Verzie kata Chinto

Nech už sa túto kata naučil prvý Sokon Matsumura alebo Gusukuma a Kanagusuku, jedno je isté. V súčasnosti môžeme vidieť dve hlavné verzie tejto kata odlišujúce sa najmä smerom akým sa kata cvičí.

obrázok - portrait karate master Sokon Matsumura - vyučoval kata Chinto

Matsumura Chinto

Táto verzia sa cvičí v predo-zadnom smere. Stretnúť sa s ňou môžeme pod rôznymi názvami, avšak vždy ide o líniu majstra Matsumuru. A tak niekedy na túto kata narazíte pod názvom Itosu no Chinto. Táto Shuri te verzia je v okinavskej podobe známa v Kobayashi ryu (Chibana Shoshin (1885-1969)) a v japonských variantoch v štýloch Wado ryu, Shito ryu a Shotokan. V smere Shotokan dostala názov Gankaku.

Chinto kata – Hohan Soken Matsumura Seito
obrázok - portrait karate master Matsumora Kosaku vyučoval kata Chinto

Matsumora Chinto

Táto verzia sa po 45 stupňovej línii, vľavo-pravom smere. Dá povedať, že kata začína bojovať smerom na východ. Takto začínajúce verzie naznačujú, že ide o líniu majstra Kosaku Matsomoru (1829-1898). Je veľmi rozšírená a vyskytuje sa pod viacerými názvami, najčastejšie asi pod názvom Tomari Chinto alebo Kyan no Chinto. Nájdeme ju v okinavských štýloch ako Matsubayashi ryu, Shorin ryu Seibukan, Isshin ryu, Chito ryu.

kata Tomari Chinto

Gankaku Sho

Do smeru Shotokan zaviedol Matsumura no Chinto pod názvom Gankaku Gichin Funakoshi. Avšak časom si niektorí cvičenci osvojili aj Tomari no Chinto, samozrejme technicky upravenú do Shotokan podoby. Oficiálne takúto upravenú verziu zaviedol do svojich sylabov majster Kanazawa Hirokazu (1931-2019) zakladateľ smeru Shotokan Karate International pričom ju pomenoval ako Gankaku Sho.

kata Gankaku Sho – Hirokazu Kanazawa

Technická charakteristika

Charakteristickým znakom tejto dlhej kata je postoj na jednej nohe – Sagi Ashi Dachi, ktorý pripomína žeriava stojaceho na jednej nohe, pripraveného vrhnúť sa na svoju korisť. Dnes môžeme v kata rozlíšiť dva spôsoby vykonania tohto na stabilitu náročného postoja. Starší postoj má zdvihnutú nohu položenú vedľa kolena opornej nohy, pričom novšia verzia tohto postoja používa zdvihnutú nohu zaklinenú v podkolení stojacej nohy, čo zvyšuje stabilitu. Ak k tomuto na stabilitu náročnému postoju prirátame aj vykonávanie rôznych otočiek na jednej nohe, zistíme, že cvičenec musí mať dobre rozvinutý zmysel pre rovnováhu.

V kata sa strieda vykonávanie pomalých pohybov s prudkými výpadmi či otočkami. Kata sa skladá z ľahkých, rýchlych a živých techník obrany a útoku, ktorých pohyb sa vyznačuje predovšetkým ladnosťou. Obrana aj útok sa vykonávajú súčasne buď za použitia oboch rúk alebo ruky a nohy (Tetsui uchi a Mae geri či v Shotokan vykonávaný kop Yoko geri).

Charakteristickou črtou tejto kata je dvojitý kop – nidan tobi geri a taktiež skutočnosť, že embusen kata je vlastne len priamka. Buď v predo zadnom alebo bočnom smere.

V kata sa menia vysoké a nízke postoje, pričom sa rozvíja predovšetkým rovnováha v samotných pohyboch a postojoch. Bojový štýl vyučovaný v tejto kata je náročný s meniacim sa plynulým a rýchlym sledom pohybov. V kata sa nachádza množstvo vysokých postojov na jednej nohe, klasické postoje ako zenkutsu dachi či neko ashi dachi, ale aj nízke postoje ako kosa dachi či dokonca pokľaky.

obrázok Grus americana Whooping crane - inšpirácia pre crane kata Qijing
Grus americana (Whooping crane)
Obrázok prevzatý z https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Whooping_Crane_(3873713594).jpg
Zobrazený obrázok je upravený a voľne šíriteľný pod licenciou Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Korene Chinto

Pohyby kata Chinto sú často prirovnávané k pohybom žeriava. Niektorí ľudia vidia príbuznosť tejto kata s čínskymi vnútornými systémami. Štýl Tai Chi Chuan, ktorý vytvoril Zhan San Feng v 13. storočí, vznikol na základe pozorovaní boja žeriava a hada. Princíp hada spočíval vo vyhýbajúcich manévroch a prednosti žeriava boli v rýchlej práci nôh. Pravdepodobne sa tu nachádza spojitosť medzi kata Chinto a shaolinským štýlom Žeriava vytvoreným v 16. storočí v čínskej provincii Fujian. Typický postoj na jednej nohe nájdeme totiž aj v shaolinskom štýle. Taktiež sa môžeme stretnúť s názorom, že kata Chinto je vlastne zostava Chen Tou zo štýlu Wu Zho Chuan (štýl Piatich predkov). Posúďte sami.

Zostava Chen Tou (沉头) zrejme nie je predchodca kata Chinto.

Žeriav – symbol šťastia a nesmrteľnosti

V čínskom taoizme je žeriav uctievaný ako symbol nesmrteľnosti a múdrosti. Často je zobrazovaný spolu s borovicami a skalou. Podľa legendy, tí ktorí dosiahli nesmrteľnosť vyzdvihne do neba práve žeriav. V skorších časoch Číňania verili, že jestvuje ostrov nesmrteľných, pričom sa domnievali, že leží v súostroví Ryukyu. Toto symbolizoval žeriav , ktorý priletel na skalu. Pár žeriavov zasa symbolizuje šťastie. Mimochodom, vedeli ste, že ostrov Okinava sa prezýva “krajina nesmrteľných”? Je to dané vysokým priemerným vekom dožitia, ktorý sa pohybuje okolo 83 rokov!

Kata Chinto nie je jediná karate kata, ktorá imituje pohyby vodných vtákov. Poznáme ešte niekoľko kata nesúcich po vodných vtákoch ako napr. Rohai či Hakutsuru.

Upozornenie o ochrane autorských práv

Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.

Použitá literatúra

Heinze, Thomas (2003) : www.kusunoki.de
www.ryusei-karate.com
Redmond, Rob(2002): www.24fightingchickens.com
www.ozwebart.com.au
Habersetzer, Roland : www.kcdw.de/kampfkunst/kata.htm
Swift, Joe : www.msisshinryu.com
Camara, Fernando Portela : www.neworleanskarate.net/tomarite.htm
Lind, Werner : Tradice Karate, Nakladateľstvo Comenius, 1996
https://milos.io/shorin-ryu-kata-origins/
MOTOBU Choki: My Art and Skill of karate. 1932. Preložil Andreas Quast a Motobu Naoki. 2020. Vydavateľ Andreas Quast, Baden-Wurttemberg, Germany. Kindle edition. 184 strán. ASIN: B0847CWTWJ.

Protected by Copyscape
Tags | Chito ryu, Isshin ryu, Matsubayashi ryu, Seibukan Shorin ryu, Shito ryu, Shotokan, Wado ryu
 0 0
Share Now

martin.klasek

Zakladateľ portálu KarateWeb.sk (2004-2021) a projektu SpiritoftheKata.com (2020). Člen Kyusho International (2016) a Kyusho International Study Group Leader (Skalica, Slovakia) (2020) Niekoľko rokov profesionálne pôsobil ako Lektor a Coach (komunikácia, vedenie ľudí, riešenie konfliktov) so zameraním na vzdelávanie dospelých.

You Might Also Like

obrázok- karate kata Kensho Karate kata

Kensho kata

16. apríla 2021
obrázok- karate kata Fukyu Karate kata

Fukyu kata

13. apríla 2021
obrázok- karate kata Chatan Yara Kushanku Karate kata

Chatan Yara no Kushanku kata

12. apríla 2021
obrázok- karate kata Paipuren Karate kata

Paipuren kata

20. apríla 2021

Leave a Reply Cancel Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Previous Post Doonquan kata
Next Post Chikan kata

Prihláste sa na bezplatný online kurz

Login

Ponor sa hlbšie do bunkai

Posledné články

  • Video recencia – Vitálne body na nohách

  • obrázok- karate kata Chishokin

    Chishokin kata

  • Chránené heslom: Ako sme na tom …

  • Ba Duan Jin

    Ba Duan Jin

Aragaki Seisho Chito ryu Chitose Tsuyoshi funakoshi gichin Gojukai goju ryu Go Kenki Higaonna Kanryo Itosu Anko Kata Bieleho žeriava kojo ryu Koryu Uchinadi kyokushin Mabuni Kenwa Matsubayashi ryu Matsumura Seito Shorin ryu Matsumura Sokon Meibukan Goju Ryu Ming He Chuan Miyagi Chojun nakaima Nácvik drilov Nácvik oživovania Oyama Masutatsu Príprava na skúšky Recenzia - kniha Recenzia - video ryuei ryu Ryu Ru Ko Shito ryu Shoreikan Goju ryu Shotokan Skúšky Level 1 (oživovanie) Skúšky Level 2 (Body na rukách) Skúšky Level 3 (Body na hlave) Skúšky Level 4 (Body na tele) stratené kata Toguchi Seikichi Uechi Kanei Uechi ryu Wado ryu Wu Xian Hui Yagi Meitoku Yamaguchi Gogen Yamaguchi Goshi

Odporúčané udalosti

jún 2023
logo Kyusho International
jún 10 2023

Seminár Kyusho jutsu s M. Brožíčkom v Skalici + prehliadka mesta

Telocvičňa SZŠ (Strednej zdravotníckej školy)
jún 17 - 18 2023

Kenyu Chinen kobudo seminár v Bratislave

júl 2023
júl 01 - 02 2023

Kyusho jitsu seminar v Ingolstadte (DE)

Turnhalle
júl 24 - 30 2023

Letné sústredenie karate a kobudo SFK

august 2023
Logo Kyusho International
aug 04 - 06 2023

Kyusho convent Lužany 2023 – informačne

Kemp Lužany
september 2023
logo Kyusho International
sep 09 2023

KYUSHO STUDY GROUP TRAINING + Skalický jarmok

Karate Dojo v Centre voľného času
sep 14 - 17 2023

Tréningové sústredenie u mora (Pula, Chorvátsko)

sep 23 - 24 2023

Tetsuji Nakamura IOGKF goju ryu seminár v Trenčíne

október 2023
okt 06 - 08 2023

Seminár Meibukan Goju ryu

logo Kyusho International
okt 14 2023

KYUSHO STUDY GROUP TRAINING

Karate Dojo v Centre voľného času
november 2023
Logo Kyusho International
nov 17 - 19 2023

Kyusho convent Jesenice 2023

Sportovní středisko Jesenice
Žiadna udalosť nebola nájdená!
  • Kontaktujte nás
  • Zásady ochrany osobných údajov
  • Copyright a Cenník

Naše poslanie

V Spirit of the Kata veríme, že ochrana a praktizovanie starých vyučovacích metód je kľúčom k lepšiemu pochopeniu tradičných kata. Našim poslaním je, aby duch kata zostal zachovaný. Náš cieľ je jednoduchý -priniesť staré vyučovacie metódy do súčasnosti a vyučovať sebaobranu založenú na karate kata.

Zostaňme v spojení

Všetky texty ako aj grafické prvky smú byť kopírované iba s písomným súhlasom autora stránok. Conversion is a creative soft blog theme made with love by angrygorilla.

Kyusho seminár

sobota 10.6.2023 Skalica

Naučte sa ako zdolať protivníka prostredníctvom vitálnych bodov.

Prijmite pozvanie na výnimočný seminár Kyusho jutsu pod vedením hlavného trénera českej vetve Kyusho International Miroslava Brožíčka (5.Dan Kyusho, 5.Dan Aikido). Viacej informácií získate TU

obrázok - sensei Miroslav Brožíček

Prehlásenie o cookies a autorských právach

Na stránkach spiritofthekata.com používame cookies. Viacej informácií nájdete v článku o ochrane súkromia. Pokračovaním súhlasíte ako s používaním cookies tak aj s tým,že pri porušení autorských práv sme oprávnení od Vás žiadať náhradu podľa cenníka. Viacej informácií nájdete v článku Copyright a Cenník.

Login

Lost Your Password?
Register
Don't have an account? Register one!
Register an Account

Registration confirmation will be emailed to you.