チンペー
Pomenovanie kata
Chinpe, Chinpu.
Presný názov kata sa bohužiaľ do dnešných čias nedochoval. V súčasnosti sa názov tejto kata v Japonsku zapisuje iba písmom katakana, ktorým sa zapisujú slabiky bez významu. Katakana bola vytvorená zámerným zjednodušením vybraných častí znakov, ktoré tak stratili svoj pôvodný význam a začali sa používať len pre označenie výslovnosti akýchkoľvek japonských slov. V japonskej tlači sa katakana používa pre prepis cudzích mien a slov do japončiny. Význam tohto písma sa dá prirovnať k našej kurzíve.
Pôvod kata Chinpe
Táto kata je v súčasnosti považovaná za stratenú kata. Nevyskytuje sa v sylaboch žiadnej školy. Písomnú zmienku o nej bola zachytená v knihe z roku 1938 autora menom Itoman Seijin. Kniha nesie názov “Karate (Toudi) jutsu no Kenkyu” (唐手術の研究) čo v preklade znamená Výskum techník Karate (Toudi). V tejto knihe autor okrem iného udáva zoznam 42 kata cvičených na Okinave. V tomto vzácnom zozname uvádza aj mnohé v súčasnosti stratené kata ako Niwon, Unuibu, Nuichue, Juumu, Kokan, Channan, Chinpe či Pichurin. Všetky tieto kata sú v knihe zapísané písmom katakana, čo znamená, že v tej dobe nebol známy význam názvov týchto kata.
Dnes už s určitosťou nevieme povedať, či je kata Chinpe čínskeho pôvodu alebo vznikla na Okinave. Traduje sa, že bola súčasťou smeru Tomari Te. Preto nemožno ani vylúčiť , že jej tvorcom je niektorý významný majster Tode z Tomari, napr. Kosaku Matsomora (1829-1898). No vylúčiť nemožno ani to, že táto kata bola prenesená na ostrov Okinava z 600 km vzdialeného ostrova Taiwan. Niektoré zdroje uvažujú, že na prenose tejto kata by sa mal podieľať okinavský majster Chotoku Kyan (1870-1945), ktorý sa istý čas na Taiwane zdržiaval a mal si tu údajne osvojiť nejaké zostavy. Každopádne nie je známe, že by túto kata na Okinave vyučoval.
Táto kata je v súčasnosti považovaná za stratenú. Čas ukáže či sa kata Chinpe vynorí oficiálne v nejakom rodinnom štýle alebo či zostane naďalej utajená či zabudnutá tak ako napr. kata Chinsu, prípadne či sa táto kata objaví vo viacerých verziách.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
McKENNA, Mario: Itoman Seijin. [online]. 22.02.2010. [cit. 2011-10-15]. Dostupné na internete http://www.kowakan.com/?p=23038s
www.koryu-uchinadi.com : Hanshi Patrick McCarthy – osobná korešpondencia
Jiří Jánoš : Zajímavosti z Japonska, Albatros,1984
www.msisshinryu.com/history/tomari-te/ : F.P. Camara – Tomari-Te: The place of the old tode
Obrázok Ostrov Okinava, zdroj https://www.google.sk/maps