チンス / ロンス
Pomenovanie kata
Chinsu, Ronsu.
Kata Chinsu je v súčasnosti už považovaná za stratenú kata. Jediný záznam o nej udáva, že bola cvičená na strednej škole v rámci povinného predmetu Karate.
Význam názvu kata sa bohužiaľ do dnešných čias nedochoval. V súčasnosti sa názov tejto kata v Japonsku zapisuje iba písmom katakana, ktorým sa zapisujú slabiky bez významu. Katakana bola vytvorená zámerným zjednodušením vybraných častí znakov, ktoré tak stratili svoj pôvodný význam a začali sa používať len pre označenie výslovnosti akýchkoľvek japonských slov. V japonskej tlači sa katakana používa pre prepis cudzích mien a slov do japončiny. Význam tohto písma sa dá prirovnať k našej kurzíve.

Záznam o kata Chinsu
Kata Chinsu patrí dnes už k strateným kata. Zatiaľ jedinú zmienku o tejto kata môžeme nájsť v denníku okinavskej prefektúry, ktorý 25. januára 1911 publikoval článok o šírení a rozvoji povinného predmetu Karate na strednej škole.
V tomto článku sa popisuje stretnutie študentov a majstrov, ktoré sa konalo 24.1.1911 na nádvorí strednej školy. Na tomto stretnutí bol vymenovaný Kentsu Yabu ako inštruktor, žiaci cvičili kata i kumite a niekoľko majstrov (Funakoshi, Kiyuna, Yabu a Itokazu) predviedlo svoje kata. Autor článku taktiež udáva, ktoré kata cvičili žiaci školy. Celkovo bolo odcvičených 15 kata zo smeru Shuri Te a Tomari Te, pričom v súčasnosti menované kata priraďujeme skôr k majstrovským ako k žiackym kata (Chinto, Wansu, Passai, Kusanku, Rohai, Gojushiho (Useishi), Jiin (Ji), Sesan, Wanduan (Wando), Jion (Jumu), Chinte (Nantei), Jion). Dnes označované ako žiacke kata boli odcvičené len Naihanchi (Naifanchi) a Pinan. Okrem týchto v súčasnosti známych kata zoznam obsahuje aj dnes už stratenú kata Ronsu (Chinsu).
Použitá literatúra
Jiří Jánoš: Zajímavosti z Japonska, Albatros,1984
Quast, Andreas: Tokuda Antei’s Memorandum. Publikované na http://ryukyu-bugei.com/?p=7324 [prístup 28.2.2021]