公相關 大 / 少
観空 大 / 少
Karate kata Kushanku Dai
Kata Kushanku patrí medzi najstaršie kata okinavského Tode / Karate. S príchodom tejto kata sa viaže legenda, ktorá je dokonca zdokumentovaná v zápiskoch konfuciánskeho učenca menom Tobe Ryoen. V súčasnosti kata Kushanku patrí k vrcholným formám mnohých štýlov. A taktiež sa východiskom pre novovzniknuté kata Kushanku Dai a Kushanku Sho.
Pomenovanie kata
Kushanku, Koshokun, Kosokun, Kanku, Kwanku.
Uvedené čínske znaky 公相關 názvu tejto kata možno preložiť ako “Štátny minister Guan”. Zakladateľ smeru Shotokan, Gichin Funakoshi (1868-1957), preniesol túto kata do Japonska, kde ponechal znaky 公相關, ktorými sa kata zapisovala. Tu sa ale začali tieto znaky čítať s japonskou výslovnosťou ako Kosokun (Koshokun). Tento názov sa dodnes používa v Japonsku, ale len v Shito ryu kruhoch. (Paradoxom je, že tieto Shito ryu smery používajú okinavské názvy kata ako napr. Pinan, ale u tejto kata je to práve japonská výslovnosť). Neskôr Funakoshi premenoval názov kata na Kanku. Japonský názov Kanku 観空 sa prekladá ako “Pohľad na oblohu”. Stretnúť sa môžeme aj s názvom Kwanku.
Pôvod kata Kushanku Dai / Sho
Majster Itosu inšpirovaný kata Kushanku majstra Matsumuru vytvoril nové dve verzie Kushanku Dai a Kushanku Sho. Do týchto kata vložil majster Itosu svoj charakteristický podpis v podobe techník uchi uke a morote uchi uke.
Pôvod kata Kosokun Dai / Sho
Žiak majstra Itosu menom Kenwa Mabuni prevzal do ním vytvoreného štýlu Shito ryu kata vytvorené majstrom Itosu, ktoré premenoval na Kosokun Dai a Kosokun Sho. Popri týchto dvoch kata vytvoril vlastnú verziu, ktorú nazval Shiho Kosokun.
Pôvod kata Kanku Dai / Sho
Tieto dve verzie, rovnaké ako Kushanku Dai / Sho a Kosokun Dai / Sho, dorazili prostredníctvom Gichina Funakoshiho (1869-1957) do Japonska, kde sa pod názvami Kanku Dai a Kanku Sho stali súčasťou školy Shotokan.
Porovnanie verzií
Vo všeobecnosti môžeme povedať, že verzie Kushanku – Kosokun – Kanku sú v podstate identické. Líšia sa najmä v technickej charakteristike vlastnej tomu ktorému štýlu. Napr. postoje, úvodné pozdvihnutie rúk či typická technika vykonávaná na zemi. Kým Kushanku a Kosokun kata preferujú postoj neko ashi dachi tak Kanku Dai postoj typický pre Shotokan, kokutsu dachi či kiba dachi. Líšia sa i v úvodnej technike, typickej pre tieto Kushanku /Kosokun /Kanku Dai, kedy sa obidve dlane spoja a podvihnú až do výšky čela. Pri tejto technike mnohé okinavské štýly nechajú medzi dlaňami štrbinu, tak ako v Kanku Dai. Oproti tomu Shito ryu verzia dlane pevne spojí k sebe. Ďalšiu techniku, ktorú majú spoločnú Kushanku Dai a Kosokun Dai je pre túto kata typické strhnutie či podmietnutie, kedy cvičenec sedí na jednej nohe v tesnom kontakte s dlážkou. V Kanku Dai sa s týmto náročným postojom netrápia, techniku vykonajú v oveľa vyššom a stabilnejšom postoji.
Každopádne môžeme konštatovať, že dedičstvo majstra Itosu bolo prenesené aj do japonských štýlov majstrov Mabuniho a Funakoshiho. Ich Shito ryu a Shotokan patria medzi najrozšírenejšie štýly Karate na svete. A s nimi i kata Kushanku / Kosokun / Kanku Dai a Sho.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
McCarthy, Patrick: Bubishi – The Classic manual of combat. Tuttle Publishing, Vermont (USA). 2008. ISBN 978-0-8048-3828-3. s.255.
https://blackbeltwiki.com/kanku-dai