Spirit Of The Kata - Kata, Bunkai, Kyusho

  • Karate kata
    • Karate kata
    • Zoznam karate kata
    • Zoznam karate kata podľa tvorcu
  • Kyusho
  • Kalendár podujatí
  • E-Learning
  • INSIDER
  • Blog
Karate kata

Kishimoto Kushanku kata

martin.klasek - 16. apríla 2021

岸下の公相關

Karate kata Kishimoto no Kushanku

Kata Kushanku patrí medzi najstaršie kata okinavského Tode / Karate. V Shuri Te i Tomari Te patrí v súčasnosti kata Kushanku patrí k vrcholnej forme, pričom sa vyskytuje v mnohých verziách.

Pomenovanie kata

Kushanku, Koshokun, Kosokun, Kanku, Kwanku.

Uvedené čínske znaky názvu tejto kata možno preložiť ako „Štátny minister Guan“.

Zakladateľ smeru Shotokan, Gichin Funakoshi (1868-1957), preniesol túto kata do Japonska, kde ponechal znaky, ktorými sa kata zapisovala. Tu sa ale začali tieto znaky čítať s japonskou výslovnosťou ako Koshokun. Tento názov sa dodnes používa v Japonsku, ale len v Shito ryu kruhoch. (Paradoxom je, že tieto Shito ryu smery používajú okinavské názvy kata ako napr. Pinan, ale u tejto kata je to práve japonská výslovnosť). Neskôr Funakoshi premenoval názov kata na Kanku. Japonský názov Kanku sa prekladá ako „Pohľad na oblohu“. Stretnúť sa môžeme aj s názvom Kwanku.

Oshima Hikki

V roku 1609 si kráľovstvo Ryukyu podrobil japonský klan Satsuma. Táto nadvláda trvala až do roku 1879, kedy okinavský kráľ Šó Tai (Sho Tai) abdikoval a ostrov Okinava sa stal trvalo súčasťou japonského cisárstva. Byť japonským vazalom znamenalo platiť pravidelné odvody. A tak aj roku 1762 vyplávala z Okinavy smerom do Japonska loď s darmi. Cieľom bolo mesto Satsuma, ktoré sa v súčasnosti nachádza v prefektúre Kagoshima. Avšak nečakaný tajfún zapríčinil, že loď s darmi nakoniec doplávala až na ostrov Šikoku, do kniežactva Tosa, a zakotvila na pláži Oshima.

Miestny konfuciánsky mních Tobe Ryoen (1713-1795) bol poverený pozberať svedecké výpovede tejto posádky. Tieto výpovede sú známe ako Oshima Hikki (Vzpomienky na Oshima). Okrem samotného pristátia poškodenej lode zdokumentoval tento mních aj rozhovor s pasažierom poškodenej lode. Okinavský úradník Pechin Shionja v ňom uviedol, že na vlastné oči na Okinave videl ukážku čínskeho Kempo. Dokonca podrobne popísal, akou technikou tento Číňan, porazil oveľa silnejších súperov. Túto techniku v súčasnosti poznáme pod názvom Kani Bassami. Shionja taktiež uviedol identitu toho Číňana. Volali ho Kusankun a na Okinavu priplával v roku 1756 kedy aj so svojimi žiakmi a sapposhim dynastie Čching (Qing) menom Quan Kui . Odkaz tohto čínskeho majstra Kempo leží v kata Kushanku 公相關.

Titul alebo meno?

Pomerne často sa môžeme stretnúť s názorom, že názov kata Kushanku je zápisom mena jej zakladateľa. Uvádzajú sa rôzne čínske mená ako napr. Kung Hsiang Chun, Kwang Shang Fu, Koshokun alebo Ku Shan Ku. Domnievam sa, že toto tvrdenie je pravdivé len z polovice. Údajne pricestoval majster Kushanku na Okinavu v roku 1756 a mal zastávať funkciu vyslanca čínskej dynastie Čching (Qing). Z historických záznamov sa môžeme dočítať, že v roku 1756, za vlády okinavského kráľa Sho Boku, nastúpil vo funkcii 19. čínskeho vyslanca práve vyslanec menom Guan Kui (Guan je priezvisko). Ďalší vyslanec v poradí, 20. čínsky vyslanec nastúpil do funkcie až v roku 1800, teda 44 rokov po nástupe 19. vyslanca. Domnievam sa teda, že názov kata Kushanku je vlastne okinavskou výslovnosťou horeuvedených čínskych znakov „Gong“ pre „štátny“, „Xiang“ pre „minister“ a priezviska „Guan“.

Kto bol Peichin a kto Sapposhi? Prečítajte si aj súvisiaci článok objasňujúci postavenie a úlohy okinavskej šľachty ako aj podrobnú históriu kráľovstva Ryukyu. Autor článku je Hanshi Patrick McCarthy, preklad zabezpečil Hanshi Martin Čulen. Ďakujeme.

História

Autor ani presný pôvod tejto pravdepodobne čínskej kata nie je dnes známy. V smere Koryu Uchinadi, ktorý reprezentuje Hanshi Patrick McCarthy sa uvádza, že kata Yara Kushankun má pôvod v čínskom boxe Arhatov, nazývanom aj Lohan Quan – Mníchova päsť. Na Okinavu ju pravdepodobne preniesol v roku 1756, 19. čínsky vojenský vyslanec na Okinave menom Guan Kui. Následne kata Kushanku silno ovplyvnila vývoj okinavského Tode. Postupom času sa menila a vzniklo viacero verzií tejto kata. Na počiatku sa kata Kushanku šírila v dvoch rozdielnych líniách. Majster Guan odovzdal túto kata len na dvoch žiakov menom Sakugawa a Yara.

Gabika Lišková (*1990) - Hankokai Senica

Gabika Lišková (*1990) – Hankokai Senica

Línie

Kata Kushanku sa na Okinave rozvíjala po dvoch líniách, pričom sa začlenila ako do Shuri Te tak aj do Tomari Te.

línia Sakugawa : Mladý Shungo Sakugawa (1733-1815) sa stal žiakom majstra Guan údajne hneď po jeho príchode na Okinavu (1756) a bol ním údajne plných 6 rokov. Pod vedením majstra Guan sa učil len kata Kushanku, ktorá údajne obsahovala celý jeho štýl. Sakugawa túto kata nakoniec vďaka chýbajúcemu čínskemu vzdelaniu a ovplyvnený tvrdým okinavským Tode pozmenil. Nahradil veľa citlivých, detailných útokov na vitálne body chladnými, účelovými technikami. Z tejto verzie vzniklo v budúcnosti mnoho variantov. Majster Sakugawa (1733-1815) odovzdal túto kata na svojho žiaka menom Sokon Matsumura (1792-1896) a ten na svojho žiaka menom Anko Itosu (1830-1916). Ďalším žiakom majstra Matsumuru bol Bushi Takemura (1814? – 1896), ktorého žiakom bol aj Soko Kishimoto (1862 – 1945). Ten nakoniec vytvoril verziu Kishimoto no Kushanku.

Majster Itosu vytvoril upravil kata Kushanku a vytvoril dve verzie Kushanku Dai a Kushanku Sho. Tieto verzie dorazili prostredníctvom Gichin Funakoshi (1869-1957) do Japonska, kde sa pod názvami Kanku Dai a Kanku Sho stali súčasťou školy Shotokan. Ďalší žiak majstra Itosu, Choshin Chibana, upravil kata Kushanku Dai a vytvoril vlastnú verziu, ktorá sa dnes cvičí pod názvom Chibana no Kushanku. Taktiež Kenwa Mabuni prevzal do Shito ryu kata vytvorené majstrom Itosu, ktoré premenoval na Kosokun Dai a Kosokun Sho. A popri týchto dvoch kata vytvoril vlastnú verziu, ktorú nazval Shiho Kosokun.

línia Yara : Yara (1760-?) sa stal žiakom majstra Guan, časom odovzdal nezmenenú kata šíriacu sa po línii Tomari-te na svojho žiaka menom Kuniyoshi. Odtiaľ sa po línii Chotoku Kyan (1870-1945) – Shoshin Nagamine (1907-1997) dostala do štýlu Matsubayashi ryu. Tu sa údajne nezmenená vyučuje dodnes. Preto sa dnes čínska pôvodná verzia nazýva v okinavskom Karate aj ako Kuniyoshi no Kushanku. >>> viacej o kata Chatan Yara Kushanku

Menej známe verzie

Popri verziách známych z hlavných okinavských a japonských štýlov sa objavili aj ďalšie verzie.
Tachimura no Kushanku
Koryu Kushanku z Gensei ryu

Soko Kishimoto

Kishimoto (1862 – 1945), ktorý sa chválil tým, že nikdy nemal majstra a všetko sa naučil počas mnohých kake-dameshi (duelov), by však podľa niektorých zdrojov mohol byť predsa len žiakom Bushi Takemury (1814?-1896), ktorý bol žiakom samotného Tode Sakugawu (1782 – 1862?). Z tohto rozprávania môžeme odvodiť, že štýl, ktorý praktizoval Kishimoto, bol typu Shuri-te. Kishimoto ako učiteľ bol vyberavý a počas svojho života mal údajne len 9 žiakov. Medzi jeho dvoch posledných žiakov patrili Seiken Shukumine (1925-2001) and Seitoku Higa (1920-2006). Svojich žiakov si pred prijatím testoval a než prijal Shukumineho za svojho žiaka požadoval po ňom sľub udržať techniky v tajnosti.

kata Kishimoto no Kushanku – Sandra Sanchéz

Kishimoto no Kushanku kata

Kata Kishimoto no Kushanku je v podstate podobná na iné verzie kata Kushanku a predsa iná. Túto kata spoznáte podľa nasledujúcich znakov.
Úvodná kombinácia techník (prekrížené ruky na hrudi nasledované dvojitým mae geri vo výskoku) tejto kata je cvičená v iných verziách až v samotnom závere kata (napr. Chatan Yara Kushanku). Ďalšou netypickou technikou je úder nukite, ktorý sa objavuje v tejto verzii vo dvoch podobách. Dva krát ako ayumi ashi oi cuki a dva krát ako gyaku cuki. Mimochodom gyaku cuki s nukite sa vyskytuje aj vo verzii majstra Chibanu.

Kishimoto no Kushanku patrí medzi najnáročnejšie kata v Karate.

Použitá literatúra

Werner Lind : Tradice Karate, Comenius 1996
www.kusunoki.de/meister/yara_chatan.html
www.kcdw.de/kampfkunst/kb_kata1.htm#bo
www.fh-jena.de/fh/org/sport/karate/kanku.html
www.okinawatimes.co.jp/eng/ryukyu/ryu1_3_4.html
McCarthy, Patrick: Bubishi – The Classic manual of combat. Tuttle Publishing, Vermont (USA). 2008. ISBN 978-0-8048-3828-3. s.255.
https://fr.wikipedia.org/wiki/Seiken_Shukumine
https://en.wikipedia.org/wiki/Genseiry%C5%AB

Tags | Kishimoto
 0 0
Share Now

martin.klasek

Zakladateľ portálu KarateWeb.sk (2004) a projektu SpiritoftheKata.com (2020). Člen Kyusho International (2016) a Kyusho International Study Group Leader (Skalica, Slovakia) (2020) Niekoľko rokov profesionálne pôsobil ako Lektor a Coach (komunikácia, vedenie ľudí, riešenie konfliktov) so zameraním na vzdelávanie dospelých.

Leave a Reply Cancel Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Previous Post Kukan kata
Next Post Kushanku Dai / Sho kata

Nájdi čo ťa zaujíma

Ponor sa hlbšie do bunkai

Posledné články

  • Kokan kata

  • Kyan shi Sesan

  • Kushanku Dai / Sho kata

  • Kishimoto Kushanku kata

  • Kontaktujte nás

Viacej na sieti Facebook

Naše poslanie

V Spirit of the Kata veríme,že ochrana a praktikovanie starých vyučovacích metód je kľúčom k lepšiemu pochopeniu tradičných kata. Našim poslaním je, aby duch kata zostal zachovaný. Náš cieľ je jednoduchý: priniesť staré vyučovacie metódy do súčasnosti a vyučovať sebaobranu založenú na karate kata.

  • Karate kata
    • Karate kata
    • Zoznam karate kata
    • Zoznam karate kata podľa tvorcu
  • Kyusho
  • Kalendár podujatí
  • E-Learning
  • INSIDER
  • Blog

Všetky texty ako aj grafické prvky smú byť kopírované iba s písomným súhlasom autora stránok. Conversion is a creative soft blog theme made with love by angrygorilla.