松村の十三
Karate kata Matsumura Sesan
Kata Matsumura Sesan je stredne náročná kata, ktorú na Okinave šíril majster Sokon Matsumura. Prostredníctvom žiakov majstra Matsumuru sa časom udomácnila vo viacerých štýloch.
Pomenovanie kata
Matsumura no Sesan, Matsumura no Seisan.
Uvedené čínske (japonské) znaky názvu tejto čínskej kata možno preložiť ako číslo “13”. Názov sa prekladá ako “Kata Sesan verzia majstra Matsumuru”.
Uvedené čínske znaky názvu tejto čínskej kata možno preložiť ako číslo „13“. V smere Goju ryu sa názov kata Sesan prekladá ako „13 rúk“. Číslo 13 v názve kata býva niekedy interpretované tak, že kata Sesan obsahuje 8 obranných a 5 útočných techník, spolu 13. Morio Higaonna zasa objasňuje, že názov sa zakladá na 13-tich pacifistických budhistických princípoch. Kinjo Akio interpretuje názov kata ako 13 postupov, nie pohybov. McCarthy v Bubishi uvádza, že číselný názov kata môže mať súvislosť s počtom vitálnych bodov, na ktoré sa študent učí útočiť.
Pôvod kata Matsumura Sesan
V Shorin ryu bola istá verzia kata Seisan známa už z dôb majstra Matsumura (1792-1896). Predpokladá sa, že ju majster Matsumura preniesol v roku 1840 z Číny. Nie je vylúčené, že istá verzia tejto kata tu bola známa už dlhšie ale časom sa z nej vytratili kruhové pohyby typické pre čínske Chuan Fa a boli zamenené za priame techniky. Nie je vylúčené, že verzia majstra Itosu (1830-1916), ktorý bol žiakom majstra Matsumuru, bola ovplyvnená verziami zo Shorei, nakoľko Itosu bol blízkym priateľom majstra Higaonnu (1853-1916). Táto verzia bola nakoniec prostredníctvom Gichin Funakoshiho (1868-1957) začlenená do smeru Shotokan a pomenovaná ako Hangetsu.
Autor tejto kata je neznámy, objavenie sa pripisuje majstrovi menom Sokon Matsumura (1792-1896). Rok jej zavedenia do Shorin ryu sa odhaduje na 1840. Je možné, že túto kata si osvojil majster Matsumura v Číne a preniesol ju následne na Okinavu. No môžeme sa stretnúť i s názorom, že už na Okinave existujúcu kata Sesan rozvinula ďalej manželka majstra Matsumuru, ktorá taktiež ako on praktikovala bojové umenia. Majster Matsumura odovzdal túto kata ďalej na majstra Yasutsune Itosu (1831-1916). Ten ju taktiež odovzdal na svojho žiaka menom Gichin Funakoshi (1868-1957). Bol to pravdepodobne majster Funakoshi, ktorý túto kata pozmenil, a zaradil ju smeru Shotokan pod názvom Hangetsu.
Technická charakteristika kata Matsumura Seisan
Kata Matsumura Seisan sa silno odlišuje od verzií známych z Goju ryu či Uechi ryu. Naproti tomu sa podobá na Tomari Sesan ako aj na verziu tejto kata známu zo smeru Shotokan – Hangetsu. Za zmienku určite stojí to, že na rozdiel od kata Hangetsu sa prvé tri kroky nevykonávajú v hangetsu dachi, ale v shiko dachi, ktoré sa pri údere gyaku cuki zmení na zenkutsu dachi. Tieto postoje, charakteristické počas celej kata, úplne nahrádzajú postoj hangetsu dachi, ktorý sa v kata nenachádza. Priebeh tejto kata je v podstate rovnaký ako u kata Hangetsu. V kata Matsumura Seisan sa necvičí hlboké bránicové dýchanie aké je možno vidieť v kata Hangetsu.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
www.eastcoast.co.za/buddy/jundokankata.html
www.freespace.virgin.net/mike.clark/sodokan11.htm
www.shitokai.com
www.ogrkk.com/kata.htm
www.goju-ryu.info/kata/
www.shaolinunion.com
www.dentokanhombu.com/kata.htm
www.kcdw.de/kampfkunst/kata2.htm