Rozšírte si vedomosti pomocou originálnych video kurzov. Zapíšte sa na niektorý z našich E-learningových kurzov a preneste ešte dnes nové bunkai do svojich tréningov.

Zobraziť kompletnú ponuku kurzov

Spirit Of The Kata - Kata, Bunkai, Kyusho

  • E-learning/Courses
    • ANKO ITOSU´S BASSAI DAI FUTARI RENZOKU GEIKO – 2 PERSON CONTINUOUS DRILL
    • 2022 Žilina – Kyusho jutsu v Karate
    • Kurz Bieleho žeriava – základné bojové stratégie v okinavských karate kata
    • Bunkai Bassai Dai – download DVD
  • Karate kata
    • Karate kata
    • Zoznam karate kata
    • Zoznam karate kata podľa tvorcu
  • Kyusho
    • Čo je Kyusho
    • Zoznam vitálnych bodov Kyusho
    • Články o Kyusho jutsu
  • Kobudo kata
  • Recenzie
  • Kalendár podujatí
  • INSIDER
  • Blog
Karate kata, Kyusho

Gekisai kata

martin.klasek - 12. apríla 2021

obrázok- karate kata Gekisai

撃砕 第一 / 第二 / 第三

Karate kata Gekisai Dai

Gekisai Dai kata patrí medzi nenáročné kata školy Goju ryu. Na základe prvej kata vznikli ďalšie kata s rovnakým enbusenom. Zaujímavosťou je, že na vzniku sa podieľalo viacero autorov, ktorí sledovali spoločný cieľ: uviesť začiatočníkov do prvých techník Karate. Bunkai kata Gekisai odzrkadľuje bunkai náročnejších kata Goju ryu.

Pomenovanie kata

Gekisai Dai (Ichi 1, Ni 2, San 3).

Názov tejto kata sa prekladá ako “Zaútočiť a rozbiť”. V smere Kyokushinkai sa názov tejto kata prekladá ako “Zboriť pevnosť”. Tento názov však vychádza z japonského čítania kanji znakov.

Pôvod kata Gekisai

Kata Gekisai Dai Ichi / Ni vytvoril v roku 1941 zakladateľ Goju Ryu, Chojun Miyagi (1888-1953) spolu so zakladateľom Matsubayashi ryu menom Shoshin Nagamine (1907-1997).

obrázok - portrait karate master Chojun Miyagi zakladateľ Goju ryu Karate

Miyagi Chojun (宮城 長順)
(25.apríl 1888 – 8.október 1953 )
Okinavský majster Karate, ktorý sa výrazne zapísal do histórie Tode /Karate.
Matsu Miyagi sa narodil 25. Apríla 1888 v Higashi Machi, Naha, na Okinave ako syn Chosho Miyagiho, ktorého rodina patrila k jednej z najbohatších. ( „Miyagi“ je japonská derivácia okinavského mena „Miyagusuku“). Jeho rodina obchodovala
s liekmi a vlastnila dve obchodné lode, ktoré boli používané na zásobovanie vlády a súkromných obchodníkov. Miyagi bol adoptovaný po smrti hlavného rodinného dediča vo veku piatich rokov svojim strýkom a jeho meno bolo zmenené na Chojun.

Kto bol jeho učiteľom
S tréningom karate začal pod vedením majstra menom Aragaki Ryuko, keď mu bolo 12. Toto vyučovanie pozostávalo hlavne z cvičenia určené k rozvoju tela, používalo sa hlavne okinavské náradie ako chishi ( sochor s kameňom s určitou váhou ), nigiri game ( hlinené krčahy) a makiwara. Z tohto silného základu neskôr Miyagi postavil na princípoch rozvoja sily jeho vlastné vyučovanie. Neskôr v 9. triede Chojun Miyagi opustil Dai Ichi Junior High School v Naha, výlučne aby mohol študovať Naha-Te a stal sa jediným študentom Kanryo Higaonny (1853-1916). Majster Higaonna mal vtedy 49 rokov a Miyagi u neho študoval Tode 14 rokov, až do Higaonnovej smrti v roku 1915. U majstra Higaonnu si Miyagi osvojil nasledujúce kata z čínskeho Kempo:

Sanchin
Sesan
Sanseru
Suparinpei
Saifa
Seienchin
Shisochin
Kururunfa
Sepai

Prísny učiteľ
Po návrate z Číny začal Miyagi vyučovať Tode v Naha. Veľa študentov žiadalo Miyagiho, aby ich učil, no len málo z nich zostalo. Prirátať to môžeme extrémne tvrdým tréningovým metódam, ktoré tvorili tréning originálneho Goju ryu. Miyagi nepožadoval veľa nielen od študentov, ale aj od seba. Kolujú príbehy o týkajúcej sa potreby závesných lán nad sociálnymi zariadeniami, pretože študenti boli tak unavený z tvrdého tréningu, že nevládali vstať zo sediacej pozície bez niečoho čoho by sa mohli zachytiť. Tiež, sa hovorí o Miyagiho študentoch, ktorí boli vždy rozpoznateľný vo verejných kúpeľoch vďaka červeným značkám na tele, ktoré zostali ako výsledok testovania Sanchin kata.

Prezentácia Tode
V roku 1922 zakladateľ Judo, Jigoro Kano (1860-1938), dával lekcie na Okinave. O niekoľko rokov neskôr sa vrátil na najväčší ostrov súostrovia Ryukyu a videl Miyagiho demonštrovať jeho jedinečnú zručnosť v mene okinavských bojových umení. Táto demonštrácia sa stala legendárnou. Počas tohto vystúpenia zostal Miyagi nezranený počas lámacích techník s bo a ukázal ohromnú
silu jeho rúk pri zovretí, kedy trhal kôru stromov s prstami. Taktiež trhal s jeho neuveriteľne silnými rukami mäso na pláty. Na toto predstavenie majster Kano nikdy nezabudol a neskôr využil svojho vplyvu k tomu, aby poskytol Miyagimu ukážku jeho bojového umenia v Japonsku.

Pomenovanie systému
K pomenovaniu Miyagiho systému prišlo vtedy, keď jeho starší žiak Jinan Shinzato (1900-1945) v roku 1930 predvádzal bojový štýl majstra Miyagiho v Japonsku. Tu mu bola položená otázka ako nazývajú na Okinave tento štýl. Zaskočený študent nevedel na túto otázku odpovedať a po návrate na Okinavu konzultoval vzniknutú situáciu s Miyagim. Ten po úvahe pomenoval štýl „Goju ryu“, podľa 8 prvkov čínskeho Kempo z Bubishi. Chojun Miyagi sa stal prvým majstrom okinavského Tode, ktorý nepomenoval systém podľa oblasti v ktorej sa cvičil (ako Naha-te, Shuri-te,Tomari-te). V roku 1933 bol štýl Goju ryu ako prvé okinavské bojové umenie zapísaný u japonskej organizácie Dai Nippon Butoku-Kai. Neskôr v roku 1936 sa zúčastnil na Okinave stretnutia majstrov, na ktorom bolo dohodnuté, že Tode sa premenovalo na Karate.

Kata vytvorené majstrom Miyagim
Chojun Miyagi veril, že Karate nemôže rásť iba s klasickými kata, a že majú byť vyvinuté nové kata, ktoré by pomohli verejnosti učiť sa bojové umenia. Kata Gekisai Dai 1,2 boli vytvorené práve pre tento účel okolo roku 1940. Miyagi pôvodne plánoval vytvoriť sériu foriem Gekisai, ale 2. Svetová Vojna prerušila jeho tréning a kata už neboli nikdy vytvorené. Popri dvoch Gekisai kata stihol vytvoriť ešte i kata Tensho.

Gekisai Dai Ichi
Gekisai Dai Ni
Tensho

Šírenie Goju ryu
Hoci majstra Miyagiho trápil zlý zdravotný stav vo forme vysokého krvného tlaku a srdečného stavu, pokračoval v šírení svojho umenia nielen na Okinave ale aj v Japonsku či na
Taiwane. Už za svojho života sa stal uznávaným odborníkom na Karate a bol menovaný do riadiacich funkcií mnohých organizácií. Súčasne pokračoval vo vyučovaní na Okinavskej
policajnej akadémii.

Nečakaný odchod
Majster Miyagi zomrel nečakane po infarkte 8. októbra 1953, vo veku 65 rokov. Jeho smrť bola taká nepredvídaná, že nebol menovaný žiaden oficiálny nástupca Goju ryu. Zanechal mnohých významných študentov, ktorí po jeho smrti pokračovali v šírení Goju ryu.

Najvýznamnejší študenti
Niektorí z jeho najvýznamnejších študentov boli Seiko Higa (taktiež bol študentom Kanryo Higaonnu), Miyazato Eichi (zakladateľ Jundokan dojo), Meitoku Yagi (zakladateľ Meibukan dojo, ktorý obdržal od rodiny Miyagi opasok a karategi majstra Miyagiho), Seikichi Toguchi (zakladateľ Shorei-kan Goju ryu) a Gogen Yamaguchi (zakladateľ International Karate do Goju Kai Association a zástupca Goju ryu v Japonsku). Taktiež trénoval viacerých študentov,ktorí založili vlastné školy ako Seigo Tada (zakladateľ Seigokan) a Shimabuku Tatsuo (zakladateľ Isshin ryu).

Z historických zdrojov sa dozvieme, že vo februári roku 1936 vycestoval Chojun Miyagi (1988-1953) do Číny, aby si osvojil rozšíril obzory a osvojil si techniky z čínskeho Chuan Fa. Vieme, že navštívil mesto Shanghai, kde sa stretol s majstrom Lohan Quan (štýl Mníchovej pästi) menom Miao Xing (1881-1939). A práve u tohto majstra si pravdepodobne osvojil isté cvičenia podobné na neskoršie kata Gekisai.

Kata Gekisai začlenil majster Miyagi ako druh fyzického cvičenia pre stredoškolských študentov. Účelom týchto kata bolo nielen zviditeľniť Goju ryu medzi mladými ľuďmi na Okinave, ale aj pomôcť začiatočníkom pri vnikaní do tajov do tohto populárneho smeru Karate.

Vytvorenie ďalších žiackych kata prerušila 2. Svetová Vojna. Až v roku 1948 začal majster Miyagi vyučovať tieto kata ako pevnú súčasť systému Goju ryu. Dovtedy sa v Goju ryu vyučovala ako prvá kata Sanchin. No k ovládnutiu kata Sanchin bolo treba mladým ľuďom množstvo trpezlivosti. A tak kata Sanchin bola nahradená čo do zvládnutia nepochybne ľahšími kata.

obrázok - portrait karate master Toguchi Seikichi autor kata Gekisai Dai San

Verzie

Verzie Gekisai Dai Ichi a Ni vytvoril majster Miyagi (1888-1953). Po jeho smrti pokračoval majster Seikichi Toguchi (1917-1998) (Shoreikan Goju ryu) v rozvoji žiackych Goju ryu kata, pričom vytvoril tretiu verziu – Gekisai Dai San. Majster Toguchi bol žiakom majstra menom Seiko Higa (1898-1966), ktorý bol hlavným asistentom majstra Miyagiho. Preto sa táto tretia verzia cvičí iba v Shoreikan Goju ryu.

Napriek tomu, že už nevznikla žiadna ďalšia kata , koncept tejto kata možno nájsť aj v iných štýloch. Kata Gekisai Dai Ichi a Ni inšpirovali mnohých ďalších majstrov pri vytváraní žiackych kata a tak sa dnes môžeme stretnúť napríklad v Shito ryu s kata Shinsei, ktorú vytvoril zakladateľ Shito ryu majster Kenwa Mabuni (1889-1952). Táto kata sa nápadne podobá na Dai Ni verziu. V Matsubayashi ryu sa cvičí kata označovaná ako Fukyu kata 2, pričom vlastne ide o Dai Ichi verziu. Smer Kyokushinkai prevzal z Goju ryu obidve verzie, no tu je zmenené pomenovanie kata na verziu Dai a Sho. Kyokushinkai verzia Sho korešponduje s Gekisai Dai Ni a Kyokushinkai verzia Gekisai Dai korešponduje s Goju ryu verziou Gekisai Dai Ichi. Každopádne musíme spomenúť i kata Chokyu, ktorú vytvoril majster Patrick McCarthy (*1954), a ktorá veľmi úzko súvisí so spomínanou kata.

kata Gekisai Dai Ichi – Tetsuya Furukawa

kata Gekisai Dai Ni – Tetsuya Furukawa
kata Gekisai Dai San

Charakteristika kata

Obidve verzie (Ichi aj Ni) zoznamujú cvičencov so základnými technikami, väčšinou technikami blokov (age uke, gedan barai, yoko uke (uchi uke), kake uke, mawashi uke). Kata sú zostavené tak, aby techniky boli vykonávané rovnako obidvomi rukami. Verzia Gekisai Dai 1 učí bojovať na princípe blok-úder, pričom na blokovanie používa bloky so zatvorenými rukami. Verzia Gekisai Dai 2 učí bojovať na kratšiu vzdialenosť, pričom zahrňuje už aj pokročilejšie blokovanie otvorenými rukami. Na konci kata nachádzame techniky mawashi uke (vo verzii Ni v postoji neko ashi dachi). Obidve kata sa vyznačujú tvrdými technikami protiútoku obsahujúce rýchle kombinácie rúk a nôh, pričom dominuje kombinácia známa z viacerých Goju kata : mae geri s následnou technikou empi uchi. Verzia Dai San nadväzuje na v poradí druhú kata a líši najmä úvodom. Tu majster Toguchi vložil už aj pasáž typickú pre Goju ryu kata – tri kroky v sanchin dachi s gyaku cuki. Následne v ďalšej pasáži zamenil blok age uke za koken uke.

V súčasnosti sa kata Gekisai cvičí v Goju ryu, Shito ryu, Kyokushinkai a ako Fukyu kata 2 v Matsubayashi ryu. Pod názvom Chokyu sa cvičí v štýle Koryu Uchinadi.

obrázok - Bunkai karate kata Gekisai

Typická technika a bunkai kata Gekisai

Kata Gekisai s istotou rozoznáte od iných kata najmä úvodnou pasážou, kedy cvičenec reaguje na útok z ľavej strany blokom age, nasledovaným úderom gyaku cuki a následným ústupom vzad do shiko dachi s gedan barai.

Vo všeobecnosti sa predpokladá, že kata Gekisai sú žiacke kata, ktorým zodpovedá i žiacke bunkai. Preto sa často namiesto bunkai precvičuje Jo-Chu-Ge dril, zameraný najmä na úvodnú a pre Gekisai charakteristickú pasáž.

Pozrite si aj kata Chokyu, ktorá je takmer totožná s kata verzie Dai Ichi avšak ide o partnerský dril, ktorého autorom je Hanshi Patrick McCarthy.

obrázok Soken a Kishaba
Definícia Kyusho.

Kyusho v kata Gekisai

Vedeli ste, že bunkai kata Gekisai Dai Ni je založené na kake uke? Tento na pohľad mäkký blok je odkaz na techniky tigra v Goju ryu. Zachytením súperovej ruky technika nekončí a úlohou kake uke je prstami zovrieť n.radialis (vretenový nerv) nachádzajúci sa na vnútornej strane predlaktia. V Kyusho jutsu označujeme tento vitálny bod ako LU-7, čiže 7.bod na dráhe pľúc.

obrázok - poloha vitálneho bodu L-7
Akupunktúrny (vitálny) bod LU-7 (dráha pľúc bod č.7)

LU-7

dráha pľúc
Poloha:
vnútorná strana predľaktia
Cieľ:
n.radialis – vretenový nerv
Aktivácia:
Tlak:
silné zovretie prstami vyvoláva veľkú bolesť
Úder:
treba viesť tvrdou časťou tela, smerom k zápästiu, vyvolá veľmi silné reakcie
Reakcia:
oslabenie predlaktia i zápästia, otvorenie ruky, oslabenie paže ako aj celého tela, ktoré sa schúli

obrázok-bunkai-kata-Gekisai-Konishi-Mabuni
Yasuhiro Konishi a Kenwa Mabuni pri cvičení bunkai
Zdroj: kniha Mabuni Kenwa, 十八の研究 Seipai no Kenkyū, 1934

Upozornenie o ochrane autorských práv

Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.

Použitá literatúra

www.kenju-ryu.de/artikel/toguchi.htm
www.wonder-okinawa.jp/023/eng/007/002/002.html
www.shorinryu.dk/html/Framese_index.htm
www.koryu-uchinadi.com

Protected by Copyscape
Tags | goju ryu, Miyagi Chojun, Shoreikan Goju ryu, Toguchi Seikichi
 0 0
Share Now

martin.klasek

Zakladateľ portálu KarateWeb.sk (2004-2021) a projektu SpiritoftheKata.com (2020). Člen Kyusho International (2016) a Kyusho International Study Group Leader (Skalica, Slovakia) (2020) Niekoľko rokov profesionálne pôsobil ako Lektor a Coach (komunikácia, vedenie ľudí, riešenie konfliktov) so zameraním na vzdelávanie dospelých.

You Might Also Like

obrázok- karate kata Seienchin Karate kata, Kyusho

Seienchin kata

4. januára 2023
obrázok- karate kata Sanseru Karate kata, Kyusho

Sanseru kata

20. decembra 2020
obrázok- karate kata Suparinpei Karate kata, Kyusho

Suparinpei kata

4. decembra 2021
obrázok- karate kata Gekiha Karate kata

Gekiha kata

12. apríla 2021

Leave a Reply Cancel Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Previous Post Doonquan kata
Next Post Chikan kata

Prihláste sa na bezplatný online kurz

Login

Ponor sa hlbšie do bunkai

Posledné články

  • Video recencia – Vitálne body na nohách

  • obrázok- karate kata Chishokin

    Chishokin kata

  • Chránené heslom: Ako sme na tom …

  • Ba Duan Jin

    Ba Duan Jin

Aragaki Seisho Chito ryu Chitose Tsuyoshi funakoshi gichin Gojukai goju ryu Go Kenki Higaonna Kanryo Itosu Anko Kata Bieleho žeriava kojo ryu Koryu Uchinadi kyokushin Mabuni Kenwa Matsubayashi ryu Matsumura Seito Shorin ryu Matsumura Sokon Meibukan Goju Ryu Ming He Chuan Miyagi Chojun nakaima Nácvik drilov Nácvik oživovania Oyama Masutatsu Príprava na skúšky Recenzia - kniha Recenzia - video ryuei ryu Ryu Ru Ko Shito ryu Shoreikan Goju ryu Shotokan Skúšky Level 1 (oživovanie) Skúšky Level 2 (Body na rukách) Skúšky Level 3 (Body na hlave) Skúšky Level 4 (Body na tele) stratené kata Toguchi Seikichi Uechi Kanei Uechi ryu Wado ryu Wu Xian Hui Yagi Meitoku Yamaguchi Gogen Yamaguchi Goshi

Odporúčané udalosti

jún 2023
logo Kyusho International
jún 10 2023

Seminár Kyusho jutsu s M. Brožíčkom v Skalici + prehliadka mesta

Telocvičňa SZŠ (Strednej zdravotníckej školy)
jún 17 - 18 2023

Kenyu Chinen kobudo seminár v Bratislave

júl 2023
júl 01 - 02 2023

Kyusho jitsu seminar v Ingolstadte (DE)

Turnhalle
júl 24 - 30 2023

Letné sústredenie karate a kobudo SFK

august 2023
Logo Kyusho International
aug 04 - 06 2023

Kyusho convent Lužany 2023 – informačne

Kemp Lužany
september 2023
logo Kyusho International
sep 09 2023

KYUSHO STUDY GROUP TRAINING + Skalický jarmok

Karate Dojo v Centre voľného času
sep 14 - 17 2023

Tréningové sústredenie u mora (Pula, Chorvátsko)

sep 23 - 24 2023

Tetsuji Nakamura IOGKF goju ryu seminár v Trenčíne

október 2023
okt 06 - 08 2023

Seminár Meibukan Goju ryu

logo Kyusho International
okt 14 2023

KYUSHO STUDY GROUP TRAINING

Karate Dojo v Centre voľného času
november 2023
Logo Kyusho International
nov 17 - 19 2023

Kyusho convent Jesenice 2023

Sportovní středisko Jesenice
Žiadna udalosť nebola nájdená!
  • Kontaktujte nás
  • Zásady ochrany osobných údajov
  • Copyright a Cenník

Naše poslanie

V Spirit of the Kata veríme, že ochrana a praktizovanie starých vyučovacích metód je kľúčom k lepšiemu pochopeniu tradičných kata. Našim poslaním je, aby duch kata zostal zachovaný. Náš cieľ je jednoduchý -priniesť staré vyučovacie metódy do súčasnosti a vyučovať sebaobranu založenú na karate kata.

Zostaňme v spojení

Všetky texty ako aj grafické prvky smú byť kopírované iba s písomným súhlasom autora stránok. Conversion is a creative soft blog theme made with love by angrygorilla.

Kyusho seminár

sobota 10.6.2023 Skalica

Naučte sa ako zdolať protivníka prostredníctvom vitálnych bodov.

Prijmite pozvanie na výnimočný seminár Kyusho jutsu pod vedením hlavného trénera českej vetve Kyusho International Miroslava Brožíčka (5.Dan Kyusho, 5.Dan Aikido). Viacej informácií získate TU

obrázok - sensei Miroslav Brožíček

Prehlásenie o cookies a autorských právach

Na stránkach spiritofthekata.com používame cookies. Viacej informácií nájdete v článku o ochrane súkromia. Pokračovaním súhlasíte ako s používaním cookies tak aj s tým,že pri porušení autorských práv sme oprávnení od Vás žiadať náhradu podľa cenníka. Viacej informácií nájdete v článku Copyright a Cenník.

Login

Lost Your Password?
Register
Don't have an account? Register one!
Register an Account

Registration confirmation will be emailed to you.