三十六
Karate kata Sanseru
Sanseru predstavuje pokročilejšiu kata školy Naha te, ktorá patrí do mini systému pozostávajúceho z kata Sanchin – Sesan – Sanseru – Suparinpei. Technicky nenáročná kata obsahuje princípy tigra a žeriava. Kata vyučuje náročné bunkai, ktoré sú určené pokročilým cvičencom.
Pomenovanie kata
Sanseru, Sanseiru, Sanseryu, Sanseiryu, Sandairyu.
Uvedené čínske znaky názvu tejto kata možno preložiť ako číslo “36”. V Goju ryu sa názov kata prekladá ako “36 rúk”. Japonský názov pre túto kata je Sanjuroku.
Autor ani pôvod tejto kata nie je už známy. Kata Sanseru sa rozvíjala na Okinave ako súčasť Naha-te, preto je dnes zaraďovaná k smeru Shorei ryu.
Pôvod kata Sanseru
Najčastejšie sa stretneme s názorom, že Sanseru kata preniesol z Číny na Okinavu majster Kanryo Higaonna (1853-1916), keď sa vrátil zo štúdií od majstra menom Ryu Ru Ko (Xie Zhong Xiang) (1852-1930). Napriek tomu je viac než pravdepodobné, že sa táto kata už na ostrove Okinava nachádzala skôr než ju preniesol majster Higaonna.
Higaonna Kanryo (東恩納 寛量)
(10.marca 1853 – október 1915)
Okinavský majster Karate, ktorý sa výrazne zapísal do histórie Tode /Karate. Kanryo Higaonna (Higashionna) sa narodil v Naha, v rodine obchodníka s palivovým drevom.
Kto bol jeho učiteľom
S tréningom bojových umení začal vo veku 14 rokov u majstra menom Aragaki Seishō (新垣 世璋, 1840–1918). U neho mal študovať približne 3 roky, pričom majster Aragaki vyučoval štýl Mníchovej pästi. V septembri 1870 odcestoval majster Aragaki ako tlmočník do Číny a predpokladá sa, že prostredníctvom rodiny Yoshimura umožnil vycestovanie mladého Higaonnu do Fuzhow, Čína. Čím presne sa mladý Higaonna v Číne zaoberal je predmetom dohadov. Je pravdepodobné, že Higaonna strávil istý čas v dome Ryukyu, čo bol areál v ktorom sa stretávali Okinavčania. Tu prebiehala aj výučba bojových umení, pravdepodobne tu vyučovala svoj štýl rodina Kojo. Predpokladá sa, že mladý Higaonna sa mohol učiť aj od majstra menom Wai Xinxian, ktorý bol čínskym vojenským hodnostárom. Pravdepodobne rodina Kojo sprostredkovala Higaonnovi štúdium bojových umení u majstra štýlu bieleho žeriav menom Ryu Ru Ko. U neho mal zostať až do svojho návratu na Okinavu, čo bolo údajne v roku 1882.
Návrat na Okinavu
Po návrate na Okinavu mal tridsaťročný Higaonna povesť mladého majstra. Naďalej pracoval ako obchodník s palivovým drevom, no otvoril si aj dojo. Avšak nejestvujú žiadne záznamy o jeho žiakoch. Po Higaonnovom návrate ho mal požiadať Yoshimura (ten, ktorý mu pomohol dopraviť sa do Číny), aby vyučoval jeho syna. A Higaonna žiadosti skutočne vyhovel a začal ho vyučovať, čo malo byť v roku 1887. Preto je možné, že Higaonna sa vrátil z Číny až v roku 1887.
Čo presne Higaonna vyučoval je predmetom sporom. Sám odkazoval na svoje umenie ako čínske Kempo, pričom sa predpokladá, že najväčšiu časť pobytu v Číne strávil u majstra Ryu Ru Ko. Ten vyučoval viaceré kata Bieleho žeriava:
Paipuren
Nepai
Doonquan
Roujin
Qijing
Avšak ani jedny z týchto kata sa neobjavila u žiakov majstra Higaonnu.
S istotou môžeme povedať, že Higaonna vyučoval kata, ktoré nájdeme ako v Goju ryu tak i v Toon ryu. Tieto kata sa mohol naučiť ako u majstra Aragakiho tak i v Číne. Boli to nasledujúce kata:
Sanchin
Sesan
Sanseru
Suparinpei (Petchurin)
Nasledujúce kata sa už nenachádzajú v Toon ryu, avšak nachádzajú sa v Goju ryu. Tu je predmetom dohadov, či tieto kata Higaonna vyučoval avšak neboli prevzaté do Toon ryu alebo či tieto kata vložil do svojho systému majster Chojun Miyagi ako výsledok jeho niekoľkých ciest po Číne. Predpokladá sa,že Higaonna mohol vyučovať nasledujúce kata z čínskeho Kempo:
Saifa
Seienchin
Shisochin
Kururunfa
Sepai
Šírenie Naha te
Majster Higaonna pokračoval vo vyučovaní čínskeho Kempo. Označenie Naha te dostalo podľa oblasti v ktorej sa vyučovalo. Nemal veľa žiakov, no jeho povesť vynikajúceho majstra k nemu v roku 1902 priviedla mladého žiaka menom Chojun Miyagi. Ten si čoskoro priviedol kamaráta menom Kenwa Mabuni. Chojun Miyagi trénoval u majstra Higaonnu až do roku 1915, kedy majster Higaonna zomrel.
Najvýznamnejší študenti
Niektorí z jeho najvýznamnejších študentov boli Kyoda Juhatsu (zakladateľ Toon ryu, štýlu ktorý sa hlási k odkazu majstra Higaonnu) , Miyagi Chojun (zakladateľ Goju ryu), Mabuni Kenwa (zakladateľ Shito ryu), Yoshimura Choki, Shimpan Shiroma či Toyama Kanken.
Číslo 36
Samotný názov kata je pravdepodobne ovplyvnený budhizmom. Aj keď najpravdepodobnejší výklad názvov všetkých číselných kata je v ich odkaze na systematický spôsob a porozumenie istého zoskupenia vitálnych akupresúrnych bodov. Na tejto zručnosti bolo Karate stavané a rozvíjané. Feng Yiquan, ktorý žil počas dynastie Ming (1522-1567) rozvinul túto zvláštnu metódu použitia 36-tich zakázaných bodov k porážke jeho odporcov. Nasledujúci stúpenci Fenga vytvorili ďalšie “quan” rozšírené až na číslo 72 a konečných 108. Keďže matematicky 2×18=36, predpokladá sa, že Sanseru /36/ je pokračovaním kata Sepai /18/. Odkaz tradičnej čínskej medicíny napovedá, že číslo 36 sa dá rozložiť na 6×6, pričom prvé číslo 6 predstavuje čuch, chuť, farba, zvuk, hmat a spravodlivosť. Druhé číslo 6 predstavuje oči, uši, nos, jazyk, telo a ducha. Pri hľadaní spojitostí s číslom 36 nesmieme zabudnúť ani na 36 rodín presťahovaných z Číny na Okinavu v roku 1372.
Tradičná čínska medicína pozná vyše 700 dutín (akupunktúrnych bodov). Čínsky odborníci na bojové umenia našli počas svojich výskumov 108 dutín, ktoré možno napadnúť. Použitie sily voči jednej z týchto 108 dutín môže vyvolať bolesť, strnulosť niektorej časti tela, poškodenie vnútorného orgánu, bezvedomie alebo dokonca smrť. Práve 36 z týchto dutín sú dutinami smrti. Ostatných 72 dutín nie sú dutinami smrti, ale úder na ne môže spôsobiť strnulosť alebo bezvedomie, pokiaľ je správne miesto zasiahnuté v správny čas.
Verzie kata Sanseru
Najznámejšou verziou kata Sanseru je určite tá, ktorá sa cvičí v Goju ryu či Shito ryu. Kata nie je technicky náročná a vyznačuje sa enbusenom v tvare kríža. Poznávacím znakom tejto kata je nidan mae geri či technika mae geri-empi uchi-kansetsu geri, ktorá sa vykonáva 4x za sebou, do všetkých štyroch svetových strán.
V Chito ryu sa vyskytuje kata Sanshiru /36/, ktorá ale nie je príbuzná so Sanseru z Goju ryu alebo Uechi ryu. Pravdepodobný pôvod kata leží asi u Chotoku Kyan (1870-1945), ktorý odovzdal na Tsuyoshi Chitose (1898-1984) jednu z verzií Gojushiho, ktorá je so Sanshiru veľmi podobná. Možné je i to, že istá verzia kata Gojushiho sa v Chito ryu nazýva Sanshiru. Podobnosť by tu bola prostredníctvom postojov v pokľaku, dvojitých úderov ako aj blokov kosa uke ako aj sekvencie bezprostredne predchádzajúce tieto techniky.
Kanbun Uechi (完文 上地)
(5.mája 1877 – 25. novembra 1948)
Okinavský majster karate, ktorý reprezentoval školu čínskeho kempo známu pod názvom Pangainoon kempo. Neskôr túto školu pomenoval ako Uechi ryu.
Technická charakteristika :
Korene Uechi ryu nájdeme tak ako pri Goju ryu v južných provinciách Číny. Pôvod Uechi ryu nájdeme v štýle Pangai Noon Kempo, ktorý je založený na pohyboch tigra, draka a žeriava. Pre Uechi ryu je charakteristické mäkké blokovanie vychádzajúce z pohybov žeriava, nekompromisný tvrdý útok zameraný na vitálne body vychádzajúci z techniky tigra. Tieto techniky sú doplnené o charakteristické dýchanie pripisované štýlu draka. Dnes patrí Uechi Ryu medzi 4 najrozšírenejšie smery Karate na celom svete.
Kata z Pangainoon kempo:
Sanchin
Seisan
Sanseru
Kata pridané do systému dodatočne:
Kanshiwa
Sechin
Kanshu
Seryu
Kanchin
Kanbun Uechi sa narodil 5.mája 1877 v Izumi, malej dedinke na polostrove Motobu v severnej časti ostrova Okinava. Narodil sa v roľníckej rodine napriek tomu že jeho rodine patril titul Shizoku – šľachta. Karate začal študovať pod vedením Okinavčana menom Touichi „Tanmei“ (Tanmei je úctivý výraz pre starého muža). Kanbun Uechi vynikal v svojej dedine v tréningu Tode a bo.
Jeho otec podporil svojho syna v zámere vyhnúť sa vojenskej službe, ktorú si vynucovali Japonci, a vo veku 20 rokov vyslal svojho syna do Číny študovať bojové umenia. V marci 1897 odcestoval Kanbun Uechi do južnej Číny do provincie Fujian (Fukien). Tu sa stretol s Matsuda Tokusaburo, mladým mužom z Izumi (Okinava), ktorý tu navštevoval istú školu „Karate“. Tu sa Kanbun Uechi učil pod vedením majstra menom Kojo Kaho (1849-1925) a Makabe Udun. Po rozpore s jedným zo starších žiakov z tohto dojo odišiel. Dnes už nevieme aký štýl sa v tomto dojo vyučoval.
Kto bol jeho učiteľ
Vo Fuzhou, hlavnom meste provincie Fujian (Fukien) mladý Uechi stretol mnícha menom Shuu Shiwa (1874-1926) [Zhou Zihe 周子和], majstra čínskeho boxu. Majster Shuu Shiwa vyučoval údajne rodinný systém kung fu, ktorý vytvoril jeden z jeho predkov, nazývaný Pangai Noon Kempo. V súčasnosti nie je zrejmé, či išlo o taoistického mnícha alebo budhistického mnícha z kláštora Shaolin. Každopádne Kanbun Uechi sa popri kempo priučil aj liečbe bylinami, čínskemu jazyku a literatúre. S majstrom Shuu strávil niekoľko rokov (cca 8 rokov) pričom si mal Uechi už v roku 1906 (1907) otvoriť vlastné dojo. O pár rokov neskôr ho zatvoril a vo februári 1910 sa vrátil na Okinavu. Tu sa zoznámil so štvrtou dcérou Toyama Seiko menom Gozei, s ktorou sa v máji 1910 zosobášil a 26. júna 1911 sa im v Izumi narodil syn Kanei. Neskôr pribudli ešte ďalšie deti, dve dcéry, Tsuru a Kame ako aj druhý syn Kansei.
Kariéra v Japonsku
Hoci si na Okinave vyslúžil povesť rešpektovaného bojovníka rozhodol sa Uechi v januári 1921 presťahovať do Wakayama v blízkosti mesta Osaka(Japonsko). Tu sa zblížil so svojím susedom (krajanom) menom Ryuyu Tomoyose (1897-1970), ktorý za ním chodil riešiť otázky sebaobrany. Po mnohých prosbách ho začal v tajnosti učiť a až v roku 1923 si tu otvoril malé dojo. Vyučoval v tajnosti a len žiakov s odporúčaním. V roku 1932 otvoril nové dojo s názvom Pangai Noon-ryu Karate Jutsu Kenkyusho.
Keď mal jeho syn Kanei 16 rokov (1927), vycestoval za svojím otcom do Wakayamy (Japonsko), aby sa tu začal učiť Pangai Noon Karate Jutsu. Cvičením si upevnil zdravie a dokonca v apríli 1937 si otvoril vlastné dojo. V roku 1940 Kanbun Uechi premenoval systém, ktorý vyučoval na Uechi ryu Karate Jutsu.
Návrat na Okinavu
Na Okinavu sa vrátil len jeho syn Kanei spolu s Ryuko Tomoyose /syn/ v roku 1942, pričom si otvoril v meste Ginowan Hombu dojo Uechi ryu. V roku 1947 nasledoval Kanbun Uechi svojho syna a vrátil sa naspäť na Okinavu. Presťahoval sa na jeden ostrov ležiaci severozápadne od pobrežia Okinavy. Tu 25. novembra 1948 zomrel na zápal obličiek vo veku 71 rokov. Jeho najvýznamnejšími žiakmi boli Uechi Kanei, Ryuyu Tomoyose, Akamine Kayei, Sakiyama Shuei, Uehara Saburo a Shimabukuro Natsukichi.
Treťou známou verziou kata Sanseru je verzia pochádzajúca z Číny a cvičená v Uechi ryu. Tu sa táto kata niekedy nazýva aj Sandairyu či Sanseiryu. Kata Sanseiryu je tretia kata, ktorú sa Kanbun Uechi (1877-1948) zakladateľ Uechi Ryu, naučil v Číne. Jeho učiteľ, Shuu Shiwa (1874-1926) vyučoval túto kata vo v shaolinskom kláštore vo Fuqing. V kláštore bol známy ako “Kňaz z 36. komnaty” a jeho každodennou povinnosťou bolo vyučovať kata Sandairyu-bo (formu z 36. komnaty). V tomto kláštore bol tréning organizovaný prostredníctvom 36 komnát, ktoré adept absolvoval v presnom poradí. Toto je poznamenané v starom Uechi-Ryu Kyohon (1977), strany 307 a 308. Zaujímavosťou je, že Shorinji Kempo (Shaolinský štýl pästnej cesty) má formu nazývanú “Kata no Sanju Rokku Bo”, čo v preklade znamená “Kata z 36. komnaty”.
Charakteristika a bunkai kata Sanseru
Goju ryu verzia nás učí bojovať do štyroch smerov, za použitia hlbokých lámacích kopov či úderov lakťa. Techniky v tejto kata vychádzajú z jednoduchosti a priamočiarosti a kata sa označuje za technicky nie veľmi náročnú. A práve preto trvá veľa času než študenti pochopia jej hlbší význam. Napriek tomu väčšina techník je vysoko účinných a určených práve na boj zblízka. Kata obsahuje mnoho praktických útočných a obranných techník ako sokuto geri či zachytenie súperovej nohy alebo presuny tela. Kata nám ponúka aj vyslobodzovacie techniky /hazushi waza/ a končí tak ako kata Suparinpei, postojom modlivky.
Tiger, drak a žeriav
Kata Sanseru spája v sebe útočné techniky zamerané na vitálne body (žeriav) s obrannými či útočnými technikami držania (tiger). Kým úlohou techník žeriava je stimulovať nervy a nervové zakončenia úderom, úlohou tigrích techník je silno zovrieť žily a tepny a tým vyvolať želanú reakciu. V Uechi ryu sú tieto dva aspekty rozšírené o aspekt draka, kedy sa cvičenec snaží dosiahnuť ešte vyššiu účinnosť techník rotačnou prácou prstov.
Uechi ryu verzia je oveľa zložitejšia ako verzia z Goju ryu. Nemôžeme sa preto čudovať, že je označovaná za najpokročilejšiu kata v systéme Uechi ryu. Hovorí sa, že len vysoké technické stupne môžu vydržať tréning vyžadovaný k osvojeniu si tejto kata. Kata Sanseiryu sa vyžaduje v Uechi ryu pri skúškach na 4. Dan. Aplikácie na túto kata sa vyžadujú až na 5. Dan. Kata Sandairyu učí reagovať na nepriateľov útok zo všetkých strán, pričom enbusen tejto kata tvorí pri pospájaní vrcholov, briliant. Kata sa začína dvojitým wa uke a končí sa technikou “ďobnutím žeriava”. Základy každého pohybu tejto kata nájdeme v kata Sanchin (verzia Uechi ryu, ktorá sa cvičí s otvorenými rukami). Až, keď budú pohyby vykonávané správne, zistíte, že ste sa vrátili k Sanchin – najjednoduchšej a stále najkomplexnejšej forme v systéme. Nakoniec sa tak cvičenec po rokoch tréningu vráti opäť na začiatok, ku koreňom z ktorých vyviera sila, pevnosť a odpovede.
V Ryusei Karate-dó, ktoré vychádza z Chito ryu, vníma kata a Karate ako prácu dvoch energií Yang a Yin. V tomto smere sa kata Sanseru javí ako kata emocionálna, ktorá vyživuje city ako radosť a šťastie. Kata môže pohlcovať naozajstného ducha zeme do vášho tela.
V súčasnosti sa kata Sanseru cvičí v Goju ryu, Shito ryu, Uechi ryu, Ryuei ryu a Chito ryu.
Typická technika a bunkai kata Sanseru
Kata Sanseru patrí do mini systému pozostávajúceho z kata Sanchin – Sesan – Sanseru – Suparinpei. Tieto kata sú typické svojim úvodom, kedy sa začínajú 3 krokmi v postoji sanchin dachi s gyaku cuki vykonávané zatvorenou päsťou. Kata Sanseru spoznáte aj podľa kombinácie mae geri-empi uchi-gyaku cuki-kansetsu geri, ktorá je vykonávaná podobne ako kata Shisochin, do 4 smerov. Tu je možné empi uchi využiť ako blok pričom druhá ruka udiera gyaku cuki na vitálny bod GB-25. Treťou technikou, podľa ktorej bezpečne poznáte kata Sanseru je záverečná pozícia modlivky, ktorú nájdeme iba v kata Sanseru a Suparinpei.
GB-25
dráha žlčníka
Poloha: na špičke 12 rebra
Cieľ: n. subcostalis (podrebrový nerv) leží pod 12.rebrom
Aktivácia
Trenie: silný tlak vyvoláva bolesť a súperove stiahnutie sa
Úder: pod 45 st. uhlom, môže i zlomiť 12. rebro
Reakcia: silná bolesť, nevoľnosť, strata motorických funkcií, strata dýchacích schopností
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
www.eastcoast.co.za/buddy/ jundokankata.html
www.freespace.virgin.net/mike.clark/sodokan11.htm
www.shitokai.com/newsletter/saifa.htm
www.ogrkk.com/kata.htm
www.goju-ryu.info/kata/
http://www.shaolinunion.com/shaolinunion/kungfu_and_okinawa_karate
www.student.virginia.edu/~uechi/
http://users.adelphia.net/~axxmann/aboutuechi.html
www.kusunoki.de/ryu/uechi_ryu.html
www.makotomac.com/library-ranksystem-adults.html
www.kazoku.fsnet.co.uk
www.pittsfielddojo.com/shohei-ryu_karate.html
http://uechiryukenyukai.free.fr
www.angelfire.com