十八
Karate kata Sepai
Kata Sepai sa do systému Naha te dostala po návrate majstra Kanryo Higaonnu z Čínu. Je to stredne náročná kata, ktorej unikátne techniky nenadväzujú na žiadnu inú kata. Táto kata zaujala Kenwu Mabuniho natoľko, že jej venoval jednu celú knihu. Bunkai kata Sepai učí techniky hodov, podmetov a i boj na zemi.
Pomenovanie kata
Shiba, Sepai, Seipai.
Čínsky názov tejto kata možno preložiť ako číslo “18”. V Goju ryu sa názov kata prekladá ako “18 rúk”.
Údajne celý čínsky názov tejto kata je Shi Ba Shou (18 rúk) a ukazuje na spojitosť s Bodhidarmovým cvičením Shi Pa Lou Han Shou (18 rúk Budhovho žiaka), z ktorého je kata údajne odvodená. Preto niektoré zdroje predpokladajú, že kata Seipai pochádza zo štýlu Lou Han Chuan. Túto teóriu potvrdzuje vo svojom vydaní Bubishi aj historik Patrick McCarthy, keď udáva, že : “Box arhatov, taktiež známy aj ako Mníchov box, medzi inými používa kata Sanchin, Seisan, Jutte, Seipai, Useishi a Pechurin.”
Číslo 18
Vzťah k číslu 18 v názve kata môže mať veľa významov. Tak ako u mnohých iných číselných názvov kata podsúva sa tu hneď niekoľko možných vysvetlení pre číslo 18. Od súvislosti s budhistickou filozofiou cez pragmatický počet obranných konceptov až po počet tlakových bodov, na ktoré sa v kata útočí. Faktom zostáva, že v číselnom svete názvov kata nasleduje Seipai (18) po kata Seisan (13). Logicky sa podsúva myšlienka, že Seipai je pokračovaním Seisan, pričom toto “pokračovanie” nemožno úplne vylúčiť. V tomto prípade by koncept priamočiarych techník kata Seisan bol nahradený kruhovými vyhýbajúcimi sa technikami kata Seipai.
Pôvod kata Sepai
Autor tejto kata je neznámy. Kata Sepai sa spolu s inými kata odovzdávala iba prostredníctvom majstra menom Kanryo Higaonna.
Aj keď kata síce obsahuje podobné techniky s kata Nipaipo, no nemožno ani vylúčiť, že Seipai môže mať svoje korene v štýle Draka (rovnako ako sa špekuluje o pôvode kata Kururunfa či Saifa).
Higaonna Kanryo (東恩納 寛量)
(10.marca 1853 – október 1915)
Okinavský majster Karate, ktorý sa výrazne zapísal do histórie Tode /Karate. Kanryo Higaonna (Higashionna) sa narodil v Naha, v rodine obchodníka s palivovým drevom.
Kto bol jeho učiteľom
S tréningom bojových umení začal vo veku 14 rokov u majstra menom Aragaki Seishō (新垣 世璋, 1840–1918). U neho mal študovať približne 3 roky, pričom majster Aragaki vyučoval štýl Mníchovej pästi. V septembri 1870 odcestoval majster Aragaki ako tlmočník do Číny a predpokladá sa, že prostredníctvom rodiny Yoshimura umožnil vycestovanie mladého Higaonnu do Fuzhow, Čína. Čím presne sa mladý Higaonna v Číne zaoberal je predmetom dohadov. Je pravdepodobné, že Higaonna strávil istý čas v dome Ryukyu, čo bol areál v ktorom sa stretávali Okinavčania. Tu prebiehala aj výučba bojových umení, pravdepodobne tu vyučovala svoj štýl rodina Kojo. Predpokladá sa, že mladý Higaonna sa mohol učiť aj od majstra menom Wai Xinxian, ktorý bol čínskym vojenským hodnostárom. Pravdepodobne rodina Kojo sprostredkovala Higaonnovi štúdium bojových umení u majstra štýlu bieleho žeriav menom Ryu Ru Ko. U neho mal zostať až do svojho návratu na Okinavu, čo bolo údajne v roku 1882.
Návrat na Okinavu
Po návrate na Okinavu mal tridsaťročný Higaonna povesť mladého majstra. Naďalej pracoval ako obchodník s palivovým drevom, no otvoril si aj dojo. Avšak nejestvujú žiadne záznamy o jeho žiakoch. Po Higaonnovom návrate ho mal požiadať Yoshimura (ten, ktorý mu pomohol dopraviť sa do Číny), aby vyučoval jeho syna. A Higaonna žiadosti skutočne vyhovel a začal ho vyučovať, čo malo byť v roku 1887. Preto je možné, že Higaonna sa vrátil z Číny až v roku 1887.
Čo presne Higaonna vyučoval je predmetom sporom. Sám odkazoval na svoje umenie ako čínske Kempo, pričom sa predpokladá, že najväčšiu časť pobytu v Číne strávil u majstra Ryu Ru Ko. Ten vyučoval viaceré kata Bieleho žeriava:
Paipuren
Nepai
Doonquan
Roujin
Qijing
Avšak ani jedny z týchto kata sa neobjavila u žiakov majstra Higaonnu.
S istotou môžeme povedať, že Higaonna vyučoval kata, ktoré nájdeme ako v Goju ryu tak i v Toon ryu. Tieto kata sa mohol naučiť ako u majstra Aragakiho tak i v Číne. Boli to nasledujúce kata:
Sanchin
Sesan
Sanseru
Suparinpei (Petchurin)
Nasledujúce kata sa už nenachádzajú v Toon ryu, avšak nachádzajú sa v Goju ryu. Tu je predmetom dohadov, či tieto kata Higaonna vyučoval avšak neboli prevzaté do Toon ryu alebo či tieto kata vložil do svojho systému majster Chojun Miyagi ako výsledok jeho niekoľkých ciest po Číne. Predpokladá sa,že Higaonna mohol vyučovať nasledujúce kata z čínskeho Kempo:
Saifa
Seienchin
Shisochin
Kururunfa
Sepai
Šírenie Naha te
Majster Higaonna pokračoval vo vyučovaní čínskeho Kempo. Označenie Naha te dostalo podľa oblasti v ktorej sa vyučovalo. Nemal veľa žiakov, no jeho povesť vynikajúceho majstra k nemu v roku 1902 priviedla mladého žiaka menom Chojun Miyagi. Ten si čoskoro priviedol kamaráta menom Kenwa Mabuni. Chojun Miyagi trénoval u majstra Higaonnu až do roku 1915, kedy majster Higaonna zomrel.
Najvýznamnejší študenti
Niektorí z jeho najvýznamnejších študentov boli Kyoda Juhatsu (zakladateľ Toon ryu, štýlu ktorý sa hlási k odkazu majstra Higaonnu) , Miyagi Chojun (zakladateľ Goju ryu), Mabuni Kenwa (zakladateľ Shito ryu), Yoshimura Choki, Shimpan Shiroma či Toyama Kanken.
Seipai no Kenkyu
Majster Kenwa Mabuni [摩文仁 賢和] (1889–1952) za účelom spopularizovania karate (vtedy ešte známeho pod názvom Tode či Te) navštívil v rokoch 1917 a 1928 niekoľko krát Japonsko. Nakoniec sa v roku 1929 Mabuni presťahoval do Osaky, kde pokračoval vo vyučovaní karate už na plný úväzok. Popri tomto vyučovaní Mabuni vydal množstvo odborných kníh zameraných na popularizovanie karate. Jednou z nich bola kniha s názvom Seipai no Kenkyu (Štúdium Seipai) s podnázvom Kobo Jizai Karate Kenpo. Kniha bola vydaná 25. októbra 1934 v japonskom jazyku, obsahovala 176 strán textov a fotografií (najmä postup a bunkai karate kata Seipai) ako aj časti knihy Bubishi. Tu sa jedná s najväčšou pravdepodobnosťou o zverejnenie prekreslených obrázkov z Bubishi majstra Itosu Anko [糸洲 安恒] (1831 – 1915) , ktorý bol učiteľom Kenwu Mabuniho.
Zaujímavý je na knihe najmä obal, kde Kenwa Mabuni z neznámej príčiny pózuje v pozícii z kata Suparinpei. Každopádne možno túto knihu považovať za vzácny študijný materiál, ktorý by nemal chýbať v knižnici žiadneho priaznivca kata Seipai.
Charakteristika kata Sepai
Ako som už spomenul kata Seipai obsahuje kruhové techniky obranného i útočného charakteru vykonávané ako otvorenými tak aj zatvorenými rukami. Popri týchto kruhových technikách sa vyznačuje špecifickou prácou nôh, spočívajúcou najmä v zmene postojov a smerov vykonávaných na mieste. Obsahuje pomerne ťažkú otočku ako aj posuny suri ashi so súčasnými kruhovými pohybmi oboch rúk. Zjednotenie techník rúk a nôh sa musí vykonávať vo vzájomnej harmónii. Hanshi Meitetsu Yagi (*1949) (Meibukan Goju ryu) často upozorňuje na dôležitosť spoločnej práce rúk :
Napriek tomu, že sa kata Seipai môže javiť ako náročná kata určená pre vyššie opasky, zaradila ju organizácia WKF v rámci svojich súťaží ako Shitei kata, čiže ako povinnú kata do prvých kôl. Vo všetkých štýloch sa v rámci skúšok vyžaduje až na majstrovské stupne. V smere Kyokushinkai sa kata už necvičí v jej tradičnej podobe, ale obsahuje pozmenené techniky rúk ako aj niekoľko kopov (yoko geri, tobi mae geri, …). Enbusen tejto kata v Kyokushinkai verzii predstavuje priamku v predo-zadnom smere. V súčasnosti sa kata Sepai cvičí len v Goju ryu, Shito ryu a Kyokushinkai.
Typická technika a bunkai kata Sepai
Bunkai kata Seipai ponúka veľa efektívnych útočných aj obranných techník určených pre sebaobranu ako aj prekvapivé techniky a hody. Táto kata je charakteristická najmä svojimi útočno-obrannými technikami ktoré majú kruhový tvar pohybov. V kata dominuje spojenie sily s mäkkosťou. Bunkai naznačuje viaceré hody, podrazy či strhy, pričom boj sa nezastaví ani keď už súper leží na zemi. V druhej polovici kata sa nachádza pre kata Seipai charakteristická kombinácia, kedy jedna ruka za súčasného vyhnutia sa blokuje kop mae geri a vzápätí blokuje súperov útok rukou. Odpoveďou na tento útok je vykonané mae geri a shita cuki (zdvihák) na súperove telo.
Kyusho v kata Sepai
Jednou z charakteristických techník kata Sepai je blokovanie kopov pomocou aktivácie vitálneho bodu SP-6. Vitálny bod SP-6 je bod ležiaci na dráhe sleziny, ktorý sa nachádza z vnútornej strany nohy nad členkom. Je možné ho aktivovať mnohými spôsobmi, pričom nemusíme mať ani nadobudnutú zručnosť v Kyusho jutsu. Aktivujeme prebiehajúci nerv Saphaneus, ktorý zabezpečuje silné reakcie na jeho podráždenie.
SP-6
dráha sleziny bod č.6
Poloha:
4 prsty nad členkom, vedľa tibiálnej kosti (píšťala)
Cieľ:
Saphaneus n. (Skrytý nerv)
Aktivácia:
Tlak:
silné zovretie vyvoláva silnú bolesť a oslabí obe nohy
Trenie:
už menšie trenie vyvoláva prudkú bolesť a telo sa zrúti
Reakcia:
silná bolesť, oslabenie nôh, nevoľnosť, nevládnosť, bezvedomie
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
Mabuni, K.: Seipai no Kenkyu. Karate Kenkyusha : Kyobukan, 1934 (Showa 9). 176 s.
McCarthy, P.:Bubiši – Bible Karate. Bratislava : CAD Press, 2005. 284 s. ISBN 80-88969-26-3
www.goju-ryu.info
www.shitokai.com