制引戦
Karate kata Seienchin
Seienchin kata predstavuje asi najmäkšiu kata v Naha Te. Majster Kanryo Higaonna zaradil túto kata do svojho systému po návrate z Číny. Kata reprezentuje princípy vnútorných čínskych systémov. Seienchin je náročná kata s prekvapivým bunkai zameraným na páky a hody.
Pomenovanie kata
Zhi Yin Zhán, Sui Yi Jin, Seienchin, Seiyunchin, Sēyunchin.
Uvedené čínske znaky 制引戦 názvu tejto kata možno preložiť ako “Kontrolovať-Viesť-Boj” alebo “Poraziť-Viesť-Boj”. Voľne by sme mohli preložiť názov tejto kata ako “Bojuj pomocou kontroly a vedenia súpera”, “Súpera v boji kontroluj a veď” alebo “Dostaň súpera pod kontrolu a potom ho ťahaj”.
Môžeme sa stretnúť ešte s mnohými prekladmi názvu tejto kata, ktoré do veľkej miery závisia od zápisu kanji znakov a jazyku, v ktorom sa tieto znaky čítajú. Tu je zopár z nich : “Sťahovať z diaľky”, “Pochodovať za nesmierneho ticha”, “Ťahať, chytať, tlačiť, kontrolovať”, “Spev rybára”, “Sťahovať, uchopiť, tlačiť, kontrolovať”, “Ticho v búrke”, “Búrka uprostred ticha”, “Útočiť, dobyť, potlačiť” alebo tiež “Dlhá cesta”. Názov Seiinchin sa prekladá ako “Bojovať prostredníctvom odstupu” alebo “Narušenie rovnováhy”. Názov Seiunchin alebo Seiyunchin zase ako “Dostať pod kontrolu, ťahať, bojovať” alebo ako “Duševný pokoj v oku búrky”.
Autor ani presný pôvod tejto kata nie je už známy. Je to stará čínska kata, ktorá sa odovzdávala na Okinave ako súčasť Naha-te, preto je dnes zaraďovaná k smeru Shorei ryu.
Pôvod kata Seienchin
Pôvod tejto starej kata treba hľadať v Číne. Predpokladá sa, že pôvodná verzia pochádza pravdepodobne z vnútorného systému Hsing-I. Pohyby podobné ako v tejto kata môžeme nájsť taktiež aj v inom vnútornom bojovom systéme – Tai Chi Chuan. Tu sa tieto pohyby (zostavy) dávajú do príbuznosti s pohybmi tigra. Hádam nielen preto môžeme túto kata, aj napriek tomu že používa otvorené ruky a ladné pohyby, označiť ako tigriu kata.
Legendárny majster Karate Choki Motobu (1870-1945) vo svojej knihe Watakushi no Karatejutsu (My Art and Skill of karate) z roku 1932 uvádza:
Kata Seienchin preniesol z Číny na Okinavu Kanryo Higaonna (1853-1916) okolo roku 1887.
Higaonna Kanryo (東恩納 寛量)
(10.marca 1853 – október 1915)
Okinavský majster Karate, ktorý sa výrazne zapísal do histórie Tode /Karate. Kanryo Higaonna (Higashionna) sa narodil v Naha, v rodine obchodníka s palivovým drevom.
Kto bol jeho učiteľom
S tréningom bojových umení začal vo veku 14 rokov u majstra menom Aragaki Seishō (新垣 世璋, 1840–1918). U neho mal študovať približne 3 roky, pričom majster Aragaki vyučoval štýl Mníchovej pästi. V septembri 1870 odcestoval majster Aragaki ako tlmočník do Číny a predpokladá sa, že prostredníctvom rodiny Yoshimura umožnil vycestovanie mladého Higaonnu do Fuzhow, Čína. Čím presne sa mladý Higaonna v Číne zaoberal je predmetom dohadov. Je pravdepodobné, že Higaonna strávil istý čas v dome Ryukyu, čo bol areál v ktorom sa stretávali Okinavčania. Tu prebiehala aj výučba bojových umení, pravdepodobne tu vyučovala svoj štýl rodina Kojo. Predpokladá sa, že mladý Higaonna sa mohol učiť aj od majstra menom Wai Xinxian, ktorý bol čínskym vojenským hodnostárom. Pravdepodobne rodina Kojo sprostredkovala Higaonnovi štúdium bojových umení u majstra štýlu bieleho žeriav menom Ryu Ru Ko. U neho mal zostať až do svojho návratu na Okinavu, čo bolo údajne v roku 1882.
Návrat na Okinavu
Po návrate na Okinavu mal tridsaťročný Higaonna povesť mladého majstra. Naďalej pracoval ako obchodník s palivovým drevom, no otvoril si aj dojo. Avšak nejestvujú žiadne záznamy o jeho žiakoch. Po Higaonnovom návrate ho mal požiadať Yoshimura (ten, ktorý mu pomohol dopraviť sa do Číny), aby vyučoval jeho syna. A Higaonna žiadosti skutočne vyhovel a začal ho vyučovať, čo malo byť v roku 1887. Preto je možné, že Higaonna sa vrátil z Číny až v roku 1887.
Čo presne Higaonna vyučoval je predmetom sporom. Sám odkazoval na svoje umenie ako čínske Kempo, pričom sa predpokladá, že najväčšiu časť pobytu v Číne strávil u majstra Ryu Ru Ko. Ten vyučoval viaceré kata Bieleho žeriava:
Paipuren
Nepai
Doonquan
Roujin
Qijing
Avšak ani jedny z týchto kata sa neobjavila u žiakov majstra Higaonnu.
S istotou môžeme povedať, že Higaonna vyučoval kata, ktoré nájdeme ako v Goju ryu tak i v Toon ryu. Tieto kata sa mohol naučiť ako u majstra Aragakiho tak i v Číne. Boli to nasledujúce kata:
Sanchin
Sesan
Sanseru
Suparinpei (Petchurin)
Nasledujúce kata sa už nenachádzajú v Toon ryu, avšak nachádzajú sa v Goju ryu. Tu je predmetom dohadov, či tieto kata Higaonna vyučoval avšak neboli prevzaté do Toon ryu alebo či tieto kata vložil do svojho systému majster Chojun Miyagi ako výsledok jeho niekoľkých ciest po Číne. Predpokladá sa,že Higaonna mohol vyučovať nasledujúce kata z čínskeho Kempo:
Saifa
Seienchin
Shisochin
Kururunfa
Sepai
Šírenie Naha te
Majster Higaonna pokračoval vo vyučovaní čínskeho Kempo. Označenie Naha te dostalo podľa oblasti v ktorej sa vyučovalo. Nemal veľa žiakov, no jeho povesť vynikajúceho majstra k nemu v roku 1902 priviedla mladého žiaka menom Chojun Miyagi. Ten si čoskoro priviedol kamaráta menom Kenwa Mabuni. Chojun Miyagi trénoval u majstra Higaonnu až do roku 1915, kedy majster Higaonna zomrel.
Najvýznamnejší študenti
Niektorí z jeho najvýznamnejších študentov boli Kyoda Juhatsu (zakladateľ Toon ryu, štýlu ktorý sa hlási k odkazu majstra Higaonnu) , Miyagi Chojun (zakladateľ Goju ryu), Mabuni Kenwa (zakladateľ Shito ryu), Yoshimura Choki, Shimpan Shiroma či Toyama Kanken.
Hsing-I Chuan
Hsing-I Chuan (Xing Yi Quan) je čínske bojové umenie zastupujúce vnútornú – mäkkú školu Chuan Fa a jej vznik sa prisudzuje čínskemu generálovi Jüe Fej (1103-1141). Postavenia vychádzajú z piatich prvkov čínskej kozmológie – zem, voda, drevo, oheň a kov. 12 foriem, ktoré Hsing-I obsahuje sú pomenované po zvieratách a sú pravdepodobne predchodcami bojového umenia Pa-Kua. Snáď nikoho ani neprekvapí, že tento systém je založený okrem iného aj na pohyboch tigra. Hsing-i sa skladá zo súboru rýchlych pästných úderov, ktoré sa vykonávajú veľkou rýchlosťou, uvoľnenými svalmi, pričom sila sa rozvíja a sústreďuje v tan-tchienu. Existuje 5 základných pästných úderov vychádzajúcich z 5 základných pohybov: rozpínania, sťahovania, dvíhania sa, padania a kríženia.
Verzie kata Seienchin
Dá sa povedať, že v súčasnosti sa kata Seienchin cvičí iba v jednej verzii, ktorá má zväčša drobné štýlové odchýlky. Napriek tomu sa nachádzajú aj verzie, ktoré obsahujú aj pre túto kata “zakázané” kopy. Jednou z týchto verzií, je verzia cvičená v americkom GoJu-Te, ktorej zakladateľom je Prof. Georgiou. Ten kopy do tejto kata zakomponoval s odôvodnením, že cvičenec nemá cvičiť jednu kata stále tým istým spôsobom, ale má hľadať nové spôsoby vykonávania techník a experimentovať. Každopádne v originálnej verzii tejto kata sa kopy nenachádzajú. Zmena techník sa prirodzene odrazí aj v bunkai kata Seienchin.
Charakteristika kata Seienchin
Táto kata zdôrazňuje silné, nízke postoje ako shiko dači a neko ashi dachi. Kata využíva pri obrane zosilnene bloky vykonávané dvomi rukami a techniky sťahovania súpera. Celou kata sa prelína kontrola dýchania a techniky plné sily. Bunkai kata Seienchin poodhaľuje použitie techník vyvádzajúcich súpera z rovnováhy, hody a uchopenia. Všetky pohyby sa robia výhradne rukami, bez použitia nôh. Rôzne podmietania reprezentované technikami ashi barai sú pre väčšinu ľudí takmer nepostrehnuteľné, ide sa o skryté techniky. V kata sa nenachádzajú žiadne kopy. Niektoré pohyby (pravdepodobne na začiatku kata v Goju ryu verzii) môžu pripomínať vyhodenie (vyťahovanie) rybárskej siete.
Nízke postoje nachádzajúce sa počas celej kata, pohyb v rôznych smeroch, zmeny rytmu ako aj striedanie napätia a uvoľnenia robia túto kata vcelku náročnou. Kata by nám mala pomôcť dosiahnuť pochopenie potreby životnej energie v súlade s bojovými sekvenciami. Kata sa môže precvičovať dvomi spôsobmi – začiatočníci spôsobom “go” a pokročilí spôsobom “ju”.
Kata Seienchin je jedinečná, ktorej techniky takmer v žiadnych iných kata nenájdeme. Napriek tomu, predsa len nájdeme súvislosť s kata Sesan, Suparinpei či dokonca starou kata spomínanou už i v Bubishi – Nepai kata.
V súčasnosti sa kata Seienchin cvičí v Goju ryu, Shito ryu, Kyokushinkai a Isshin ryu.
Typická technika a bunkai kata Seienchin
Kata Seienchin bezpečne rozoznáte od iných kata pozíciou známou z filmu Karate Kid. Práve kata Seienchin slúžila ako inšpirácia pre scény prezentujúce cvičenie karate kata.
Ďalšou technikou podľa ktorej bezpečne rozoznáte kata Seienchin je samotný úvod kata. Ten ako je typické pre Naha Te kata, sa začína tromi rovnakými technikami po sebe. V tomto prípade ide o tri kroky vpred v shiko dachi, počas ktorých sa vykonáva pohyb pripomínajúci prácu s rybárskou sieťou. Bunkai tohto pohybu predstavuje podmietnutie (strhnutie) súpera, ktoré v približnom zobrazení nájdeme aj v legendárnom manuskripte Bubishi. V Goju ryu verzii tomuto pohybu predchádza ešte pohyb, ktorým rozopneme súperove držanie nášho goliera.
Veľmajster Kyusho jutsu, Evan Pantazi, priraďuje kata Seiunchin k čiernemu tigrovi. Súvislosť s čiernym tigrom sa v tomto prípade odvíja od aplikácií, ktoré sú zamerané na krvné riečištia.
Kyusho v kata Seienchin
Vedeli ste, že aplikácia, ktorou rozopíname súperove držanie nášho goliera nie je smerovaná na súperove zápästia, ale na predlaktia? Poloha súperových zápästí často nedovoľuje účinne stlačiť vitálne body súpera a tak je výhodnejšie využiť vitálne body na predlaktí. Tu sa javí ako ideálny akupunktúrny bod LI-10, ktorého stimulovanie má za následok oslabenie súperových rúk.
LI-10
dráha hrubého čreva
Poloha: vonkajšia strana predlaktia
Cieľ: n.radialis – vretenový nerv
Aktivácia
Tlak: silné zovretie prstami vyvoláva stupňujúcu sa bolesť
Úder: treba viesť tvrdou časťou tela, hlbšie medzi svaly
Reakcia: oslabenie predlaktia i zápästia, otvorenie ruky, oslabenie paže ako aj celého tela, ktoré poklesne do kolien, bezvedomie, strata dychu
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
www.eastcoast.co.za/buddy/ jundokankata.html
www.freespace.virgin.net/mike.clark/sodokan11.htm
www.shitokai.com
www.ogrkk.com/kata.htm
www.goju-ryu.info/kata/
www.gojute.com
www.shaolinunion.com/shaolinunion/kungfu_and_okinawa_karate
Wang Peisheng, Zeng Weiqi : Tai či čuan,štýl Wu. Vydavateľstvo Šport 1992
Obrázok z filmu Karate Kid prevzatý z http://thekaratekidblog.blogspot.com/2011/12/
MOTOBU Choki: My Art and Skill of karate. 1932. Preložil Andreas Quast a Motobu Naoki. 2020. Vydavateľ Andreas Quast, Baden-Wurttemberg, Germany. Kindle edition. 184 strán. ASIN: B0847CWTWJ.
PANTAZI Evan: Kyusho MP4 downloads. Dostupné na https://kyusho.com/kyusho-dvd-download/ [prístup 3.1.2023]