Rozšírte si vedomosti pomocou originálnych video kurzov. Zapíšte sa na niektorý z našich E-learningových kurzov a preneste ešte dnes nové bunkai do svojich tréningov.

Zobraziť kompletnú ponuku kurzov

Spirit Of The Kata - Kata, Bunkai, Kyusho

  • E-learning/Courses
    • ANKO ITOSU´S BASSAI DAI FUTARI RENZOKU GEIKO – 2 PERSON CONTINUOUS DRILL
    • 2022 Žilina – Kyusho jutsu v Karate
    • Kurz Bieleho žeriava – základné bojové stratégie v okinavských karate kata
    • Bunkai Bassai Dai – download DVD
  • Karate kata
    • Karate kata
    • Zoznam karate kata
    • Zoznam karate kata podľa tvorcu
  • Kyusho
    • Čo je Kyusho
    • Zoznam vitálnych bodov Kyusho
    • Články o Kyusho jutsu
  • Kobudo kata
  • Recenzie
  • Kalendár podujatí
  • INSIDER
  • Blog
Karate kata, Kyusho

Sesan kata

martin.klasek - 11. februára 2021

obrázok- karate kata Sesan

十三

Karate kata Sesan

Kata Sesan je stredne náročná kata čínskeho pôvodu, ktorá sa na Okinave vyučovala od nepamäti. Preto sa v mnohých verziách cvičí dodnes naprieč mnohými štýlmi. Jednu z najrozšírenejších verzií predstavuje verzia pochádzajúca z Naha te majstra Higaonnu. Táto verzia patrí do mini systému pozostávajúceho z kata Sanchin – Sesan – Sanseru – Suparinpei. Kata Sesan reprezentuje techniky tigra, ktoré sa odzrkadľujú v jej bunkai.

Pomenovanie kata

Sesan, Seisan.

Uvedené čínske znaky názvu tejto čínskej kata možno preložiť ako číslo “13”. V smere Goju ryu sa názov kata Sesan prekladá ako “13 rúk”. Číslo 13 v názve kata býva niekedy interpretované tak, že kata Sesan obsahuje 8 obranných a 5 útočných techník, spolu 13. Morio Higaonna zasa objasňuje, že názov sa zakladá na 13-tich pacifistických budhistických princípoch. Kinjo Akio interpretuje názov kata ako 13 postupov, nie pohybov. McCarthy v Bubishi uvádza, že číselný názov kata môže mať súvislosť s počtom vitálnych bodov, na ktoré sa študent učí útočiť.

Pôvod kata Sesan

Autor tejto kata nie je dnes známy. Taktiež pôvod kata Sesan sa nedá s určitosťou vystopovať. Pravdepodobne sa jedná o kata pochádzajúcu z južných provincií Číny. Ako uvádza známy historik Karate Hanshi Patrick McCarthy vo svojej knihe Bubishi, kata Seisan popri iných zostavách používa Dračí box, Leví box ako aj Box arhatov známy tiež ako Box mnícha. Ďalej McCarthy na základe svojich výskumov konštatuje, že kata Sanchin, Seisan a Suparinpei sa v Kuninde vyučovali dlho pred Higashionnovým odchodom do Číny, pričom sa tieto kata naučil Kanryo Higashionna (1853-1916) priamo od svojho majstra menom Seisho Aragaki (1840-1918).

Legendárny majster Karate Choki Motobu (1870-1945) vo svojej knihe Watakushi no Karatejutsu (My Art and Skill of karate) z roku 1932 uvádza:

Navyše, Ryūkyū kenpō, alebo inak karate, bolo prenesené z Číny už v dávnych časoch. Myslím, že Sanchin, Gojūshiho, Sēsan, Sēyunchin a Sūpārinpē sú tiež často rozšírené v Číne a v súčasnosti stále existujú. Naihanchi, Passai, Chintō, Chintē, Wanshū, Rōhai a Kūsankū dnes nemožno vidieť v ich rodisku v Číne, a vyskytujú sa iba na Okinawe.

Motobu Choki
obrázok - karate majster Aragaki Seisho vyučoval kata Sesan

McCarthy udáva, že jestvuje písomný záznam, ktorý dokumentuje program vystúpenia konajúceho sa v marci 1867 v Ochayagoten (východná záhrada) zámku Shuri na počesť posledného Sapposhi. Tu demonštroval majster Aragaki a jeho žiaci okrem iných cvičení aj kata Seisan.

Význam čísla 13

13 rúk

Formu z názvom Sup Saam Sao, ktorá sa prekladá ako “13 rúk”, môžeme nájsť okrem Karate aj v čínskom bojovom umení Wing Chun založenom na pohyboch Bieleho žeriava. Tu predstavuje číslo 13 : 4 cykly, 2 problémy (dovnútra, von) a 7 metód (dvíhanie, narovnávanie, strkanie, hádzanie, rozdeľovanie, lámanie a trhanie).

13 pozícií

Číslo 13 obsahuje vo svojej teórii aj vnútorný systém Tai Chi Chuan. Ten poukazuje na 13 pozícií (pohyby, techniky , energie, brány, postoje a sily či taktiky), ktoré delí na 8 brán a 5 smerov. Na týchto 13 pozícií (8 brán a 5 smerov) sa odvoláva rôznym spôsobom mnoho autorov publikácií Tai Chi Chuan, kde sú tieto pozície často predstavované ako “13 síl = Shi San Shi”. Niektorí autori týchto 13 síl nazývajú aj ako 13 pozícií, 13 vstupov, 13 energií alebo 13 pohybov. Podrobnejšie sa 8 brán označuje aj ako 8 postojov, pozícií, energií alebo spôsobov. 5 krokov naproti tomu označuje 5 smerov, druhov práce nôh či pohybov.

Legenda o 13 mníchoch

Táto legenda sa udiala v čase keď sa končila vláda dynastie Suej (581-618) a k moci nastupovala dynastia Tang (618-907). Posledný cisár dynastie Suej – Jang Ti precenil svoje sily keď sa domnieval, že si podmaní aj Kóreu. Tento jeho pokus viedol k vyčerpaniu štátnych zdrojov a jeho porážka behom tiahnutia na Kóreu podnietila v krajine masové povstanie a v konečnom dôsledku spôsobila aj stratu mandátu Nebies. V tom čase sa údajne stretli vojská oboch dynastií v neľútostnej bitke v oblasti Henan. Po niekoľkých dňoch bojov bola armáda dynastie Tang porazená a zakladateľ dynastie Tang, Li ShiMin, zajatý. A preto sa vedenie tangskej armády obrátilo o pomoc na shaolinský kláštor.

Predstavený kláštora pomoc neodmietol a vyslal 13 mníchov ozbrojených iba palicami, aby splnili svoju úlohu. Samozrejme, že zakladateľa dynastie Tang oslobodili a nakoniec sa aj podieľali na rozdrvení protivníkovej armády. Zato ich čakala bohatá odmena, pričom legenda o ich statočnosti koluje dodnes. Shaolinská palica sa stala legendárnou zbraňou budiacou rešpekt u všetkých protivníkov.

13 mesiacov

V Číne i v Japonsku sa používa počítanie rokov podľa obdobia panovania jednotlivých vládcov. Japonci prevzali tento systém v polovine 6. storočia n.l. a v roku 690 bol tento systém uznaný japonským cisárskym dvorom ako oficiálny kalendár. Napriek tomu, že sa spôsob určovania dátumu v priebehu japonských dejín v rôznych podrobnostiach menil, bol to vždy tzv. lunárny kalendár, založený na obehu Mesiaca okolo planéty Zem. Za jeden lunárny mesiac sa podľa tohto kalendára považuje doba od novolunia do novolunia. Nakoľko toto obdobie zodpovedá dĺžke asi 29 a 1/2 dňa, striedajú sa v tomto kalendári mesiace o dĺžke 29 a 30 dní. Dvanásť takýchto mesiacov tvorí jeden lunárny rok, ktorý má ale len 354 dní – teda o viac ako 11 dní menej oproti dobe obehu planéty Zem okolo Slnka. Aby sa táto strata vyrovnala, vždy približne raz za tri roky je potreba vložiť 13. “prestupný” mesiac. Takýto systém má však aj svoje nevýhody. Napr. lunárny Nový rok (teda 1. deň 1. lunárneho mesiaca) môže pripadnúť niekedy na náš 17. január a inokedy zase na 19.február. Napovedá nám hádam názov kata čas, ktorý je potrebný na osvojenie si tejto kata?

Porovnanie kata Sesan v Goju ryu / Isshin ryu / Shotokan / Uechi ryu

Verzie

V súčasnosti je kata Seisan na Okinave rozšírená v mnohých verziách, odlišujúcich sa od seba nielen technickými prvkami, ale aj menom autora v názve kata. V roku 1938 zdokumentoval Itoman Seijin vo svojej knihe Karate (Toudi)jutsu no Kenkyu na Okinave prítomnosť kata Sesan 十三歩, Iha-shi Sesan 伊波氏十三歩, Kyan-shi Sesan 喜屋武氏十三歩 a Seshun セーシュン. Hanshi McCarthy uvádza, že počas svojho štúdia mal možnosť si osvojiť hneď niekoľko verzií kata Seisan ako niekoľko verzií z Goju ryu, Shito ryu, Tomari Seisan (verzia majstra Iha), Higashionna Seisan, Hangetsu ako aj Aragaki Seisan. Je zrejmé, že sa jednotlivé verzie ovplyvňovali navzájom, pričom nie je vylúčené, že niektoré verzie kata Seisan zostali doposiaľ ešte nezdokumentované. Medzi najrozšírenejšie verzie patria :

Goju verzia

Goju ryu verzia známa ako Sesan pochádza z Naha-te majstra Higaonnu a bola pravdepodobne ovplyvnená z viacerých zdrojov. Má sa zato, že majster Kanryo Higashionna (1853-1916) si osvojil istú verziu tejto kata ešte pred svojím odchodom do Číny. S najväčšou pravdepodobnosťou sa ju naučil u majstra štýlu 18 Budhov, menom Seisho Aragaki (1840-1918), u ktorého sa učil približne 3 roky. Majster Higashionna odovzdal kata Sesan ďalej na svojich žiakov, pričom Chojun Miyagi (1888-1953) ju začlenil (pozmenenú?) do svojho štýlu Goju ryu. Ďalší žiak, Kyoda Juhatsu (1887-1968), zakladateľ Toon ryu, už ale túto kata nezačlenil do svojho štýlu. Pre verziu z Goju ryu sú typické viacnásobné údery dlaňou, ale aj zatvorenými rukami, lámacie kopy, no najmä škrtiaca technika nazývaná kokou, čo v preklade z japončiny doslovne znamená pazúry smrti. Táto technika sa vykonáva jednou rukou a útočí na súperove krčné tepny. Vyobrazenú ju môžeme nájsť aj starom texte Bubishi.

obrázok - Chojun Miyagi a Eichi Miyazato
Chojun Miyagi aplikuje techniku z kata Sesan.
Obrázok prevzatý z https://jundokannz.org/the-jundokan je je voľne šíriteľný na základe  Copyright Act of Japan.

Ryuei ryu verzia

Ryuei ryu verzia tak ako Shito ryu verzia je podobná na verziu z Goju ryu. V úvode kata zostala zachovaná technika trojnásobného úderu dlaňou, Shotei uchi. Tieto tri údery vykonané zasebou v jednom postoji na mieste sa vyskytujú len v týchto troch verziách.

Shorin ryu verzia

V Shorin ryu je známa istá verzia kata Seisan už z dôb majstra Sokon Matsumuru (1792-1896) ako Matsumura Sesan . Predpokladá sa, že ju majster Matsumura preniesol v roku 1840 z Číny. Nie je ale vylúčené, že istá verzia tejto kata tu bola známa už dlhšie, ale časom sa z nej vytratili kruhové pohyby typické pre čínsky box a boli zamenené za priame techniky. Taktiež nie je vylúčené, že z kata Matsumura Seisan sa časom vyvinula Tomari Seisan (alebo to bolo naopak?).

Majster Itosu (1830-1916), ktorý bol žiakom majstra Matsumuru, sa priatelil s majstrom Kanryo Higashionnom (1853-1916), ktorý praktikoval verziu Seisan typickú pre Goju ryu. Každopádne Gichin Funakoshiho (1868-1957), žiak majstra Itosu, preniesol jednu verziu kata Seisan do smeru Shotokan a pomenoval ju ako Hangetsu. Pre verziu Matsumura Seisan sú ako u iných verzií,typické viacnásobné údery, množstvo techník vykonávaných zatvorenými päsťami, ale najmä kopy mae geri vykonávané zo zadnej i prednej nohy. Z Matsumura Seisan boli vytvorené aj verzie praktikované v Isshin ryu a Chito ryu.

Tomari verzia

Tomari Seisan sa podobá na verziu Matsumura Seisan, no namiesto kopov mae geri používa lámacie kopy.

kata Tomari Sesan – Taika Seiyu Oyata

Uechi ryu verzia

Uechi ryu verzia známa ako Sesan pochádza od majstra Shushiwa (1874-1926), ktorý bol majstrom juhočínskeho štýlu Pan Gai Noon (Pan Ying Juan), čo bol shaolinský tigrí štýl. Tento štýl bol syntézou vonkajších a vnútorných škôl Chuan Fa a bol založený na pohyboch žeriava, tigra a draka. Z Číny na Okinavu túto kata preniesol v roku 1910 majster Kanbun Uechi (1877-1948), zakladateľ Uechi ryu Karate. Tu sa prakticky v nezmenenej podobe vyučuje dodnes.

Aragaki verzia

V Koryu Uchinadi nachádzajúca sa Aragaki Seisan, bola na Hanshi McCarthyho prenesená prostredníctvom Hanshi Richarda Kima (1917-2001).

Chito ryu verzia

Zakladateľ Chito ryu si prispôsobil pravdepodobne verziu majstra Kyan, pričom pozmenil názov kata na Seisei.

Toon ryu verzia

Zakladateľ Toon ryu, Kyoda Juhatsu, si osvojil dve verzie kata Seisan. Prvú verziu od svojho učiteľa menom Higaonna Kanryo (1853-1916) a druhú verziu od jeho bratranca menom Kanyu Higaonna. Verzia, ktorá sa vyučuje v Toon ryu pochádza od Kanyu Higaonnu, ktorý sa túto verziu kata Seisan naučil počas svojich pobytov v Číne. Od Goju ryu verzie sa Toon ryu verzia okrem iného odlišuje spôsobom vykonávania kopov (silné dupnutie chodidlom) namiesto rýchleho lámacieho kopu vracajúceho sa naspäť do hiki ashi.

obrázok-bunkai-kata-Sesan-Konishi-Mabuni
Yasuhiro Konishi a Kenwa Mabuni – bunkai kata Sesan
Obrázok prevzatý z publikácie Mabuni Kenwa: Kobo jizai karate kenpo sepai no kenkyu (1934) je voľným dielom na základe  Copyright Act of Japan.

Charakteristika kata Sesan

Kata Sesan sa začína podobne ako Sanchin kata alebo niekoľko ďalších kata tromi krokmi vpred s úderom gyaku cuki. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že sa jedná o menej náročnú kata s množstvom priamych úderov a nízkych prerážacích kopov. Zrejme z tohto dôvodu niektorí majstri zaraďujú túto kata do svojho vyučovacieho programu hneď po kata Sanchin. Kata Seisan je založená na bránicovom dýchaní a tak ju podaktorí označujú ako silovú kata. Vzhľadom na nízku atraktívnosť obsiahnutých techník, veľký počet opakujúcich sa techník i celých kombinácií ako aj na celkovú nenáročnosť kata, je kata Seisan zaraďovaná v niektorých štýloch ešte do vyučovacích programov pre žiacke stupne.

Sesan kata bola údajne obľúbenou kata zakladateľa Goju ryu, majstra Chojun Miyagiho (1888-1953) a jeho žiaka menom Jinan Shinzato (1901-1945).

V súčasnosti sa kata Sesan cvičí v Goju ryu, Shito ryu, Ryuei ryu, Wado ryu (označovaná ako Seishan), Isshin ryu, Chito ryu a smere Shotokan (označovaná ako Hangetsu). V Koryu Uchinadi sa praktizuje verzia Aragaki Seisan.

obrázok - Bunkai karate kata Sesan

Typická technika a bunkai kata Sesan

Kata Sesan nedisponuje veľkým množstvom techník a obsiahnuté techniky nájdeme vo väčšej miere vo vyššej kata Suparinpei. Avšak jedna technika je jedinečná a nenachádza sa v žiadnej inej kata. Ide o blokovanie a zachytenie súperovej ruky pričom ako odpoveď na tejto útok cvičenec vykonáva úder alebo stisnutie súperovho hrdla dvomi prstami (palec a ukazovák). Táto technika je nebezpečná musí byť nacvičovaná s veľkou opatrnosťou.

obrázok Soken a Kishaba

Kyusho v kata Sesan

Vedeli ste, že hrdlo je skvelou oblasťou pre mnohé útoky? Avšak úderom do Adamovho jablka môžeme nezvratne poškodiť hrtan, ktorý je tvorený niekoľkými chrupavkami. Preto ak nechceme súpera usmrtiť, je výhodnejšie atakovať vitálne body súpera ležiace napr. vedľa hrtana. Jedným takým bodom je ST-9 (9. bod na dráhe žalúdka).

obrázok - poloha vitálneho bodu ST-9
Akupunktúrny (vitálny) bod ST-9 (dráha žalúdka bod č.9)

ST-9

dráha žalúdka bod č.9
Poloha: na krku, vo výške Adamovho jablka
Cieľ: Cervical branch of cutaneous n. (krčná vetva tvárového nervu), Vagus n. (blúdivý nerv)

Aktivácia
Tlak: oslabí stranu podľa aplikovania
Trenie: už menšie trenie vyvoláva prudkú bolesť a oslabenie krku
Úder: smerom dolu spôsobí stratu vedomia

Reakcia: silná bolesť, oslabenie nôh, strata vedomia, pokles krvného tlaku, zmena srdcovej frekvencie

Upozornenie o ochrane autorských práv

Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.

Použitá literatúra

Mabuni, K.: Seipai no Kenkyu. Karate Kenkyusha : Kyobukan, 1934 (Showa 9). 176 s.
McCarthy, P.:Bubiši – Bible Karate. Bratislava : CAD Press, 2005. 284 s. ISBN 80-88969-26-3.
McKenna, M.: Itoman Seijin. [online] www.kowakan.com [prístup 22.02.2010]
McKenna, M.: Tou´on-ryu Kicking Techniques. in Meibukan Magazine No.5 [online] http://www.krijgskunst.org/downloads/meibukanmagazineno5.pdf [prístup 25.12.2013]
McCarthy, P.:Aragaki Seisan & Chokyu.[online] www.koryu-uchinadi.org/ Aragaki_Seisan_&_Chokyu.pdf [prístup 23.12.2013]
www.eastcoast.co.za/buddy/jundokankata.html
www.shitokai.com
MOTOBU Choki: My Art and Skill of karate. 1932. Preložil Andreas Quast a Motobu Naoki. 2020. Vydavateľ Andreas Quast, Baden-Wurttemberg, Germany. Kindle edition. 184 strán. ASIN: B0847CWTWJ.

Protected by Copyscape
Tags | goju ryu, Higaonna Kanryo, Shito ryu
 0 0
Share Now

martin.klasek

Zakladateľ portálu KarateWeb.sk (2004-2021) a projektu SpiritoftheKata.com (2020). Člen Kyusho International (2016) a Kyusho International Study Group Leader (Skalica, Slovakia) (2020) Niekoľko rokov profesionálne pôsobil ako Lektor a Coach (komunikácia, vedenie ľudí, riešenie konfliktov) so zameraním na vzdelávanie dospelých.

You Might Also Like

obrázok- karate kata Suparinpei Karate kata, Kyusho

Suparinpei kata

4. decembra 2021
obrázok- karate kata Pinan Sandan Karate kata

Pinan Sandan kata

20. apríla 2021
obrázok- karate kata Gekisai Karate kata, Kyusho

Gekisai kata

12. apríla 2021
obrázok- karate kata Kenshu Karate kata

Kenshu kata

16. apríla 2021

Leave a Reply Cancel Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Previous Post Sanchin kata
Next Post Anko Itosu

Prihláste sa na bezplatný online kurz

Login

Ponor sa hlbšie do bunkai

Posledné články

  • Ba Duan Jin

    Ba Duan Jin

  • obrázok- karate kata Shisochin

    Shisochin kata

  • obrázok -portret Miyamoto Musashi

    Knižná recenzia – Miyamoto Musashi – Kniha piatich kruhov

  • obrázok- karate kata Seienchin

    Seienchin kata

Odporúčané udalosti

apríl 2023
Logo Kyusho International
apr 01 - 02 2023

Seminár Kyusho jutsu v Chomutove + výstup na horu Říp

Tělocvična OA Chomutov
apr 15 2023

Jarný seminár Okinawa kobudo (Bratislava)

Kobudo Dojo
logo Kyusho International
apr 22 2023

Kyusho Study Group Training v Žiline +turistika

La Skala (dojo sa nachádza v objekte ZŠ školy)
máj 2023
máj 12 - 14 2023

Okinawan days in Pesterzsebet, Budapest (HUN)

logo Kyusho International
máj 20 2023

KYUSHO STUDY GROUP TRAINING + Trdlofest v Skalici

Karate Dojo v Centre voľného času
jún 2023
logo Kyusho International
jún 10 2023

Seminár Kyusho jutsu s M. Brožíčkom v Skalici + prehliadka mesta

Telocvičňa SZŠ (Strednej zdravotníckej školy)
jún 17 - 18 2023

Kenyu Chinen kobudo seminár v Bratislave

júl 2023
júl 24 - 30 2023

Letné sústredenie karate a kobudo SFK

august 2023
Logo Kyusho International
aug 04 - 06 2023

Kyusho convent Lužany 2023 – informačne

Kemp Lužany
september 2023
sep 09 2023

KYUSHO STUDY GROUP TRAINING

Karate Dojo v Centre voľného času
sep 14 - 17 2023

Tréningové sústredenie u mora (Pula, Chorvátsko)

sep 23 - 24 2023

Tetsuji Nakamura goju ryu seminár v Trenčíne

Žiadna udalosť nebola nájdená!
Načítať viac
  • Kontaktujte nás
  • Zásady ochrany osobných údajov
  • Copyright a Cenník

Naše poslanie

V Spirit of the Kata veríme, že ochrana a praktizovanie starých vyučovacích metód je kľúčom k lepšiemu pochopeniu tradičných kata. Našim poslaním je, aby duch kata zostal zachovaný. Náš cieľ je jednoduchý -priniesť staré vyučovacie metódy do súčasnosti a vyučovať sebaobranu založenú na karate kata.

Zostaňme v spojení

Všetky texty ako aj grafické prvky smú byť kopírované iba s písomným súhlasom autora stránok. Conversion is a creative soft blog theme made with love by angrygorilla.

Seminár Karate zameraný na vitálne body

sobota 22.4.2023 Žilina

Seminár karate s použitím kyusho jutsu.

Tentoraz do Žiliny pricestuje aj hosť z ČR, držiteľ čierneho opasku v Kyusho jutsu. Viacej informácií získate TU

Kyusho tréning

 

Prehlásenie o cookies a autorských právach

Na stránkach spiritofthekata.com používame cookies. Viacej informácií nájdete v článku o ochrane súkromia. Pokračovaním súhlasíte ako s používaním cookies tak aj s tým,že pri porušení autorských práv sme oprávnení od Vás žiadať náhradu podľa cenníka. Viacej informácií nájdete v článku Copyright a Cenník.

Login

Lost Your Password?
Register
Don't have an account? Register one!
Register an Account

Registration confirmation will be emailed to you.