砕破
Karate Kata Saifa
Saifa kata reprezentuje kata čínskeho Kempo, ktoré boli prenesené z Číny na Okinavu koncom 19.storočia. Je to pomerne nenáročná kata, ktorá je v súčasnosti zaradená ako jedna z povinných súťažných kata v organizácii WKF. Kata Saifa reprezentuje v Naha te majstra Higaonnu techniky leoparda.
Pomenovanie kata
Suipo, Saifa, Saifua, Saiha (okin).
Uvedené čínske znaky 砕破 (SuiPo) názvu tejto kata možno preložiť ako “Roztrieštiť a rozbiť” či “Roztrieštiť a zlomiť”. Môžeme sa stretnúť ešte s názvami “Roztrieštiť na kúsky” alebo “Roztrhať na kúsky”. Prvý kanji znak “Sai” môžeme nájsť tiež v názve kata Gekisai, pričom tento znak predstavuje “ničenie”. Môžeme sa stretnúť aj s inými prekladmi názvu tejto kata, ktoré sú založené na fonetickej príbuznosti s pôvodným názvom kata prípadne na dialekte či použitom jazyku (okinavský, japonský): “Posledný hlavný bod”, “Posledný bod zlomu”, “Zlomiť alebo zničiť”, “Pohyblivá vlna”, “Veľká vlna”, “Držať pevnosť”, “Zničujúce údery”. Osobne sa prikláňam k názvu “trhajúci leopard” 砕豹 (SaiBao).
Pôvod kata Saifa
Presný pôvod ako aj autor tejto kata sú neznáme. Traduje sa, že túto kata preniesol z Číny na Okinavu majster Kanryo Higaonna [東恩納 寛](1853-1916).
Higaonna Kanryo (東恩納 寛量)
(10.marca 1853 – október 1915)
Okinavský majster Karate, ktorý sa výrazne zapísal do histórie Tode /Karate. Kanryo Higaonna (Higashionna) sa narodil v Naha, v rodine obchodníka s palivovým drevom.
Kto bol jeho učiteľom
S tréningom bojových umení začal vo veku 14 rokov u majstra menom Aragaki Seishō (新垣 世璋, 1840–1918). U neho mal študovať približne 3 roky, pričom majster Aragaki vyučoval štýl Mníchovej pästi. V septembri 1870 odcestoval majster Aragaki ako tlmočník do Číny a predpokladá sa, že prostredníctvom rodiny Yoshimura umožnil vycestovanie mladého Higaonnu do Fuzhow, Čína. Čím presne sa mladý Higaonna v Číne zaoberal je predmetom dohadov. Je pravdepodobné, že Higaonna strávil istý čas v dome Ryukyu, čo bol areál v ktorom sa stretávali Okinavčania. Tu prebiehala aj výučba bojových umení, pravdepodobne tu vyučovala svoj štýl rodina Kojo. Predpokladá sa, že mladý Higaonna sa mohol učiť aj od majstra menom Wai Xinxian, ktorý bol čínskym vojenským hodnostárom. Pravdepodobne rodina Kojo sprostredkovala Higaonnovi štúdium bojových umení u majstra štýlu bieleho žeriav menom Ryu Ru Ko. U neho mal zostať až do svojho návratu na Okinavu, čo bolo údajne v roku 1882.
Návrat na Okinavu
Po návrate na Okinavu mal tridsaťročný Higaonna povesť mladého majstra. Naďalej pracoval ako obchodník s palivovým drevom, no otvoril si aj dojo. Avšak nejestvujú žiadne záznamy o jeho žiakoch. Po Higaonnovom návrate ho mal požiadať Yoshimura (ten, ktorý mu pomohol dopraviť sa do Číny), aby vyučoval jeho syna. A Higaonna žiadosti skutočne vyhovel a začal ho vyučovať, čo malo byť v roku 1887. Preto je možné, že Higaonna sa vrátil z Číny až v roku 1887.
Čo presne Higaonna vyučoval je predmetom sporom. Sám odkazoval na svoje umenie ako čínske Kempo, pričom sa predpokladá, že najväčšiu časť pobytu v Číne strávil u majstra Ryu Ru Ko. Ten vyučoval viaceré kata Bieleho žeriava:
Paipuren
Nepai
Doonquan
Roujin
Qijing
Avšak ani jedny z týchto kata sa neobjavila u žiakov majstra Higaonnu.
S istotou môžeme povedať, že Higaonna vyučoval kata, ktoré nájdeme ako v Goju ryu tak i v Toon ryu. Tieto kata sa mohol naučiť ako u majstra Aragakiho tak i v Číne. Boli to nasledujúce kata:
Sanchin
Sesan
Sanseru
Suparinpei (Petchurin)
Nasledujúce kata sa už nenachádzajú v Toon ryu, avšak nachádzajú sa v Goju ryu. Tu je predmetom dohadov, či tieto kata Higaonna vyučoval avšak neboli prevzaté do Toon ryu alebo či tieto kata vložil do svojho systému majster Chojun Miyagi ako výsledok jeho niekoľkých ciest po Číne. Predpokladá sa,že Higaonna mohol vyučovať nasledujúce kata z čínskeho Kempo:
Saifa
Seienchin
Shisochin
Kururunfa
Sepai
Šírenie Naha te
Majster Higaonna pokračoval vo vyučovaní čínskeho Kempo. Označenie Naha te dostalo podľa oblasti v ktorej sa vyučovalo. Nemal veľa žiakov, no jeho povesť vynikajúceho majstra k nemu v roku 1902 priviedla mladého žiaka menom Chojun Miyagi. Ten si čoskoro priviedol kamaráta menom Kenwa Mabuni. Chojun Miyagi trénoval u majstra Higaonnu až do roku 1915, kedy majster Higaonna zomrel.
Najvýznamnejší študenti
Niektorí z jeho najvýznamnejších študentov boli Kyoda Juhatsu (zakladateľ Toon ryu, štýlu ktorý sa hlási k odkazu majstra Higaonnu) , Miyagi Chojun (zakladateľ Goju ryu), Mabuni Kenwa (zakladateľ Shito ryu), Yoshimura Choki, Shimpan Shiroma či Toyama Kanken.
Korene kata Saifa
Dnes je veľmi ťažké dopátrať sa niečo o pôvode tejto koryu kata (kata starej školy). Techniku obsiahnutú v kata Saifa možno nájsť dokonca aj v knihe Bubishi. Rôzne zdroje odhadujú pôvod tejto kata v niektorých zvieracích štýloch ako Žeriav, Lev, Leopard či Tiger. Žiaľ kata sa vyučuje v pôvodnej forme iba v Goju ryu a Shito ryu, no za posledné desaťročia zaznamenala mnohé zmeny. Odstránenie starých pôvodných techník ako hiraken a nahradenie ich zatvorenou päsťou či nahradenie kruhových techník priamočiarymi technikami nenávratne mení autentický charakter tejto starej kata. Práve technika hiraken je typická pre zvieracie štýly južnej Číny.
A ako možno popísať samotné techniky Leoparda ? Leopard (čínsky Pao) využíva predĺženie sily a energie do ramien, predlaktí, rúk, pästí až do samotných končekov prstov. Údery predlaktím sú vedené na tlakové body súpera hornej časti ruky. Okrem toho tento štýl využíva zvislé údery ako napr. údery lakťom, pichania prstami či údery pazúrmi, dlaňou či chrbtom päste. Štýl Leoparda je vyučovaný ako prvý spomedzi najznámejších zvieracích štýlov (Leopard, Tiger, Had, Žeriav a Drak).
Pai Lum Kung Fu
Náhoda tomu chcela, že vo svojom bádaní som narazil na článok predstaviteľa štýlu Bieleho draka Pai Lum, Glenna C. Wilsona. Ten popisuje vo svojom článku ako súčasť svojho systému práve techniky tigra. Súčasťou článku sú aj priložené fotografie znázorňujúce adeptov štýlu Pai Lum pri riešení tradičných bojových situácií. Práve tu určite každého zarazí až neuveriteľná podobnosť aplikácií pohybov tigra Pai Lum s aplikáciami obsiahnutými v kata Saifa.
A ako sa popisujú samotné techniky tigra Pai Lum ?
Tigrie pohyby v Pai Lum obsahujú techniky na krátku i dlhú vzdialenosť. To umožňuje adeptovi vybrať si z pestrej škály techník slúžiacich k porazeniu súpera. Tieto techniky sú vykonávané oslepujúcou rýchlosťou rovnako ako silné úchopy a páky vykonávané technikou tigrích pazúrov. Techniky tigrích pazúrov sú využívané k širokému spektru techník, pričom zahŕňajú švihové oblúkové techniky, zvieranie, trhanie, bodanie a priame údery. … Zvierajúce pazúry sa uzamykajú na svaloch, kĺboch, úponoch a tlakových bodoch. Jediné zovretie stačí, aby adept Pai Lum zvieral a kontroloval útočníka hrozivou oceľovou silou. Jediné preniknutie stačí tigrovi, aby trhal mäso, nenechajúc doslova nič na svojom mieste. Porazený súper je doslova roztrhaný na kusy
Charakteristika kata Saifa
Kata Saifa často predstavuje prvú majstrovskú kata, ktorú sa študenti karate učia. Zväčša pristupujú k tejto kata po niekoľkých rokoch tréningu. V minulosti neexistovali žiacke kata a tak sa študenti v predvojnových rokoch učili po Sanchin kata priamo jednu z kata, ktoré v súčasnosti označujeme ako majstrovské.
Každopádne Saifa je krátka kata cvičená na obe strany. Takmer všetky techniky sú vykonávané rovnako pravou i ľavou rukou. V úvode kata sa nevykonáva pre Goju ryu kata typická séria 3 techník sanchin dachi krok s gyaku cuki. V tejto kata je vykonávaná séria troch techník často interpretovaných ako vytrhnutie ruky zo zovretia a následný úder uraken do tváre súpera.
Typická technika a bunkai kata Saifa
Z technického hľadiska učí kata nenáročné obranné techniky a protiútoky. Bunkai kata Saifa poodhaľuje viacero vyslobodení – vytrhnutí z úchopov /hazushi waza – vyslobodzovacie techniky/, obranu proti zachyteniu nohy ako vyslobodenie z páky na rameno. Nie je pochýb, že množstvo techník obsiahnutých v tejto kata charakterizuje staré bojové postupy, ktoré sa už z dnešného poňatia Karate pomaly vytrácajú. Štúdium tejto kata možno odporučiť každému, kto to sa chce v čase vrátiť naspäť o niekoľko storočí a vyskúšať si “kung fu”.
Obsiahnuté techniky (tetsui, uraken, morote cuki, ashi barai, haito uchi atď.) sú vykonávané po kruhových dráhach, a sú vedené zväčša z ramenného kĺbu. Postoje na jednej nohe, ako aj náročná otočka v závere kata vyžadujú od cvičencov silný zmysel pre rovnováhu. Kata Saifa obsahuje v úvode vyhýbavú chôdzu známu z kata Seienchin , oblúkové blokovacie techniky otvorenou rukou, podmietnutia i tvrdé údery vykonávané hiraken technikou. Práve táto technika je typická pre štýl leoparda. Žiaľ dnes sa táto technika v morote cuki a age cuki nahradila technikou zatvorenej päste. Zrejme sa jedná o výsledok športového Karate. Pôvodné techniky hiraken vyučované v kata Saifa sú typické pre štýl leoparda, ktorý sa vyznačuje rýchlymi pohybmi nôh. Obľúbenou pózou cvičencov tohto zvieracieho štýlu je práve postoj prekrížených nôh s rukami vystretými k súperovi. Táto pozícia sa v kata Saifa skutočne v závere kata aj nachádza. V súčasnosti sa kata Saifa cvičí v Goju ryu, Shito ryu a Kyokushinkai.
Kyusho v kata Saifa
Vedeli ste, že zasiahnutím n.intercostalis (medzirebrového nervu) môžete ovplyvniť činnosť súperovej bránice? Avšak zasiahnuť tenký priestor medzi rebrami päsťou je pre väčšinu ľudí takmer nemožné. Preto sa na stimuláciu 5. medzirebrového nervu ležiaceho pod prsným oblúkom v bunkai kata Saifa v minulosti používala päsť zovretá do hiraken. Takto zovretá ruka vytvára tenkú hranu, ktorou úlohou je preniknúť dostatočne hlboko medzi rebrá. V kata Saifa sa útočí obojstranne priamo pod prsné oblúky na akupunktúrny bod ST-18.
ST-18
dráha žalúdka
Poloha: v strede pod prsným oblúkom
Cieľ: n.intercostalis – 5. medzi-rebrový nerv
Aktivácia
Úder: treba viesť tvrdou časťou tela, smerom do stredu tela
Reakcia: stiahnutie bránice a pľúc ovplyvní dýchanie, úder môže ovplyvniť aj činnosť srdca, telo sa schúli
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
McCarthy, P.:Bubiši – Bible Karate. Bratislava : CAD Press, 2005. 284 s. ISBN 80-88969-26-3.
www.eastcoast.co.za/buddy/jundokankata.html
www.freespace.virgin.net/mike.clark/sodokan11.htm
www.shitokai.com/newsletter/saifa.htm
www.ogrkk.com/kata.htm
www.goju-ryu.info/kata/
www.shaolinunion.com/shaolinunion/kungfu_and_okinawa_karate
WILSON G.G.: Sink Your Teeth Into Pai Lum´s Tiger. Inside Kung-Fu Magazine, january 1997, p. 48 or [online] http://www.pailum.org/blog/publish_article/sink-your-teeth-into-pai-lums-tiger/ [prístup 27.12.2013]
seiikan.wordpress.com