新垣氏ソーチン
新垣氏壮鎮
Karate kata Aragaki-Shi Sochin
Kata Aragaki-shi Sochin je stredne náročná kata čínskeho pôvodu, ktorú na Okinave vyučoval majster Seisho Aragaki (1840-1918). Dnes sa vyučuje vo viacerých štýloch. Aragaki-shi Sochin je jedinečná kata, nepodobná na žiadnu inú kata, kombinujúca techniky zatvorených a otvorených rúk.
Pomenovanie kata
Sochin.
Uvedené čínske znaky názvu tejto kata možno preložiť ako “Rozsiahly pokoj” či “Silný pokoj”. Medzi možné názvy by sme mohli ešte zaradiť “Sila a pokoj”, “Hrdinský pokoj” či “Rozsiahle potlačenie”. Niekedy sa kata Sochin nazýva aj ako “Kata starého muža”, no tento názov sa nezakladá na zápise kanji znakov.
Pôvod kata Aragaki-shi Sochin
Pôvod tejto starej kata s neistým pôvodom treba hľadať pravdepodobne v Číne. Autor tejto kata je neznámy. Z Číny preniesol jednu verziu kata Sochin majster Seisho Aragaki (1840-1918), ktorý ju na Okinave vyučoval spolu s kata Niseishi a Unshu. Majster Aragaki bol prvým učiteľom majstra menom Kanryo Higaonnu(1853-1916). Ten bol učiteľom zakladateľa Shito ryu menom Kenwa Mabuni(1889-1952). Je veľmi pravdepodobné, že sa po tejto línii dostala verzia majstra Aragakiho do Shito ryu.
Časom sa objavila ešte jedna verzia kata Sochin v Chito ryu majstra Chitose. Pôvod kata Sochin v smere Chito ryu je ale neznámy. V kruhoch Chito ryu sa domnievajú, že kata odovzdal na zakladateľa Chito ryu, Dr. Chitose Tsuyoshi (1898-1984), jeho učiteľ Seisho Aragaki (1840-1918), ale nie je to celkom isté. Možno sa túto kata naučil od nejakého žiaka majstra Aragakiho. Každopádne sa verzia cvičená v Chito nepodobá ani na Aragakiho verziu cvičenú v Shito ryu, ani na verziu cvičenú školou Shotokan.
Zuzana Lišková – Hankokai Senica
Technická charakteristika
Kata Sochin v Shito ryu verzii sa začína podobne ako kata Unshu, tromi krokmi vpred v postoji neko ashi dachi, kedy sa pri premiestňovaní vpred vykonávajú po podlahe kruhové kroky. Ruky sú v postavení dvojitého bloku uchi uke odkiaľ sa vykonáva chudan gyaku cuki, sekvencia známa z mnohých Goju ryu kata. Kata sa končí finálnym kopom mae geri, nihon cuki a technikou spoločnou pre kata Unshu a Niseishi, opačným mawashi uke.
Kata Sochin v Shotokan verzii sa vyznačuje veľmi pevným postojom Fudo dachi, nazývaným aj Sochin Dachi. Postoj je dosť podobný na voľný bojový postoj. V postoji Muso kamae sa vykonáva technika charakteristická pre túto verziu kata Sochin, súčasne vykonávané gedan barai a age uke. Pre túto verziu je charakteristická zmena z pokojných a uvoľnených pohybov do pohybov s veľkým napätím, na rýchle a výbušné pohyby. Kata spája tvrdé a mäkké prvky, napätie a uvoľnenosť.
V Chito ryu verzii je rozpoznávací znak kata Sochin už na samotnom začiatku, kedy cvičenec znižuje jeho postoj a zaujíma pózu pripomínajúcu býka pripravujúceho sa na útok. Táto útočno-obranná pozícia je vykonávaná do 4 smerov.
V súčasnosti sa kata Aragaki-shi Sochin sa cvičí iba v Shito ryu a okinavskom smere Kyudokan.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
www.24fightingchickens.com
www.kcdw.de
https://www.martialartstube.net/sochin-shito-ryu-kata/