Spirit Of The Kata - Kata, Bunkai, Kyusho

  • DVD – Spirit of the kata Bassai Dai
  • Karate kata
    • Karate kata
    • Zoznam karate kata
    • Zoznam karate kata podľa tvorcu
  • Kyusho
    • Čo je Kyusho
    • Zoznam vitálnych bodov Kyusho
    • Kyusho
    • Seminár Kyusho jutsu s Miroslavom Brožíčkom v Skalici
  • Kobudo kata
  • Kalendár podujatí
  • INSIDER
  • Blog
Karate kata

Niseishi kata

martin.klasek - 20. apríla 2021

obrázok- karate kata Niseishi

二十四

二十四歩

Pomenovanie kata

Ershisi, Niseishi, Nijushiho.

Názov tejto kata možno preložiť ako číslo „24“. V smere Shotokan sa používa názov Nijushiho, ktorý sa prekladá ako „24 krokov“.

obrázok - karate majster Aragaki Seisho - autor kata Niseishi

Autor ani pôvod tejto kata nie je už známy. Túto kata vyučoval majster Aragaki Seisho (1840-1918), ktorý ovládal box Mníchovej pästi. Ten ju odovzdal aj na svojho žiaka menom Kanryo Higaonna (1853-1916), ktorý ju zasa odovzdal ďalej na svojho žiaka menom Kenwa Mabuni (1889-1952). Mabuni túto kata vložil nielen do svojho štýlu Shito ryu, ale rozšíril aj do Japonska. Do smeru Shotokan ju vniesol až majster Masatoshi Nakayama (1913-1987), ktorý si ju osvojil v čase, keď robil sprievodcu majstrovi Gichin Funakoshi (1868-1957) počas jeho návštevy v Shito ryu dojo majstra Mabuniho v Osake, Japonsku. Túto kata preniesol do Shotokan Dojo v Tokiu, kde ju nakoniec aj zaradili do systému Shotokan.

História

Podľa historika Patricka McCarthyho, pôvod kata Niseishi leží pravdepodobne v Číne, v niektorom zo štýlov žeriava. Udáva, že existuje niekoľko štýlov žeriava pričom každý z nich používa vlastné kata Sanchin, Sanseru a Niseishi. Stretnúť sa môžeme aj s názorom, že autorom tejto kata je Bushi Sakiyama, prípadne že, kata patrí do jedného z podštýlov Draka. Akokoľvek, kata priraďujeme k Niigaki škole majstra Aragakiho, pričom sa často zdôrazňuje rovnaká technická charakteristika s kata Sochin a Unshu. Techniky obsiahnuté v kata Niseishi môžeme nájsť aj v knihe Bubishi, ktorá predstavuje jeden z najstarších zachovaných manuálov o histórii bojových umení.

obrázok - karate kata Saifa bunkai v Bubishi
Obrázok z Bubishi majstra Itosu reprodukovaný v knihe
Mabuni Kenwa: Kobo jizai karate kenpo sepai no kenkyu (1934)

Verzie kata Niseishi

V súčasnosti sa cvičí niekoľko verzií kata Niseishi v niekoľkých štýloch. Dá sa povedať, že všetky verzie sa vyznačujú spoločnými znakmi a podobným embusenom. Líšia sa vynechanými sledmi techník, prípadne nahradením techník inými technikami typickými pre dané štýly.

Shito ryu verzia

Verzia v Shito ryu je práve tá verzia, z ktorej vznikli verzie tejto kata v štýloch Shotokan a Wado ryu. Jej typickým znakom je technika „helikoptéry“ v strede kata ako aj kombinácia mae geri a gyaku cuki vykonaná do dvoch strán.

kata Niseishi – Shito ryu

Verziu kata Niseishi prenesenú do japonského smeru Shotokan premenoval Gichin Funakoshi na Nijushiho (japonský názov). V súčasnosti sú jej charakteristickými znakmi techniky „helikoptéry“ ako aj kop yoko geri s kagi cuki vykonávaný do oboch strán.

Shotokan verzia

Nezrovnalosti ale existujú aj v smere Shotokan. Existuje filmový záznam z neskorých 40-tich či skorých 50-tich rokov, kde majster Obata Isao (1904-1976) namiesto kopu yoko geri vykonávaného na dve strany predvádza len podvihnutie kolien bez kopov, tak ako to bolo pravdepodobne vyučované v origináli. Tak to dnes robí i niekoľko amerických inštruktorov karate. Zdôvodňujú to tým, že ruky vykonávajú techniky na blízku vzdialenosť, kde kop takéhoto charakteru je takmer nemožné vykonať. Zaujímavosťou je i to, že neexistujú žiadne oficiálne záznamy o tom, ktorý inštruktor JKA túto zmenu do kata zaviedol. Pôvodne bol v kata namiesto kopu yoko geri kekomi vykonávaný kop yoko geri fumikomi. Sensei Tetsuhiko Asai (*1935), ktorý predvádza túto kata v Nakayamovej série kníh „Karate perfect“ zmenil tento kop na yoko geri kekomi.

Wado ryu verzia

Verzia vo Wado ryu sa odklonila od od verzie v smere Shotokan a namiesto kopu yoko geri vykonáva kansetsu geri s kagi cuki. Technika „helikoptéry“ zostala zachovaná.

kata Niseishi v Chito ryu – Wado ryu – Hayashi Ha Shito ryu – Shotokan

Ryuei ryu verzia

V Ryuei ryu sa cvičí na pohľad verzia podobná verzii v Shito ryu, no viacero techník rúk bolo nahradenými technikami charakteristickými práve pre štýl Ryuei ryu. Techniku „helikoptéry“ táto verzia neobsahuje a charakteristická kombinácia obsahuje techniky mae geri s gyaku cuki a kizami cuki do oboch strán.

Chito ryu verzia

Kata Niseishi sa vyučuje aj v štýle Chito ryu a to dokonca v dvoch verziách /sho a dai/. Každopádne verzia označovaná ako Niseishi Sho, nie je tá istá kata, ktorú poznáme z Niigaki školy, pričom sa líši ešte aj embusenom. Pôvod tejto kata je neznámy. Je tu možné spojenie s kata Hakutsuru, ktorú na Okinavu preniesol majster štýlu Bieleho žeriava Gokenki (Wu Xian Hui) (1886-1940). Majstri Gokenki (1886-1940), Seiko Higa (1898-1966) a Tsuyoshi Chitose (1898-1984) študovali v rokoch 1918-1927 spolu v organizácii „Ryukyu Tode Kenkyukai“, spolu s ostatnými majstrami. Verzia kata Hakutsuru, pomenovaná Hakutsuru Dai, vykazuje podobnosť s kata Niseishi vyučovanú v štýle Chito ryu. V Chito ryu sa kata Niseishi vyučuje ešte pred kata Sanchin ako základná tréningová kata. Dr. Chitose pozmenil dýchanie a postoje tejto kata pôvodnej verzii, aby pri vykonávaní priaznivo pôsobila na ľudské telo.

Koryu Uchinadi verzia

Verzia v štýle Koryu Uchinadi nesie názov Aragaki Niseishi a je výsledkom výskumu Hanshi McCarthyho. Táto verzia je charakteristická okrem techniky „helikoptéry“ či postojom žeriava aj tromi technikami empi uchi (údery lakťom) idúcimi po sebe. Charakteristická kombinácia obsahuje kop mae geri s gyaku cuki, pričom je vykonávaná do oboch strán pod 45 stupňovým uhlom.

obrázok - Zuzana Líšková - kata Sochin a Niseishi

Technická charakteristika

Prvé dva pohyby kata Niseishi sa prirovnávajú k morským vlnám lámajúcimi sa o skalnaté pobrežie. Kata obsahuje veľké množstvo techník určených na boj zblízka, nájdeme v nej obranu proti rôznym druhom držaní a úchopov. Náročnosť tejto kata sa pohybuje na úrovni 2. – 3. Danu. Enbusen kata pripomína polhviezdu.

V súčasnosti sa kata Niseishi/Nijushiho cvičí v Shito ryu, Gokenkan Goju ryu, Ryuei ryu, Chito ryu, Wado ryu, Koryu Uchinadi a Shotokan.

Upozornenie o ochrane autorských práv

Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.

Použitá literatúra

McCarthy, P.:Bubiši – Bible Karate. Bratislava : CAD Press, 2005. 284 s. ISBN 80-88969-26-3.
Haas Herbert: www.karatekata.de
www.24fightingchickens.com
www.aiwahonbu.co.uk/advanced%20kata.htm

Protected by Copyscape
Tags | Aragaki Seisho, Chito ryu, Koryu Uchinadi, ryuei ryu, Shito ryu, Shotokan, Wado ryu
 0 0
Share Now

martin.klasek

Zakladateľ portálu KarateWeb.sk (2004-2021) a projektu SpiritoftheKata.com (2020). Člen Kyusho International (2016) a Kyusho International Study Group Leader (Skalica, Slovakia) (2020) Niekoľko rokov profesionálne pôsobil ako Lektor a Coach (komunikácia, vedenie ľudí, riešenie konfliktov) so zameraním na vzdelávanie dospelých.

You Might Also Like

obrázok- karate kata Chinto Karate kata

Chinto kata

12. apríla 2021
obrázok- karate kata Kenshu Karate kata

Kenshu kata

16. apríla 2021
obrázok- karate kata Suparinpei Karate kata, Kyusho

Suparinpei kata

4. decembra 2021
obrázok- karate kata Naihanchin Karate kata

Naihanchin kata

19. apríla 2021

Leave a Reply Cancel Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Previous Post Motobu-shi Sochin kata
Next Post Niwon kata

Nájdi čo ťa zaujíma

Ponor sa hlbšie do bunkai

Posledné články

  • obrázok - obal dvd Tetsuhiro Hokama Bo Jitsu

    Video recencia – Bo Jitsu – Tetsuhiro Hokama

  • obrázok- karate kata Tsuki-naka

    Tsuki naka no kata

  • obrázok- karate kata Tora no midare

    Tora no midare kata

  • obrázok - obal dvd Seikichi Uehara Motobu Udunti

    Video recencia – Okinawa Bujutsu Motobu Udunti – Seikichi Uehara

Začnite študovať

https://youtu.be/1J9FBveE1Kc

Odporúčané udalosti

september 2022
obrázok - sensei Miroslav Brožíček
sep 24 2022

Kyusho seminár – Praha

Dojo Praha Smíchov
sep 25 2022

Skalická osmička

námestie v Skalici
október 2022
Logo Kyusho International
okt 01 2022

Kyusho seminár – Chomutov

Tělocvična OA Chomutov
november 2022
Kyusho tréning
nov 18 - 20 2022

Kyusho convent – Jesenice

Sportovní středisko Jesenice
august 2023
Logo Kyusho International
aug 04 - 06 2023

Lužany 2023

Kemp Lužany
Žiadna udalosť nebola nájdená!
  • Kontaktujte nás
  • Zásady ochrany osobných údajov
  • Copyright a Cenník

Naše poslanie

V Spirit of the Kata veríme, že ochrana a praktizovanie starých vyučovacích metód je kľúčom k lepšiemu pochopeniu tradičných kata. Našim poslaním je, aby duch kata zostal zachovaný. Náš cieľ je jednoduchý -priniesť staré vyučovacie metódy do súčasnosti a vyučovať sebaobranu založenú na karate kata.

Zostaňme v spojení

Všetky texty ako aj grafické prvky smú byť kopírované iba s písomným súhlasom autora stránok. Conversion is a creative soft blog theme made with love by angrygorilla.

Prehlásenie o cookies a autorských právach

Na stránkach spiritofthekata.com používame cookies. Viacej informácií nájdete v článku o ochrane súkromia. Pokračovaním súhlasíte ako s používaním cookies tak aj s tým,že pri porušení autorských práv sme oprávnení od Vás žiadať náhradu podľa cenníka. Viacej informácií nájdete v článku Copyright a Cenník.