ソーチン
壮鎮
Sochin, Hakko.
Uvedené čínske znaky názvu tejto kata možno preložiť ako “Rozsiahly pokoj” či “Silný pokoj”. Medzi možné názvy by sme mohli ešte zaradiť “Sila a pokoj”, “Hrdinský pokoj” či “Rozsiahle potlačenie”. Niekedy sa kata Sochin nazýva aj ako “Kata starého muža”, no tento názov sa nezakladá na zápise kanji znakov. Zakladateľ smeru Shotokan, Gichin Funakoshi (1868-1957), sa v Japonsku pokúsil premenovať túto kata na Hakko, ale tento názov sa medzi jeho študentmi neujal. Údajne sa názov Hakko prekladá ako “8 divokých” či “8 búrok”. Presný zápis názvu tejto kata je neznámy a tým aj jej názov.
Majster Hirokazu Kanazawa (*1931) vo svojej knihe Karate Kata Zenshu odvodzuje názov kata Sochin od postoja nachádzajúceho sa v tejto kata – Sochin dachi. Podobne by sme mohli interpretovať aj iné čínske názvy kata, napr. Seishan, v ktorom sa cvičí postoj Seishan dachi. No kata Seishan má prirodzene svoju interpretáciu, ktorá v preklade znamená číslo 13. Postoj v ktorom sa cvičí kata Sochin vo verzii Shotokan sa navyše niekedy nazýva Fudo dachi.
Aragaki-shi Sochin
Pôvod tejto starej kata s neistým pôvodom treba hľadať pravdepodobne v Číne. Autor tejto kata je neznámy. Z Číny preniesol jednu verziu kata Sochin majster Seisho Aragaki (1840-1918), ktorý ju na Okinave vyučoval spolu s kata Niseishi a Unshu. Majster Aragaki bol prvým učiteľom majstra menom Kanryo Higaonnu(1853-1916). Ten bol učiteľom zakladateľa Shito ryu menom Kenwa Mabuni(1889-1952). Je veľmi pravdepodobné, že sa po tejto línii dostala verzia majstra Aragakiho do Shito ryu. Technicky možno túto kata priradiť spolu s kata Unshu a Niseishi k štýlu žeriava Bai He Chuan. No stretnúť sa môžeme aj s názorom, že kata pochádza zo severnému Shaolinu a prináleží k štýlu Draka.
Shotokan verzia – Kata starého muža
Až po smrti majstra Aragakiho, niekedy v roku 1933, sa vynorila iná verzia tejto kata. Majster Gichin Funakoshi (1868-1957) sa v svojej knihe “Karate Do Nyumon” z decembra 1943 zmieňuje ako sa táto kata dostala do systému Shotokan. “Dodnes sú zvyky na Okinave držať Karate v tajnosti. Asi pred 10 rokmi som dostal ponuku od jedného starého muža, ktorý hovoril : “Poznám kata, ktorú som nikdy nikoho neučil a predsa ju chcem na Teba odovzdať, skôr ako zomriem.” Vedel som, že musím toto priateľské umenie chrániť, ale nanešťastie som jednoducho nemohol z Tokia na Okinavu pricestovať. Bolo to predovšetkým v tom, že som bol veľmi zamestnaný a nemal som jednoducho žiadny čas na toto poslanie. V tomto čase bol ale môj tretí syn Gigo obchodne na Okinave a tak som ho poprosil, či by mi túto kata nepriniesol. Starý muž bol jeho príchodom natešený.
Ako to v tom čase bolo bežné pri predvádzaní kata, starostlivo zatkol všetky dvere a okenice, aby nebolo možné z vonku niečo vidieť. Keď sa vyučovanie skončilo, starý muž povedal: “Tak a teraz môžem spokojne umrieť. Medzi mužmi, ktorým som túto kata odoprel, bol jeden, ktorý tak dlho trval na svojom, až som mu podľahol. Ak preto v budúcnosti vystanú akékoľvek pochybnosti, potom povedz svojmu otcovi, že kata, ktorú som Ťa naučil, je tá správna.” Takto sa dostala kata Sochin prostredníctvom Gigo Funakoshi (1901-1945) do štýlu Shotokan. Z tohto dôvodu sa považuje Gigo Funakoshi za jej objaviteľa. Odtiaľ vznikol aj názov “Kata starého muža”. Kto bol tento starý muž, aký štýl vyučoval a koho vlastne naučil tú “nesprávnu či neúplnú” verziu sa už dnes nedozvieme.
Verzia z Chito ryu
Časom sa objavila ešte jedna verzia kata Sochin v Chito ryu majstra Chitose. Pôvod kata Sochin v smere Chito ryu je ale neznámy. V kruhoch Chito ryu sa domnievajú, že kata odovzdal na zakladateľa Chito ryu, Dr. Chitose Tsuyoshi (1898-1984), jeho učiteľ Seisho Aragaki (1840-1918), ale nie je to celkom isté. Možno sa túto kata naučil od nejakého žiaka majstra Aragakiho. Každopádne sa verzia cvičená v Chito nepodobá ani na Aragakiho verziu cvičenú v Shito ryu, ani na verziu cvičenú školou Shotokan.
Technická charakteristika
Kata Sochin v Shotokan verzii sa vyznačuje veľmi pevným postojom Fudo dachi, nazývaným aj Sochin Dachi. Postoj je dosť podobný na voľný bojový postoj. V postoji Muso kamae sa vykonáva technika charakteristická pre túto verziu kata Sochin, súčasne vykonávané gedan barai a age uke. Pre túto verziu je charakteristická zmena z pokojných a uvoľnených pohybov do pohybov s veľkým napätím, na rýchle a výbušné pohyby. Kata spája tvrdé a mäkké prvky, napätie a
uvoľnenosť.
V Chito ryu verzii je rozpoznávací znak kata Sochin už na samotnom začiatku, kedy cvičenec znižuje jeho postoj a zaujíma pózu pripomínajúcu býka pripravujúceho sa na útok. Táto útočno-obranná pozícia je vykonávaná do 4 smerov.
V súčasnosti sa kata Sochin cvičí iba v Shito ryu, Chito ryu a smere Shotokan.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
www.24fightingchickens.com
www.kcdw.de