天地
Pomenovanie kata
Tenchi.
Uvedené japonské znaky názvu tejto kata možno preložiť ako “Nebo a zem”. Názov pre kata Tenchi je odvodený z prvého riadku básne v Bubishi Hakku Kempo, kde stojí : “Jinshin wa Tenchi ni onaji”, čo možno preložiť “Myseľ v jednote s nebom a zemou”.

Pôvod kata Tenchi
Autor tejto kata je Hanshi Meitoku Yagi (1912-2003), ktorý bol žiakom zakladateľa Goju ryu, Chojuna Miyagiho (1888-1953). Kata Tenchi vytvoril v roku 1974 ako prvú Meibukan kata. V podstate išlo o experiment (partnerské cvičenie rozdelené do dvoch kata), ktorý bol prenesený aj na ďalšie 4 Meibukan kata. Yagi udáva, že “… prvá myšlienka na túto kata sa objavila počas návštevy Taiwanu”.
Kata Tenchi bola vytvorená ako Fukyu kata I a Fukyu kata II. Fukyu I ako “Ten” a Fukyu II ako “Chi”. Táto kata je pozoruhodná tým, že je vytvorená ako “zrkadlová kata” pre dvoch cvičencov ako cvičenie pre 2 osoby. Techniky vo Fukyu I korešpondujú s technikami vo Fukyu II, ktorú dnes reprezentuje Chi no kata.
Technická charakteristika
Napriek tomu, že v tejto zostave môžeme vypozorovať množstvo techník z repertoáru Goju ryu, nepredstavuje kata Tenchi v žiadnom prípade plagiát zozbieraných techník. Naopak principiálne obmieňa techniky obsiahnuté v iných Goju kata. Niektoré techniky pochádzajú zo Shuri te kata a tak tu môžeme vypozorovať techniky podobné technikám z kata Seipai, Seienchin, Shisochin či Suparinpei, ktoré rozvíjajú či dopĺňajú koncept z pôvodných kata.
Z postojov sa v kata nachádzajú kokutsu dachi, sanchin dachi, shiko dachi a zenkutsu dachi, v ktorých sa vykonávajú bloky ako shuto uke, kake uke či morote age uke. Z techník úderov kata obsahuje techniky najmä otvorenou rukou morote soko cuki, shuto uchi či morote shuto uchi. V kata sa nachádza jediný kop, ktorým je mae geri. Kata sa končí záverečným blokom yama uke v neko ashi dachi. V kata sa striedajú vysoké postoje, v ktorých sa prevažne vykonávajú bloky, s postojmi nízkymi, v ktorých sa prevažne vykonávajú protiútoky.
V súčasnosti sa kata Tenchi cvičí iba v štýle Meibukan Goju ryu.
Upozornenie o ochrane autorských práv
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
DeMARCO, Michael, M.A., et al., Karate Kata: For the Transmission of High-Level Combative Skills, Vol. 2. Via Media Publishing, 2015. ISBN 1893765148. 126 strán.
https://en.wikipedia.org/wiki/Meibukan
YAGI, Meitatsu: Kata. Dostupné online na https://www.imgka.com/kata/ [21.12.2021]
YAGI, Meitetsu, WHEELER, Carl, VICKERSON, Brock: Okinawan Karate-do Goju ryu Meibukan (1998) in Journal of Asian Martial Arts, Zväzok 14. Via Media Publishing Company, 2005. Zdroj originálu: Indiana University. Dostupné online na Google books, prístup [21.12.2021]
