Spirit Of The Kata - Kata, Bunkai, Kyusho

  • E-learning/Courses
    • ANKO ITOSU´S BASSAI DAI FUTARI RENZOKU GEIKO – 2 PERSON CONTINUOUS DRILL
    • 2022 Žilina – Kyusho jutsu v Karate
    • Kurz Bieleho žeriava – základné bojové stratégie v okinavských karate kata
    • Bunkai Bassai Dai – download DVD
  • Karate kata
    • Karate kata
    • Zoznam karate kata
    • Zoznam karate kata podľa tvorcu
  • Kyusho
    • Čo je Kyusho
    • Zoznam vitálnych bodov Kyusho
    • Články o Kyusho jutsu
  • Kobudo kata
  • Recenzie
  • Kalendár podujatí
  • INSIDER
  • Blog
Karate kata

Byakko kata

martin.klasek - 29. apríla 2022

obrázok- karate kata Byakko

白虎

Pomenovanie kata

Byakko.

Hore uvedené čínske znaky názvu tejto kata sa prekladajú ako “Biely tiger”. Japonské čítanie týchto znakov znie ako Byakko.

obrázok - Biely tiger Byakko
Byakko – biely tiger
Obrázok prevzatý z https://commons.wikimedia.org je voľne šíriteľný pod licenciou  Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International. Symbol je farebne upravený.

Pôvod kata Byakko

Autor tejto kata je Dai Sensei Meitoku Yagi (1912-2003), ktorý túto kata vytvoril v roku 1988.

obrázok - portrait karate master Yagi Meitoku autor kata Byakko

Štyria bohovia

Príbeh o štyroch bohoch je hlboko zakorenený v čínskej mytológii. Na počiatku tohto príbehu stála čínska mýtická cisárovná Nu Kwa, ktorá mala predpoklady stať sa bohyňou. Potom čo sa démoni vôd a ohňa podporovaní rebelskými generálmi cisárovnej Nu Kwa rozhodli zničiť svet, rozhodla sa cisárovná im v tomto zabrániť. Jej ťaženie malo úspech, ale len dovtedy, dokiaľ jeden obrovský bojovník čiastočne nezničil nebesia zrúcaním jedného z nebeských pilierov. Z neba sa vylialo obrovské množstvo vody a svet z veľkej časti postihla potopa. Cisárovná ale túto potopu zastavila prostredníctvom horiacej trstiny a neskôr dokonca nechala vystavať nový pilier.

Následne vymenovala 4 strážcov svetových strán, aby každý z týchto strážcov chránil jeden svetový smer. A tak sever chráni Čierna korytnačka, východ zasa Modrý drak. Západ ochraňuje Biely tiger a juhu vládne Červený vták. Slnko chráni Zlatý drak a Mesiac je ochraňovaný Bielym božstvom. Takže si oblohu vlastne rozdelili 4 zvieratá, bohovia jednotlivých svetových strán a nositelia im priraďovaných charakteristických vlastností. Takto sa v Číne označovali svetové strany prinajmenšom od 2.storočia p.n.l. Tieto štyri zvieratá nemajú žiadnu spojitosť s tradičným čínskym horoskopom, no napriek tomu sa ich obraz ukazuje na nočnej oblohe. Astronomická mapa označujúca polohu týchto zvierat (bohov nebies) pozostáva z 28 hviezd.

obrázok - Byakko - biely tiger
Byakko – biely tiger
Obrázok prevzatý z https://commons.wikimedia.org/
Zobrazený obrázok je upravený a voľne šíriteľný.

Biely tiger

V starej čínskej mytológii boli drak, tiger, korytnačka a fénix nadpozemské zvieratá. Tiger alebo biely tiger bol kedysi v západnej Číne celkom bežný, preto reprezentuje práve západ. Symbolizuje jeseň, bielu farbu, kov, vietor a energetický element Yin. Motív tigra bol často zobrazovaný na nefritovom podklade, pričom bol považovaný ako kráľ všetkých zvierat a pán hôr. Tigria nefritová nádoba bola špeciálne zhotovovaná pre veliteľov armád. Samec tigra bol okrem iných vecí, považovaný za boha vojny. A preto bol jeho motív vkladaný do cisárskych hrobiek, aby chránil mŕtveho pred démonmi.

kata Byakko

Technická charakteristika kata Byakko

Kata Byakko učí vyhýbavé techniky tai sabaki. Techniky použité v tejto kata sú proti-techniky z kata Seiryu. Preto sú považované tieto dve kata ako párové a zrkadlové kata. Tak ako v kata Seiryu je dôraz kladený na správne prechody medzi postojmi.

Z postojov obsahuje sanchin dachi, shiko dachi a zenkutsu dachi, v ktorých sa vykonáva množstvo blokov ako kake uke, age uke či soto uke. Techniky yoko uke a gedan uke sa v tejto kata vykonávajú súčasne. Z úderových techník sa tu nachádza gedan cuki a chudan cuki. Z kopov kata obsahuje iba mae geri. Kata obsahuje aj vyhýbaví manéver proti kopu. Poslednou technikou v kata je kake uke vykonávané v neko ashi dachi. V kata Byakko je po prvý raz spomedzi Meibukan kata uvedený blok Soto uke.

V súčasnosti sa kata Byakko cvičí iba v štýle Meibukan Goju ryu.

Byakko v Bubishi

To, že Číňania pripisovali Bielemu tigrovi mimoriadny význam sa odzrkadlilo aj vo vojenskej sfére. Zobrazenie Bieleho tigra sa objavilo v starom vojenskom manuáli, Wu Bei Zhi 武备志 (Bubishi), ako znak na zástave. Tu sa doslovne popisuje ako 白虎其色 čo v preklade znamená tiger bielej farby.

obrázok z Bubishi - zástava byakko
Zástava Bieleho tigra
Obrázok prevzatý a upravený: Wu Bei Zhi 武备志, autor Mao Yuanyi 茅元仪 (1594-1640).

Bubishi

Začiatkom 17. storočia bolo dokončené mimoriadne obsiahle literárne dielo vojenského charakteru nesúce názov Wu Bei Zhi 武备志 (Bubishi). Za autora tohto encyklopedického diela sa pokladá Mao Yuanyi (1594-1640).

„Wu Bei Zhi“ zostavil Mao Yuanyi z dynastie Ming (1368 – 1644), má celkovo 240 zväzkov, asi 2 milióny slov a 738 obrázkov. V tej dobe išlo o najväčšiu komplexnú vojenskú knihu v starovekej Číne. Jej obsah sa skladá z piatich častí: hodnotenie vojenskej taktiky, skúška stratégie, systém výcviku formácie, vojenské zdroje a účtovníctvo. Zaujímavosťou je, že počas nasledujúcej dynastie Qing (1644-1911) bola uvedená ako zakázaná kniha.

Za vznikom Wu Bei Zhi 武备志 (Bubishi) stojí najmä vážna politická a vojenská situácia v krajine. V druhej polovici dynastie Ming bola severná hranica krajiny čoraz častejšie napádaná a drancovaná menšinovými režimami. Na juhovýchodnom pobreží sa zasa rozmáhal tzv. „japonský mor“. Ťažká politická a vojenská situácia v dynastii Ming výrazne podnietila nadšenie literátov diskutovať o armáde. Pre literátov sa stalo módou vstúpiť za oponu, postavenie civilistov vo vláde sa výrazne zlepšilo a stali sa vojenskými veliteľmi. Počas tohto obdobia bolo vytvorených veľké množstvo vojenských diel. Práve na tomto pozadí bola zostavená Wu Bei Zhi 武备志 (Bubishi).

Wu Xing – náuka 5 prvkov a jej symbolika

WuXing 五行 sa často prekladá ako “päť elementov”, je to kľúčový koncept v tradičnej čínskej filozofii a medicíne. Predstavuje päť dynamických kvalít alebo energií, ktoré sa nachádzajú vo všetkých prírodných javoch. Tieto elementy sú:

Voda (水, shuǐ): Symbolizuje pasivitu, zimu, chlad a smer sever. Spojená je s obličkami a močovým mechúrom. Tento element reprezentuje čierna alebo tmavomodrá farba. Symbolizuje hĺbku, pasivitu, noc a chlad. Z pohľadu emócií reprezentuje strach, úzkosť. Voda je spojená s našimi hlbokými emóciami, no príliš veľa vody môže viesť k strachu a neistote.

Drevo (木, mù): Symbolizuje rast, jar, veternú energiu a smer východ. Spojené je s pečeňou a žlčníkom. Tento element reprezentuje zelená farba. Symbolizuje rast, jar a obnovu v prírode počas jari, keď všetko rastie a kvitne. Z pohľadu emócií reprezentuje drevo hnev a frustráciu. Keď je drevo v nerovnováhe, môže sa prejaviť ako výbuchy hnevu alebo potláčanie emócií.

Oheň (火, huǒ): Predstavuje transformáciu, leto, teplo a smer juh. Súvisí so srdcom a tenkým črevom. Tento element reprezentuje červená farba. Predstavuje oheň, teplo, slnko, energiu a transformáciu. Z pohľadu emócií reprezentuje oheň radosť, nadšenie, ale aj úzkosť či nervozitu. Oheň nám dáva energiu a motiváciu, no príliš veľa ohňa môže viesť k úzkosti a nespavosti.

Zem (土, tǔ): Symbolizuje stabilitu, neskoré leto, vlhkosť a smer stred. Spojená je so slezínou a žalúdkom. Tento element reprezentuje žltá farba. Symbolizuje stabilitu, stred, úrodnosť a obilie. Z pohľadu emócií reprezentuje zem starosti, zamyslenie, ale aj prehnanú zodpovednosť. Zem nám dáva stabilitu a schopnosť sústrediť sa, no príliš veľa zeme môže viesť k preťaženosti a únave.

Kov (金, jīn): Predstavuje zmenu, jeseň, sucho a smer západ. Súvisí s pľúcami a hrubým črevom. Tento element reprezentuje biela farba. Predstavuje čistotu snehu a lesk kovu. Z pohľadu emócií reprezentuje kov smútok a zármutok. Kov symbolizuje zmenu a uvoľnenie, no príliš veľa kovu môže viesť k depresii a pesimizmu.

Wu Xing opisuje cykly tvorby a kontroly medzi jednotlivými prvkami. Napríklad, drevo živí oheň, oheň vytvára zem, atď. Tento systém pomáha pochopiť vzťahy medzi rôznymi aspektmi života, od prírody až po ľudské telo.

5 prvkov

Obrázok od autora Parnassus s názvom Wu Xing,schematic diagram.My own work, je voľne šíriteľné dielo pod licenciou CC BY-SA 3.0 nachádzajúce sa na stránke https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Soubor:Wu_Xing.png

Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.

Použitá literatúra

www.geocities.com/Tokyo/Pagoda/6511/byakko.html
Zen Caj-Chung : Feng šuei, nakladateľstvo Ikar, 2002
www.onmarkproductions.com/html/ssu-ling.shtml
https://www.meibukankaratedojo.com/kata

Protected by Copyscape
Tags | Meibukan Goju Ryu, Yagi Meitoku
 0 0
Share Now

martin.klasek

Zakladateľ portálu KarateWeb.sk (2004-2021) a projektu SpiritoftheKata.com (2020). Člen Kyusho International (2016) a Kyusho International Study Group Leader (Skalica, Slovakia) (2020) Niekoľko rokov profesionálne pôsobil ako Lektor a Coach (komunikácia, vedenie ľudí, riešenie konfliktov) so zameraním na vzdelávanie dospelých.

You Might Also Like

obrázok- karate kata Shujakku Karate kata

Shujakku kata

29. apríla 2022
obrázok- karate kata Genbu Karate kata

Genbu kata

29. apríla 2022
obrázok- karate kata Tenchi Karate kata

Tenchi kata

7. apríla 2021
obrázok- karate kata Seiryu Karate kata

Seiryu kata

29. apríla 2022

Leave a Reply Cancel Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Previous Post Video recencia – Tuite (páky)
Next Post Meridiány vitálnych (akupunktúrnych) bodov na nohách

Prihláste sa na bezplatný online kurz

Login

Ponor sa hlbšie do bunkai

Posledné články

  • obrázok - portrait karate master Saigo Takamori

    Saigo Takamori – posledný samuraj

  • obrázok- karate kata Chibana Kushanku

    Chibana no Kushanku kata

  • obrázok- karate kata Myobuken

    Myobuken kata

  • obrázok- karate kata Tensho

    Tensho kata

Aragaki Seisho Chito ryu Chitose Tsuyoshi funakoshi gichin Gojukai goju ryu Go Kenki Higaonna Kanryo Itosu Anko Kata Bieleho žeriava kojo ryu Koryu Uchinadi kyokushin Mabuni Kenwa Matsubayashi ryu Matsumura Seito Shorin ryu Matsumura Sokon Meibukan Goju Ryu Ming He Chuan Miyagi Chojun nakaima Nácvik drilov Nácvik oživovania Oyama Masutatsu Príprava na skúšky Recenzia - kniha Recenzia - video ryuei ryu Ryu Ru Ko Shito ryu Shoreikan Goju ryu Shotokan Skúšky Level 1 (oživovanie) Skúšky Level 2 (Body na rukách) Skúšky Level 3 (Body na hlave) Skúšky Level 4 (Body na tele) stratené kata Toguchi Seikichi Uechi Kanei Uechi ryu Wado ryu Wu Xian Hui Yagi Meitoku Yamaguchi Gogen Yamaguchi Goshi

Odporúčané udalosti

jún 2025
jún 28 2025

Papa´s Iron Gym – Makiwara štúdio (Komárno)

júl 2025
júl 12 - 19 2025

8. letné sústredenie tradičného karate a kobudo s Okinawskými učiteľmi (Moštenica)

júl 22 - 27 2025

🥋 Summer camp of Goju ryu karate and kobudo

júl 30 2025 - aug 03 2025

Summer camp Shiro washi ryu kempo (Zakopane, PL)

august 2025
aug 22 - 24 2025

Masaji Taira goju ryu seminar v Geel (BEL)

september 2025
sep 06 - 07 2025

Kyusho jitsu day (Ingolstadt, DE)

sep 13 - 14 2025

Laugaricio Gasshuku (Trenčianske Staňkovce)

logo Kyusho International
sep 20 2025

🥋 Kyusho Study Group Training v Skalici (+jarmok)

Karate Dojo v Centre voľného času
október 2025
okt 17 - 19 2025

Seminar Shiro washi ryu kempo (Warsaw, PL)

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Dôležité linky

Zásady ochrany osobných údajov
Licenčná dohoda (Elektronický obsah)
Všeobecné obchodné podmienky
Copyright a cenník

Trénujte s nami

Karate Dojo Skalica
Kyusho International Slovakia
Kyusho Slovensko na FB
Kalendár podujatí

Rozšírte si vzdelanie

DVD z našej produkcie
E-Learningové kurzy
Databáza Karate kata
Kontaktujte nás

Všetky texty ako aj grafické prvky smú byť kopírované iba s písomným súhlasom autora stránok. Conversion is a creative soft blog theme made with love by angrygorilla.

Prehlásenie o cookies a autorských právach

Na stránkach spiritofthekata.com používame cookies. Viacej informácií nájdete v článku o ochrane súkromia. Pokračovaním súhlasíte ako s používaním cookies tak aj s tým,že pri porušení autorských práv sme oprávnení od Vás žiadať náhradu podľa cenníka. Viacej informácií nájdete v článku Copyright a Cenník.

Login

Lost Your Password?
Register
Don't have an account? Register one!
Register an Account

Registration confirmation will be emailed to you.