白虎
Pomenovanie kata
Byakko.
Hore uvedené čínske znaky názvu tejto kata sa prekladajú ako “Biely tiger”. Japonské čítanie týchto znakov znie ako Byakko.

Obrázok prevzatý z https://commons.wikimedia.org je voľne šíriteľný pod licenciou Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International. Symbol je farebne upravený.
Pôvod kata Byakko
Autor tejto kata je Dai Sensei Meitoku Yagi (1912-2003), ktorý túto kata vytvoril v roku 1988.

Štyria bohovia
Príbeh o štyroch bohoch je hlboko zakorenený v čínskej mytológii. Na počiatku tohto príbehu stála čínska mýtická cisárovná Nu Kwa, ktorá mala predpoklady stať sa bohyňou. Potom čo sa démoni vôd a ohňa podporovaní rebelskými generálmi cisárovnej Nu Kwa rozhodli zničiť svet, rozhodla sa cisárovná im v tomto zabrániť. Jej ťaženie malo úspech, ale len dovtedy, dokiaľ jeden obrovský bojovník čiastočne nezničil nebesia zrúcaním jedného z nebeských pilierov. Z neba sa vylialo obrovské množstvo vody a svet z veľkej časti postihla potopa. Cisárovná ale túto potopu zastavila prostredníctvom horiacej trstiny a neskôr dokonca nechala vystavať nový pilier.
Následne vymenovala 4 strážcov svetových strán, aby každý z týchto strážcov chránil jeden svetový smer. A tak sever chráni Čierna korytnačka, východ zasa Modrý drak. Západ ochraňuje Biely tiger a juhu vládne Červený vták. Slnko chráni Zlatý drak a Mesiac je ochraňovaný Bielym božstvom. Takže si oblohu vlastne rozdelili 4 zvieratá, bohovia jednotlivých svetových strán a nositelia im priraďovaných charakteristických vlastností. Takto sa v Číne označovali svetové strany prinajmenšom od 2.storočia p.n.l. Tieto štyri zvieratá nemajú žiadnu spojitosť s tradičným čínskym horoskopom, no napriek tomu sa ich obraz ukazuje na nočnej oblohe. Astronomická mapa označujúca polohu týchto zvierat (bohov nebies) pozostáva z 28 hviezd.

Obrázok prevzatý z https://commons.wikimedia.org/
Zobrazený obrázok je upravený a voľne šíriteľný.
Biely tiger
V starej čínskej mytológii boli drak, tiger, korytnačka a fénix nadpozemské zvieratá. Tiger alebo biely tiger bol kedysi v západnej Číne celkom bežný, preto reprezentuje práve západ. Symbolizuje jeseň, bielu farbu, kov, vietor a energetický element Yin. Motív tigra bol často zobrazovaný na nefritovom podklade, pričom bol považovaný ako kráľ všetkých zvierat a pán hôr. Tigria nefritová nádoba bola špeciálne zhotovovaná pre veliteľov armád. Samec tigra bol okrem iných vecí, považovaný za boha vojny. A preto bol jeho motív vkladaný do cisárskych hrobiek, aby chránil mŕtveho pred démonmi.
Technická charakteristika kata Byakko
Kata Byakko učí vyhýbavé techniky tai sabaki. Techniky použité v tejto kata sú proti-techniky z kata Seiryu. Preto sú považované tieto dve kata ako párové a zrkadlové kata. Tak ako v kata Seiryu je dôraz kladený na správne prechody medzi postojmi.
Z postojov obsahuje sanchin dachi, shiko dachi a zenkutsu dachi, v ktorých sa vykonáva množstvo blokov ako kake uke, age uke či soto uke. Techniky yoko uke a gedan uke sa v tejto kata vykonávajú súčasne. Z úderových techník sa tu nachádza gedan cuki a chudan cuki. Z kopov kata obsahuje iba mae geri. Kata obsahuje aj vyhýbaví manéver proti kopu. Poslednou technikou v kata je kake uke vykonávané v neko ashi dachi. V kata Byakko je po prvý raz spomedzi Meibukan kata uvedený blok Soto uke.
V súčasnosti sa kata Byakko cvičí iba v štýle Meibukan Goju ryu.
Byakko v Bubishi
To, že Číňania pripisovali Bielemu tigrovi mimoriadny význam sa odzrkadlilo aj vo vojenskej sfére. Zobrazenie Bieleho tigra sa objavilo v starom vojenskom manuáli, Wu Bei Zhi 武备志 (Bubishi), ako znak na zástave. Tu sa doslovne popisuje ako 白虎其色 čo v preklade znamená tiger bielej farby.

Obrázok prevzatý a upravený: Wu Bei Zhi 武备志, autor Mao Yuanyi 茅元仪 (1594-1640).
Bubishi
Začiatkom 17. storočia bolo dokončené mimoriadne obsiahle literárne dielo vojenského charakteru nesúce názov Wu Bei Zhi 武备志 (Bubishi). Za autora tohto encyklopedického diela sa pokladá Mao Yuanyi (1594-1640).
„Wu Bei Zhi“ zostavil Mao Yuanyi z dynastie Ming (1368 – 1644), má celkovo 240 zväzkov, asi 2 milióny slov a 738 obrázkov. V tej dobe išlo o najväčšiu komplexnú vojenskú knihu v starovekej Číne. Jej obsah sa skladá z piatich častí: hodnotenie vojenskej taktiky, skúška stratégie, systém výcviku formácie, vojenské zdroje a účtovníctvo. Zaujímavosťou je, že počas nasledujúcej dynastie Qing (1644-1911) bola uvedená ako zakázaná kniha.
Za vznikom Wu Bei Zhi 武备志 (Bubishi) stojí najmä vážna politická a vojenská situácia v krajine. V druhej polovici dynastie Ming bola severná hranica krajiny čoraz častejšie napádaná a drancovaná menšinovými režimami. Na juhovýchodnom pobreží sa zasa rozmáhal tzv. „japonský mor“. Ťažká politická a vojenská situácia v dynastii Ming výrazne podnietila nadšenie literátov diskutovať o armáde. Pre literátov sa stalo módou vstúpiť za oponu, postavenie civilistov vo vláde sa výrazne zlepšilo a stali sa vojenskými veliteľmi. Počas tohto obdobia bolo vytvorených veľké množstvo vojenských diel. Práve na tomto pozadí bola zostavená Wu Bei Zhi 武备志 (Bubishi).
Upozornenie o ochrane autorských práv
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
www.geocities.com/Tokyo/Pagoda/6511/byakko.html
Zen Caj-Chung : Feng šuei, nakladateľstvo Ikar, 2002
www.onmarkproductions.com/html/ssu-ling.shtml
https://www.meibukankaratedojo.com/kata
