白虎
Pomenovanie kata
Baihu (čínsky), Paiku (okin.).
Uvedené čínske znaky názvu tejto kata možno preložiť ako “Biely tiger”.
História kata Paiku
Pôvod tejto kata treba hľadať pravdepodobne v Číne. Autor tejto kata je neznámy. Kata preniesol z Číny na Okinavu pravdepodobne niektorý člen rodiny Nakaima, pretože sa na Okinave vyučovala len v dobre utajenom štýle rodiny Nakaima – Ryuei ryu.
Ryuei ryu 劉衛 流
Počiatky Ryuei ryu 劉衛 流 sa viažu do prvej polovice 19.storočia kedy Okinavčan menom Norisato Nakaima (1819-1897) vycestoval do Číny. Dnes už nevieme či to bolo za prácou, obchodom alebo štúdiom, ani ako dlho sa v Číne zdržal. Avšak traduje sa,že v Číne si osvojil čínske kempo priamo pod vedením majstra Ryu Ryu Ko. A práve na počesť majstra Ryu Ryu Ko dostal tento utajovaný štýl rodiny Nakaima z Kume svoje pomenovanie.
Majster Norisato Nakaima (1819-1897) odovzdal umenie boja na svojho syna menom Kenchu Nakaima (1856-1953), ktorý rodinný štýl po tradícii odovzdal na svojho syna menom Kenko Nakaima (1911-1989). Ten pracoval v školstve ako riaditeľ pre základné a stredné školy. V sedemdesiatych rokoch porušil tradíciu odovzdávania rodinného bojového štýlu jedinému synovi a začal vyučovať dovtedy tajný rodinný štýl verejnosť. Popri svojom synovi menom Kenji Nakaima (1934-), ktorý je dnes hlavou Ryuei ryu (5.Soke), vyučoval aj ďalších záujemcov ako napr. japonského majstra menom Teruo Hayashi (1924-2004), ktorý neskôr vložil Ryuei ryu kata do svojho štýlu Hayashi ha Shito ryu Karate. V súčasnosti vyučuje Ryuei ryu aj niekoľkonásobný majster sveta v Karate Tsuguo Sakumoto (1947-) (5. Doto), ktorý sa mimoriadnym spôsobom pričinil o popularizáciu tohto dovtedy nie veľmi známeho rodinného štýlu.
V súčasnosti sa v Ryuei ryu cvičia tieto kata:
Okrem horeuvedených kata sa v Ryuei ryu vyučujú aj kobudo kata (so zbraňami):
- sai
- bo
- kama
- tinbe
- suruchin
Technická charakteristika
Úvod kata charakterizujú techniky spoločné pre kata Heiku, Paiku i Annan. Paiku je jemná, ale stále silná kata údajne pripomínajúca samicu Bieleho Tigra. V Ryuei ryu sa cvičí ešte kata Heiku, ktorá svojimi silnými a prudkými technikami pripomína samca Čierneho Tigra. Kata Paiku charakterizujú silné, prudké techniky striedajúce sa s jemnosťou vykonávaných techník. Nájdeme v nej viacnásobné údery vykonávané v suri ashi, čo sú techniky charakteristické pre obe tigrie zostavy súčasne. Na rozdiel od Heiku, Paiku používa viacej techniky vykonávané otvorenou rukou. Aj keď blokovanie sa môže zdať na prvý pohľad jemné až vláčne (osae uke – kake uke), nasledujú za týmto blokovaním nekompromisné útoky na vitálne body súpera (morote ipponken). Tak ako u kata Heiku tu nájdeme podrepy, z ktorých sa vykonávajú kopy mae geri. Techniky v kata nie sú tak jednoznačne priamočiare ako napr. z kata Jion, no napriek tomu nemožno prehliadnuť to, že v tejto kata sa na útoky nereaguje vyhýbaním, ale viacnásobným blokovaním a nekompromisným útokom.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
Okinawa Prefectural Government (2003) : www.wonder-okinawa.jp
www.shaolinunion.com/shaolinunion/kungfu_and_okinawa_karate
www.centralshaolin.com
Haas Herbert : www.karatekata.de
https://www.ryueiryu.com/