オーハン大
Pomenovanie kata
Ohan Dai.

Počiatky Ryuei ryu 劉衛 流 sa viažu do prvej polovice 19.storočia kedy Okinavčan menom Norisato Nakaima (1819-1897) vycestoval do Číny. Dnes už nevieme či to bolo za prácou, obchodom alebo štúdiom, ani ako dlho sa v Číne zdržal. Avšak traduje sa,že v Číne si osvojil čínske kempo priamo pod vedením majstra Ryu Ryu Ko. A práve na počesť majstra Ryu Ryu Ko dostal tento utajovaný štýl rodiny Nakaima z Kume svoje pomenovanie.
Majster Norisato Nakaima (1819-1897) odovzdal umenie boja na svojho syna menom Kenchu Nakaima (1856-1953), ktorý rodinný štýl po tradícii odovzdal na svojho syna menom Kenko Nakaima (1911-1989). Ten pracoval v školstve ako riaditeľ pre základné a stredné školy. V sedemdesiatych rokoch porušil tradíciu odovzdávania rodinného bojového štýlu jedinému synovi a začal vyučovať dovtedy tajný rodinný štýl verejnosť. Popri svojom synovi menom Kenji Nakaima (1934-), ktorý je dnes hlavou Ryuei ryu (5.Soke), vyučoval aj ďalších záujemcov ako napr. japonského majstra menom Teruo Hayashi (1924-2004), ktorý neskôr vložil Ryuei ryu kata do svojho štýlu Hayashi ha Shito ryu Karate. V súčasnosti vyučuje Ryuei ryu aj niekoľkonásobný majster sveta v Karate Tsuguo Sakumoto (1947-) (5. Doto), ktorý sa mimoriadnym spôsobom pričinil o popularizáciu tohto dovtedy nie veľmi známeho rodinného štýlu.
V súčasnosti sa v Ryuei ryu cvičia tieto kata:
- Kihon kata 1,2
- Niseishi
- Sanseiru
- Sesan
- Pachu
- Heiku
- Paiku
- Annan
- Annan Dai
- Ohan
- Ohan Dai
- Paiho
- Okrem kata bezo zbrane sa v Ryuei ryu vyučujú aj kata so zbraňou.
Technická charakteristika kata Ohan Dai
Pre úvod kata Ohan Dai je typická spoločná technika s kata Ohan. Tu sa však na rozdiel od kata Ohan vykonáva vo vysokom postoji. Touto úvodnou technikou sa vyznačuje i kata Sepai. Ohan Dai však touto technikou i uzatvára. Nasledujúce úvodné 3 techniky sú rovnaké ako v kata Ohan. Celkovo je to veľmi náročná kata rozvíjajúca koncepty iných Ryuei ryu kata, pričom techniky korešpondujú s kata Pachu a Heiku. V kata sa taktiež nachádza kop mae geri vykonávaný do všetkých 4 strán, tentoraz s blokom uchi uke jodan. Zostava obsahuje náročné sekvencie, no na rozdiel od Ohan Dai obrana kde je protiútok vykonávaný yaumi ashi (prostredníctvom presunov) i niekoľkých krokov smerom k súperovi, tu prebieha protiútok zväčša bez presunov vpred a je vykonávaný najmä cez yori ashi (vykročenie prednej nohy).
V súčasnosti sa kata Ohan cvičí iba v Ryuei ryu.
Použitá literatúra
www.kcdw.de
www-edu.pref.okinawa.jp/karate/eg_competition.htm
https://www.ryueiryu.com/