黑虎
Pomenovanie kata
Heihu, Heiku, Eiku.
Uvedené čínske znaky názvu tejto kata možno preložiť ako “Čierny tiger”.
Pôvod kata Heiku
Pôvod tejto kata treba hľadať pravdepodobne hľadať v Číne. Niektoré zdroje uvádzajú ako autora tejto kata majstra menom Kenji Nakaima, iné hovoria, že túto kata priniesol z Číny na Okinavu. Každopádne sa táto kata vyučovala na Okinave iba v dobre utajovanom rodinnom štýle rodiny Nakaima, pomenovanom ako Ryuei ryu.

Počiatky Ryuei ryu 劉衛 流 sa viažu do prvej polovice 19.storočia kedy Okinavčan menom Norisato Nakaima (1819-1897) vycestoval do Číny. Dnes už nevieme či to bolo za prácou, obchodom alebo štúdiom, ani ako dlho sa v Číne zdržal. Avšak traduje sa,že v Číne si osvojil čínske kempo priamo pod vedením majstra Ryu Ryu Ko. A práve na počesť majstra Ryu Ryu Ko dostal tento utajovaný štýl rodiny Nakaima z Kume svoje pomenovanie.
Majster Norisato Nakaima (1819-1897) odovzdal umenie boja na svojho syna menom Kenchu Nakaima (1856-1953), ktorý rodinný štýl po tradícii odovzdal na svojho syna menom Kenko Nakaima (1911-1989). Ten pracoval v školstve ako riaditeľ pre základné a stredné školy. V sedemdesiatych rokoch porušil tradíciu odovzdávania rodinného bojového štýlu jedinému synovi a začal vyučovať dovtedy tajný rodinný štýl verejnosť. Popri svojom synovi menom Kenji Nakaima (1934-), ktorý je dnes hlavou Ryuei ryu (5.Soke), vyučoval aj ďalších záujemcov ako napr. japonského majstra menom Teruo Hayashi (1924-2004), ktorý neskôr vložil Ryuei ryu kata do svojho štýlu Hayashi ha Shito ryu Karate. V súčasnosti vyučuje Ryuei ryu aj niekoľkonásobný majster sveta v Karate Tsuguo Sakumoto (1947-) (5. Doto), ktorý sa mimoriadnym spôsobom pričinil o popularizáciu tohto dovtedy nie veľmi známeho rodinného štýlu.
V súčasnosti sa v Ryuei ryu cvičia tieto kata:
Okrem horeuvedených kata sa v Ryuei ryu vyučujú aj kobudo kata (so zbraňami):
- sai
- bo
- kama
- tinbe
- suruchin

Technická charakteristika kata Heiku
Úvod kata charakterizujú techniky spoločné pre kata Heiku, Paiku i Annan. Nájdeme tu viacnásobné údery vykonávané v suri ashi, čo sú techniky charakteristické i pre kata Paiku. V kata dominujú kombinácie blokov a údery vykonávané otvorenými i zatvorenými rukami, vyznačujúce sa svojou tvrdosťou (soto uke – chudan cuki – gedan cuki). V druhej tretine sa už bloky aj údery sa vykonávajú otvorenými rukami, pričom techniky nestrácajú na svojej tvrdosti (kake uke -mae geri – teisho cuki). V tejto časti kata nájdeme aj lámacie techniky. Posledná tretina kata je akýmsi spojením týchto dvoch postupov. Zaujímavou pasážou je vykonávanie bloku age uke v podrepe, pričom sa následne cvičenec prudko vymrští a vykoná mae geri súčasne s ďalším blokom age uke. Techniky v kata nie sú tak jednoznačne priamočiare ako napr. z kata Jion, no napriek tomu nemožno prehliadnuť, že v kata sa na útoky nereaguje vyhýbaním, ale viacnásobným blokovaním a nekompromisným útokom. Tento útok charakterizujú silné, prudké techniky.
Techniky tejto kata údajne pripomínajú samca čierneho tigra. V Ryuei ryu sa vyučuje ešte kata Paiku, ktorá má veľa spoločných znakov s kata “čierneho tigra”, a ktorá údajne pripomína vďaka svojej ľahkosti samicu Bieleho tigra. Pravdepodobne tu ide o párový Yin-Yang koncept, kedy biely Yin predstavuje ženskosť a čierny Yang zasa mužský element.
Upozornenie o ochrane autorských práv
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
Okinawa Prefectural Government (2003) : www.wonder-okinawa.jp
Haas Herbert : www.karatekata.de
