白鶴
Pomenovanie kata
Baihe (čínsky), Paiho (okin.).
Uvedené čínske znaky názvu tejto kata možno preložiť ako “Biely žeriav”.
Pôvod kata Paiho

Pôvod kata Paiho treba hľadať v Číne. Autor tejto kata je neznámy. Kata preniesol z Číny na Okinavu majster štýlu Bieleho žeriava menom Gokenki (1886-1940). Ten ju odovzdal na majstra menom Kenko Nakaima (1911 – 1989), pokračovateľa rodinnej školy Ryuei ryu.
Ryuei ryu 劉衛 流
Počiatky Ryuei ryu 劉衛 流 sa viažu do prvej polovice 19.storočia kedy Okinavčan menom Norisato Nakaima (1819-1897) vycestoval do Číny. Dnes už nevieme či to bolo za prácou, obchodom alebo štúdiom, ani ako dlho sa v Číne zdržal. Avšak traduje sa,že v Číne si osvojil čínske kempo priamo pod vedením majstra Ryu Ryu Ko. A práve na počesť majstra Ryu Ryu Ko dostal tento utajovaný štýl rodiny Nakaima z Kume svoje pomenovanie.
Majster Norisato Nakaima (1819-1897) odovzdal umenie boja na svojho syna menom Kenchu Nakaima (1856-1953), ktorý rodinný štýl po tradícii odovzdal na svojho syna menom Kenko Nakaima (1911-1989). Ten pracoval v školstve ako riaditeľ pre základné a stredné školy. V sedemdesiatych rokoch porušil tradíciu odovzdávania rodinného bojového štýlu jedinému synovi a začal vyučovať dovtedy tajný rodinný štýl verejnosť. Popri svojom synovi menom Kenji Nakaima (1934-), ktorý je dnes hlavou Ryuei ryu (5.Soke), vyučoval aj ďalších záujemcov ako napr. japonského majstra menom Teruo Hayashi (1924-2004), ktorý neskôr vložil Ryuei ryu kata do svojho štýlu Hayashi ha Shito ryu Karate. V súčasnosti vyučuje Ryuei ryu aj niekoľkonásobný majster sveta v Karate Tsuguo Sakumoto (1947-) (5. Doto), ktorý sa mimoriadnym spôsobom pričinil o popularizáciu tohto dovtedy nie veľmi známeho rodinného štýlu.
V súčasnosti sa v Ryuei ryu cvičia tieto kata:
Okrem horeuvedených kata sa v Ryuei ryu vyučujú aj kobudo kata (so zbraňami):
- sai
- bo
- kama
- tinbe
- suruchin
Technická charakteristika kata Paiho
Kata je krátka, plynulá kata, ktorá svojimi technika zapadá medzi iné kata zo štýlu Bieleho žeriava. Typickým postojom tejto kata je neko ashi dachi, v ktorom sa vykonávajú typické techniky blokov kake uke s následným úderom. V tomto postoji sa vykonávajú ešte techniky blokov koken uke. Z tejto monotónnosti sa hádam vymykajú až techniky pripomínajúce kata Suparinpei, vykonávajúce sa v sanchin dachi. Pohybovú sekvenciu uzatvára postoj zenkutsu dachi, v ktorom sa vykonáva odtlačenie súpera. Celý tento sled techník sa opakuje v kata ešte raz. V podstate možno túto zostavu označiť za jednoduchú a plynulú, ktorá na prvý pohľad pôsobí nevýrazne. Techniky obsiahnuté v tejto kata môžeme totiž nájsť aj v kata Hakutsuru (verzia majstra Matayoshi). V súčasnosti sa kata Paiho cvičí v Ryuei ryu, odkiaľ bola prenesená do Shito ryu. Prenesená bola aj do okinavského štýlu Goju ryu – Gokenkan. Je veľmi pravdepodobné, že sa táto kata stala tak ako mnohé kata zo štýlu Bieleho žeriava súčasťou viacerých Shorin alebo Shorei škôl Karate na Okinave.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
www.goju-ryu.info/kata/hakutsuru/
www.ryueiryu.com
