オーハン
Pomenovanie kata
Ohan.
Ryuei ryu 劉衛 流
Počiatky Ryuei ryu 劉衛 流 sa viažu do prvej polovice 19.storočia kedy Okinavčan menom Norisato Nakaima (1819-1897) vycestoval do Číny. Dnes už nevieme či to bolo za prácou, obchodom alebo štúdiom, ani ako dlho sa v Číne zdržal. Avšak traduje sa,že v Číne si osvojil čínske kempo priamo pod vedením majstra Ryu Ryu Ko. A práve na počesť majstra Ryu Ryu Ko dostal tento utajovaný štýl rodiny Nakaima z Kume svoje pomenovanie.
Majster Norisato Nakaima (1819-1897) odovzdal umenie boja na svojho syna menom Kenchu Nakaima (1856-1953), ktorý rodinný štýl po tradícii odovzdal na svojho syna menom Kenko Nakaima (1911-1989). Ten pracoval v školstve ako riaditeľ pre základné a stredné školy. V sedemdesiatych rokoch porušil tradíciu odovzdávania rodinného bojového štýlu jedinému synovi a začal vyučovať dovtedy tajný rodinný štýl verejnosť. Popri svojom synovi menom Kenji Nakaima (1934-), ktorý je dnes hlavou Ryuei ryu (5.Soke), vyučoval aj ďalších záujemcov ako napr. japonského majstra menom Teruo Hayashi (1924-2004), ktorý neskôr vložil Ryuei ryu kata do svojho štýlu Hayashi ha Shito ryu Karate. V súčasnosti vyučuje Ryuei ryu aj niekoľkonásobný majster sveta v Karate Tsuguo Sakumoto (1947-) (5. Doto), ktorý sa mimoriadnym spôsobom pričinil o popularizáciu tohto dovtedy nie veľmi známeho rodinného štýlu.
V súčasnosti sa v Ryuei ryu cvičia tieto kata:
Okrem horeuvedených kata sa v Ryuei ryu vyučujú aj kobudo kata (so zbraňami):
- sai
- bo
- kama
- tinbe
- suruchin
Technická charakteristika kata Ohan
Táto kata sa radí k najnáročnejším zostavám v Karate. Začína sa podobne ako Ohan Dai technikou výrazne pripomínajúcou úvod kata Sepai. Tu však podobnosť s kata Sepai končí. Naopak táto kata ťaží z techník nachádzajúcich sa v iných Ryuei ryu kata, ktoré posúva v náročnosti na vyššiu úroveň. Ako odkaz na čínske korene sa v samotnom úvode kata vykonávajú 3 za sebou rovnaké techniky, tentoraz dvojité údery nachádzajúce sa aj v kata Pachu. V nadväznosti na Annan Dai rozvíja Ohan koncept súčasného blokovania a udierania ako aj postupného blokovania a protiútoku v jednotlivých krokoch smerom k súperovi. Taktiež sa tu tak ako v Annan Dai nachádza kombinácia vykonávaná na miesto do 4 svetových strán – mae geri s uchi uke jodan. Táto kombinácia sa vyskytuje i v kata Pachu. V kata sa ešte nachádza 3x za sebou vykonávaná kombinácia známa z kata Suparinpei, kedy cvičenec blokuje otvorenou rukou a súčasne druhou rukou udiera technikou nukite na hrdlo súpera. Záverečná technika kata Ohan je zhodná so záverečnou technikou kata Pachu. V súčasnosti sa cvičí iba v Ryuei ryu.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
www.kcdw.de
www-edu.pref.okinawa.jp/karate/eg_competition.htm
https://www.ryueiryu.com/