転掌
Karate kata Tensho
Tensho kata patrí medzi povojnové kata, pričom sa snaží nadviazať na koryu kata Rokkishu 六気手. Súčasne ponúka energetickú nadstavbu k tvrdo cvičenej kata Sanchin. Majster Chojun Miyagi (1888-1953) vložil dôraz na mäkké dýchanie a otáčajúce sa ruky prezentujúce 6 shaolinských energetických rúk.
Pomenovanie kata
Tensho.
Uvedené japonské znaky názvu tejto kata možno preložiť ako “Otáčajúce sa dlane” či “Rotujúce dlane”.
Pôvod kata Tensho
Autor tejto kata je zakladateľ Goju ryu, Chojun Miyagi (1888-1953). Tensho kata je odvodená od čínskej formy Rokkishu 六気手 z južnej školy Žeriava – Bai He Chuan (Nan-ha Shorin-ken Hakkaku-ken). Majster Miyagi vytvoril túto kata potom ako sa vrátil z Číny, kde študoval tento juhočínsky štýl. Kata vytvoril ako doplňujúcu kata ku kata Sanchin, ktorá v Goju ryu verzii obsahuje veľmi tvrdé pohyby.
Miyagi Chojun (宮城 長順)
(25.apríl 1888 – 8.október 1953 )
Okinavský majster Karate, ktorý sa výrazne zapísal do histórie Tode /Karate.
Matsu Miyagi sa narodil 25. Apríla 1888 v Higashi Machi, Naha, na Okinave ako syn Chosho Miyagiho, ktorého rodina patrila k jednej z najbohatších. ( „Miyagi“ je japonská derivácia okinavského mena „Miyagusuku“). Jeho rodina obchodovala
s liekmi a vlastnila dve obchodné lode, ktoré boli používané na zásobovanie vlády a súkromných obchodníkov. Miyagi bol adoptovaný po smrti hlavného rodinného dediča vo veku piatich rokov svojim strýkom a jeho meno bolo zmenené na Chojun.
Kto bol jeho učiteľom
S tréningom karate začal pod vedením majstra menom Aragaki Ryuko, keď mu bolo 12. Toto vyučovanie pozostávalo hlavne z cvičenia určené k rozvoju tela, používalo sa hlavne okinavské náradie ako chishi ( sochor s kameňom s určitou váhou ), nigiri game ( hlinené krčahy) a makiwara. Z tohto silného základu neskôr Miyagi postavil na princípoch rozvoja sily jeho vlastné vyučovanie. Neskôr v 9. triede Chojun Miyagi opustil Dai Ichi Junior High School v Naha, výlučne aby mohol študovať Naha-Te a stal sa jediným študentom Kanryo Higaonny (1853-1916). Majster Higaonna mal vtedy 49 rokov a Miyagi u neho študoval Tode 14 rokov, až do Higaonnovej smrti v roku 1915. U majstra Higaonnu si Miyagi osvojil nasledujúce kata z čínskeho Kempo:
Sanchin
Sesan
Sanseru
Suparinpei
Saifa
Seienchin
Shisochin
Kururunfa
Sepai
Prísny učiteľ
Po návrate z Číny začal Miyagi vyučovať Tode v Naha. Veľa študentov žiadalo Miyagiho, aby ich učil, no len málo z nich zostalo. Prirátať to môžeme extrémne tvrdým tréningovým metódam, ktoré tvorili tréning originálneho Goju ryu. Miyagi nepožadoval veľa nielen od študentov, ale aj od seba. Kolujú príbehy o týkajúcej sa potreby závesných lán nad sociálnymi zariadeniami, pretože študenti boli tak unavený z tvrdého tréningu, že nevládali vstať zo sediacej pozície bez niečoho čoho by sa mohli zachytiť. Tiež, sa hovorí o Miyagiho študentoch, ktorí boli vždy rozpoznateľný vo verejných kúpeľoch vďaka červeným značkám na tele, ktoré zostali ako výsledok testovania Sanchin kata.
Prezentácia Tode
V roku 1922 zakladateľ Judo, Jigoro Kano (1860-1938), dával lekcie na Okinave. O niekoľko rokov neskôr sa vrátil na najväčší ostrov súostrovia Ryukyu a videl Miyagiho demonštrovať jeho jedinečnú zručnosť v mene okinavských bojových umení. Táto demonštrácia sa stala legendárnou. Počas tohto vystúpenia zostal Miyagi nezranený počas lámacích techník s bo a ukázal ohromnú
silu jeho rúk pri zovretí, kedy trhal kôru stromov s prstami. Taktiež trhal s jeho neuveriteľne silnými rukami mäso na pláty. Na toto predstavenie majster Kano nikdy nezabudol a neskôr využil svojho vplyvu k tomu, aby poskytol Miyagimu ukážku jeho bojového umenia v Japonsku.
Pomenovanie systému
K pomenovaniu Miyagiho systému prišlo vtedy, keď jeho starší žiak Jinan Shinzato (1900-1945) v roku 1930 predvádzal bojový štýl majstra Miyagiho v Japonsku. Tu mu bola položená otázka ako nazývajú na Okinave tento štýl. Zaskočený študent nevedel na túto otázku odpovedať a po návrate na Okinavu konzultoval vzniknutú situáciu s Miyagim. Ten po úvahe pomenoval štýl „Goju ryu“, podľa 8 prvkov čínskeho Kempo z Bubishi. Chojun Miyagi sa stal prvým majstrom okinavského Tode, ktorý nepomenoval systém podľa oblasti v ktorej sa cvičil (ako Naha-te, Shuri-te,Tomari-te). V roku 1933 bol štýl Goju ryu ako prvé okinavské bojové umenie zapísaný u japonskej organizácie Dai Nippon Butoku-Kai. Neskôr v roku 1936 sa zúčastnil na Okinave stretnutia majstrov, na ktorom bolo dohodnuté, že Tode sa premenovalo na Karate.
Kata vytvorené majstrom Miyagim
Chojun Miyagi veril, že Karate nemôže rásť iba s klasickými kata, a že majú byť vyvinuté nové kata, ktoré by pomohli verejnosti učiť sa bojové umenia. Kata Gekisai Dai 1,2 boli vytvorené práve pre tento účel okolo roku 1940. Miyagi pôvodne plánoval vytvoriť sériu foriem Gekisai, ale 2. Svetová Vojna prerušila jeho tréning a kata už neboli nikdy vytvorené. Popri dvoch Gekisai kata stihol vytvoriť ešte i kata Tensho.
Gekisai Dai Ichi
Gekisai Dai Ni
Tensho
Šírenie Goju ryu
Hoci majstra Miyagiho trápil zlý zdravotný stav vo forme vysokého krvného tlaku a srdečného stavu, pokračoval v šírení svojho umenia nielen na Okinave ale aj v Japonsku či na
Taiwane. Už za svojho života sa stal uznávaným odborníkom na Karate a bol menovaný do riadiacich funkcií mnohých organizácií. Súčasne pokračoval vo vyučovaní na Okinavskej
policajnej akadémii.
Nečakaný odchod
Majster Miyagi zomrel nečakane po infarkte 8. októbra 1953, vo veku 65 rokov. Jeho smrť bola taká nepredvídaná, že nebol menovaný žiaden oficiálny nástupca Goju ryu. Zanechal mnohých významných študentov, ktorí po jeho smrti pokračovali v šírení Goju ryu.
Najvýznamnejší študenti
Niektorí z jeho najvýznamnejších študentov boli Seiko Higa (taktiež bol študentom Kanryo Higaonnu), Miyazato Eichi (zakladateľ Jundokan dojo), Meitoku Yagi (zakladateľ Meibukan dojo, ktorý obdržal od rodiny Miyagi opasok a karategi majstra Miyagiho), Seikichi Toguchi (zakladateľ Shorei-kan Goju ryu) a Gogen Yamaguchi (zakladateľ International Karate do Goju Kai Association a zástupca Goju ryu v Japonsku). Taktiež trénoval viacerých študentov,ktorí založili vlastné školy ako Seigo Tada (zakladateľ Seigokan) a Shimabuku Tatsuo (zakladateľ Isshin ryu).
Stojaci Zen
K ovládnutiu tejto kata je zvládnutie Sanchin kata základným predpokladom. Tak ako Sanchin i Tensho kata je dýchacia kata, no na rozdiel od Sanchin, je táto kata kombináciou tvrdého dynamického napätia s hlbokým dýchaním a jemnými vláčnymi pohybmi rúk, ktoré by sme v Sanchin márne hľadali. Tensho má veľa rovnakých princípov so Sanchin, no v niektorých veciach ide ďalej. Predovšetkým je to dýchanie, ktoré taktiež ako pri Sanchin vychádza z oblasti hara /ibuki dýchanie/, no nie je také tvrdé a nešetrné k vnútorným orgánom ako pri Sanchin. Zatiaľ čo Sanchin kata má za úlohu vnútornú energiu v nás prebudiť, Tensho kata si kladie za svoj cieľ ju prostredníctvom vláčnych pohybov rozviesť po celom tele. Pri Tensho kata by malo byť dýchanie ako príboj mora, bez prestávky, bez jediného zastavenia. Nádych sa plynulo strieda s výdychom v rovnováhe, spolu tvoriace dokonalú súhru. Tak ako pri Sanchin i pri Tensho platí,
že k dokonalému zvládnutiu nielenže je treba more času a trpezlivosti ale aj dobrého učiteľa ktorý zabezpečí správne pochopenie tohto “stojaceho Zenu”.
Verzie
Vzhľadom k tomu, že ide o pomerne mladú kata, prakticky sa vyskytuje iba v pôvodnej verzii majstra Miyagiho. Aj keď v Meibukan Goju ryu, ktoré založil Meitoku Yagi (1912-2003), žiak Chojun Miyagiho, sa cvičia dve verzie kata Tensho. Prvou je kihon kata a druhou je heishu kata. Rozdiel medzi týmito dvomi verziami leží údajne len v počiatočných a záverečných pohyboch kata. Pri heishu verzii sa yoi a yame vykonávajú v chudan rovine, nie v gedan ako je to pri kaishu kata.
Charakteristika kata Tensho
Jediným postojom v kata je tak ako pri kata Sanchin postoj Sanchin dachi. Kata sa skladá z 3 krokov vpred a 3 vzad. Vyzerá jednoducho, ale práve v tom leží ťažisko problému. Podstatou kata je dokonalosť jemnosti a koncentrácie. Kto si majstrovsky osvojí túto kata, príde k základnému zmyslu “mäkkých” aspektov Karate. Veľmi dôležitý je v tejto kata pohyb zápästia, ktorý musí byť uvoľnený a voľný, aby zachytilo útok protivníka, naviazalo a nestratilo kontakt so súperovou končatinou. Toto je dôležitý predpoklad pri boji na blízku vzdialenosť, tak ako v kakies “lepiacich sa rukách”. Aplikácie kata, ktorých je veľké množstvo sú ako stvorené pre boj na túto vzdialenosť. Účinnosť a rôznorodosť týchto aplikácií sa ukáže v plnej kráse až pri cvičení kakies. Hovorí sa, že ten kto si osvojí túto kata a pochopí mäkký aspekt Karate, dokáže zneškodniť každý útok. Kata neučí len dýchacie techniky, ale aj použitie voľných otvorených rúk. Mnohí majstri označujú túto kata za “najpraktickejšiu kata”. Možno preto sa stala obľúbenou kata majstra Masutatsu Oyama (1923-1994), zakladateľa smeru Kyokushinkai. V súčasnosti sa kata Tensho cvičí v Goju ryu, Shito ryu a Kyokushinkai.
Typická technika a bunkai kata Tensho
Kata Tensho spoznáte podľa opakujúcim sa technikám rúk, ktoré vykonáva najskôr pravá ruka, potom ľavá ruka a následne tie isté techniky vykonávajú obe ruky súčasne. Typickou kombináciou je sled techník, kedy ruka zovretá do tvaru zobáka smeruje hore, otvorená dlaň zase dolu, ruka ako zobák do jednej strany a otvorená ruka zasa naspäť. Takúto netradičnú kombináciu nájdeme iba v kata Ryusan.
V Koryu Uchinadi, ktorého zakladateľ je Hanshi Patricj McCarthy sa cvičí drill Rokkishu Futari-geiko 六気手二人稽古. Tu kata Rokkishu je reprezentovaná kata Tensho majstra Miyagiho. Tento partnerský drill učí a objasňuje bunkai kata Tensho (Rokkishu).
Kyusho v kata Tensho
Vedeli ste, že na zadnej strane krku sa nachádza jeden z najdôležitejších vitálnych bodov? Vždy keď v kata vykonávate stiahnutie ruky (ako napr. druhý pohyb v kata Tensho) môže ísť v skutočnosti o stimuláciu vitálneho bodu GB-20 (20. bod na dráhe žlčníka). Tento vitálny bod je jeden z najdôležitejších, nakoľko pomocou jeho stimulácie nielen protivníka uvedieme do bezvedomia, ale ho aj z bezvedomia preberieme.
GB-20
dráha žlčníka bod č.20
Poloha: pod lebkou, v priehlbine na zadnej strane krku
Cieľ: lesser occipital n. – malý zátylkový nerv
Aktivácia
Tlak: silné zovretie vyvoláva oslabenie krku, slabosť nôh
Úder: možno udierať smerom hore i dolu, pričom reakcie sa líšia
Reakcia: silná bolesť, oslabenie nôh, strata motorických funkcií, bezvedomie, nevoľnosť, nevládnosť,
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
www.eastcoast.co.za/buddy/ jundokankata.html- gojuryu
www.freespace.virgin.net/mike.clark/sodokan11.htm
www.shitokai.com/newsletter/saifa.htm
www.ogrkk.com/kata.htm
www.goju-ryu.info/kata/
www.shaolinunion.com/shaolinunion/kungfu_and_okinawa_karate