パーチュー
巴球
Pomenovanie kata
Baqiu(čínsky), Pachu (okin. dialekt), Hakyu (japonsky).
Doslovný preklad názvu tejto kata by mohol byť v čínskom i japonskom jazyku asi ako “Víriť loptu” či “Krúžiť s loptou”. Pre tých, ktorých učarovali básnické názvy kata, by preklad mohol znieť ako “V kruhových pohyboch tancujúci drak fúka do lopty”.
Počiatky Ryuei ryu 劉衛 流 sa viažu do prvej polovice 19.storočia kedy Okinavčan menom Norisato Nakaima (1819-1897) vycestoval do Číny. Dnes už nevieme či to bolo za prácou, obchodom alebo štúdiom, ani ako dlho sa v Číne zdržal. Avšak traduje sa,že v Číne si osvojil čínske kempo priamo pod vedením majstra Ryu Ryu Ko. A práve na počesť majstra Ryu Ryu Ko dostal tento utajovaný štýl rodiny Nakaima z Kume svoje pomenovanie.
Majster Norisato Nakaima (1819-1897) odovzdal umenie boja na svojho syna menom Kenchu Nakaima (1856-1953), ktorý rodinný štýl po tradícii odovzdal na svojho syna menom Kenko Nakaima (1911-1989). Ten pracoval v školstve ako riaditeľ pre základné a stredné školy. V sedemdesiatych rokoch porušil tradíciu odovzdávania rodinného bojového štýlu jedinému synovi a začal vyučovať dovtedy tajný rodinný štýl verejnosť. Popri svojom synovi menom Kenji Nakaima (1934-), ktorý je dnes hlavou Ryuei ryu (5.Soke), vyučoval aj ďalších záujemcov ako napr. japonského majstra menom Teruo Hayashi (1924-2004), ktorý neskôr vložil Ryuei ryu kata do svojho štýlu Hayashi ha Shito ryu Karate. V súčasnosti vyučuje Ryuei ryu aj niekoľkonásobný majster sveta v Karate Tsuguo Sakumoto (1947-) (5. Doto), ktorý sa mimoriadnym spôsobom pričinil o popularizáciu tohto dovtedy nie veľmi známeho rodinného štýlu.
V súčasnosti sa v Ryuei ryu cvičia tieto kata:
Okrem horeuvedených kata sa v Ryuei ryu vyučujú aj kobudo kata (so zbraňami):
- sai
- bo
- kama
- tinbe
- suruchin
Technická charakteristika kata Pachu
Kata Pachu je pokračovaním iných Ryuei ryu kata – Heiku a Paiku. Tieto tri kata obsahujú rovnaké techniky či postoje a vzájomne sa dopĺňajú. A taktiež poskytujú repertoár techník pre kata Ohan. Napriek tomu sa táto zostava vymyká z priamočiarosti techník typických pre štýl tigra.
Na rozdiel od kata Heiku a Paiku je kata Pachu asi len polovične dlhá. Vyznačuje sa rýchlosťou vykonávaných techník, pričom mnoho technik sa vykonáva súčasne obidvomi rukami alebo rukou a nohou, čo možno považovať za znak vysokej náročnosti kata. Ak k tomu prirátame techniky hodov či techniku zachytenia a páčenia súperovho zápästia počas úderu (v Aikido technika nazývaná Kote Gaeshi) zistíme, že k zvládnutiu bunkai budeme potrebovať veľa času. O pokročilej povahe tejto kata vypovedá množstvo mäkkých techník, medzi ktorými sa nachádzajú aj techniky vyhýbania podľa ktorých dostala pravdepodobne táto kata svoje meno. Priamy bojový štýl so silnými technikami bez ústupov charakteristický pre štýl Tigra tu ustupuje do pozadia aj napriek tomu, že kata obsahuje viacnásobné údery či hlboké lámacie kopy. Skôr sa tu prejavujú mäkké techniky, pravdepodobne zo štýlu Žeriava alebo Draka. Kata charakterizujú majestátne a rýchle pohyby pripomínajúce draka tancujúceho v kruhovom pohybe zatiaľ čo udiera loptu.
V súčasnosti sa kata Pachu cvičí iba v Ryuei ryu, odkiaľ bola kata prenesená do Shito ryu.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
www.karatekata.de
www.wonder-okinawa.jp
diskusné fórum IRKRS, moje poďakovanie patrí najmä pánovi menom Hendrik Felber Steina, Germany
https://www.ryueiryu.com/ryuei-ryu-organization