Itosu Anko (糸洲 安恒)
(1830 – 11.marca 1915)
Majster Itosu Anko (糸洲 安恒) patril už počas svojho života medzi legendy okinavského Tode. Jeho bojové zručnosti z neho robili obávaného bojovníka i vo vysokom veku. Majster Itosu reformoval a odtajnil výuku Karate, zaviedol ho do škôl a popritom svoj pôvodný bojový štýl uložil do kata.
Povolanie
Itosu sa narodil v roku 1830 na Okinave do rodiny shizoku, čo bola spoločenská trieda spojená s bývalou triedou samurajov. Jeho rodina patrila do triedy pechin, čo bola trieda učencov-úradníkov bývalého kráľovstva Rjúkjú. Počas svojho života pracoval 30 rokov ako osobný tajomník kráľa Sho Tai a správca udon, triedy bohatých vlastníkov pôdy, ktorí boli ekvivalentom daimyo na kontinentálnom Japonsku. Itosu bol vzdelaný v čínskom jazyku, filozofii a kaligrafii.
Nakoľko bol ostrov Okinava pod vplyvom Číny i Japonska súčasne, môžeme sa stretnúť s rôznou výslovnosťou zápisu znakov mena majstra Itosu. Starobylý čínsky názov mena tohto majstra je „Shishu“, osobné meno je „Anko“. Japonské čítanie tých istých kanji je Itosu Yasutsune. Obidve čítania kanji znakov je možné kombinovať, takže si jeho meno môžeme prečítať ako Anko Itosu alebo Yasutsune Itosu.
Jeho učitelia
Jeho prvým učiteľom Tode bol pravdepodobne jeho otec. No na Okinawe bolo zvykom, že deti sa neskôr učili u iných majstrov, nakoľko rodičia nedokázali byť na svoje deti dostatočne prísny. Ako dieťa bol Itosu veľmi slabý. Nie je známe v akom veku a u koho začal cvičiť Tode. Predpokladáme, že tréning začal u majstra Matsumuru. Gichin Funakoshi udáva, že učiteľom majstra Itosu bol majster Matsumura, no v ďalšej publikácii udáva, že Itosu študoval pod majstrom Gusukuma. Žiak majstra Itosu, študent Choki Motobu spomína, že Itosu Sensei študoval Tode u Bushi Nagahama keď neskôr býval v Shuri.
Neprekonateľný Itosu
Gichin Funakoshi spomína, že Itosu mal priemernú výšku a veľkú hruď okrúhlu ako pivný sud. Napriek svojim dlhým fúzom mal vzhľad dobre vychovaného dieťaťa. Bol to klamný pohľad, pretože jeho ruky a ruky mali mimoriadnu silu. Funakoshi udáva, že na vlastné oči videl majstra Itosu ako v holej ruke rozdrvil hrubú bambusovú stonku. Môže sa to javiť ako podivuhodný výkon, ale Funakoshi veril, že jeho pozoruhodne silný stisk bol prirodzeným darom. Taktiež udáva množstvo historiek, kedy mladí adepti Tode napadli majstra Itosu. Aj keď útočili odzadu či v presile, Itosu zostal v súbojoch neporazený. Bol tak dobre vytrénovaný, že sa jeho celé telo zdalo byť nezraniteľným. Ďalej bol známy pre silu svojich úderov, ktorými triafal útočníkov do tváre.
Kata majstra Itosu
Počas svojho života majster Itosu vytvoril mnohé kata. Niektoré z nich vznikli transformovaním pôvodných čínskych kata, ktoré vyučovali jeho učitelia (napr. Naihanchin majstra Matsumuru rozdelil do troch samostatných kata, Channan kata pretransformoval do Pinan 1-5). Niektoré nové kata vytvoril zasa na základoch starších kata (Bassai Dai, Bassai Sho, Kusanku Sho). Počas svojho života vyučoval majster Itosu nasledujúce kata:
Bassai Sho
Bassai Dai
Kushanku Sho
Rohai 1-3
Pinan 1-5
Naihanchin 1-3
Sesan
Chinto
Useishi / Gojushiho
Wanshu
Reformátor Tode
Po roku 1900 upustil majster Itosu od pôvodnej výuky Tode a zameral sa na Tode ako systém pre telesnú výchovu. Spolu s najbližšími žiakmi zaviedol Tode do okinavských škôl. Dlhšie a zložitejšie kata skrátil a uviedol ich do škôl. Čínsku kata Channan premenoval na Pinan a rozdelil do piatich častí, tak ako aj kata Naihanchin rozdelil do troch častí. Tradičná výuka založená na partnerských driloch bola postupne nahradená za systém fyzického vzdelávania, pričom sa stratil bojový charakter typický pre sebaobranu.
Tode sa neskôr po smrti majstra Itosu premenovalo na Karate a začalo sa postupne šíriť do Japonska, kde prijalo natrvalo športový charakter.
Majster Itosu sa dožil krásneho veku 85 rokov pričom počas svojho života trénoval mnohých významných majstrov neskoršej doby. Medzi jeho najvýznamnejších študentov patrili Kentsu Yabu, Chomo Hanashiro, Gichin Funakoshi (zakladateľ Shotokan), Chotoku Kyan, Moden Yabiku, Choshin Chibana, Shinpan Gusukuma, Anbun Tokuda, Choki Motobu a Kenwa Mabuni (zakladateľ Shito ryu) a Choshin Chibana.
Karate kata