ワンくワン
王冠
Pomenovanie kata
Wankan, Wankuan, Wankuwan, Ohkan, Okan, Matsukaze 松風, Shofu, Shiofu, Hito (Hiko).
Uvedené čínske znaky názvu tejto kata sa čítajú Wangguan a možno ich preložiť ako “Kráľovská koruna” alebo “Kráľova koruna”.
Japonská výslovnosť horeuvedených znakov 王冠 znie približne Okan, význam zostáva rovnaký. Názov Matsukaze sa prekladá ako “Píniový vietor”, “Vietor v píniách”, “Ten kto fúka do borovice” či ako “Šumenie pínií”. Gichin Funakoshi (1868-1957) zakladateľ smeru Shotokan sa pokúsil zaviesť ešte ďalšie dva názvy tejto kata. Boli to Shofu a Hito. Shofu sa prekladá ako “Píniový vietor”. Hito sa zasa prekladá ako “Poletujúce vlny”. Názov Shofu môže byť tiež vyslovovaný ako Matsukaze. Obidva názvy obsahujú časť slova Sho-to (píniové vlny), ktoré sa neskôr stalo Funakoshiho básnickým menom. Tieto názvy sa ale tak ako názvy iných kata (Hakko, Hotaku či Shokyo) medzi jeho študentmi neujali.
Písomná zmienka o kata Wankuwan bola zachytená v knihe z roku 1938 autora menom Itoman Seijin. Kniha nesie názov „Karate (Toudi) jutsu no Kenkyu” (唐手術の研究) čo v preklade znamená Výskum techník Karate (Toudi). V tejto knihe autor okrem iného udáva zoznam 42 kata cvičených na Okinave. V tomto vzácnom zozname uvádza aj mnohé v súčasnosti stratené kata ako Niwon, Unuibu, Nuichue, Juumu, Kokan, Channan, Chinpe či Pichurin. Všetky tieto kata sú v knihe zapísané písmom katakana, čo znamená, že v tej dobe nebol známy význam názvov týchto kata. Týmto písmom je zapísaný aj názov Wankuwan ワンくワン.
Ryusho Sakagami (1915-1993) Itosu Kai, použil pre zápis názvu tejto kata znaky, ktoré sa prekladajú ako “Prenikajúca ruka”. Pomenovanie je ale nevšedné a vychádza zo znenia slabík názvu kata.
V japonskom Shotokan udávajú, že názov kata Wankan je odvodený od prvých troch techník. Prvý a druhý pohyb pri pohľade spredu, tvarujú dve strany čelenky koruny. Pri pohľade na postavenie ramien vykonávajúce kakiwake uke. Tretí pohyb, pri troche fantázie by mohol byť stredom koruny. Toto odôvodnenie platí iba pre shotokan verziu, nakoľko okinavské verzie sa odlišujú od shotokan verzie nielen úvodom, ale i v mnohých ďalších technikách.
História
Wankan je stará kata, s nejasným pôvodom, ktorej autor ani doba vzniku nie je známa. Isté je len to, že pochádza z Číny. Odhaduje sa, že je postavená na shaolinských základoch, pravdepodobne je jej pôvod ukrytý v shaolinskom štýle Čierneho Tigra (Shan Kun). Na Okinave sa táto kata cvičila najmä v regióne mesta Tomari.
Wankan z Tomari
Verzia cvičená v Tomari kruhoch sa nazýva Wankan. Časom sa táto verzia rozšírila aj do Shito ryu kde sa nazýva Matsukaze. Tieto verzie sú v podstate identické a líšia sa iba záverečnou technikou.
Technická charakteristika kata Matsukaze – Shito ryu verzia
V Shito ryu je kata Matsukaze zaraďovaná skôr k základným či stredne ťažkým kata. Charakteristickým pohybom kata Matsukaze je rozpaženie rúk v postoji zenkutsu dachi. Okrem tohto charakteristického pohybu obsahuje kata Matsukaze množstvo blokov shuto uke, ktoré sa v kata Wankan nevyskytujú. Niektoré kombinácie nám môžu pripomínať kata Passai.
Okan verzia
Kata Okan
Kata Okan sa dostala aj do Kingai ryu majstra Matayoshiho. Tak ako u verzií kata Wankan, nie je zrejmé po akej línii.
Wankan – Shotokan verzia
Kata bola pravdepodobne pridaná do smeru Shotokan až po tom, čo Gichin Funakoshi (1868-1957) odcestoval do Japonska šíriť Karate. Je možné, že túto kata zaradil do smeru Shotokan až jeho syn Yoshitaka Funakoshi (1906-1945).
Verzia v smere Shotokan sa dosť odlišuje od okinavského originálu. Nie je zrejmé, či inšpiráciou bola okinavská Wankan alebo kata Matsukaze Kenwu Mabuniho, každopádne verzia cvičená v smere Shotokan sa nazývaná Wankan.
V smere Shotokan je to najkratšia kata len s jedným kiai. Kata je charakteristická elegantnými kombináciami s útočnými pohybmi plnými sily a obrannými sekvenciami. Kata Wankan je jedinečná svojimi obrannými a útočnými technikami vykonávanými v jednom pohybe a zameranými na rôzne body, pričom tieto pohyby vyzerajú veľmi elegantne. Vyznačuje sa hlavne obranou kuzushi waza a následným blokom sasae uke. Táto technika sa vyskytuje v kata dvakrát a vyžaduje rýchlosť a presnosť. V Shotokane je kata Wankan prevažne zaraďovaná ako pokročilá kata, napriek tomu, že je to najkratšia kata v smere Shotokan.
Wankan-Matsukaze-Ohan
Ak sa pozrieme na okinavské verzie kata Wankan zistíme, že sú si dosť podobné. V čom sa jednotlivé verzie odlišujú sú väčšinou úvodné alebo záverečné techniky. Práve táto kata môže byť typickým príkladom vývoja a prispôsobovania kata poňatiam jednotlivých majstrov.
Hanshi Patrick McCarthy vo svojej knihe Classical kata of okinawan Karate predstavuje prostredníctvom fotografií priebeh kata Wankuan. Tu po úvodných shuto uke blokoch nasleduje technika uchopenia a pritiahnutia, ktorá je demonštrovaná celkom zreteľne prostredníctvom obojstrannej tigrej ruky. Zrejme preto McCarthy túto kata priraďuje k juhočínskemu tigriemu štýlu z kláštora Shaolin. Táto úchopová technika chýba vo video-verziách uverejnených na tejto stránke.
Verzia Okan (kata podobná na tú z Kingai ryu) po úvodných blokoch vykonáva pohyby žeriava typické skôr pre kata pochádzajúce z línie Gokenkiho. Názov kata by mohol mať spojitosť s kata Okaku, ktorá je považovaná za vrcholnú formu Gokenkiho štýlu.
Záver jednotlivých verzií sa líši pričom záverečné techniky vrátane verzie kata Wankan zo Shotokan predstavujú techniku hodov.
Niektoré zdroje vyjadrujú názor, že kata Wankan(Matsukaze), Wanshu a Wando (Wanduan) môžu byť spriaznené kata, pochádzajúce všetky z Tomari-te. V súčasnosti sa kata Matsukaze cvičí v Shito ryu a pod názvom Wankan v Matsubayashi ryu a Shotokan. Niekedy sa môžeme stretnúť aj s názvom Okan v Kobayashi ryu či Kingai ryu.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
www.bushido-rostock.de
Habersetzer, Roland : www.kcdw.de/kampfkunst/kata.htm
www.bushido-kai.net
Redmond, Rob(2002): www.24fightingchickens.com
McKenna, M.: Itoman Seijin. [online] www.kowakan.com [prístup 22.02.2010]