Rozšírte si vedomosti pomocou originálnych video kurzov. Zapíšte sa na niektorý z našich E-learningových kurzov a preneste ešte dnes nové bunkai do svojich tréningov.

Zobraziť kompletnú ponuku kurzov

Spirit Of The Kata - Kata, Bunkai, Kyusho

  • E-learning/Courses
    • ANKO ITOSU´S BASSAI DAI FUTARI RENZOKU GEIKO – 2 PERSON CONTINUOUS DRILL
    • 2022 Žilina – Kyusho jutsu v Karate
    • Kurz Bieleho žeriava – základné bojové stratégie v okinavských karate kata
    • Bunkai Bassai Dai – download DVD
  • Karate kata
    • Karate kata
    • Zoznam karate kata
    • Zoznam karate kata podľa tvorcu
  • Kyusho
    • Čo je Kyusho
    • Zoznam vitálnych bodov Kyusho
    • Články o Kyusho jutsu
  • Kobudo kata
  • Recenzie
  • Kalendár podujatí
  • INSIDER
  • Blog
Karate kata

Pinan Sandan kata

martin.klasek - 20. apríla 2021

obrázok- karate kata Pinan Sandan

Karate kata Pinan Sandan

Kata Pinan Sandan predstavuje v poradí tretiu z piatich kata série Pinan / Heian.

平安 三段

Pomenovanie kata Pinan Sandan

Pinan (čín.), Ping An, Heian (jap.), Pinan Shodan, Heian Nidan, Pyong Ahn.

Uvedené znaky názvu tejto kata sa prekladajú spolu ako “Mierovo”, “Pokojne” či “Bezpečne”. Môžeme sa stretnúť ešte s voľnými interpretáciami názvu tejto kata ako “Mier” alebo “Pokoj a mier”. Potom ako Gichin Funakoshi (1868-1957) preniesol kata do Japonska, premenoval Pinan kata na Heian kata. Japonský názov Heian vznikol spojením znakov “heiwa” – “mier” a “antei” – “pokoj” a je odvodený z japonskej výslovnosti čínskych znakov slova Pinan. Preklad názvu kata je v zásade rovnaký pre obidva jazyky. Prípona Shodan pochádza z japonského jazyka a prekladá sa ako “prvý stupeň” či “najnižší stupeň”. Prípona Nidan označuje “druhý stupeň”.

Poradové označenie kata zo série Pinan sa často od seba odlišuje. Najčastejšie sa uvádza označenie s príponou Shodan, Nidan, … . Výnimkou nie je ani číselné označenie ako Pinan 1, Pinan 2, atď. V smere Kyokushinkai sa Pinan kata označujú ako Pinan sono ichi, Pinan sono ni, atď.

obrázok - okinavský majster Tode Anko Itosu - autor kata Pinan Sandan.

Pôvod kata Pinan

Potom čo sa Japonsko v rokoch 1867-1868 vzdalo feudálneho systému a Okinava sa stala časťou Japonska, stratilo okinavské bojové umenie Karate svoj charakter utajovanej sebaobrany. Reformy Meidži boli katalyzátorom industrializácie v Japonsku, ktorá viedla po roku 1905 k rastu ostrovného národa ako vojenskej sily so sloganom “Obohacovať krajinu, posilniť armádu” (fukoku kjohei, 富国強兵).

Vtedy sa Itosu odvážil k revolučnému experimentu a vytvoril v rokoch 1903-1907 sériu kata Pinan zo starších a zložitejších kata. Uvádzajú sa kata Passai, Kusanku, Chinto, ale i Jion. Hovorí sa aj o stratenej kata menom Channan, z ktorej mala séria Pinan kata vzniknúť. Prostredníctvom týchto Pinan kata začal Itosu postupne zavádzať Karate držané v tajnosti do verejného vyučovania na stredných školách. V týchto Pinan kata poodhalil taktiku a metodiku boja, zdravotné aspekty ako aj tréning základných techník. Vynechal nebezpečné techniky, zjednodušil bojový koncept a kata začal a ukončil blokom. Z utajeného bojového umenia sa stal druh gymnastických cvičení rozvíjajúcich silu tela a ovládnutie základov boja. Ideálne pre budúcich japonských vojakov, ktorých úlohou bude zabezpečiť “Pokoj a mier”.

obrázok - portrait karate master Funakoshi Gichin

Pinan alebo Heian?

Kata z Pinan série nadobudli na Okinave veľkú obľúbenosť a postupne sa začali začleňovať do okinavských i japonských štýlov. Majster Gichin Funakoshi (1868-1957) zmenil poradie a názvy Pinan kata v smere Shotokan z Pinan Shodan na Heian Nidan a z Pinan Nidan na Heian Shodan, pretože sa mu zdala kata Pinan Nidan jednoduchšia. Funakoshi bol známy svojou výučbou Pinan série, že si vyslúžil prezývku “Pinan-sensei”. Zaujímavosťou je, že sa Funakoshi nenaučil Pinan kata priamo od majstra Itosu, pretože skôr než ich Itosu vytvoril vzdelanie u neho ukončil. Naučil sa ich od iného žiaka majstra Itosu, zakladateľa Shito ryu, Kenwu Mabuniho (1889-1952) počas cesty do Osaky. Tradične sa v Shotokan vyučuje Heian Nidan ešte pred Heian Shodan, nakoľko sa Heian Shodan javí o niečo viac komplexnejší a ťažší pre študentov ako Heian Nidan.

Prostredníctvom kórejských študentov študujúcich v Japonsku sa séria Heian kata dostala aj do Korey. Tu sa však používa pôvodný čínsky názov Pinan, ktorý sa v kórejčine vyslovuje Pyong Ahn. Nakoľko sa ale títo študenti učili vlastne radu Heian, kde sú prvé dve kata zamenené v poradí i názvoch, používajú Kórejčania mix – čínske názvoslovie a japonské poradie kata (štýl Tang Soo Do). V publikácii “The History of Moo Duk Kwan (1995)” čo je iný kórejský štýl, sa zasa uvádza, že predstaviteľ tohto štýlu Hwang Kee sa naučil Pyong Ahn Hyung (Pinan kata) čítaním a študovaním japonských kníh o okinavskom Karate. Tieto knihy objavil v knižnici vlakovej stanice v Soule, kde pracoval v roku 1939. Bohužiaľ sa už dnes nedozvieme aké knihy to boli a kto bol ich autorom. V tej dobe už publikovalo knihy viacero autorov, vrátane Funakoshiho.

Do série Pinan/Heian kata patria:

Pinan Shodan / Heian Nidan
Pinan Nidan / Heian Shodan
Pinan Sandan / Heian Sandan
Pinan Yondan / Heian Yondan
Pinan Godan / Heian Godan

kata Pinan Sandan – Rika Usami

Technická charakteristika Pinan Sandan

Ak sa pozrieme na techniky pozorne, zistíme že, Pinan Sandan/Heian Sandan učí striedajúce bloky proti spodnému a strednému pásmu. Kata učí správnemu použitiu rúk proti útokom na telo a učí správnemu postaveniu lakťov vzdialených na jednu päsť od tela. Pinan/Heian Sandan vyučuje predovšetkým postoj shiko/kiba dachi ako aj správne použitie ťažiska tela a jeho držania. Kata nás učí použitie techník na krátku vzdialenosť.

Tretia kata v poradí Pinan/Heian Sandan, je zo všetkých piatich kata najpodivnejšia. Na tejto kata sú nezvyklé a náročné predovšetkým otočky či inak povedané aj točiace manévre. Kata obsahuje veľa drastických a premenlivých zmien v stratégii, postavení, a prevedení techník. Heian Sandan je nielen náročná na fyzičku ako Heian Shodan či Heian Nidan, ale malá škála techník priťahuje skôr inteligenciu karatistu než jeho silu a vytrvalosť. Najviac diskutovanou technikou tejto kata je zvýšenie kolena (u verzie Heian) a následná technika rukou uraken uchi. Podaktorí inštruktori hlavne zo Západu interpretujú túto sekvenciu ako kopy. Pravdou je, že ani samotní japonskí inštruktori nie sú v interpretácii tejto techniky jednotní. Pinan/Heian Sandan a Pinan/Heian Yondan sú najviac opovrhované kata medzi karatistami spomedzi rady Pinan/Heian. Snáď je to preto, že Pinan/Heian Sandan chýba istá plynulosť. Taktiež embusen Heian Sandan je postavený inak ako u ostatných kata z rady Pinan/Heian.

V súčasnosti sa Pinan/Heian kata vyučujú v systémoch Shito ryu, Wado ryu, Matsubayashi ryu, Kyokushinkai a Shotokan.

Upozornenie o ochrane autorských práv

Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.

Použitá literatúra

Okinawa Prefectural Government (2003) : www.wonder-okinawa.jp
www.geocities.com/suiken000/pinan.htm
www.kusunoki.de/kata05.html
http://www.karate.org.yu/articles/kata_pinan.htm
www.24fightingchickens.com
www.shorinryu.dk/html/kata.htm
www.fightingarts.com/content02/roots_shotokan_2.shtml
http://www.kcdw.de
https://sk.wikipedia.org/wiki/Meid%C5%BEi_i%C5%A1in

Protected by Copyscape
Tags | Itosu Anko, kyokushin, Matsubayashi ryu, Shito ryu, Shotokan, Wado ryu
 0 0
Share Now

martin.klasek

Zakladateľ portálu KarateWeb.sk (2004-2021) a projektu SpiritoftheKata.com (2020). Člen Kyusho International (2016) a Kyusho International Study Group Leader (Skalica, Slovakia) (2020) Niekoľko rokov profesionálne pôsobil ako Lektor a Coach (komunikácia, vedenie ľudí, riešenie konfliktov) so zameraním na vzdelávanie dospelých.

You Might Also Like

obrázok- karate kata Garyu Karate kata

Garyu kata

13. apríla 2021
obrázok- karate kata Sochin Karate kata

Sochin kata

6. apríla 2021
obrázok- karate kata Kenpaku Karate kata

Kenpaku kata

16. apríla 2021
obrázok - karate kata Aoyagi Karate kata

Aoyagi kata

10. apríla 2021

Leave a Reply Cancel Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Previous Post Motobu-shi Sochin kata
Next Post Niwon kata

Prihláste sa na bezplatný online kurz

Login

Ponor sa hlbšie do bunkai

Posledné články

  • Ba Duan Jin

    Ba Duan Jin

  • obrázok- karate kata Shisochin

    Shisochin kata

  • obrázok -portret Miyamoto Musashi

    Knižná recenzia – Miyamoto Musashi – Kniha piatich kruhov

  • obrázok- karate kata Seienchin

    Seienchin kata

Odporúčané udalosti

apríl 2023
Logo Kyusho International
apr 01 - 02 2023

Seminár Kyusho jutsu v Chomutove + výstup na horu Říp

Tělocvična OA Chomutov
apr 15 2023

Jarný seminár Okinawa kobudo (Bratislava)

Kobudo Dojo
logo Kyusho International
apr 22 2023

Kyusho Study Group Training v Žiline +turistika

La Skala (dojo sa nachádza v objekte ZŠ školy)
máj 2023
máj 12 - 14 2023

Okinawan days in Pesterzsebet, Budapest (HUN)

logo Kyusho International
máj 20 2023

KYUSHO STUDY GROUP TRAINING + Trdlofest v Skalici

Karate Dojo v Centre voľného času
jún 2023
logo Kyusho International
jún 10 2023

Seminár Kyusho jutsu s M. Brožíčkom v Skalici + prehliadka mesta

Telocvičňa SZŠ (Strednej zdravotníckej školy)
jún 17 - 18 2023

Kenyu Chinen kobudo seminár v Bratislave

júl 2023
júl 24 - 30 2023

Letné sústredenie karate a kobudo SFK

august 2023
Logo Kyusho International
aug 04 - 06 2023

Kyusho convent Lužany 2023 – informačne

Kemp Lužany
september 2023
sep 09 2023

KYUSHO STUDY GROUP TRAINING

Karate Dojo v Centre voľného času
sep 14 - 17 2023

Tréningové sústredenie u mora (Pula, Chorvátsko)

sep 23 - 24 2023

Tetsuji Nakamura goju ryu seminár v Trenčíne

Žiadna udalosť nebola nájdená!
Načítať viac
  • Kontaktujte nás
  • Zásady ochrany osobných údajov
  • Copyright a Cenník

Naše poslanie

V Spirit of the Kata veríme, že ochrana a praktizovanie starých vyučovacích metód je kľúčom k lepšiemu pochopeniu tradičných kata. Našim poslaním je, aby duch kata zostal zachovaný. Náš cieľ je jednoduchý -priniesť staré vyučovacie metódy do súčasnosti a vyučovať sebaobranu založenú na karate kata.

Zostaňme v spojení

Všetky texty ako aj grafické prvky smú byť kopírované iba s písomným súhlasom autora stránok. Conversion is a creative soft blog theme made with love by angrygorilla.

Seminár Karate zameraný na vitálne body

sobota 22.4.2023 Žilina

Seminár karate s použitím kyusho jutsu.

Tentoraz do Žiliny pricestuje aj hosť z ČR, držiteľ čierneho opasku v Kyusho jutsu. Viacej informácií získate TU

Kyusho tréning

 

Prehlásenie o cookies a autorských právach

Na stránkach spiritofthekata.com používame cookies. Viacej informácií nájdete v článku o ochrane súkromia. Pokračovaním súhlasíte ako s používaním cookies tak aj s tým,že pri porušení autorských práv sme oprávnení od Vás žiadať náhradu podľa cenníka. Viacej informácií nájdete v článku Copyright a Cenník.

Login

Lost Your Password?
Register
Don't have an account? Register one!
Register an Account

Registration confirmation will be emailed to you.