龍手
Pomenovanie kata
Ryusho, Ryushoken, Ryushu.
Horeuvedené japonské znaky názvu tejto kata možno preložiť ako “Dračie ruky”. Alternatívny názov Ryushoken založený na výslovnosti japonských znakov by sa mohol prekložiť ako “Prvé stretnutie s Drakom”. Tento názov sa odvíja od znakov 龍 (ryu -drak) a 初見 (shoken – prvý pohľad).
Pôvod kata Ryusho
Zmienka o kata Ryushu bola zachytená v knihe z roku 1938 autora menom Itoman Seijin. Kniha nesie názov „Karate (Toudi) jutsu no Kenkyu” (唐手術の研究) čo v preklade znamená Výskum techník Karate (Toudi). V tejto knihe autor okrem iného udáva zoznam 42 kata cvičených na Okinave. V tomto vzácnom zozname uvádza okrem kata Ryushu Dai & Sho aj mnohé v súčasnosti stratené kata ako Niwon, Unuibu, Nuichue, Juumu, Kokan, Channan, Chinpe či Pichurin. Všetky tieto kata sú v knihe zapísané písmom katakana, čo znamená, že v tej dobe nebol známy význam názvov týchto kata. Avšak kata Ryushu Dai a Ryushu Sho sú zapísané písmom hiragana prostredníctvom znakov 龍手.
V súčasnosti nie je kata Ryusho či Ryushoken veľmi rozšírená. Nájdeme ju už len v niektorých smeroch v USA, pričom nie je isté či sa jedná o starú pôvodnú verziu alebo o súčasný pokus vrátiť stratenú kata do sylabov karate. Jednou z organizácií kde sa kata Ryushoken cvičí je aj Matsusoden Kobukan. Tu kata Ryushoken priraďuje medzi kata rodiny Matsumura. Názov kata sa tu prekladá ako “Prvá päsť rodiny” či “Rodinná prvá päsť”. Gary Rooks vo svojej knihe White Crane Fist Okinawa’s Art of White Crane Karate (2016) udáva, že kata Ryushoken vytvoril Hohan Soken, pričom kata vyučoval ešte pred tradičnými kata Bieleho žeriava rodiny Matsumura. Naproti tomu, Ronald Lindsey udáva, že niektoré kata Bieleho žeriava sa mohol Hohan Soken naučiť od okinavčana menom Arikawa. Ten mal pochádzať z dediny Nishihara a mal naučiť Hohan Sokena niektoré kata výmenou za kata Kushanku.
Soken Hohan 祖堅 方範
(25.mája 1889-30.novembra 1982)
Majster Soken Hohan sa narodil 25. mája 1889 v časti Gaja, mesta Nishihara na Okinave. Jeho škola nesie oficiálny názov Matsumura Orthodox Shorin-ryu Karate-do a reprezentuje štýl rodiny Matsumura.
Rodinný štýl
Kayo Soken (ochrankár okinavských kráľov známy skôr ako Bushi Matsumura) odovzdal jeho štýl svojmu vnukovi Nabe Matsumura. Majster Soken Hohan bol jeho synovec a jediný žiak svojho strýka. Približne od roku 1902-1903 začal prenikať do tajov Uchinan Sui-di ako vtedy nazývali okinavské Shuri-te. Nakoľko sa jeho strýko učil len od Bushi Matsumuru a za žiaka mal iba Soken Hohan, môžeme povedať, že Hohan Soken sa učil “starý štýl” bez moderných vplyvov. Tréning prebiehal 2x denne, ranným posilňovaním a udieraním a neskôr navečer po práci na poli prebiehali cvičenia vo dvojici. Až potom boli cvičené samotné kata rodiny Matsumura. Po desiatich rokoch tréningu sa začal učiť aj kata Bieleho žeriava.
V 1924 sa Soken Hohan presťahoval do Argentíny, kde pracoval ako fotograf i v podniku na čistenie odevov. V Argentíne vyučoval karate najmä ľudí pochádzajúcich z Okinavy či Japonska. Na Okinavu sa vrátil v roku 1952. Po návrate vyučoval už len rodinných príslušníkov.
V roku 1978 vyučoval nasledujúce Matsumura kata:
pinan shodan, pinan nidan
naihanchi shodan, naihanchi nidan
patsai-sho, patsai-dai
chinto
gojushiho
kusanku
rohai ichi, rohai-ni, rohai-san
hakutsuru
Najvýznamnejší študenti
Kise Fusei (*1935) začal študovať u Soken Hohan od roku 1958, Takaya Yabiku (*1945)
Interview s veľmajstrom viedol 10.septembra 1978 Ernest Estrada a je dostupné na https://milos.io/interview-with-hohan-soken/ [prístup 9.6.2022]
Drak ako mytologický tvor sa najčastejšie vyskytuje v čínskej ľudovej slovesnosti, kde predstavuje na rozdiel od západných predstáv draka ako dobrotivého tvora, ktorý po stáročia symbolizoval čínske cisárstvo a neskôr i samotného čínskeho cisára.
Technická charakteristika kata Ryusho / Ryushoken
Kata Ryushoken je pomerne nenáročná kata zložená na seba nadväzujúcich a opakujúcich sa techník. Veĺké množstvo techník tejto kata sa cvičí v nízkom postoji shiko dachi, vyučuje niekoľko blokov a priamych úderov a žiaden kop. Enbusen kata začína v predo-zadnom smere a je doplnený kombináciou techník do 4 smerov, tak ako to poznáme napr. v kata Suparinpei.
Úvod kata Ryushoken pripomína kata Seienchin. Dá sa povedať, že prvé štyri techniky tejto kata sú totožné s technikami kata Seienchin. Sú vykonávané striedavo na pravú i ľavú stranu a učia techniku vykonať obomi rukami. Táto sada techník je prerušená postojom “draka” aby kata mohla pokračovať sadou ďalších 4 techník, tentoraz do 4 rôznych smerov. Avšak tieto techniky sú vykonávané len akoby pre ľaváka. Pravá ruka blokuje uchi uke a následne cvičenec vykonáva krok vpred s útokom viacnásobného úderu obomi rukami. Technika mi pripomína kata Suparinpei, ked cvičenec vykonáva taktiež jednu a tú istú kombináciu do 4 smerov a zakaždým iba na jednu stranu. Po týchto technikách nasleduje opäť predelenie postojom “draka”. Koniec kata mi taktiež pripomína kombináciu z kata Suparinpei a i keď sa kombinácia neopakuje, podobná technika je vykonávaná i na druhú stranu. Celá kata je pretkaná základným postavením otvorených rúk (sanchin no kamae), tak typickým pre kata Shisochin.
Kata Ryushoken je zaujímavá hneď niekoľkými detailmi. Nedá sa nepostrehnúť, že obsahuje techniky z iných Naha-te kata ako Seienchin, Shisochin či Suparinpei. Úderové techniky tejto kata sú zastúpené technikami ipponken, nakadate ipponken či hiraken. Päsť zatvorená do hiraken sa označuje aj ako päsť leoparda a nachádzala sa v starej verzii kata Saifa.
Celkovo kata Ryushoken pôsobí ako krátka, nenáročná kata. Technicky by mohla dopĺňať líniu Naha-te kata.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
McKENNA, Mario: Itoman Seijin. [online]. 22.02.2010. [cit. 2011-10-15]. Dostupné na internete http://www.kowakan.com/?p=23038s
GODSHAW, Alan: Kata Dictionary. Dostupné online na https://alangodshaw.com [prístup 2.4.2021]
Matsusoden Kobukan: Okinawan White Crane Karate. Dostupné na https://www.kobukanvd.com/blank-page-4 [prístup 7.6.2022]
ROOKS W. G.: Hakutsuru Ken:“White Crane Fist“Okinawa’s Art of White Crane Karate.2016. Ebook. 198 s.
LINDSEY, Ronald: Solving the white crane mystery: The heritage of okinawan systems. IN Dojo, december 1995. str.19.