掌守
Karate kata Shoshu
Kata Shoshu je nová kata v japonskej organizácii IKGA (International Karatedo Gojukai Association). Autorom tejto kata je prezident organizácie Goshi Yamaguchi. Kata je určená pre žiacke technické stupne a vyučuje techniky otvorenej ruky.
Pomenovanie kata
Shoshu.
Uvedené japonské znaky tejto kata sa prekladajú ako “chrániť sa dlaňami”.
Pôvod kata Shoshu
Kata Shoshu bola prvý krát predstavená verejnosti v roku 2021. Jej autor je majster Goshi Yamaguchi, prezident organizácie IKGA.
Celkovo majster Goshi Yamaguchi vytvoril 3 nové karate kata, Kenshu 拳守, Shoshu 掌守 a Ryoshu 凌守, pre ktoré sa používa spoločný názov Sanshu 三守. Všetky tieto kata boli vytvorené ako tréningové, nesúťažné kata. Vyučované by mali byť v poradí Kenshu 拳守 – Shoshu 掌守 – Ryoshu 凌守.
Rovnako ako kata Sanchin a Tensho, aj tieto kata boli navrhnuté tak, aby prispeli k tréningu Goju-ryu Karate-do. Aj keď obsahujú jednoduché pohyby, môžeme prostredníctvom nich hlbšie pochopiť koncept prijímania (blokovania) pomocou kruhových pohybov tak typických pre Goju-ryu. Kata obsahuje taktiež koncept obranných pohybov, ktoré sa menia na protiútoky.
Nové kata v IKGA
Majster Gogen Yamaguchi (1909-1989) 10. Dan, zakladateľ japonského Goju ryu – Goju Kai sa po osvojení všetkých Goju ryu kata rozhodol, že vytvorí ešte 4 nesúťažné kata (Genkaku, Chikaku, Tenryu a Kouryu), ktoré budú odovzdávané len na starších a zrelých ľudí. Preto sa tieto kata vyučujú len nositeľov titulu Shihan alebo až od technického stupňa 5.Dan. Kata Tenryu a Kouryu ale bohužiaľ nestihol dokončiť. Preto jeho syn Goshi Yamaguchi (*1942) pracoval na splnení posledného želania svojho otca, dokončení dračích kata Kouryu a Tenryu.
Po dokončení týchto 4 majstrovských kata sa majster Goshi Yamaguchi rozhodol pre vytvorenie 3 nových kata, Kenshu 拳守, Shoshu 掌守 a Ryoshu 凌守, určených mierne pokročilým až pokročilým cvičencom. Všetky tri nové kata, uvedené pod spoločným názvom Sanshu 三守, sú založené na kruhových pohyboch typických pre majstrovské kata Genkaku, Chikaku, Tenryu a Kouryu. Sanshu kata tvoria technický úvod do náročných majstrovských kata rodiny Yamaguchi, ktoré doposiaľ tvorili samostatnú “školu žeriava a draka”.
Technická charakteristika
Kata Shoshu patrí medzi technicky nenáročné zostavy a je určená pre žiacke technické stupne. Enbusen tejto kata tvoria 3 kroky vpred – vzad, celkové trvanie kata sa pohybuje okolo 100 sekúnd. Technicky nadväzuje na techniky z kata Kenshu. Dá sa povedať, že tam kde kata Kenshu použila zatvorené päste, využíva táto kata otvorené ruky.
Kenshu 拳守 – Shoshu 掌守 – Ryoshu 凌守 sa vyučujú ako séria kata, pričom cvičenca postupne sprevádzajú smerom od jednoduchšieho konceptu k zložitejšiemu. Aj keď tieto kata majú rovnaký enbusen, odlišujú sa náročnosťou vyučovaných techník. Kenshu kata je určená začiatočníkom, Shoshu kata mierne pokročilým cvičencom, dá sa povedať, že vyučuje predovšetkým jednoduché techniky blokovania zatvorenou rukou. Shoshu kata nadväzuje na kata Kenshu. Techniky zatvorenej ruky sú zamenené za techniky otvorenej ruky. Avšak po technikách blokov nasledujú aj techniky protiútokov, koncepčne stále vykonávané tou istou rukou. Posledná v poradí, kata Ryoshu, nadväzuje na techniky vyučované v predchádzajúcich dvoch kata. Ponecháva techniky otvorených rúk z kata Shoshu a doplňuje ich o ďalšie náročnejšie techniky. Avšak koncept obrany posúva na vyššiu úroveň, keď cvičenca učí obranu i útok pomocou súčasného použitia oboch rúk.
Cvičí sa v postoji zenkutsu dachi, vykonávané sú 3 kroky vpred – podobne ako v kata Tensho sa vykonávajú techniky najskôr pravou, potom ľavou rukou a následne obomi rukami súčasne. Čiže sled techník buď vykonáva iba jedna ruka alebo obe ruky súčasne. Kruhové bloky sú nasledované protiúderom vykonaným tou istou rukou. Všetky techniky v kata Shoshu sú vykonávané ako pravou tak i ľavou rukou. Celkovo sa vykonávajú 3 sady techník, po ktorých nasledujú 2 kroky dozadu. Aj pri týchto technikách sa opäť vykonávajú kruhové techniky, vykonávané otvorenou rukou a pripomínajúce kata Tensho či kata Kururunfa. Kata obsahuje iba bloky a údery, žiadny kop.
Kata Shoshu sa cvičí iba v japonskom štýle Goju ryu – Gojukai.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
YAMAGUCHI, Goshi: Kata Shoshu. IKGA: https://youtu.be/wmruUPKyxhc