二十四
二十四歩
Pomenovanie kata
Ershisi, Niseishi, Nijushiho.
Názov tejto kata možno preložiť ako číslo “24”. V smere Shotokan sa používa názov Nijushiho, ktorý sa prekladá ako “24 krokov”.
Autor ani pôvod tejto kata nie je už známy. Túto kata vyučoval majster Aragaki Seisho (1840-1918), ktorý ovládal box Mníchovej pästi. Ten ju odovzdal aj na svojho žiaka menom Kanryo Higaonna (1853-1916), ktorý ju zasa odovzdal ďalej na svojho žiaka menom Kenwa Mabuni (1889-1952). Mabuni túto kata vložil nielen do svojho štýlu Shito ryu, ale rozšíril aj do Japonska. Do smeru Shotokan ju vniesol až majster Masatoshi Nakayama (1913-1987), ktorý si ju osvojil v čase, keď robil sprievodcu majstrovi Gichin Funakoshi (1868-1957) počas jeho návštevy v Shito ryu dojo majstra Mabuniho v Osake, Japonsku. Túto kata preniesol do Shotokan Dojo v Tokiu, kde ju nakoniec aj zaradili do systému Shotokan.
História
Podľa historika Patricka McCarthyho, pôvod kata Niseishi leží pravdepodobne v Číne, v niektorom zo štýlov žeriava. Udáva, že existuje niekoľko štýlov žeriava pričom každý z nich používa vlastné kata Sanchin, Sanseru a Niseishi. Stretnúť sa môžeme aj s názorom, že autorom tejto kata je Bushi Sakiyama, prípadne že, kata patrí do jedného z podštýlov Draka. Akokoľvek, kata priraďujeme k Niigaki škole majstra Aragakiho, pričom sa často zdôrazňuje rovnaká technická charakteristika s kata Sochin a Unshu. Techniky obsiahnuté v kata Niseishi môžeme nájsť aj v knihe Bubishi, ktorá predstavuje jeden z najstarších zachovaných manuálov o histórii bojových umení.
Verzie kata Niseishi
V súčasnosti sa cvičí niekoľko verzií kata Niseishi v niekoľkých štýloch. Dá sa povedať, že všetky verzie sa vyznačujú spoločnými znakmi a podobným embusenom. Líšia sa vynechanými sledmi techník, prípadne nahradením techník inými technikami typickými pre dané štýly.
Shito ryu verzia
Verzia v Shito ryu je práve tá verzia, z ktorej vznikli verzie tejto kata v štýloch Shotokan a Wado ryu. Jej typickým znakom je technika “helikoptéry” v strede kata ako aj kombinácia mae geri a gyaku cuki vykonaná do dvoch strán.
Verziu kata Niseishi prenesenú do japonského smeru Shotokan premenoval Gichin Funakoshi na Nijushiho (japonský názov). V súčasnosti sú jej charakteristickými znakmi techniky “helikoptéry” ako aj kop yoko geri s kagi cuki vykonávaný do oboch strán.
Shotokan verzia
Wado ryu verzia
Verzia vo Wado ryu sa odklonila od od verzie v smere Shotokan a namiesto kopu yoko geri vykonáva kansetsu geri s kagi cuki. Technika “helikoptéry” zostala zachovaná.
Ryuei ryu verzia
V Ryuei ryu sa cvičí na pohľad verzia podobná verzii v Shito ryu, no viacero techník rúk bolo nahradenými technikami charakteristickými práve pre štýl Ryuei ryu. Techniku “helikoptéry” táto verzia neobsahuje a charakteristická kombinácia obsahuje techniky mae geri s gyaku cuki a kizami cuki do oboch strán.
Chito ryu verzia
Kata Niseishi sa vyučuje aj v štýle Chito ryu a to dokonca v dvoch verziách /sho a dai/. Každopádne verzia označovaná ako Niseishi Sho, nie je tá istá kata, ktorú poznáme z Niigaki školy, pričom sa líši ešte aj embusenom. Pôvod tejto kata je neznámy. Je tu možné spojenie s kata Hakutsuru, ktorú na Okinavu preniesol majster štýlu Bieleho žeriava Gokenki (Wu Xian Hui) (1886-1940). Majstri Gokenki (1886-1940), Seiko Higa (1898-1966) a Tsuyoshi Chitose (1898-1984) študovali v rokoch 1918-1927 spolu v organizácii “Ryukyu Tode Kenkyukai”, spolu s ostatnými majstrami. Verzia kata Hakutsuru, pomenovaná Hakutsuru Dai, vykazuje podobnosť s kata Niseishi vyučovanú v štýle Chito ryu. V Chito ryu sa kata Niseishi vyučuje ešte pred kata Sanchin ako základná tréningová kata. Dr. Chitose pozmenil dýchanie a postoje tejto kata pôvodnej verzii, aby pri vykonávaní priaznivo pôsobila na ľudské telo.
Koryu Uchinadi verzia
Verzia v štýle Koryu Uchinadi nesie názov Aragaki Niseishi a je výsledkom výskumu Hanshi McCarthyho. Táto verzia je charakteristická okrem techniky “helikoptéry” či postojom žeriava aj tromi technikami empi uchi (údery lakťom) idúcimi po sebe. Charakteristická kombinácia obsahuje kop mae geri s gyaku cuki, pričom je vykonávaná do oboch strán pod 45 stupňovým uhlom.
Technická charakteristika
Prvé dva pohyby kata Niseishi sa prirovnávajú k morským vlnám lámajúcimi sa o skalnaté pobrežie. Kata obsahuje veľké množstvo techník určených na boj zblízka, nájdeme v nej obranu proti rôznym druhom držaní a úchopov. Náročnosť tejto kata sa pohybuje na úrovni 2. – 3. Danu. Enbusen kata pripomína polhviezdu.
V súčasnosti sa kata Niseishi/Nijushiho cvičí v Shito ryu, Gokenkan Goju ryu, Ryuei ryu, Chito ryu, Wado ryu, Koryu Uchinadi a Shotokan.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
McCarthy, P.:Bubiši – Bible Karate. Bratislava : CAD Press, 2005. 284 s. ISBN 80-88969-26-3.
Haas Herbert: www.karatekata.de
www.24fightingchickens.com
www.aiwahonbu.co.uk/advanced%20kata.htm