天地
Pomenovanie kata
Tenchi.
Uvedené japonské znaky názvu tejto kata možno preložiť ako “Nebo a zem”. Názov pre kata Tenchi je odvodený z prvého riadku básne v Bubishi Hakku Kempo, kde stojí : “Jinshin wa Tenchi ni onaji”, čo možno preložiť “Myseľ v jednote s nebom a zemou”.
Pôvod kata Tenchi
Autor tejto kata je Hanshi Meitoku Yagi (1912-2003), ktorý bol žiakom zakladateľa Goju ryu, Chojuna Miyagiho (1888-1953). Kata Tenchi vytvoril v roku 1974 ako prvú Meibukan kata. V podstate išlo o experiment (partnerské cvičenie rozdelené do dvoch kata), ktorý bol prenesený aj na ďalšie 4 Meibukan kata. Yagi udáva, že “… prvá myšlienka na túto kata sa objavila počas návštevy Taiwanu”.
Kata Tenchi bola vytvorená ako Fukyu kata I a Fukyu kata II. Fukyu I ako “Ten” a Fukyu II ako “Chi”. Táto kata je pozoruhodná tým, že je vytvorená ako “zrkadlová kata” pre dvoch cvičencov ako cvičenie pre 2 osoby. Techniky vo Fukyu I korešpondujú s technikami vo Fukyu II, ktorú dnes reprezentuje Chi no kata.
Technická charakteristika
Napriek tomu, že v tejto zostave môžeme vypozorovať množstvo techník z repertoáru Goju ryu, nepredstavuje kata Tenchi v žiadnom prípade plagiát zozbieraných techník. Naopak principiálne obmieňa techniky obsiahnuté v iných Goju kata. Niektoré techniky pochádzajú zo Shuri te kata a tak tu môžeme vypozorovať techniky podobné technikám z kata Seipai, Seienchin, Shisochin či Suparinpei, ktoré rozvíjajú či dopĺňajú koncept z pôvodných kata.
Z postojov sa v kata nachádzajú kokutsu dachi, sanchin dachi, shiko dachi a zenkutsu dachi, v ktorých sa vykonávajú bloky ako shuto uke, kake uke či morote age uke. Z techník úderov kata obsahuje techniky najmä otvorenou rukou morote soko cuki, shuto uchi či morote shuto uchi. V kata sa nachádza jediný kop, ktorým je mae geri. Kata sa končí záverečným blokom yama uke v neko ashi dachi. V kata sa striedajú vysoké postoje, v ktorých sa prevažne vykonávajú bloky, s postojmi nízkymi, v ktorých sa prevažne vykonávajú protiútoky.
V súčasnosti sa kata Tenchi cvičí iba v štýle Meibukan Goju ryu.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
DeMARCO, Michael, M.A., et al., Karate Kata: For the Transmission of High-Level Combative Skills, Vol. 2. Via Media Publishing, 2015. ISBN 1893765148. 126 strán.
https://en.wikipedia.org/wiki/Meibukan
YAGI, Meitatsu: Kata. Dostupné online na https://www.imgka.com/kata/ [21.12.2021]
YAGI, Meitetsu, WHEELER, Carl, VICKERSON, Brock: Okinawan Karate-do Goju ryu Meibukan (1998) in Journal of Asian Martial Arts, Zväzok 14. Via Media Publishing Company, 2005. Zdroj originálu: Indiana University. Dostupné online na Google books, prístup [21.12.2021]