南手 大/小
Pomenovanie kata
Nanshu, Nanshou, Nanshu Dai, Nanshu Sho.
Názov kata Nanshu sa prekladá ako Južná ruka (-y) alebo Ruky z juhu.
Čínsky názov tejto kata odkazuje s najväčšou pravdepodobnosťou na techniky alebo bojový štýl pochádzajúci z južných provincií Číny.
Zmienka o kata Nanshu bola zachytená v knihe z roku 1938 autora menom Itoman Seijin. Kniha nesie názov „Karate (Toudi) jutsu no Kenkyu” (唐手術の研究) čo v preklade znamená Výskum techník Karate (Toudi). V tejto knihe autor okrem iného udáva zoznam 42 kata cvičených na Okinave. V tomto vzácnom zozname uvádza okrem kata Nanshu Dai & Sho aj mnohé v súčasnosti stratené kata ako Niwon, Unuibu, Nuichue, Juumu, Kokan, Channan, Chinpe či Pichurin. Všetky tieto kata sú v knihe zapísané písmom katakana, čo znamená, že v tej dobe nebol známy význam názvov týchto kata.
Stratená kata
V súčasnosti možno túto kata považovať už za stratenú. Pravda, v štýle Koryukan (Koryu Uchinadi) sa objavila v osnovách, no tu sa jedná pravdepodobne o rekonštrukciu stratenej kata než o pôvodnú verziu.
Technická charakteristika
V Koryu Uchinadi predstavuje kata Nanshu pokročilejšiu kata, určenú pre čierne opasky. Kata sa vyznačuje veľkým počtom jedinečných techník, ktoré v iných kata nenájdeme. Napriek tomu, že v kata prevládajú techniky otvorených rúk (kake uke, nukite cuki, shuto uke, osae uke), obsahuje taktiež údery zatvorenou päsťou (cuki, uraken) alebo dokonca lakťami. Kata obsahuje ako nízke postoje (shiko dachi) tak postoje prechodné (neko ashi dachi, kosa dachi), vysoké (bojový postoj,moto dachi) či aj postoj na jednej nohe (tsuru ashi dachi).
Tak ako kata obsahuje rozmanitý počet postojov, krytov či úderov, tak obsahuje aj rozmanité techniky nôh. Zrejme málokoho prekvapí klasické mae geri chudan alebo tobi mae geri (kop vo výskoku), no mawashi alebo yoko geri vykonávané na dolné pásmo už v iných kata nájdeme len zriedkavo. V kata sa ale nachádzajú ešte oveľa viac nezvyčajnejšie techniky. Kopy sa tu vykonávajú zo zeme ako v kata Unshu, ale aj z opačnej pozície (dlane i chodidlá sa nachádzajú na zemi, cvičenec je otočený tvárou hore k súperovi). V tomto nezvyčajnom postoji kedy sa dotýkajú všetky štyri končatiny podložky vykonáva cvičenec ako presuny do všetkých štyroch strán tak aj pádové techniky. Spektrum techník tejto kata obohacujú ešte techniky chôdze po kolenách (typickú skôr pre Aikido), úderov lakťami i kopy kolenom. V kata možno vytušiť fragmenty kata KU Sesan, Unshu, Shisochin či Kushanku.
Kata Nanshu je nepochybne jedna z najťažších Karate kata, ktorá veľkou škálou techník rúk i nôh kladie vysoké nároky na cvičenca. Pády vpred, vzad i bokom ako aj presuny po všetkých štyroch končatinách kladú veľké nároky na silu a obratnosť cvičiaceho.
V súčasnosti sa kata Nanshu cvičí len v Koryu Uchinadi.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
McCARTHY, Patrick: Koryu Uchinadi Kata. [CDROM].
McKENNA, Mario: Itoman Seijin. [online]. 22.02.2010. [cit. 2011-10-15]. Dostupné na internete http://www.kowakan.com/?p=23038s
Hawaii Karate Museum Book Colletion [cit. 2011-10-15]. Dostupné na internete http://museum.hikari.us/books/index30.html