安南火
Karate kata Annanku
Annanku kata patrí medzi rozšírené kata a hoci je jej pôvod neistý, priraďujeme ju k legende Tomari Te menom Chotoku Kyan. Kata Annanku vyučuje základné obranné koncepty, ktoré obsahujú i Kyusho techniky.
Pomenovanie kata
Annanku, Annanko.
Hore uvedené čínske znaky názvu tejto kata možno preložiť ako “Mierové svetlo z juhu”. Môžeme sa stretnúť ešte s názvami “Svetlo z juhu” alebo “Mier z juhu”.
Autor ani pôvod tejto kata nie je už známy. Dnes už môžeme len tipovať aké svetlo a krajinu mal autor tejto kata na mysli. Ostrov Taiwan sa totiž nachádza asi 600 km juhozápadne od ostrova Okinava. Naproti tomu sa Filipíny nachádzajú len 350 km južným smerom od ostrova Taiwan. Z čínskeho prístavného mesta Fuzhow (Fukien) je to na ostrov Taiwan približne 220 km juhovýchodným smerom.
Pôvod kata Annanku
Kata Annanku sa rozvíjala na Okinave ako súčasť Tomari-te. Preto je dnes zaraďovaná k smeru Shorin ryu. Pôvod tejto kata leží pravdepodobne v Číne alebo na ostrove Taiwan.
Koluje niekoľko verzií o pôvode tejto kata.
Prvá verzia uvádza, že majster Chotoku Kyan (1870-1945) sa naučil túto kata na Okinave od svojho otca. Je to možné, ale nepravdepodobné, pretože túto kata začal vyučovať až po svojom príchode z ostrova Taiwan.
Druhá verzia uvádza ako tvorcu tejto kata samotného majstra Kyan. Údajne vytvoril túto kata na základe svojich poznatkov naučených na ostrove Taiwan.
Tretia, najviac pravdepodobná verzia uvádza, že majster Kyan doviezol túto kata z ostrova Taiwan. Tu sa ju mal údajne naučiť od majstra menom Maeda Peichin (1842-1909), ktorý bol žiakom majstra Kosaku Matsumora (1829-1898). Napriek tomu, že na Taiwan vycestoval aj s priateľmi, po príchode začal vyučovať túto kata iba majster Kyan. Tu sa zdroje rozchádzajú len v čase kedy sa vrátil Kyan z Taiwanu. Niektoré zdroje uvádzajú koniec 19. storočia (1895) a niektoré zasa až rok 1927.
Štvrtá verzia pripisuje objavenie kata Annanku majstrovi menom Itoman Bunkichi, ktorý ju mal predstaviť okolo roku 1926. Bohužiaľ záznamy o tomto majstrovi boli zničené počas 2. Svetovej Vojny.
Piata verzia vzniku tejto kata sa odvoláva na stratené kata z Tomari. Fernando Portel Camara sa domnieva, že kata Ananku alebo Ananko, bola pravdepodobne starou kata pochádzajúcou z Tomari, ktorá bola vzkriesená až okolo roku 1895 majstrom Chotoku Kyan. Uvádza sa, že kata Chinpe, Chinsu, Jumu a Uenibu (Unuibu) sú pôvodom taktiež z Tomari, ktoré boli pravdepodobne prenesené v 20. storočí z Taiwanu.
Peichin Maeda a Chotoku Kyan
A mal to byť práve Peichin Maeda, od ktorého sa mal majster Kyan naučiť v roku 1901 kata Wansu. To či si majster Kyan osvojil kata Annanku práve od majstra Maeda nie je celkom iste. Preukázateľné je ale to, že majster Kyan mal počas celého života niekoľko veľkých učiteľov (Matsumura, Azato, Matsumora, Oyadomari, Maeda, Yara), od ktorých sa učil jednotlivé kata ešte aj v pomerne pokročilom veku /napr. kata Kushanku vo veku 52 rokov/. Nie je známe, že by majster Kyan vytvoril nejakú kata, ktorú by odovzdával ďalej ako jej autor. Možno práve kata Annanku je jeho dielom, ktoré vytvoril v plodnom veku. Napriek tomu sa prikláňam k názoru, že kata Annanku je čínska kata prenesená na ostrov Taiwan a neskôr prostredníctvom majstra Kyan na ostrov Okinava ako časť Tomari-te, predovšetkým v Matsubayashi Ryu u majstra menom Shoshin Nagamine (1907-1997).
Verzie kata Annanku
V súčasnosti poznáme dve verzie tejto kata. Prvá pochádza z Matsubayashi ryu majstra menom Shoshin Nagamine (1907-1997), ktorý bol okrem iných významných majstrov aj žiakom majstra Kyan. Táto verzia je v podstate zameraná na priamočiare blokovanie a odpovede v podobe cuki a mae geri.
Druhá verzia kata Annanku sa cvičí v Seibukan Shorin ryu (Sukunaihayashi) vytvorené žiakom majstra Kyan menom Zenryo Shimabukuro (1908-1969). Táto verzia je zameraná na blokovanie pod uhlom 45 st. Odpoveďou sú techniky zoradené od jednoduchších až po náročnejšiu kombináciu, ktorú nájdeme napr. v kata Seisan.
Treťou verziou, na ktorú môžeme naraziť je verzia majstra menom Chojiro Tani (1921-1998), ktorý založil svoju odnož Shito ryu Karate známu ako Shukokai. Táto verzia zjavne vychádza zo Seibukan verzie.
Technická charakteristika
Kata Annanko z Matsubayashi ryu je krátka, priamočiara kata vyznačujúca sa ako útočnými tak aj obrannými pohybmi v postojoch smerujúcich vpred. Charakteristickou črtou tejto kata sú prudké pohyby pri útočných a obranných technikách, silné, viacnásobné úderové techniky vykonávané vo všadeprítomnom postoji zenkutsu dachi. Z blokov tu jednoznačne dominuje blok na stredné pásmo (uchi uke), z útočných techník sú to oi cuki a gyaku cuki vykonávané ako inak v zenkutsu dachi. V kata sa nachádza jediný kop – mae geri.
Kata Annanko zo Seibukan Shorin ryu prevažujú techniky ako Neko Ashi Dachi a Shuto uke. Z tohto dôvodu by mala byť kata vhodná pre základný “tanren”. Obsahuje techniky z iných Seibukan kata ako napr. Seisan, Passai, Gojushiho alebo Kusanku.
V súčasnosti sa kata Annanko cvičí v Matsubayashi ryu, Seibukan Shorin ryu (Sukunaihayashi), Shukokai Shito ryu, Hayashi Ha Shito ryu.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
Heinze, Thomas (2003) : www.kusunoki.de/kata/ananku.html
Smith, Dan (2002): www.fightingarts.com/learning/biographies/karate/kyan.shtml
Okinawa Prefectural Government (2003) : www.wonder-okinawa.jp
Haas, Herbert : www.karatekata.de/KarateKataShuri4.html
Fernando P. Camara : Tomari-te: The Place of the old Tode, www.geocities.com/alaumirm/s_pagina8.htm
Habersetzer, Roland : www.kcdw.de/kampfkunst/kata.htm
Quast, Andreas : http://ryukyu-bugei.com/?paged=4 [prístup 15.2.2021]