白鶴
Pomenovanie kata
Hakuchou, Hakucho.
Uvedené japonské znaky tejto kata sa prekladajú ako “Biela labuť”. Nakoľko v japonskom jazyku sa prekladá znak “Chou” aj ako “Vták”, možný preklad názvu tejto kata by mohol byť aj “Biely vták”. Japonská výslovnosť čísla “100” – “hyaku” zavinila, že poniektorí prekladajú názov tejto kata aj ako “100 vtákov”.
Pôvod kata Hakkucho
Autor tejto kata je neznámy. Historici predpokladajú, že táto kata pochádza z južnej Fukienskej shaolinskej školy Hakutsuru Ken (štýlu Bai He Chuan).
Na Okinavu preniesol túto kata z južných provincií Číny majster Wu Xian Hui (1886-1940), známy tiež pod menom Gokenki. Ten začal na Okinave vyučovať štýl Bieleho žeriava niekedy okolo roku 1912, pričom na Okinave zostal až do svojej smrti. Majster Gokenki vyučoval na Okinave veľa známych i menej známych záujemcov o štýl Bieleho žeriava. Ako 17 ročný začal u neho študovať aj Shinpo Matayoshi (1921-1997), ktorý bol už od útleho detstva zasväcovaný do rodinného štýlu Kingai ryu a predovšetkým do umenia Kobudo. Tu u majstra Gokenki si v roku 1938 osvojil kata Hakucho a Hakutsuru. Kata zo štýlu Bieleho žeriava si u majstra Gokenki osvojoval aj zakladateľ Shito ryu menom Kenwa Mabuni (1889-1952).
Metóda žeriava
Tsuruho, čiže metóda žeriava, bola odovzdaná v mnohých variantoch, pod rôznymi menami. Je to vidieť v Ryuei-ryu (Paiho), Shito-ryu (Hakkaku, Hakutsuru), Goju Kensha (Kakufa), pravdepodobne aj Ryusan, ktorú vyučoval Chomo Hanashiro. Ako doplnková forma sa vyskytuje v rôznych iných systémoch. Kanji znaky týchto kata je možné čítať ako Kakuho alebo Tsuruho, ale aj ďalšími rôznymi spôsobmi, napríklad Hakutsuru, Hakaku, Hakucho, Kakufa, Okaku atď. Obsah kata sa tiež líši. Základné znaky týchto kata zostávajú spoločné a dobre rozoznateľné, pričom sa tieto kata cvičia s veľkým počtom možných variácií. Tieto variácie nemusia byť také neobvyklé, ako sa pôvodne zdá. Niektorí sa domnievajú, že Gokenki experimentoval alebo vytvoril kata, až keď ju učil v Kenkyukai, čo viedlo k rozdielom v kata rôznych ľudí.
Napriek tomu, že majster Gokenki preniesol niektoré kata zo štýlu Bieleho žeriava na Okinavu a začal ich vyučovať, cvičila sa v tom čase na Okinave už niekoľko storočí iná kata zo štýlu Bieleho žeriava, známa ako Hakutsuru. Táto sa ale držala vo všetkých školách v tajnosti a dodnes nie je zaradená v oficiálnych sylabách mnohých škôl Karate.
Názov kata Hakutsuru sa v japonskom jazyku prekladá ako “Biely žeriav”. No v japonskom jazyku sa názov “Biely žeriav” môže preložiť aj ako “Hakkaku“. V čínskom jazyku sa názov “Biely žeriav” prekladá ako “Bai He” a v okinavskom jazyku sa tento názov vyslovuje ako “Pai Ho”. Hádam už nikoho neprekvapí, že v Ryuei ryu sa cvičí krátka kata nazývaná Paiho. Jedná sa o kata Hakutsuru alebo sa jedná iba o zhodu názvov ? Možno japonský názov Hakuchou prekladaný ako “Biela labuť (vták)” považovať za iné pomenovanie pre “Bieleho žeriava” ?
Technická charakteristika
Kata Hakucho je v úvode podobná na kata Hakkaku, no je viacej komplexnejšia a i náročnejšia. Táto kata určite nie je určená pre začiatočníkov. Ťažisko tejto kata leží v plynulom dýchaní a charakteristických ladných pohyboch.
V kata dominujú techniky rúk typické pre tento štýl ako haito uchi, kake uke, koken uchi, koken uke. V kata sa nenachádza žiaden kop.
Kata Hakucho sa dnes oficiálne cvičí v iba štýle Shito ryu.
Osvojte si techniky Bieleho žeriava!
Bunkai tejto kata nájdete v našom kurze Bieleho žeriava – základné bojové stratégie v okinavských karate kata.
Pred vstupom do kurzu sa registrujte.
Ak ste už prihlásený, do kurzu vstúpite TU.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
Herbert Haas : www.karatekata.de
http://health.groups.yahoo.com/group/gojuryu/message/1802
https://kodokanboston.files.wordpress.com/2014/02/kingairyuarticle.pdf [prístup 10.3.2021]