Spirit Of The Kata - Kata, Bunkai, Kyusho

  • Karate kata
    • Karate kata
    • Zoznam karate kata
    • Zoznam karate kata podľa tvorcu
  • Kyusho
  • Kalendár podujatí
  • E-Learning
  • INSIDER
  • Blog
Karate kata

Hakutsuru kata

martin.klasek - 14. apríla 2021

白鶴

Pomenovanie kata

Hakutsuru.

Uvedené japonské znaky názvu tejto kata sa prekladajú ako „Biely žeriav“.
Názov kata Hakutsuru sa v japonskom jazyku prekladá ako „Biely žeriav“. No v japonskom jazyku sa názov „Biely žeriav“ môže preložiť aj slovami Haku a Kaku, čiže ako „Hakkaku“. V čínskom jazyku sa názov „Biely žeriav“ prekladá ako „Bai He“ a v okinavskom jazyku sa tento názov vyslovuje ako „Pai Ho“.

História

Kata Hakutsuru sa pokladá za naj tajomnejšiu a najdôležitejšiu kata v okinavskom Karate. Až do 19. storočia bola táto kata držaná v tajnosti a bola odovzdávaná len na niektorých vybraných žiakov. Autor tejto kata je neznámy. Historici predpokladajú, že táto kata pochádza z južnej Fukienskej shaolinskej školy Hakutsuru Ken (štýlu Bai He Chuan), odkiaľ bola prenesená do okinavského Tode.
Pôvod kata Hakutsuru treba hľadať v Číne. Kata prišla na Okinavu pravdepodobne už v roku 1392, kedy pricestovalo z Číny na Okinavu 36 rodín. Neskôr mohla byť na Okinavu prenesená majstrom Shuri te menom Sokon Matsumura (1792-1896) ako aj majstrom štýlu Bieleho žeriava, Wu Xian Hui (1886-1940), známeho pod menom Gokenki. Preto túto kata môžeme nájsť ako v Shorin ryu tak aj v Shorei ryu.

Kume Hakutsuru

V súčasnosti môžeme vystopovať niekoľko spôsobov ako sa mohlo čínske kempo dostať na ostrov Okinava. V roku 1392 sa okinavský kráľ Satto a čínsky cisár Ming dohodli na platení tribútu. Týmto sa kráľovstvo Ryukyu stalo vazalom čínskeho cisárstva, čo prinieslo aj otvorenie dverí čínskej kultúre a Číny ako takej. Následne bolo čínskou vládnucou dynastiou Ming presídlených na ostrov Okinava 36 čínskych rodín. Tieto rodiny sa usídlili v meste Naha a založili osadu Kumemura (jap. 久米村). Je nepochybné,že medzi týmito novousadlíkmi boli aj experti na čínske kempo (kung fu), ktorí sa časom podieľali na rozvoji okinavského tode. Odkaz týchto majstrov nájdeme v kata Kume Hakutsuru (久米白鶴).

Táto verzia je asi najstaršou verziou kata Hakutsuru. Obsahuje veľké množstvo pôvodných techník, pričom v kata môžeme nájsť spojitosť s kata Nepai.

Kume Hakutsuru – Koryu Uchinadi Kenpo-jutsu

Matsumura Hakutsuru

obrázok - sokon bushi matsumura - vyučoval kata Hakutsuru

Verzia majstra Sokon Matsumura (1792-1896) cvičená dnes v ortodoxnom Matsumura Seito ryu. Kata Hakutsuru si osvojil majster Matsumura pravdepodobne počas svojich pobytov v Číne. Nositeľom tradície školy Matsumura bol ešte v minulom storočí majster Hohan Soken (1889-1982). Svoj tréning začal u svojho strýka menom Nabe Matsumuru, vo veku 13 rokov. Po desiatich rokoch tréningu ho začal strýko Nabe zasväcovať do techník zo štýlu Bieleho žeriava a začal ho učiť najviac utajovanú kata v Matsumura ryu – Hakutsuru (nejednalo sa o kata Hakucho). Jednalo sa o vtedy tajné techniky a o tréning metodicky spojený s rodinou Matsumura. Úvod do štúdia týchto techník predstavoval tréning rovnováhy. Táto kata bola však pri rozvoji rovnováhy najnebezpečnejšia. Spočiatku sa naučil túto kata vykonávať na zemi, neskôr na pni ležiacom na zemi a nakoniec na pni uviazanom a vhodenom do rieky. Tento tréning bol najťažší a prinášal so sebou množstvo pádov.

kata Hakutsuru – Hohan Soken (Matsumura Seito Shorin ryu)

Gokenki Hakutsuru

Gokenki - majster štýlu Bieleho žeriava - vyučoval kata Hakutsuru

V roku 1912 sa na Okinavu prisťahoval čínsky obchodník s čajom Wu Sien-kuej (Wu Xiangui, 1886-1940), ktorí priniesol na Okinavu mnohé kata zo štýlu Bieleho žeriava. Jednou z nich bola i kata Hakutsuru.
Tsuruho, čiže metóda žeriava, bola odovzdaná v mnohých variantoch, pod rôznymi menami. Je to vidieť v Ryuei-ryu (Paiho), Shito-ryu (Hakkaku, Hakutsuru), Goju Kensha (Kakufa), pravdepodobne aj Ryusan, ktorú vyučoval Chomo Hanashiro. Ako doplnková forma sa vyskytuje v rôznych iných systémoch. Kanji znaky týchto kata je možné čítať ako Kakuho alebo Tsuruho, ale aj ďalšími rôznymi spôsobmi, napríklad Hakutsuru, Hakaku, Hakucho, Kakufa, Okaku atď. Obsah kata sa tiež líši. Základné znaky týchto kata zostávajú spoločné a dobre rozoznateľné, pričom sa tieto kata cvičia s veľkým počtom možných variácií. Tieto variácie nemusia byť také neobvyklé, ako sa pôvodne zdá. Niektorí sa domnievajú, že Gokenki experimentoval alebo vytvoril kata, až keď ju učil v Kenkyukai, čo viedlo k rozdielom v kata rôznych ľudí. I preto môžeme naraziť na mnohé kata nesúce názov Hakutsuru.

Medzi kata, ktoré vyučoval Gokenki údajne patrili aj dve krátke Hakutsuru kata:
Hakutsuru So (Hakutsuru Shodan, Hakutsuru Ichi)
Hakutsuru Tan (Hakutsuru Nidan, Hakutsuru Ni)

Tieto dve kata sú krátke a technicky nenáročné. Podobajú sa na Sanchin kata, vykonávajú sa pár krokov vpred a vzad, pričom sú vykonávané len techniky rúk. Rozdiel medzi týmito dvomi kata je len v druhej časti kata, kedy Hakutsuru So sa zameriava na blok stredného pásma a verzia Tan zasa oblúkovú páku na ruku. Obe verzie sa začínajú tak ako kata Sanchin s dvojblokom stredného pásma a vykonaním tvrdého úderu. Kata sa vykonávajú podobne ako kata Sanchin tvrdo, s tvrdým dýchaním. Hakutsuru So / Tan sú pomerne krátke a nenáročné kata, ktoré by som odporučil najmä tým, ktorý začínajú so štýlom Bieleho žeriava.

kata Hakutsuru So – Takaya Yabiku

Kingai no Hakutsuru

Shinpo Matayoshi vyučoval Kingai no Hakutsuru
majster Shinpo Matayoshi (1921-1997)


Štýl Kingai ryu založil majster Shinko Matayoshi (1888-1947) a je zameraný predovšetkým na štýle Žeriava. Je veľmi pravdepodobné, že si tento štýl osvojil počas svojich pobytov v Číne alebo u Gokenkiho. Jeho syn, Shinpo Matayoshi (1921-1997) začal ako 17 ročný študovať u majstra Gokenki (1886-1940), kde si v roku 1938 osvojil kata Hakucho a Hakutsuru. Na svojich študentov odovzdal túto kata s poznámkou:

Žeriav je pre vaše zdravie a nie na zabíjanie ako okinavské Karate

Shinpo Matayoshi

Nakoľko je Kingai ryu neverejný a prísne strážený systém, nie je mi známa verzia kata Hakutsuru. Údajne by mala byť verzia kata Hakutsuru z Kingai ryu podobná na Kumemura no Hakutsuru.

Hakutsuru no Mai

obrázok - Seikichi Toguchi Goju ryu majster autor kata Hakutsuru Mei

Táto pomerne nová verzia bola vytvorená majstrom Seikichi Toguchi (1917-1998) (Shoreikan Goju ryu) a názov sa dá preložiť ako „Tanec bieleho žeriava“. I keď sa dá predpokladať, že zakladateľ Goju ryu majster Chojun Miyagi (1888-1953) sa naučil kata Hakutsuru počas spoločných stretnutí s Gokenkim (1886-1940), nebola táto kata prenesená do Goju ryu. Koluje príbeh o vzniku verzie kata Hakutsuru no mai. Tento príbeh hovorí, že zakladateľ Goju ryu majster Miyagi videl túto kata vykonávanú ako tanec vo svojom sne. Tento sen opísal svojmu žiakovi, majstrovi Toguchi, ktorého manželka sa venovala okinavským tancom. Tá napokon pomohla vzniku tejto kata. Nuž nech je akokoľvek, kata Hakutsuru no Mai je poskladaná z jednotlivých častí Goju ryu kata, pričom prepojenie medzi týmito časťami tvoria pohyby žeriava.

kata Hakutsuru no Mai – Seikichi Toguchi

Ďalšie verzie

Stretnúť sa môžeme ešte s viacerými kata, ktorých pôvod môže byť nie celkom zrejmý. Taktiež tieto kata môžu predstavovať len krátke cvičenia, ktorých úlohou je uviesť cvičenca do metódy žeriava.

  • Hakutsuru Sho (Koryu Uchinadi, kratšia a jednoduchšia verzia Kume Hakutsuru)
  • Hakutsuru Dai

Použitá literatúra

https://alangodshaw.com/photos/%E7%9B%AE%E9%8C%B2%E3%81%AE%E5%BD%A2/
Rooks W. G.: Hakutsuru Ken:“White Crane Fist“Okinawa’s Art of White Crane Karate.2016. Ebook. 198 s.
Rooks W. G.: Hakatsuru 2019.Trvanie 28 min, mp4 formát.
www.goju-ryu.info
www.goju-ryu.info/kata/hakutsuru/Digest/DIGEST20.TXT
http://home1.gte.net/neilsaaa/kobudo_history.htm
http://kempo.4mg.com/articles/blind.htm
www.kunosuki.de
www.chitoryu.ca/cottreau/kata.html#Niseishi
http://www.dojo.cc
www.summitmartialarts.com/history/HohanSoken.htm
www.karate.org.yu/articles/letter_4.htm
www.bguiled.com/martialarts.html
http://home.drenik.net/joemilos/soken_interview.htm
http://home.drenik.net/joemilos/soken_interview2.htm
http://goju.batcave.net

Tags | Go Kenki, Kingai ryu, Koryu Uchinadi, Matsumura Seito Shorin ryu
 0 0
Share Now

martin.klasek

Zakladateľ portálu KarateWeb.sk (2004) a projektu SpiritoftheKata.com (2020). Člen Kyusho International (2016) a Kyusho International Study Group Leader (Skalica, Slovakia) (2020) Niekoľko rokov profesionálne pôsobil ako Lektor a Coach (komunikácia, vedenie ľudí, riešenie konfliktov) so zameraním na vzdelávanie dospelých.

You Might Also Like

obrázok- karate kata Aragaki Sesan Karate kata

Aragaki no Sesan kata

11. apríla 2021
Karate kata

Yansu kata

10. apríla 2021
Karate kata

Hakufa kata

14. apríla 2021
Karate kata

Rohai kata

15. marca 2021

Leave a Reply Cancel Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Previous Post Fukyu kata
Next Post Happo Sho kata

Nájdi čo ťa zaujíma

Ponor sa hlbšie do bunkai

Posledné články

  • Kokan kata

  • Kyan shi Sesan

  • Kushanku Dai / Sho kata

  • Kishimoto Kushanku kata

  • Kontaktujte nás

Viacej na sieti Facebook

Naše poslanie

V Spirit of the Kata veríme,že ochrana a praktikovanie starých vyučovacích metód je kľúčom k lepšiemu pochopeniu tradičných kata. Našim poslaním je, aby duch kata zostal zachovaný. Náš cieľ je jednoduchý: priniesť staré vyučovacie metódy do súčasnosti a vyučovať sebaobranu založenú na karate kata.

  • Karate kata
    • Karate kata
    • Zoznam karate kata
    • Zoznam karate kata podľa tvorcu
  • Kyusho
  • Kalendár podujatí
  • E-Learning
  • INSIDER
  • Blog

Všetky texty ako aj grafické prvky smú byť kopírované iba s písomným súhlasom autora stránok. Conversion is a creative soft blog theme made with love by angrygorilla.