六手
Pomenovanie kata
Rokushou, Rokishou, Rokkishu.
Názov tejto kata možno preložiť ako “6 rúk” alebo “6 foriem ruky”.
“Šesť foriem ruky” sa spomína už v čínskej knihe bojových umení Bubishi. V závislosti podľa vydania Bubishi sa tu uvádza pomenovanie buď liuqi shou 六気手 alebo liuji shou 六機手. Tu je zobrazených 6 spôsobov použitia otvorenej ruky pomenovaných ako “6 rúk Ťi (Ji) šaolinského štýlu”. Cieľom týchto techník bolo zasiahnutie vitálnych bodov súpera a spôsobiť mu bezvedomie alebo smrť.
Pôvod kata Rokkishu
Autor tejto kata je neznámy. Pôvod kata Rokkishu leží pravdepodobne v Číne. Taktiež sa predpokladá, že na Okinavu preniesol túto kata okolo roku 1910 majster štýlu Bieleho žeriava, Gokenki (Wu Xian Hui)(1886-1940), pričom nie je jasné, komu túto kata odovzdal ďalej. Kata Rokkishu je údajne jedna z dvoch najpokročilejších kata (druhou je kata Okaku) rodiny Gokenki. No stretnúť sa môžeme aj s názorom, že pôvodne Rokkishu nie je zostava, ale len zoskupenie voľných techník použitia 6 rúk. Koluje príbeh, podľa ktorého mal majster Miyagi vycestovať do Číny, pričom sa pokúsil vyhľadať dojo svojho učiteľa majstra Kanryo Higaonnu (1853-1916). V Číne mal napokon skutočne trénovať s istým vnútorným žiakom majstra Ryu Ru Ka (Xie Zhong Xiang) (1852-1930), ktorý ho naučil kata Rokkishu. Neskôr majster Miyagi vytvoril na základoch tejto kata, vlastnú kata z názvom Tensho. Naproti tomu niektoré zdroje uvádzajú, že majster Miyagi sa kata Rokkishu naučil od svojho priateľa menom Go Kenki (Wu Xian Hui)(1886-1940), majstra štýlu Bieleho žeriava. Ten bol obchodníkom s čajom a kontakt s južnými provinciami Číny mal takmer na dennom poriadku.
Rokkishu a Tensho
Nie je isté či pri vzniku kata Rokkishu bola táto kata ovplyvnená inou kata, napr. kata Ryusan, no predpokladá sa, že na základoch kata Rokkishu vytvoril zakladateľ Goju ryu Chojun Miyagi kata Tensho. V Goju ryu sa kata Rokkishu nevyučuje, no údajne sa vyučuje v štýle Toon ryu, pričom sa výrazne podobá na kata Tensho. Na rozdiel od kata Tensho je dlhšia a cvičená kompletne celá s otvorenými rukami.
6 rúk Ťi (Ji) šaolinského štýlu
Legendárny text Bubishi popisuje popri tlakových bodoch aj 6 foriem otvorenej ruky pochádzajúcej z kláštora Šaolin. Tieto techniky postupne prenášali okinavskí majstri do svojich kata. Ide o nasledujúce techniky:
1. Ruka železnej kosti – bodanie, pichanie
2. Ruka ako pazúr – vykĺbenie čeľuste
3. Ruka železného piesku údery na vitálne oblasti
4. Ruka kaluže krvi – vykĺbenie, krútenie
5. Ruka ako meč – útoky na kosti, šľachy a kĺby
6. Ruka jedného stebla trávy – útok na chrbticu a vitálne body
V súčasnosti už 6 rúk Ťi (Ji) šaolinského štýlu neuniklo pozornosti odborníkom na Kyusho jutsu (umenie útokov na tlakové body) a tak sa na trhu už objavilo aj DVD objasňujúce techniky z Bubishi.
Kata Rokkishu sa oficiálne necvičí v žiadnom štýle.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
Mabuni, K.: Seipai no Kenkyu. Karate Kenkyusha : Kyobukan, 1934 (Showa 9). 176 s.
McCarthy, P.:Bubiši – Bible Karate. Bratislava : CAD Press, 2005. 284 s. ISBN 80-88969-26-3.
http://groups.yahoo.com/neo/groups/goju_ryu/conversations/topics/2373 [prístup 1.2.2014]
https://kyusho.com/kata-rokkishu/