寺手 / 慈手
Karate kata Jitte
Kata Jitte je jednou z troch kata, ktoré charakterizuje úvodný šaolinský pozdrav. Jitte je stará kata neistého pôvodu pochádzajúca z Číny pričom jej názov odkazuje na spojenie s Budhistickým náboženstvom.
Pomenovanie kata
Jitte, Jutte.
Uvedené čínské znaky názvu tejto kata 寺手 sa na Okinave prekladajú ako “Chrámové ruky” prípadne ako 慈手 “Láskavé ruky”. Japonský názov 十手 Jutte sa prekladá ako “Desať rúk”.
História
Pôvod kata Jitte treba hľadať v nepochybne Číne. Presný pôvod ani autor tejto kata nie je dnes známy. Predpokladá sa, že pochádza zo shaolinského štýlu nazývaného Box Arhatov či Luohan Chuan.
Na Okinave sa táto kata šírila najskôr v Tomari te majstra menom Kosaku Matsumora (1829-1898), odkiaľ sa preniesla aj do Shuri te. V týchto systémoch takmer nepodľahla žiadnym zmenám. V Shuri-te sa rozšírila vďaka majstrovi Itosu (1831-1916), ktorý sa jej ale veľmi nevenoval a ani jeho žiak Gichin Funakoshi (1868-1957) nevenoval tejto kata zvláštnu pozornosť. Zrejme preto, že koncept tejto kata nie je veľmi blízky konceptu školy Shotokan.
Dnes sa len môžeme domnievať, kto túto kata preniesol z Číny na Okinavu. Existuje tu ale istý príbeh, ktorý opísal vo svojej knihe “Ryukyu Kempo: Karate” Gichin Funakoshi (1868-1957) odvolávajúc sa na svojho učiteľa menom Anko Azato (1827-1906). Uvádza, že na ostrove Okinava stroskotal čínsky stroskotanec menom Annan, ktorý začal vyučovať isté kata v meste Tomari. Inštrukcie od tohto majstra z Fuzhou (Foochow) dostali : Gusukuma a Kanagusuku (kata Chinto), Matsumura (1792-1896) a Oyadomari (1831-1905) (kata Chinte), Yamasato (kata Jiin) a Nakasato (kata Jitte), všetci z Tomari. Všetci sa učili tieto kata naraz, pretože majster sa ponáhľal s odchodom do Číny. Toto sa malo udiať v Tomari niekedy okolo roku 1850. Napriek tomu, že majster Funakoshi vo svojej knihe nespomína kata Jion, domnievam sa, že majster Annan vyučoval aj túto kata. Kata Jion, Jiin a Jitte totiž obsahujú rovnaké techniky či postoje a vzájomne sa dopĺňajú.
Jion – Jitte – Jiin
Je možné, že kata Jion, Jitte a Jiin predstavujú len jednu kata, tak ako Kanku Dai, Kanku Sho a Shiho Kosokun. Zdá sa, že je to jedna kata majúca rôzne podoby. Kata vyučujú presne rovnaké veci, rovnaké techniky ako aj postoje a chôdzu. Vyzerá to, že sa jedná o tri verzie jednej kata. Jion obsahuje za sebou tri idúce techniky úderu pätou dlane. Tieto údery obsahuje aj kata Jitte. Tieto techniky nájdeme aj v kata Jiin, ale v podobe kedy sú dlane otočené smerom hore ako techniky nukite. Jion obsahuje tri bloky predlaktiami, pričom Jitte taktiež, ale tu sú bloky zamerané na horné pásmo. Jedná sa o tie samé techniky ale v rôznom postavení.
Nakoľko sa jedná o príbuzné kata ponúka sa tu otázka, v akom poradí boli vytvorené? Domnievam sa, že ako prvá vznikla kata Jion a druhá vznikla Jitte. Kata Jiin vznikla asi ako posledná, ako akýsi druh verzie “Sho” kata Jion.
Šaolinský pozdrav
To že by sa mohlo jednať o starú shaolinskú kata nás navádza počiatočný a záverečný pohyb tejto kata, ktorý je spoločný ešte aj pre kata Jiin a Jion. Tento pohyb, v ktorom ľavá dlaň pohltí pravú päsť, je vlastne starým typickým pozdravom stúpencov čínskych bojových umení a samozrejme aj shaolinských mníchov. Či sa tento pohyb používal u všetkých Tomari te kata už dnes nevieme. Je možné, že tento pohyb používal len jeden majster vyučujúci tieto kata. Možné je i to, že sa tento pohyb z ostatných kata časom vytratil.
Poznáme aj iné kata obsahujúce tento pohyb na začiatku a v závere kata. Sú to Bassai Dai a Enpi (Wanshu). Líšia sa len výškou do ktorej sa ruky podvihnú. V Bassai Dai ruky smerujú vpred a do výšky nižšieho brucha. Pri Enpi sú ruky položené pri ľavom páse. V Shito ryu sú ruky pri kata Wanshu (Enpi) postavené pred plexus solaris a každá samostatne, nedochádza tu ku vloženiu päste do dlane.
Technická charakteristika
Kata si zakladá na obranných technikách, pričom neobsahuje ani jeden kop. Obsahuje techniky obrany proti palici. Niektorí historici uvažujú, že táto kata dokonca pochádza z Bo-jutsu. Náročnosť tejto kata je premenlivá. Kata zdôrazňuje striedanie pomalého a rýchleho rytmu s dôrazom na správnu techniku a základný pohyb rúk a nôh zatiaľ čo sa mení smer. Kata si vyžaduje pokročilých cvičencov, odporúča sa pre 1.-2. Dan. Tak ako v Heian Sandan, precvičuje Jitte koordináciu medzi bokmi a pohybom končatín, postavenie lakťov v koncovom postavení a správnemu napätiu bočných svalov na trupe. Prostredníctvom cvičenia kata Jitte môžeme porozumieť správnej obrane. Kata Jitte učí princípy obrany – prácu svalov pri obrane spojenú s tokom energie a postojom. Je to vhodná kata k osvojeniu si zmien smerov, rotácie tela či yoriashi. Neobsahuje zvlášť náročné techniky aj keď obsahuje viacero typov postojov. Enbusen tejto kata je kríž.
Dodnes sa vedú medzi historikmi dohady, či kata Jitte tvorila základnú kata, z ktorej vznikli verzie cvičené so zbraňou, alebo či sa táto kata cvičila napr. s Bo (palicou) už v jej počiatkoch. Veď ako je známe, shaolinských mníchov preslávilo práve majstrovstvo s Bo. V okinavskom Kobudo sa môžeme stretnúť so zbraňou nazývanou Jitte /oceľová zbraň podobná na Sai/. Niektoré zdroje uvádzajú, že kata Jitte by sa dala celá cvičiť s Bo (palicou), pričom interpretácie techník sa už dnes považujú za stratené. Ak by bola kata Jitte pôvodne stvorená pre palicu, boli za týmto účelom vytvorené aj jej spriaznené kata Jion a Jiin ?
Prostredníctvom vykonávania techník sa dáva táto kata do súvislosti s japonskou zbraňou Jitte, ktorá je podobná Sai. Ale majster Funakoshi (1868-1957) preniesol do Japonska túto kata až oveľa neskôr ako vznikol názov tejto zbrane. Zvláštnosťou kata sú jej bunkai zamerané proti Bo (palici). Je možné, že vznik kata Jitte podnietila myšlienka obrany proti palici ?
Kata Jitte sa cvičí v štýloch Shito ryu, Wado ryu a Shotokan.
Príbuzné články
Jion Jitte Jiin – článok o historickom pozadí vzniku týchto kata.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
www.24fightingchickens.com
www.karatedojo.com/kata/jitte.htm
www.klassisches-karate.de/karate/077.htm
www.fh-wuerzburg.de/wuerzburg/verein/tgw/kobudo/waffen.htm