本部氏ソーチン
本部朝勇氏ショーチン
Pomenovanie kata
Motobu Sochin.
Zápis názvu tejto kata sa skladá z dvoch písiem. Prvá polovica názvu je tejto kata je zapísaná písmom Hiragana a je ním zapísané priezvisko Motobu. Druhá polovica názvu kata je zapísaná písmom katakana, ktorým sa zapisujú slabiky bez významu. Katakana bola vytvorená zámerným zjednodušením vybraných častí znakov, ktoré tak stratili svoj pôvodný význam a začali sa používať len pre označenie výslovnosti akýchkoľvek japonských slov. V japonskej tlači sa katakana používa pre prepis cudzích mien a slov do japončiny. Význam tohto písma sa dá prirovnať k našej kurzíve.
Prvý záznam o kata Motobu-shi Sochin
Alan Godshaw na svojich stránkach uvádza, že prvá zmienka o tejto kata bola uverejnení v denníku Ryukyu Shimpo zo dňa 21.3.1918. Noviny obsahovali článok o vystúpení žiakov školy predvádzajúcich sumo a karate. Taktiež niektorí majstri demonštrovali svoje kata. Medzi nimi i Choyu Motobu, ktorý vystúpil s kata Sochin 本部朝勇氏ショーチン.
Motobu Choyu (本部 朝 勇 1857-1928) bol okinavský majster, ktorý reprezentoval systém Motobu Udunti (palácové ruky). Motobu Udun je komplexné bojové umenie, ktoré zahŕňa nielen úderové techniky, ako je kopy, ktoré sú rovnocenné s karate. Taktiež aj techniky hodov a techniky so zbraňami. Motobu Choyu sensei je 11. hlavou Motobu Udun.
Druhý záznam o kata Motobu-shi Sochin
Druhá zmienka o kata Motobu-shi Sochin bola zachytená v knihe z roku 1938 autora menom Itoman Seijin. Kniha nesie názov „Karate (Toudi) jutsu no Kenkyu” (唐手術の研究) čo v preklade znamená Výskum techník Karate (Toudi). V tejto knihe autor okrem iného udáva zoznam 42 kata cvičených na Okinave. V tomto vzácnom zozname uvádza aj mnohé v súčasnosti stratené kata ako Niwon, Unuibu, Nuichue, Juumu, Kokan, Channan, Chinpe či Pichurin. Všetky tieto kata sú v knihe zapísané písmom katakana, čo znamená, že v tej dobe nebol známy význam názvov týchto kata.
Nakoľko je dnes systém Motobu Udunti neverejný, nie je zrejmé či spomínaná kata bola iba variantom kata Aragaki no Sochin alebo úplne odlišnou kata nesúcou iba spoločný názov.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
McKENNA, Mario: Itoman Seijin. [online]. 22.02.2010. [cit. 2011-10-15]. Dostupné na internete http://www.kowakan.com/?p=23038s
Jiří Jánoš : Zajímavosti z Japonska, Albatros,1984
Obrázok Ostrov Okinava, zdroj https://www.google.sk/maps
GODSHAW, Alan: Kata Dictionary. Dostupné online na https://alangodshaw.com [prístup 27.3.2021]
https://www.motobu-ryu.org