白鶴
Pomenovanie kata
Hakkaku.
Názov tejto kata sa prekladá ako “Biely žeriav” a zakladá sa na japonskej výslovnosti kanji znakov. Rovnaké znaky možno čítať ako Hakkaku aj Hakutsuru.
Pôvod kata Hakkaku
Autor tejto kata je neznámy. Kata Hakkaku (Hakutsuru) patrila spolu s ďalšími kata medzi utajované a málo známe kata z rodinného štýlu Kojo ryu (湖城流).
Kojo ryu
Príbeh tohto úžasného bojového umenia rodiny Kogusuku ( taktiež označovanej aj ako Kojo či Cai) z Kumemura nie je veľmi známy. Aj keď záznamy o minulých udalostiach boli počas 2. Svetovej vojny zničené, podarilo sa poskladať históriu tohto rodinného štýlu.
Samotná rodina Kojo sa pokladá za potomkov 36 čínskych rodín, ktoré prišli v 1393 na pokyn cisára z Číny na Okinavu.
V 1665 odišiel Kogushiku Shinpo na príkaz svojho otca študovať bojové umenia do Číny. Tie študoval priamo na cisárskom dvore. Neskôr získal súhlas ich vyučovať a tak po svojom návrate na Okinavu odovzdával bojové techniky v rodinnom kruhu.
V 18. storočí sformoval Kojo Shinpo rodinný štýl založený na čínskom Kenpo a Tode. Peichin Kojo pracoval ako šéf ochrany na hrade Shuri a bol známy svojou zručnosťou v bojových umeniach. Druhá generácia, ktorú reprezentoval Kojo Sai Shoei (1816-1906) obohatila štýl o boj so zbraňami. Zástupca tretej generácie, Kojo Ise (1832-1891), odišiel študovať bojové umenia do Číny, kde študoval priamo u majstra Iwah. Na Okinavu sa vrátil ako Meijin (veľmajster). Kojo Taitei (1837-1917) taktiež študoval bojové umenia vo Fučou (Fuzhou) a bol dôverným priateľom Higashiona Kanryo. Zástupca štvrtej generácie, Kojo Kaho (1849-1925), odišiel taktiež do Číny, kde v roku 1874 v provincii Fučou(Fuzhou) založil ako cudzinec vlastné dojo. Je pravdepodobné, že v tomto dojo cvičili budúci okinavskí majstri na svojich pobytoch v Číne. Bojové umenie rodiny Kojo bolo odovzdávané zväčša len v rodinnej línii a dodnes nie je veľmi známe.
V rámci Kojo ryu bolo vyučovaných 6 kata, ktoré boli
odovzdávané iba v rodinnom kruhu. Tieto rodinné kata sú úplne jedinečné a nepodobajú sa na žiadne iné kata cvičené v okinavskom Karate. Kata obsahujú pozície zvierat z čínskeho zverokruhu a sú cvičené prevažne otvorenými rukami.
Kojo ryu kata
Tenkan
Kukan
Chikan
Hakko
Hakuryu
Hakkaku
Systém rodiny Kojo sa rozdeľuje na 3 zvieracie kata a niekoľko zostáv zložených zo zvieracích pozícií. Tieto niektorí autori označujú ako kata, niektorí zasa nie.
3 zvieracie kata obsiahnuté v Kojo ryu, reprezentujú bieleho tigra (Hakko), bieleho draka (Hakuryu) a bieleho žeriava (Hakkaku či Hakutsuru). Ďalšie zostavy reprezentujú nebo, prázdnotu a zem. Ich názvy sú Tenkan-ken, Kukan-ken a Chikan-ken a sú zamerané najmä na precvičenie jednotlivých postojov pomenovaných podľa čínskeho zverokruhu.
Postoj žeriava typický pre kata Hakkaku (Hakutsuru) sa nachádza v kata v niekoľkých variantoch.
Technická charakteristika
V Kojo ryu predstavuje kata Hakkaku pokročilú kata v systéme, v ktorej sa vykonávajú najmä techniky otvorenými rukami. Viacnásobné údery sa vykonávajú zatvorenou rukou. Spomedzi kopov sa v kata vykonáva iba mae geri. Kata je charakteristická pozíciami žeriava, ktoré sa v nej nachádzajú a ktorými nakoniec aj končí. Okrem postojov žeriava zaujme táto kata najmä tým, že niektoré pasáže sa nápadne podobajú na kata Chatan Yara Kushanku. Už samotný úvod kata nenechá nikoho na pochybách. Priebeh kata je zmes techník z kata Kushanku, postojov žeriava a priamočiarych techník typických pre Kojo ryu.
Vo všeobecnosti môžeme povedať, že všetky zostavy sú asymetrické a neplatí pravidlo, že pohyb vykonaný na jednu stranu je rovnako vykonávaný aj na druhú stranu. Techniky na seba postupne nadväzujú a väčšinou sa už v kata v tom istom prevedení neopakujú. Zostavy Tenkan, Kukan a Chikan sú kratšie a trvajú približne 1 minútu. Zvieracie zostavy Hakuryu a Hakkaku trvajú približne 75 sekúnd. Hakko je najdlhšia zostava, cvičí sa približne 90 sekúnd.
V súčasnosti sa kata Hakkaku cvičí len v Kojo ryu.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
Sells, John : The Kojo Family. Unante. Prevzaté a publikované na www.kojosho.com/spring2003/page1.html [prístup 17.8.2015]
McCarthy, P.:Bubiši – Bible Karate. Bratislava : CAD Press, 2005. 284 s. ISBN 80-88969-26-3.
McKenna, Mario : Kojo ryu. Dostupné na http://www.kowakan.com/tag/hayashi-shingo/ [prístup 19.8.2015]
http://www.shinkitaikarate.ca/Scona/Glossary/H/hakutsuru%20gamae/hakutsuru%20gamae.html [prístup 19.8.2015]
obrázok žeriava : http://www.clker.com/clipart-183790.html [prístup 18.8.2015]
obrázok tigra : https://pixabay.com/sk/zviera-tiger-tiger-sumatransk%C3%BD-159741/ [prístup 18.8.2015]
obrázok draka : http://pngimg.com/download/990 [prístup 18.8.2015]
https://www.mariomckenna.com/books-on-kojo-ryu-part-1/