Spirit Of The Kata - Kata, Bunkai, Kyusho

  • Karate kata
    • Karate kata
    • Zoznam karate kata
    • Zoznam karate kata podľa tvorcu
  • Kyusho
  • Kalendár podujatí
  • E-Learning
  • INSIDER
  • Blog
Karate kata

Hakuryu kata

martin.klasek - 14. apríla 2021

白龍

Pomenovanie kata

Hakuryu.

Názov tejto kata sa prekladá ako „Biely drak“ a zakladá sa na japonskej výslovnosti kanji znakov.

História

Autor tejto kata je neznámy. Kata Hakuryu patrila spolu s ďalšími kata medzi utajované a málo známe kata z rodinného štýlu Kojo ryu (湖城流).

Logo kojo ryu

Kojo ryu
Príbeh tohto úžasného bojového umenia rodiny Kogusuku ( taktiež označovanej aj ako Kojo či Cai) z Kumemura nie je veľmi známy. Aj keď záznamy o minulých udalostiach boli počas 2. Svetovej vojny zničené, podarilo sa poskladať históriu tohto rodinného štýlu.
Samotná rodina Kojo sa pokladá za potomkov 36 čínskych rodín, ktoré prišli v 1393 na pokyn cisára z Číny na Okinavu.
V 1665 odišiel Kogushiku Shinpo na príkaz svojho otca študovať bojové umenia do Číny. Tie študoval priamo na cisárskom dvore. Neskôr získal súhlas ich vyučovať a tak po svojom návrate na Okinavu odovzdával bojové techniky v rodinnom kruhu.
V 18. storočí sformoval Kojo Shinpo rodinný štýl založený na čínskom Kenpo a Tode. Peichin Kojo pracoval ako šéf ochrany na hrade Shuri a bol známy svojou zručnosťou v bojových umeniach. Druhá generácia, ktorú reprezentoval Kojo Sai Shoei (1816-1906) obohatila štýl o boj so zbraňami. Zástupca tretej generácie, Kojo Ise (1832-1891), odišiel študovať bojové umenia do Číny, kde študoval priamo u majstra Iwah. Na Okinavu sa vrátil ako Meijin (veľmajster). Kojo Taitei (1837-1917) taktiež študoval bojové umenia vo Fučou (Fuzhou) a bol dôverným priateľom Higashiona Kanryo. Zástupca štvrtej generácie, Kojo Kaho (1849-1925), odišiel taktiež do Číny, kde v roku 1874 v provincii Fučou(Fuzhou) založil ako cudzinec vlastné dojo. Je pravdepodobné, že v tomto dojo cvičili budúci okinavskí majstri na svojich pobytoch v Číne. Bojové umenie rodiny Kojo bolo odovzdávané zväčša len v rodinnej línii a dodnes nie je veľmi známe.
V rámci Kojo ryu bolo vyučovaných 6 kata, ktoré boli
odovzdávané iba v rodinnom kruhu. Tieto rodinné kata sú úplne jedinečné a nepodobajú sa na žiadne iné kata cvičené v okinavskom Karate. Kata obsahujú pozície zvierat z čínskeho zverokruhu a sú cvičené prevažne otvorenými rukami.
Kojo ryu kata
Tenkan
Kukan
Chikan
Hakko
Hakuryu
Hakkaku

Biely drak, tiger a žeriav.

Biely drak, tiger a žeriav

Systém rodiny Kojo sa rozdeľuje na 3 zvieracie kata a niekoľko zostáv zložených zo zvieracích pozícií. Tieto niektorí autori označujú ako kata, niektorí zasa nie.

3 zvieracie kata obsiahnuté v Kojo ryu, reprezentujú bieleho tigra (Hakko), bieleho draka (Hakuryu) a bieleho žeriava (Hakkaku či Hakutsuru). Ďalšie zostavy reprezentujú nebo, prázdnotu a zem. Ich názvy sú Tenkan-ken, Kukan-ken a Chikan-ken a sú zamerané najmä na precvičenie jednotlivých postojov pomenovaných podľa čínskeho zverokruhu.

pozícia z kata Hakuryu
V závere kata sa vykonáva jūmonji kamae – postoj zajaca.



Technická charakteristika

V Kojo ryu predstavuje kata Hakuryu pokročilú kata v systéme, v ktorej sa vykonávajú najmä techniky otvorenými rukami. Len zriedka sa v kata vykonáva úder alebo blok zatvorenou päsťou. V úvode kata môžeme vidieť postoj opice. Kata Hakoryu obsahuje veľké množstvo nezvyčajných kombinácií alebo techník. Jedná sa napr. o údery dlaňou do tela súpera, morote cuki vykonávané otvorenými rukami na hlavu a telo súčasne, blok časťou koken a následný protiútok tou istou rukou už päsťou, viacnásobné útoky otvorenými dlaňami pripomínajúce kata Seisan či strhnutie súpera a následné vykonanie viacnásobných úderov na ležiaceho súpera z pokľaku.

Spomedzi kopov prevláda v kata Hakuryu mae geri, no kata obsahuje aj kop yoko geri vykonaný po zachytení ruky súpera. Toto zachytenie sa vykonáva prostredníctvom prekríženia otvorených rúk a je známe z viacerých kata (Chatan Yara Kushanku, Chinto). Celkovo kata obsahuje viacero podobných či známych techník z rôznych starších pôvodných Shorin / Shorei kata. Napriek tomu obsahuje originálne kombinácie a prevedenia techník. V závere kata sa vykonáva kamae zajaca.

kata Hakkoryu

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že všetky zostavy sú asymetrické a neplatí pravidlo, že pohyb vykonaný na jednu stranu je rovnako vykonávaný aj na druhú stranu. Techniky na seba postupne nadväzujú a väčšinou sa už v kata v tom istom prevedení neopakujú. Zostavy Tenkan, Kukan a Chikan sú kratšie a trvajú približne 1 minútu. Zvieracie zostavy Hakuryu a Hakkaku trvajú približne 75 sekúnd. Hakko je najdlhšia zostava, cvičí sa približne 90 sekúnd.

V súčasnosti sa kata Hakuryu cvičí len v Kojo ryu.

Použitá literatúra

Sells, John : The Kojo Family. Unante. Prevzaté a publikované na www.kojosho.com/spring2003/page1.html [prístup 17.8.2015]
McCarthy, P.:Bubiši – Bible Karate. Bratislava : CAD Press, 2005. 284 s. ISBN 80-88969-26-3.
McKenna, Mario : Kojo ryu. Dostupné na http://www.kowakan.com/tag/hayashi-shingo/ [prístup 19.8.2015]
http://www.shinkitaikarate.ca/Scona/Glossary/J/juumonji%20gamae/juumonji%20gamae.html [prístup 19.8.2015]
obrázok žeriava : http://www.clker.com/clipart-183790.html [prístup 18.8.2015]
obrázok tigra : https://pixabay.com/sk/zviera-tiger-tiger-sumatransk%C3%BD-159741/ [prístup 18.8.2015]
obrázok draka : http://pngimg.com/download/990 [prístup 18.8.2015]
https://www.mariomckenna.com/books-on-kojo-ryu-part-1/

Tags | kojo ryu
 0 0
Share Now

martin.klasek

Zakladateľ portálu KarateWeb.sk (2004) a projektu SpiritoftheKata.com (2020). Člen Kyusho International (2016) a Kyusho International Study Group Leader (Skalica, Slovakia) (2020) Niekoľko rokov profesionálne pôsobil ako Lektor a Coach (komunikácia, vedenie ľudí, riešenie konfliktov) so zameraním na vzdelávanie dospelých.

You Might Also Like

Karate kata

Hakkaku kata (kojo ryu)

14. apríla 2021
Karate kata

Kukan kata

16. apríla 2021
Karate kata

Hakko kata

14. apríla 2021
Logo kojo ryu Karate kata

Chikan kata

12. apríla 2021

Leave a Reply Cancel Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Previous Post Fukyu kata
Next Post Happo Sho kata

Nájdi čo ťa zaujíma

Ponor sa hlbšie do bunkai

Posledné články

  • Kokan kata

  • Kyan shi Sesan

  • Kushanku Dai / Sho kata

  • Kishimoto Kushanku kata

  • Kontaktujte nás

Viacej na sieti Facebook

Naše poslanie

V Spirit of the Kata veríme,že ochrana a praktikovanie starých vyučovacích metód je kľúčom k lepšiemu pochopeniu tradičných kata. Našim poslaním je, aby duch kata zostal zachovaný. Náš cieľ je jednoduchý: priniesť staré vyučovacie metódy do súčasnosti a vyučovať sebaobranu založenú na karate kata.

  • Karate kata
    • Karate kata
    • Zoznam karate kata
    • Zoznam karate kata podľa tvorcu
  • Kyusho
  • Kalendár podujatí
  • E-Learning
  • INSIDER
  • Blog

Všetky texty ako aj grafické prvky smú byť kopírované iba s písomným súhlasom autora stránok. Conversion is a creative soft blog theme made with love by angrygorilla.