Karate kata Hakkaku
Kata Hakkaku je nenáročná, krátka kata uvádzajúca študentov Karate do štýlu Bieleho žeriava. Napriek tomu obsahuje veľké množstvo funkčných techník.
白鶴
Pomenovanie kata
Hakkaku.
Uvedené čínske/japonské znaky názvu tejto kata sa prekladajú ako “Biely žeriav”. Čítanie znakov ako “Hakkaku” pochádza z japončiny.
Názov kata Hakutsuru sa v japonskom jazyku prekladá ako “Biely žeriav”. No v japonskom jazyku sa názov “Biely žeriav” môže preložiť aj slovami Haku a Kaku, čiže ako “Hakkaku”. V čínskom jazyku sa názov “Biely žeriav” prekladá ako “Bai He” a v okinavskom jazyku sa tento názov vyslovuje ako “Pai Ho”.
Pôvod kata Hakkaku
Autor tejto kata je neznámy. Historici predpokladajú, že táto kata pochádza z južnej Fukienskej shaolinskej školy Hakutsuru Ken (štýlu Bai He Chuan), odkiaľ bola prenesená do okinavského Tode. Kto túto kata preniesol z Číny na Okinavu nie je celkom zrejmé. Napriek tomu, že niektoré príbuzné kata zo štýlu Bieleho žeriava preniesol na Okinavu majster Wu Xian Hui (1886-1940) známy aj pod menom Gokenki, nie je celkom zrejmé, či medzi nimi bola aj táto kata.
Tsuruho, čiže metóda žeriava, bola odovzdaná v mnohých variantoch, pod rôznymi menami. Je to vidieť v Ryuei-ryu (Paiho), Shito-ryu (Hakkaku, Hakutsuru), Goju Kensha (Kakufa), pravdepodobne aj Ryusan, ktorú vyučoval Chomo Hanashiro. Ako doplnková forma sa vyskytuje v rôznych iných systémoch. Kanji znaky týchto kata je možné čítať ako Kakuho alebo Tsuruho, ale aj ďalšími rôznymi spôsobmi, napríklad Hakutsuru, Hakaku, Hakucho, Kakufa, Okaku atď. Obsah kata sa tiež líši. Základné znaky týchto kata zostávajú spoločné a dobre rozoznateľné, pričom sa tieto kata cvičia s veľkým počtom možných variácií. Tieto variácie nemusia byť také neobvyklé, ako sa pôvodne zdá. Niektorí sa domnievajú, že Gokenki experimentoval alebo vytvoril kata, až keď ju učil v Kenkyukai, čo viedlo k rozdielom v kata rôznych ľudí.
Kata Hakkaku sa cvičí iba v Hayashi ha Shito ryu, čo je štýl, ktorý vytvoril majster Teruo Hayashi (1924-2004). Ten sa popri Shito ryu učil aj Ryuei ryu karate. A práve v Ryuei ryu sa cvičí kata Paiho, ktorej prvá časť je totožná s kata Hakkaku. Tento fakt zvádza k hypotéze, že kata Hakkaku vznikla na základoch kata Paiho a jej autor je Teruo Hayashi.
Rovnaký názov nesie ešte kata, ktorá sa cvičí v organizácii majstra menom Shinpo Matayoshi (1921-1997). Táto verzia býva označovaná aj ako Hakkaku aj ako Hakkucho. Jej prvá časť je taktiež totožná s kata Paiho a Hakkaku, no celkovo je kata dlhšia a technicky náročnejšia.
Technická charakteristika kata Hakkaku
Kata Hakkaku obsahuje koncept, zloženie a prevedenie techník veľmi podobné kata Hakufa, Paiho či Hakutsuru. Prvá polovica kata je pokojná, plynulá, veľmi elegantná cvičená skôr pomalým tempom. V druhej polovici kata sa prevedenie techník zrýchli. Enbusen tejto kata je len jedna priamka, pričom kata sa cvičí iba smerom vpred a celkovo ju možno označiť za nenáročnú a krátku kata vhodnú ako úvodnú kata do štýlu Bieleho žeriava.
V súčasnosti sa kata Hakkaku cvičí iba v Hayashi Shito ryu a v organizácii majstra Matayoshiho.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
www.kcdw.de/kampfkunst/kata1.html
Haas Herbert : www.karatekata.de
Lohse, Fred: The Matayoshi family and Kingai-ryu. Online: https://kodokanboston.files.wordpress.com/2014/02/kingairyuarticle.pdf [prístup 10.3.2021]