既定
Pomenovanie kata
Kitei.
Uvedené japonské znaky názvu tejto kata možno preložiť ako „vopred určená“, „pevná, stála“, „dohovorená“ kata. Názov kata odráža skutočnosť, že kata bola vytvorená na „objednávku“.
Pôvod kata Kitei
Autor tejto kata je Nishiyama Hidetaka [西山 英峻] (1928-2008). Jeho učiteľom nebol nikto iný ako zakladateľ školy Shotokan, Funakoshi Gichin [船越 義珍] (1868-1957) . Nishiyama sa od učenia svojho majstra odklonil a v roku 1949 sa spolupodieľal na vzniku športovej JKA – Japan Karate Asociation. V roku 1973 sa stal spoluzakladateľom Pan Americkej Únie Karate a stal sa jej výkonným riaditeľom. Neskôr v roku 1974 i riaditeľom IAKF – International Amateur Karate Federation. Táto organizácia bola v roku 1985 premenovaná na ITKF – International Traditional Karate Federation. A práve pre potreby športového Karate vytvoril majster Nishiyama v 80. rokoch kata Kitei.
V ITKF sa popri kata a kumite súťaží aj v disciplíne Fuku-Go, ktorá predstavuje kombináciu kata a kumite. Tu sa pretekári striedajú v kumite a v kata Kitei. Názov Kitei tu predstavuje povinnú zostavu, ktorú stanoví technický výbor ITKF. Technický výbor ohlasuje po každých majstrovstvách sveta novú povinnú kata, ktorá sa bude na súťažiach používať až do vyhlásenia novej povinnej kata. Napriek tomu, na počesť majstra Nishiyamu, je ním vytvorená kata Kitei povinná v semifinále disciplíny Fuku-Go.
Technická charakteristika
Kata Kitei je vytvorená na základoch shotokan kata Hangetsu. Rozpoznať v kata môžeme aj kata Jion či techniky pripomínajúce kata Nijushiho. Nakoľko organizácia ITKF združuje viacero štýlov karate, odráža kata Kitei technickú charakteristiku viacerých štýlov. Preto v tejto kata nájdeme i techniky z kata Sesan v Shito ryu verzii. Zvláštnosťou tejto kata je kop mawashi geri umiestnený do kombinácie spolu s gyaku cuki. Tieto techniky mal Nishiyama v obľube už od mladosti. V závere kata sa nachádza náročný výskok s otočkou o 180 stupňov, do postoja neko ashi dachi s blokom shuto uke. Kata je založená na mäkkých technikách blokovania a silných priamočiarych technikách úderov.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
NISHIYAMA, H. – BROWN, R.C.: Karate the Art of „Empty-Hand“ Fighting. Boston : Tuttle Publishing, 1990. 256 s. ISBN 0-8048-1668-9.
http://cftkfs.webhost.prozeta.cz/zakladni-pojmy-ve-fudokanu
www.karate.cz/tradicni-karate
www.karatedevon.com/karateresource/viewtopic.php?f=7&t=284