Scott Carney – Co tě nezabije … jak ledová voda, extrémní nadmořská výška a okolní podmínky obnoví naši zašlou sílu
Autor Scott Carney
Scott Carney je americký redaktor. V čase príbehu, ktorý popisujeje v knihe mal 35 rokov, pracoval väčšinou za počítačom. Nerád trpel, nech chladom či hladom. Rástlo mu brucho a cítil bolesti chrbta. Z poverenia časopisu Playboy sa zúčastnil pobytového kempu s Wimom Hofom v Krkonošiach. Cieľom bolo overiť funkčnosť Hofovej metódy a prípadne ho odhaliť ako podvodníka, ktorý tvrdí, že našiel metódu vedomej kontroly častí svojho tela. Zakrátko sa stal Hofovým nasledovníkom a v priebehu niekoľkých rokov s Hofom vystúpil na horu Kilimandžáro (5 895 m) v rekordne krátkom čase (28 hod 6 min pričom bežný výstup trvá kvôli vysokohorskej nemoci aj 6 dní) s minimálnou vrstvou odevu (teplota -15°C / pocitová -31°C). Prostredníctvom dýchacích cvičení spojených s otužovaním zhodil na váhe a zbavil sa zdravotných problémov ako afty v ústach.
Scott Carney v knihe popisuje svoju cestu premeny vyplývajúcu zo stretnutia s Wimom Hofom. Táto premena je postavena na tom, že zážitok prináša porozumenie. Popisuje sčasti aj tréningový proces, tréningové metódy a prínosy vyplývajúce z týchto tréningov.
Aké tréningové metódy absolvoval Scott Carney?
Prvou metódou, ktorú autor absolvoval bolo státie na snehu v postoji odvodeného z ázijských bojových umení, pripomínajúceho človeka jazdiaceho na koni. Cieľom bolo udržať pozornosť na čelo a vydržať chlad obklopujúci odhalené telo. Prvý deň stáli 5 min, druhý deň 15 min a štvrtý deň už 60 min. Základný koncept Hofovej metódy je jednoduchý a to neustálou stimuláciou stresových reakcií aspoň zčasti kontrolovať reakciu “bojuj alebo uteč”.
Druhou metódou je technika dýchania a zadržovania dychu do krajnej medze. Cieľom je potlačenie reflexu a udržania napätia medzi reflexom a mentálnou kontrolou. Tieto dychové cvičenia môžu byť spájané s kontrakciou svalov. Tu Hof tvrdí, že po mnohých rokoch tréningu v zime dokáže ovládať svoje žily rovnakým spôsobom ako vie zovrieť ruky v päsť: vedome obmedzovať tok krvi vo svojom tele a posielať ju do ktorejkoľvek časti tela.
Treťou metódou je vizuálna meditácia. Tu autor udáva, že ak nájdete spôsob ako prepojiť vizuálne informácie za očami s pocitmi v pozadí vášho mozgu, odomknete nástroj ku kontrole vášho imunitného systému. Cieľom meditácie je ako inak zastaviť prísun myšlienok.
Kombinácia dychového cvičenia, kontrakcie svalov a vizualizácia sú základné cvičebné prvky Hofovej metódy.
Tieto 3 cvičenia (3 metódy) môžu podnietiť nervový systém, aby sa vzdal časti kontroly nad vedomou mysľou v prospech pokroku, potrebujete k tomu využiť okolité prostredie, ktoré spustí inak neprístupnú autonómnu odozvu.
Zaujímavosťou je, že autor knihy udáva aj štúdiu zaoberaju sa chladom a vplyvom chladu na vojakov. Tu poukazuje, že na chlad môže mať veľký vplyv Trojklanný nerv umiestnený na hlave. Jeho zakončenia totiž smerujú priamo do medzimozgového hrboľu, ktorý je zodpovedný za reguláciu telesnej teploty.
Tvorba energie v extrémnych podmienkach
Pobytom v extrémnych podmienkach je človek donútený siahnuť si až na samé dno svojich schopností. Nakoľko pobytom v chladnej vode či mínusových teplotách dochádza už po niekoľkých desiatkach minút k podchladeniu a smrti, praktikoval Scott Carney počas pobytu v extrémnych podmienkach dýchacie. Tieto cvičenia prirovnával k výdychu draka, resp. k výkriku draka. Účelom týchto cvičení bola tvorba energie, ktorá zahriala telo. Niekedy autor knihy označoval svoje dýchanie ako silové dýchanie, pričom pracoval s postupným napätím každého svalu na tele počnúc prstami na nohách a končiac na hlave. Medzi techniky ovládania dychu patrí aj základné zadržovanie dychu, kedy človek pri následnom pohybe čerpá kyslík z krvi a nie z pľúc. Zaujímavosťou je, že autor knihy popisuje vyžarujúce svetlo z jeho pľúc, tepeľnú guľu na zátylku či pomyseľný dáždnik, ktorý ho ochraňuje pred nepriaznivým počasím.
Zdravotné účinky Hofovej metódy
Scott Carney samozrejme uvádza v knihe i zdravotné účinky vyplývajúce z otužovania ako resetovanie kardiovaskulárneho systému, boj proti autoimúnnym poruchám a zhodenie nadbytočných kilogramov. V knihe sa uvádza aj vedecký laboratórny experiment, kde Wim Hof dokázal vedome ovplyvniť imunitný systém vo forme malej odozvi na injekčne podaný endotoxin. Autor súčasne pripúšťa, že Hof môže byť v tejto veci anomáliou. Iné testy ukázali, že 55 ročný Hof dokáže produkovať 5x viac energie než typický 20 ročný muž. Pravdepodobne z dôvodu častého tréningu v zime.
Skupina študentov Hofovej metódy sa zúčastnila tréningového pobytu pod Snežkou, po návrate praktikovali ďalších 5 dní cvičenia a následne sa zúčastnili testovania v laboratóriu. Výsledky štúdie boli ohromujúce a boli publikované. Najnovšia štúdia dokazuje, že praktikovaním techník v rámci krátkodobého tréningového programu môžu byť ako sympatický nervový systém tak aj imunitný systém skutočne vedome ovládané. Tieto systémy medzi sebou komunikujú a vzájomne sa ovplyvňujú.
Knihu zaraďte do knižnice pre tieto dôvody:
- ak ste vo veku 35+ a hľadáte zmenu životného štýlu
- ak hľadáte motiváciu pre praktický tréning odolnosti
- ak sa chcete dozvedieť viacej o metóde vizuálnej meditácie
- ak ste priaznivec otužovania a chcete posunúť otužovanie na vyššiu úroveň
Kniha je dostupná v jazyku: čeština, slovenčina.
Počet strán: 280
Dostupnosť knihy
Kniha je možné zakúpiť v kníhkupectvách ako v češtine pod názvom Co tě nezabije tak i slovenčine tu pod podobným názvom Co nás nezabije. Zakúpiť si ju dokonca môžete aj ako audioknihu v trvaní 9 hod. Ukážku knihy s detailnejším popisom dýchacích techník si môžete pozrieť tu.
Podobnosť dýchacích cvičení s kata Sanchin
I keď metódy dýchania v knihe nie sú totožné s dýchaním, stojí za zmienku, že v knihe Hofovu metódu autor popisuje prostredníctvom 3 cvičení (metód) – kombinácie dychového cvičenia, kontrakcie svalov a vizualizácia v spojení s pobytom v studenej vode. I kata Sanchin je postavená na dýchaní a jej názov v preklade znamená 3 boje. Niektorí majstri sa odvolávajú na kata Sanchin ako na stojaci Zen (zenovú meditáciu). Jednou z výnimočných prevedení kata Sanchin disponoval zakladateľ japonskej vetve Goju ryu – Gojukai majster Gogen Yamaguchi (1909-1989). Ten vykonával kata Sanchin ako Takigyo – tréning pod vodopádmi. Viacej o kata Sanchin si prečítate v tomto článku.
Náš tip
Prečítajte si taktiež knihu zameranú na prácu s vnútornou energiou čínskeho majstra čchi-kungu menom Sü Ming-Tchang. Recenziu si môžete prečítať na našich stránkach.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.