王 道
ワンダウ
Pomenovanie kata
Wando, Wanduan, Wandau.
V súčasnosti sa ustálil zápis kanji znakov tejto kata pomocou znakov Wan 王 a Dao 道. Uvedené čínske znaky možno preložiť ako “Kráľova cesta”. Nakoľko sa znak Dao 道 používa v zmysle filozofickej cesty či učenia, dal by sa názov preložiť aj ako “Kráľove učenie”. Mimochodom, všimli ste si, že tento znak nájdete aj v samotnom názve Karatedo?
Každopádne presný význam názvu kata Wando / Wanduan nie je známy. A nebol známy ani v prvej polovine 20. storočia. Písomná zmienka o kata Wandau bola zaznamenaná v knihe z roku 1938 autora menom Itoman Seijin. Kniha nesie názov „Karate (Toudi) jutsu no Kenkyu” (唐手術の研究) čo v preklade znamená Výskum techník Karate (Toudi). V tejto knihe autor okrem iného udáva zoznam 42 kata cvičených na Okinave. V tomto vzácnom zozname uvádza aj mnohé v súčasnosti stratené kata ako Niwon, Unuibu, Nuichue, Juumu, Kokan, Channan, Chinpe či Pichurin. Všetky tieto kata sú v knihe zapísané písmom katakana, čo znamená, že v tej dobe nebol známy význam názvov týchto kata. V tomto zozname sa nachádza kata aj kata Wandau zapísaná písmom katakana ako ワンダウ.
V súčasnosti sa písmom katakana zapisujú slabiky bez významu. Katakana bola vytvorená zámerným zjednodušením vybraných častí znakov, ktoré tak stratili svoj pôvodný význam a začali sa používať len pre označenie výslovnosti akýchkoľvek japonských slov. V japonskej tlači sa katakana používa pre prepis cudzích mien a slov do japončiny. Význam tohto písma sa dá prirovnať k našej kurzíve.
Pôvod kata Wando
Kata Wando je pravdepodobne čínskeho pôvodu, ktorá sa na ostrove Okinava začala šíriť v Tomari-te kruhoch. Pôvod tejto kata sa pripisuje shaolinskemu štýlu Lohan Chuan (Mníchova päsť). Niektoré zdroje priraďujú túto kata aj štýlu Bieleho žeriava (Bai He Chuan). Udáva sa, že táto kata už bola považovaná za stratenú, no predsa sa na Okinave zachovala.
Technická charakteristika
Pokročilá kata čínskeho pôvodu. V kata sa vyskytuje veľké množstvo techník známych z iných kata. Môžeme tu rozpoznať techniky charakteristické pre Shorei ale aj Shorin ryu kata. Nájdeme tu viacnásobné údery známe napr. z kata Annanku či Useishi, no ale aj pasáže pripomínajúce kata Suparinpei či Kururunfa. Kata sa končí v postoji shiko dachi technikou modlivky nábožnej, ktorú nájdeme nielen v Suparinpei. Charakteristickým znakom tejto kata sú kopy mae geri vykonávané súčasne s úderom gyaku cuki. Nájdeme tu aj oblúkovitý kop mikazuki geri či blok mawashi uke.
V súčasnosti nie je kata Wando veľmi rozšírená. Nájdeme ju už len v niektorých smeroch. Jedným z týchto smerov je napr. Shito ryu či Koryu Uchinadi.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
www.bushido-rostock.de
www.koryu-uchinadi.de
www.koryu-uchinadi.se
www.wonhoploongchuan.com
www.kcdw.de/kampfkunst/kata.htm
https://www.koryu-uchinadi.it/en/koryu-uchinadi-syllabus.html