天の型
Pomenovanie kata
Ten no Kata.
Uvedené japonské znaky názvu tejto kata sa voľne prekladajú ako “Kata nebies” či “Nebeská kata”.
História
Autorom tejto kata ja zakladateľ smeru Shotokan majster Gichin Funakoshi (1868-1957). Rok vzniku tejto kata nepoznáme. No údajne túto kata majster Funakoshi nespomína vo svojom prvom vydaní knihy Karatedo Kyohan publikovanej v roku 1935. Popísal ju až vo svojej knihe Karate-Do Nyumon, ktorá vyšla v decembri roku 1943. A tak môžeme nielen predpokladať, že kata vznikla pravdepodobne niekedy v rokoch 1936 – 1942.
Vznik Ten no Kata
Táto zostava “nepatrí medzi tradičné kata odovzdávané majstrami po celé pokolenia. Skôr sa skladá z pohybov, ktoré som vybral z tridsiatich tradičných kata, ktoré tvorili jadro Karate-do. Môj základný cieľ bol vybrať techniky a presuny, ktoré budú vhodné najmä pre začiatočníkov. Túto kata môžete cvičiť sami, ale je vhodná najmä pre skupinové cvičenie.”
“Hlavná úvaha bola, aby kata bola nenáročná a ľahko osvojiteľná pre každého. Chcel som, aby kata zvládli deti, ženy, starší ľudia… skrátka všetci, ktorí sú schopní zvládnuť jednoduché fyzické úkony. Kata by nemala presiahnuť 2 minúty. A preto nebude ani pre zamestnaných problém raz alebo i viac krát za deň túto kata zacvičiť.”
“Ten no Kata, je nutné chápať tak, že to nie je len úvodná kata a nič viac. Táto kata v sebe nesie ako kata, tak i nácvik základnej techniky. Kata je vhodná i pre tých, ktorí už zvládli všetkých 15 kata a chcú si zdokonaliť svoje naučené zručnosti.”
“Ďalší dôležitý aspekt tejto kata je nácvik Maai, alebo správnej bojovej vzdialenosti a taktiež timingu, čiže správneho načasovania techniky. Z tohto vyplýva, ako je dôležité mať pre správny zásah útočníka zvládnutý priestor a čas. Preto je dôležité nielen neustále opakovanie kata, ale i premýšľanie nad jej obsahom. Pojem Maai môže byť vštepený prostredníctvom nácviku tejto Kata. Moje vrúcne želanie ako inštruktora je podnietiť vás k dôkladnému cvičeniu Ten no Kata. A najmä k cvičeniu Ten no Kata Ura, čo je táto kata precvičovaná s partnerom. Myslím, že výklad v tejto časti knihy poslúži k lepšiemu oceneniu princípu Maai.”
Dva varianty kata
“Ten no Kata sa skladá z dvoch častí. Omote ( predná ) a Ura ( zadná ). Omote sa skladá z technik vykonávaných bez partnera. Obsahuje základnú esenciu všetkých kata v Karate-do. Ura sa skladá zo šiestich presunov, ktoré sa cvičia s partnerom. Je to teda forma kumite. V tejto forme jedna osoba útočí a druhá precvičuje bloky a protiúdery naučené vo forme Omote. Prvé štyri techniky v Omote sú základnými údermi. Ďalšie tri techniky sú bloky na stredné a spodné pásmo. Posledné tri techniky sú bloky proti úderom do tváre.”
Technická charakteristika
“Kata sa skladá zo základných blokov a útočných techník, ktoré sú jednoduché pre výuku začiatočníkov. Používajú sa tu dva základné druhy úderov. Oi-cuki a Gjaku-cuki. Z postojov sa tu používajú: Hachinoji dači, Kokutsu dači, Zenkutsu dači a Fudo dači.” Zaujímavosťou je, že kata nezačína blokom a sú v nej preferované útočné techniky. Ten no Kata patrí spolu s Taikyoku k prvým kata pre určeným pre začiatočníkov.
V súčasnosti sa Ten no Kata cvičí iba v odnoži smeru Shotokan, nazývanej ako Shotokai.
Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.
Použitá literatúra
Funakoshi Gichin: Karate-Do Nyumon: The Master Introductory Text. Kodansha International, Tokyo, 1988. ISBN-13: 978-4-7700-1891-5.
diskusné fórum International Ryukyu Karate Research Society
https://karateyalgomas.com/2016/07/20/historia-del-ten-no-kata/
Poďakovanie
Kompletný preklad a zapožičanie knihy Karate-Do Nyumon zabezpečil sensei Martin Svejštil, za čo mu úprimne ďakujeme. Poďakovanie patrí i Hanshi McCarthymu nielen za pomoc pri hľadaní kanji znakov.