Spirit Of The Kata - Kata, Bunkai, Kyusho

  • Karate kata
    • Karate kata
    • Zoznam karate kata
    • Zoznam karate kata podľa tvorcu
  • Kyusho
  • Kalendár podujatí
  • E-Learning
  • INSIDER
  • Blog
Karate kata

Ten no Kata

martin.klasek - 7. apríla 2021

天の型

Pomenovanie kata

Ten no Kata.
Uvedené japonské znaky názvu tejto kata sa voľne prekladajú ako „Kata nebies“ či „Nebeská kata“.

História

Autorom tejto kata ja zakladateľ smeru Shotokan majster Gichin Funakoshi (1868-1957). Rok vzniku tejto kata nepoznáme. No údajne túto kata majster Funakoshi nespomína vo svojom prvom vydaní knihy Karatedo Kyohan publikovanej v roku 1935. Popísal ju až vo svojej knihe Karate-Do Nyumon, ktorá vyšla v decembri roku 1943. A tak môžeme nielen predpokladať, že kata vznikla pravdepodobne niekedy v rokoch 1936 – 1942.

obrázok - zakladateľ Shotokan karate Gichin Funakoshi - autor Ten no Kata

Vznik Ten no Kata

„Ten no Kata nepatrí medzi tradičné kata odovzdávané majstrami po celé pokolenia. Skôr sa skladá z pohybov, ktoré som vybral z tridsiatich tradičných kata, ktoré tvorili jadro Karate-do. Môj základný cieľ bol vybrať techniky a presuny, ktoré budú vhodné najmä pre začiatočníkov. Túto kata môžete cvičiť sami, ale je vhodná najmä pre skupinové cvičenie.“

„Hlavná úvaha bola, aby kata bola nenáročná a ľahko osvojiteľná pre každého. Chcel som, aby kata zvládli deti, ženy, starší ľudia… skrátka všetci, ktorí sú schopní zvládnuť jednoduché fyzické úkony. Kata by nemala presiahnuť 2 minúty. A preto nebude ani pre zamestnaných problém raz alebo i viac krát za deň túto kata zacvičiť.“

„Ten no Kata, je nutné chápať tak, že to nie je len úvodná kata a nič viac. Táto kata v sebe nesie ako kata, tak i nácvik základnej techniky. Kata je vhodná i pre tých, ktorí už zvládli všetkých 15 kata a chcú si zdokonaliť svoje naučené zručnosti.“

'obal knihy Karate Do Nyumon
Titulná strana knihy Karate-Do Nyumon

„Ďalší dôležitý aspekt tejto kata je nácvik Maai, alebo správnej bojovej vzdialenosti a taktiež timingu, čiže správneho načasovania techniky. Z tohto vyplýva, ako je dôležité mať pre správny zásah útočníka zvládnutý priestor a čas. Preto je dôležité nielen neustále opakovanie kata, ale i premýšľanie nad jej obsahom. Pojem Maai môže byť vštepený prostredníctvom nácviku Ten no Kata. Moje vrúcne želanie ako inštruktora je podnietiť vás k dôkladnému cvičeniu Ten no Kata. A najmä k cvičeniu Ten no Kata Ura, čo je táto kata precvičovaná s partnerom. Myslím, že výklad v tejto časti knihy poslúži k lepšiemu oceneniu princípu Maai.“

Ten no Kata vo verzii Omote i Ura

Dve varianty kata

„Ten no Kata sa skladá z dvoch častí. Omote ( predná ) a Ura ( zadná ). Omote sa skladá z technik vykonávaných bez partnera. Obsahuje základnú esenciu všetkých kata v Karate-do. Ura sa skladá zo šiestich presunov, ktoré sa cvičia s partnerom. Je to teda forma kumite. V tejto forme jedna osoba útočí a druhá precvičuje bloky a protiúdery naučené vo forme Omote. Prvé štyri techniky v Omote sú základnými údermi. Ďalšie tri techniky sú bloky na stredné a spodné pásmo. Posledné tri techniky sú bloky proti úderom do tváre.“

„Mali by ste si zapamätať, že Karate sa nedá pochopiť prostredníctvom očí alebo uší, ale k pochopeniu musíte dospieť prostredníctvom dlhodobej fyzickej skúsenosti. Keď do cvičenia Ten no Kata, ale i do celého Karate dáte svoje srdce, tak všetko zvládnete. Trúfam si bez výhrad povedať, že väčšina z vás túži poznať skutočný význam Karate.“

Gichin Funakoshi

Technická charakteristika

„Kata sa skladá zo základných blokov a útočných techník, ktoré sú jednoduché pre výuku začiatočníkov. Používajú sa tu dva základné druhy úderov. Oi-cuki a Gjaku-cuki. Z postojov sa tu používajú: Hachinoji dači, Kokutsu dači, Zenkutsu dači a Fudo dači.“ Zaujímavosťou je, že kata nezačína blokom a sú v nej preferované útočné techniky. Ten no Kata patrí spolu s Taikyoku k prvým kata pre určeným pre začiatočníkov.

V súčasnosti sa Ten no Kata cvičí iba v odnoži smeru Shotokan, nazývanej ako Shotokai.

Použitá literatúra

Funakoshi Gichin: Karate-Do Nyumon: The Master Introductory Text. Kodansha International, Tokyo, 1988. ISBN-13: 978-4-7700-1891-5.
diskusné fórum International Ryukyu Karate Research Society
https://karateyalgomas.com/2016/07/20/historia-del-ten-no-kata/

Poďakovanie

Kompletný preklad a zapožičanie knihy Karate-Do Nyumon zabezpečil sensei Martin Svejštil, za čo mu úprimne ďakujeme. Poďakovanie patrí i Hanshi McCarthymu nielen za pomoc pri hľadaní kanji znakov.

 0
Share Now

martin.klasek

Zakladateľ portálu KarateWeb.sk (2004) a projektu SpiritoftheKata.com (2020). Člen Kyusho International (2016) a Kyusho International Study Group Leader (Skalica, Slovakia) (2020) Niekoľko rokov profesionálne pôsobil ako Lektor a Coach (komunikácia, vedenie ľudí, riešenie konfliktov) so zameraním na vzdelávanie dospelých.

Previous Post Pichurin kata
Next Post Tawada-shi Passai kata

Nájdi čo ťa zaujíma

Ponor sa hlbšie do bunkai

Posledné články

  • Kokan kata

  • Kyan shi Sesan

  • Kushanku Dai / Sho kata

  • Kishimoto Kushanku kata

  • Kontaktujte nás

Viacej na sieti Facebook

Naše poslanie

V Spirit of the Kata veríme,že ochrana a praktikovanie starých vyučovacích metód je kľúčom k lepšiemu pochopeniu tradičných kata. Našim poslaním je, aby duch kata zostal zachovaný. Náš cieľ je jednoduchý: priniesť staré vyučovacie metódy do súčasnosti a vyučovať sebaobranu založenú na karate kata.

  • Karate kata
    • Karate kata
    • Zoznam karate kata
    • Zoznam karate kata podľa tvorcu
  • Kyusho
  • Kalendár podujatí
  • E-Learning
  • INSIDER
  • Blog

Všetky texty ako aj grafické prvky smú byť kopírované iba s písomným súhlasom autora stránok. Conversion is a creative soft blog theme made with love by angrygorilla.