Rozšírte si vedomosti pomocou originálnych video kurzov. Zapíšte sa na niektorý z našich E-learningových kurzov a preneste ešte dnes nové bunkai do svojich tréningov.

Zobraziť kompletnú ponuku kurzov

Spirit Of The Kata - Kata, Bunkai, Kyusho

  • E-learning/Courses
    • ANKO ITOSU´S BASSAI DAI FUTARI RENZOKU GEIKO – 2 PERSON CONTINUOUS DRILL
    • 2022 Žilina – Kyusho jutsu v Karate
    • Kurz Bieleho žeriava – základné bojové stratégie v okinavských karate kata
    • Bunkai Bassai Dai – download DVD
  • Karate kata
    • Karate kata
    • Zoznam karate kata
    • Zoznam karate kata podľa tvorcu
  • Kyusho
    • Čo je Kyusho
    • Zoznam vitálnych bodov Kyusho
    • Články o Kyusho jutsu
  • Kobudo kata
  • Recenzie
  • Kalendár podujatí
  • INSIDER
  • Blog
Karate kata

Naihanchin kata

martin.klasek - 19. apríla 2021

obrázok- karate kata Naihanchin

内歩進
ナイファンチ 初段 / 二段 / 三段
鉄騎 初段 / 二段 / 三段

Pomenovanie kata

Naihanchin Shodan, Nidan, Sandan.
Tekki Shodan, Nidan, Sandan.
Ďalšie názvy: Naifanchin, Naifanchi, Naihanchin, Naihanchi, Daipochin, Tekki.

V súčasnosti sa používa zápis znakov pre túto kata v písme Katakana ako 内歩進. Čítanie týchto znakov v čínštine je Nei bu jin a môžeme ho preložiť ako “Vkročte dovnútra”.

Druhý zápis názvu tejto kata ナイファンチ 初段 nájdeme v knihe z roku 1938 autora menom Itoman Seijin. Kniha nesie názov „Karate (Toudi) jutsu no Kenkyu” (唐手術の研究) čo v preklade znamená Výskum techník Karate (Toudi). V tejto knihe autor okrem iného udáva zoznam 42 kata cvičených na Okinave. V tomto vzácnom zozname uvádza aj zápis názvu tejto kata, ktorý sa skladá z dvoch písiem.

Prvá polovica názvu ナイファンチ tejto kata je zapísaná písmom katakana, ktorým sa zapisujú slabiky bez významu. Katakana bola vytvorená zámerným zjednodušením vybraných častí znakov, ktoré tak stratili svoj pôvodný význam a začali sa používať len pre označenie výslovnosti akýchkoľvek japonských slov. V japonskej tlači sa katakana používa pre prepis cudzích mien a slov do japončiny. Význam tohto písma sa dá prirovnať k našej kurzíve. Druhá polovica názvu je zapísaná pomocou písma Hiragana a označuje poradie kata. Samotný názov ナイファンチ znie v japonskom jazyku ako Naifanchi či Naihanchi. Prípony Shodan, Nidan a Sandan označujú poradie.

Tretí zápis 鉄騎 Tekki v doslovnom preklade z japončiny znamená Železný kôň a často sa prekladá aj ako Železný jazdec. Japonský názov Tekki vytvoril prof. Gichin Funakoshi (1868-1957).

V závislosti od toho aké znaky sa použijú možno názov tejto kata preložiť ako “Vnútorný bočný boj” alebo ako “Boj znalca”, “Bojovať stranou”, “Vystupovať na koňa so švihom”, “Vnútorný krok”, “Zakoreniť do zeme”, “Zakorenenie na zemi”, “Boj na domácej pôde”, “Prekvapujúce kroky”, “Držať svoju pôdu/zem” či “Boj bočnou cestou”.

Pôvod kata Naihanchin

Kata Naihanchin je čínskeho pôvodu a na ostrov Okinava ju preniesol pravdepodobne majster Naha te línie – Ason. Na Okinave sa kata časom rozšírila aj do Shuri te a Tomari te. Historicky sa kata Naihanchin rozvíjala po viacerých líniách. Paradoxom je, že sa táto kata cvičí už len v Shorin štýloch napriek tomu, že svoje korene má táto kata v Shorei štýloch.
Pôvod tejto kata sa pripisuje južnému shaolinskému štýlu Tigra, kde prevláda postoj kiba dachi. V smere Koryu Uchinadi, ktorý reprezentuje Patrick McCarthy, sa uvádza, že kata Naifaichin má pôvod v čínskom boxe Arhatov, inak nazývanom Mníchova päsť – Lohan Quan.

Legendárny majster Karate Choki Motobu (1870-1945) vo svojej knihe Watakushi no Karatejutsu (My Art and Skill of karate) z roku 1932 uvádza:

Navyše, Ryūkyū kenpō, alebo inak karate, bolo prenesené z Číny už v dávnych časoch. Myslím, že Sanchin, Gojūshiho, Sēsan, Sēyunchin a Sūpārinpē sú tiež často rozšírené v Číne a v súčasnosti stále existujú. Naihanchi, Passai, Chintō, Chintē, Wanshū, Rōhai a Kūsankū dnes nemožno vidieť v ich rodisku v Číne, a vyskytujú sa iba na Okinawe.

Motobu Choki
obrázok - okinavský majster Tode Anko Itosu tvorca 3 kata Naihanchin

Dnes už nie je celkom jasné kto všetko v minulosti túto kata vyučoval a ako sa šírila na Okinave. Dnes kata Naihanchin predstavuje základný kameň mnohých štýlov. Avšak dnes sa s najväčšou pravdepodobnosťou už stretneme iba s niektorou verziou majstra Itosu. Okinavský majster Yasutsune Itosu (1831-1916) sa naučil túto kata pravdepodobne u svojho učiteľa Sokon Matsumuru (1792-1896). Majster Matsumura sa údajne poznal s majstrom Ason a taktiež spolu aj trénovali. Každopádne je celkom zrejmé, že majster Itosu rozhodujúcim spôsobom ovplyvnil ďalší vývoj tejto kata. Ten totiž túto pôvodnú a dlhú kata rozdelil na tri samostatné kata. Z konceptu starej Naihanchin vytvoril Naihanchin Shodan, Naihanchin Nidan a Naihanchin Sandan. A tak sa dá povedať, že v súčasnosti sa kata Naihanchin spája predovšetkým s jeho menom.

kata Naihanchin Shodan / Nidan – Hohan Soken (Matsumura Seito Shorin ryu)

Verzie kata Naihanchin

Ason Naihanchi

V 18. storočí žil v čínskom sídlisku Kumemura, čínsky expert na južné shaolinské kempo menom Ason. Ason bol prvý, kto vyučoval v Naha Kempo. Jeho bojový štýl bol postavený na kata Naihanchi, ktorú priniesol z Číny. Pôvodne existovala iba jedna kata Naihanchin, ktorá sa dnes označuje ako Ason Naihanchin. Táto kata obsahovala údajne viac ako 100 pohybov. Bojový koncept tohto majstra sa zakladal len na kata Ason Naihanchi, ktorá sa cvičila na zúženom priestore bez možnosti ústupu. Dnes už táto verzia neexistuje.

Koshiki Naihanchi

je prezentovaná ako Shorei Naihanchi. Kata Naihanchi bola prenesená do Shorei ryu prostredníctvom Kanryo Higaonnu (1853-1916), ktorý ju pomenoval ako Koshiki Naihanchi. Naučil sa ju prostredníctvom majstrov Waishinzan a Ason a bola vyučovaná ako typická Shorei kata charakterizovaná hlbokým bránicovým dýchaním. V Naha te majstra Higaonnu táto kata aj zanikla. Už ju neodovzdal ďalej.

Je pravdepodobné, že sa verzia majstra Ason cvičila s otvorenými rukami, čo je typické pre staré čínske kata. V súčasnosti poznáme verziu kata Naihanchi, ktorá sa cvičí s otvorenými rukami a nájdeme ju pod názvom Koshiki Naihanchi či Naihanchi Ju no kata. Majster Choki Motobu (1870-1944) v roku 1936 pre noviny Ryukyu Shimpo uviedol, že:

Spôsob, akým sa dnes zatvára päsť, je teraz iný, ako spôsob, ktorému nás učili za starých čias, keď sme mali 12 alebo 13 rokov. Za starých čias to boli ploché (dlane) alebo otvorené ruky (平手 hirate).

Choki motobu
Katsuyuki Shimabukuro – Naihanchi Ju no kata

Matsumura Naihanchi

Prostredníctvom majstra Ason (možno aj Iwah) sa preniesla kata Naihanchi do Shuri te majstra Sokon Matsumuru (1792-1896). Ten s najväčšou pravdepodobnosťou otvorené ruky zmenil na zatvorené a preniesol túto kata na svojho žiaka Yasutsune Itosu (1831-1916). Ten rozdelil Naihanchi na tri samostatné kata : Shodan, Nidan a Sandan. Jeho žiak Gichin Funakoshi (1868-1957 ) preniesol všetky tri varianty do Japonska, premenoval na Tekki a následne začlenil do smeru Shotokan. Na tomto mieste je treba sa zastaviť a uvedomiť si, že Funakoshi sa naučil všetky tri verzie kata Naihanchi od svojho prvého učiteľa, majstra menom Yasutsune Azato (1827-1906). Ten bol nielen veľmi dobrý priateľ majstra Itosu, ale taktiež ako Itosu aj žiakom majstra Matsumuru.

Tekki Sandan – Funakoshi Gichin

Majster Kenwa Mabuni (1889-1952), žiak majstra Itosu, sa údajne naučil kata Naifanchin u starého majstra menom Seikaku Matayoshi. Keď túto verziu predviedol majstrovi Itosu, bolo mu povedané, že toto je starý spôsob vykonávania tejto kata a že by sa mal naučiť nový spôsob, ktorý vytvoril majster Itosu.

Matsumora Naihanchi

Prostredníctvom majstra Kosaku Matsumora (1829-1898) sa dostala kata Naihanchi aj do Tomari te. Neskôr odovzdal majster Matsumora túto verziu na majstra Choki Motobu (1870-1944), ktorý bol známy tým, že často testoval bunkai kata v skutočnom boji. Toto jeho správanie sa často stretlo s nepochopením u rôznych jeho učiteľov, ktorí ho odmietali učiť. Traduje sa, že Choki Motobu poznal len 3 kata, pričom každú z nich cvičil denne až 500krát. Presadzoval názor, že “Jediná v Karate vyzdvihovaná kata potrebná k vlastnému rozvoju je kata Naihanchi”. Niektorí dodávajú, že poznal iba túto kata. Prostredníctvom majstra Motobu bola kata Naihanchi odovzdaná ďalej na zakladateľa Matsubayashi ryu menom Shoshin Nagamine(1907-1997).

obrázok - Choki Motobu pri tréningu Naihanchi
Choki Motobu pri tréningu kata Naifanchi shodan.
obrázok pochádza z knihy Motobu Choki: “私の唐手術” (1932)
Obrázok prevzatý z https://commons.wikimedia.org/ je voľne šíriteľný na základe  Copyright Act of Japan.

Význam kata Naihanchin

Dôležitosť tejto kata v starom systéme výučby Karate podtrhuje niekoľko majstrov. Majster Kentsu Yabu (1863-1937), ktorý pracoval ako inštruktor na Okinavskej prefektálnej škole, často svojim žiakom hovoril:

Kata wa Naifuanchi ni hajimari, Naifuanchi ni owaru.
Kata začína a končí u Naifuanchi.

Kentsu Yabu

Majster Funakoshi (1868-1957) spomína, že počas svojich štúdií u majstra Azato (1827-1906), strávil prvých 10 rokov len štúdiom troch kata Naihanchi.

Majster Hirokazu Kanazawa (*1931) : “Každý kto denne ráno i večer precvičuje kata Tekki sa môže skutočne nazývať karatistom. Predvedenie Tekki kata dáva učiteľovi vysvetlenie o technickom postavení jeho žiakov. Podľa slov veľkých majstrov by sme ju mali prvý raz predviesť až keď sme ju precvičili 10000krát .”

Kata Naifanchi dala vzniknúť aj štýlu Isshin ryu. Zakladateľ Isshin ryu, Tatsuo Shimabuku (1908-1975), spojil všetky tri Tekki v jednu a takto pozmenenú ju zaviedol do Isshin ryu.

Naifanchi je matkou Shorin ryu, Sanchin je zasa otcom Goju ryu. Keď sa stretli narodilo sa Isshin ryu

Tatsuo Shimabuku

Technická charakteristika

Kata využíva jediný bočný postoj – naihanchin dachi (kiba dachi vo verzii Tekki) a bočný pohyb zostrany nastranu. Odôvodňuje sa to tým, že sa pravdepodobne cvičila na úzkom moste, hrádzach ryžových polí, brehu rieky alebo jednoducho u steny. Bunkai kata Naihanchin sa odvíja od tohto faktu. Kata je bohatá na bojové metódy a považuje sa za veľký bojový systém.

Skôr než boli vytvorené Fukyugata a Pinan /Heian/ kata, tvorila táto stará kata úvod Karate pre začiatočníkov . Kata obsahujú niekoľko techník, ktoré sa vždy vykonávajú priamo alebo do strany, nikdy nie dozadu. Zmeny postojov a kroky sa vykonávajú len v bočnom postoji a v kiba dachi, čo kladie vysoké nároky na silu nôh a rovnováhu. Techniky rúk nie sú vykonávané rýchlo, ale s napätím svalstva.

V súčasnosti je kata Naihanchin/Tekki považovaná za základnú výukovú kata. Mnohí považujú hodnotu týchto kata v rozvoji a posilňovaní spodných častí tela ako sú pás a nohy, pričom bojové aplikácie sú potlačované do pozadia. Cvičením sa rozvíja veľmi stabilný postoj, zmysel pre stabilitu a vzpriamený postoj tela.

Techniky z kata Naihanchin nájdeme vložené i do iných kata ako napr. Jion či Gojushiho.

V súčasnosti poznáme Tekki/Naifanchin Shodan, Naifanchin Nidan a Naifanchin Sandan. V štýle Wado ryu a Matsubayashi ryu sa cvičí len jedna verzia, zatiaľ čo v štýloch Shito ryu a Shotokan sa cvičia všetky tri verzie. V Isshin ryu sa cvičí jedna kata, ktorá je spojením všetkých troch verzií.

obrázok - záhrada s mostom v parku v Shuri
Benzaiten-dō, Shurijō Park
Obrázok prevzatý z https://commons.wikimedia.org/ Zobrazený obrázok je upravený a
a voľne šíriteľný pod licenciou Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic.

V súčasnosti sa kata Naihanchin cvičí v Shito ryu, Matsubayashi ryu, Isshin ryu, Wado ryu. Pod názvom Tekki sa cvičí v smere Shotokan.

Upozornenie o ochrane autorských práv

Obsah webových stránok www.spiritofthekata.com, ako aj ich jednotlivé prvky (logo, grafika, webdesign, texty) sú právne chránené zákonmi SR. Akékoľvek použitie obsahu alebo prvku webových stránok www.spiritofthekata.com, spočívajúce v kopírovaní, či napodobňovaní, bez predchádzajúceho výslovného súhlasu autora stránok je neoprávnené a porušujúce autorské práva podľa Zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon). Jednotlivé prvky nemožno použiť na komerčné alebo nekomerčné účely bezplatne a bez predchádzajúceho súhlasu. Ak by ste radi použili niektoré materiály zo stránok www.spiritofthekata.com na svojich webových stránkach (knihe, …), skôr než použijete Ctrl+C a Ctrl+V, prečítajte si čo všetko považujeme za predmet autorského zákona a zoznámte sa s našim cenníkom. Prosíme kontaktujte nás, aby ste sa ubezpečili, že nekonáte neeticky a neporušujete zákon.

Použitá literatúra

www.koryu-uchinadi.de
www.24fightingchickens.com
www.matsubayashiryu.com
http://matsubayashi-ryu.com/resources/the-kata-of-matsubayashi-ryu/
www.kcdw.de
www.wadoryu.org.uk/naihanchi.html
www.wonder-okinawa.jp
Joe Swift: The Kata of Okinawan Karate-do : www.msisshinryu.com
www.seinenkai.com
https://www.historyoffighting.com/the-blog/the-history-of-the-tekki-kata
MOTOBU Choki: My Art and Skill of karate. 1932. Preložil Andreas Quast a Motobu Naoki. 2020. Vydavateľ Andreas Quast, Baden-Wurttemberg, Germany. Kindle edition. 184 strán. ASIN: B0847CWTWJ.
MOTOBU, Naoki, KOBOS, Peter M.: Interviews with Respected Elder Bushi, Choki Motobu Regarding Real Self-Defense – (Jissen) Episodes. Dostupné na https://www.motobu-ryu.org/motobu-kenpo/lost-interviews/ . Prístup [12.1.2023]

Protected by Copyscape
Tags | Matsubayashi ryu, Matsumura Seito Shorin ryu, Matsumura Sokon, Shito ryu, Shotokan, Wado ryu
 0 0
Share Now

martin.klasek

Zakladateľ portálu KarateWeb.sk (2004-2021) a projektu SpiritoftheKata.com (2020). Člen Kyusho International (2016) a Kyusho International Study Group Leader (Skalica, Slovakia) (2020) Niekoľko rokov profesionálne pôsobil ako Lektor a Coach (komunikácia, vedenie ľudí, riešenie konfliktov) so zameraním na vzdelávanie dospelých.

You Might Also Like

obrázok - Bunkai karate kata Chatan Yara Kushanku Karate kata

Kushanku kata

24. marca 2021
obrázok- karate kata Niseishi Karate kata

Niseishi kata

20. apríla 2021
obrázok- karate kata Sanchin Karate kata, Kyusho

Sanchin kata

10. februára 2021
obrázok- karate kata Suparinpei Karate kata, Kyusho

Suparinpei kata

4. decembra 2021

Leave a Reply Cancel Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Previous Post Kokan kata
Next Post Nepai kata

Prihláste sa na bezplatný online kurz

Login

Ponor sa hlbšie do bunkai

Posledné články

  • Video recencia – Vitálne body na nohách

  • obrázok- karate kata Chishokin

    Chishokin kata

  • Chránené heslom: Ako sme na tom …

  • Ba Duan Jin

    Ba Duan Jin

Aragaki Seisho Chito ryu Chitose Tsuyoshi funakoshi gichin Gojukai goju ryu Go Kenki Higaonna Kanryo Itosu Anko Kata Bieleho žeriava kojo ryu Koryu Uchinadi kyokushin Mabuni Kenwa Matsubayashi ryu Matsumura Seito Shorin ryu Matsumura Sokon Meibukan Goju Ryu Ming He Chuan Miyagi Chojun nakaima Nácvik drilov Nácvik oživovania Oyama Masutatsu Príprava na skúšky Recenzia - kniha Recenzia - video ryuei ryu Ryu Ru Ko Shito ryu Shoreikan Goju ryu Shotokan Skúšky Level 1 (oživovanie) Skúšky Level 2 (Body na rukách) Skúšky Level 3 (Body na hlave) Skúšky Level 4 (Body na tele) stratené kata Toguchi Seikichi Uechi Kanei Uechi ryu Wado ryu Wu Xian Hui Yagi Meitoku Yamaguchi Gogen Yamaguchi Goshi

Odporúčané udalosti

jún 2023
logo Kyusho International
jún 10 2023

Seminár Kyusho jutsu s M. Brožíčkom v Skalici + prehliadka mesta

Telocvičňa SZŠ (Strednej zdravotníckej školy)
jún 17 - 18 2023

Kenyu Chinen kobudo seminár v Bratislave

júl 2023
júl 01 - 02 2023

Kyusho jitsu seminar v Ingolstadte (DE)

Turnhalle
júl 24 - 30 2023

Letné sústredenie karate a kobudo SFK

august 2023
Logo Kyusho International
aug 04 - 06 2023

Kyusho convent Lužany 2023 – informačne

Kemp Lužany
september 2023
logo Kyusho International
sep 09 2023

KYUSHO STUDY GROUP TRAINING + Skalický jarmok

Karate Dojo v Centre voľného času
sep 14 - 17 2023

Tréningové sústredenie u mora (Pula, Chorvátsko)

sep 23 - 24 2023

Tetsuji Nakamura IOGKF goju ryu seminár v Trenčíne

október 2023
okt 06 - 08 2023

Seminár Meibukan Goju ryu

logo Kyusho International
okt 14 2023

KYUSHO STUDY GROUP TRAINING

Karate Dojo v Centre voľného času
november 2023
Logo Kyusho International
nov 17 - 19 2023

Kyusho convent Jesenice 2023

Sportovní středisko Jesenice
Žiadna udalosť nebola nájdená!
  • Kontaktujte nás
  • Zásady ochrany osobných údajov
  • Copyright a Cenník

Naše poslanie

V Spirit of the Kata veríme, že ochrana a praktizovanie starých vyučovacích metód je kľúčom k lepšiemu pochopeniu tradičných kata. Našim poslaním je, aby duch kata zostal zachovaný. Náš cieľ je jednoduchý -priniesť staré vyučovacie metódy do súčasnosti a vyučovať sebaobranu založenú na karate kata.

Zostaňme v spojení

Všetky texty ako aj grafické prvky smú byť kopírované iba s písomným súhlasom autora stránok. Conversion is a creative soft blog theme made with love by angrygorilla.

Kyusho seminár

sobota 10.6.2023 Skalica

Naučte sa ako zdolať protivníka prostredníctvom vitálnych bodov.

Prijmite pozvanie na výnimočný seminár Kyusho jutsu pod vedením hlavného trénera českej vetve Kyusho International Miroslava Brožíčka (5.Dan Kyusho, 5.Dan Aikido). Viacej informácií získate TU

obrázok - sensei Miroslav Brožíček

Prehlásenie o cookies a autorských právach

Na stránkach spiritofthekata.com používame cookies. Viacej informácií nájdete v článku o ochrane súkromia. Pokračovaním súhlasíte ako s používaním cookies tak aj s tým,že pri porušení autorských práv sme oprávnení od Vás žiadať náhradu podľa cenníka. Viacej informácií nájdete v článku Copyright a Cenník.

Login

Lost Your Password?
Register
Don't have an account? Register one!
Register an Account

Registration confirmation will be emailed to you.